Προς το περιεχόμενο

Σκίαση ταράτσας


mad00lini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Ελπίζω να γράφω στη σωστή ενότητα!

Όπως λέει λοιπόν κι ο τίτλος του θέματος, ψάχνω έναν τρόπο να δημιουργήσω σκιά σε μια γωνία της ταράτσας μου.
Να πω από τώρα πως λόγω μόνωσης δεν μπορώ να τρυπήσω το πάτωμα της ταράτσας.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το οικονομικό του θέματος. Σκέφτομαι να δέσω δύο σιδερένιους πασάλους στα κάγκελα και απέναντι να ανοίξω δύο τρύπες στο μάρμαρο του δώματος όπου θα περάσω κρίκους.
Έτσι θα δημιουργήσω 4 σημεία σχεδόν σαν τετράγωνο για στήριξη τέντας.

Το θέμα είναι το εξής: αφενός που θα βρω φθηνούς εώς δωρεάν σιδερένιους πασάλους και δεύτερον τι είδους ύφασμα πρέπει να χρησιμοποιήσω για τέντα; Το καραβόπανο που είδα σε κάποιες εταιρίες μέσω ίντερνετ είναι πάρα πολύ ακριβό (περ. 18€ το τ.μ.) κι εγώ έχω περίπου 10 τ.μ να καλύψω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Α πολύ ωραία ιδέα, δεν την είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ πολύ.

 

Αυτο το κανεις για να αποφυγεις την εκθεση της ταρατσας στον ηλιο για καλυτερες θερμοκρασιες ;

Φυσικά. Έχουμε φτιάξει μια γωνία με καναπέδες και τραπέζι από παλέτες, αλλά αν δεν πέσει ο ήλιος δεν πλησιάζεται..Τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της μέρας να έχει μια μικρότερη θερμοκρασία.

Στους 30 βαθμούς δεν μπορείς να κάτσεις στην ταράτσα. Αν είναι υπό σκιά όμως είναι πολύ πιο δροσερά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Έχουμε φτιάξει μια γωνία με καναπέδες και τραπέζι από παλέτες, αλλά αν δεν πέσει ο ήλιος δεν πλησιάζεται..Τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της μέρας να έχει μια μικρότερη θερμοκρασία.

Στους 30 βαθμούς δεν μπορείς να κάτσεις στην ταράτσα. Αν είναι υπό σκιά όμως είναι πολύ πιο δροσερά..

 

Επειδή έχω κι εγώ μία ταράτσα με χτιστό μπάρμπεκιου και ψάχνομαι για έπιπλα, τους καναπέδες με παλέτες τους έφτιαξες μόνος σου?

 

Τις παλέτες τις αγόρασες ή τις βρήκες πεταμένες?

 

Εγώ για σκίαση έλεγα να βάλω μία ομπρέλα με 70 ευρώ από το Praktiker, αλλά και πάλι το θέμα της ζέστης μεσημεριάτικα δεν ξέρω πώς θα το παλέψω. Δηλαδή αν έχει 35-40 έξω, με τον ίσκιο άντε να πέσει 2-3 βαθμούς, πάλι δεν ξέρω αν κάθεσαι στην ταράτσα αν δεν έχει ένα αεράκι τουλάχιστον και σκέψου ότι εγώ μένω Αργυρούπολη, κάτω από Υμηττό που υποτίθεται έχω και δροσιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθήσει  ναι , μια άλλη λύση είναι και το ασβέστωμα της ταράτσας

 

Ασβέστωμα έχει γίνει στο παρελθόν, δε νομίζω πως κάνει και πολλά πράγματα όμως.

 

Γενικότερα τι άλλες επιλογές υπάρχουν;

 

Έχω σκεφτεί και για χλοοτάπητα ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω τι παίζει, ούτε με το κόστος, ούτε αν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασβέστωμα έχει γίνει στο παρελθόν, δε νομίζω πως κάνει και πολλά πράγματα όμως.

 

Γενικότερα τι άλλες επιλογές υπάρχουν;

 

Έχω σκεφτεί και για χλοοτάπητα ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω τι παίζει, ούτε με το κόστος, ούτε αν κάνει τίποτα.

Το καλύτερο είναι θερμομόνωση στην ταράτσα που βάζουν πισσόχαρτα , φενιζολ , τσιμέντο άλλα πρέπει να είναι ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασβεστη ξεφτιζει. Οταν βρεχει βουλωνουν τα λουκια και υπαρχει προβλημα...

 

Μονο με πισοχαρτο ή ειδικα μωνοτικα γινεται δουλεια..

 

Η καλθτερη λυση για μειωση θερμοκρασια εινια να φυτεψετε γκαζον ή φυτα πανω στην ταρατζα. Το καλοκαιρι θα εχετε σιγουρα πιο χαμηλες θερμοκρασιες.. Το χειμωνα θωρακιζεται το σπιτι..

 

Διαβαστε εδω--> http://www.psem.gr/images/pdf/romaiou.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φτιαξεις ταρατσα με γκαζον περα απο τις 4-5στρωσεις που χρειαζετε

πρεπει καποιος μηχανικος να δει αν αντεχει το κτιριο ολοκληρο και οχι μονο η πλακα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...