Προς το περιεχόμενο

Έλληνας μαθητής ανάμεσα στους 15 παγκόσμιους φιναλίστ του Google Science Fair 2013


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει και δω να προχωρησει μεσα απο σχολες οπως το ΑΠΘ προφανως η οποιαδηποτε αλλη τετοιου η μελυτερου επιπεδου... ετσι παλικαρια ειμαστε η γενια που τα τρωει στη μαπα τα γ*μισιατικα της προηγουμενης γενιας και τα βαζει στον κωλο(γιατι ειναι πιο εξυπνη και εχει επιλογες) και παει εξωτερικο που εχει απειρες επιλογες να αξιωθει και να μεγαλουργησει...

(υπαλληλακος της π**τσας ειμαι κ γω..) Οντοπικ, μπραβο στο παιδι, του αξιζουν τα καλυτερα και ευχομαι τα καλυτερα ειτε εδω ειτε σε αλλη χωρα...οπουδηποτε και να παει να χει την καλυτερη σταδιοδρομια και ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να μην ειναι αφελής και να εκμεταλευτει έστω και στο ελάχιστο το hype γύρω από το όνομά του,εννοείται πως καλά έκανε και πατενταρε,και αυτο δείχνει περισσότερο την εξυπνάδα του από το κατασκεύασμα του.

Το "κανεις δε του κλεβει την ιδεα" μου αρεσε.

Φιλε μου καλως ηρθες απο την ξενη προς εμας χωρα σου.

Σε αντιθεση με την ελβετια ,ισως τη σουηδια αντε και καμια φιλανδια,οπου αλλου και να εισαι,και ειδικα στην ομορφη πατριδα μας,οπου σε βρουν αφυλαχτο,θα σου παρουν το βρακι που φορας .

Ευτυχως που το παιδι δεν ακουει προφανως καποιον ελληνα προπονητη της εξεδρας.

 

Σ' αυτό το επίπεδο, είναι.

 

Δεν θα κάνω derail το θέμα αλλά γνώμη μου ότι δεν υπάρχουν επίπεδα. Η πατέντα είναι πατέντα και δεν έχει σημασία αν είσαι νέος εφευρέτης ή όχι γιατί το αποτέλεσμα επηρεάζει το ίδιο.

 

Στο διαγωνισμό της Google θα μπορούσε να πάρει μέρος και χωρίς να έχει πατεντάρει αυτό που έφτιαξε. Πάλι θα ήταν στην ίδια θέση που είναι και τώρα.

 

Είτε θέλεις να βοηθήσεις πραγματικά αυτούς που έχουν ανάγκη είτε όχι, σεβαστή η επιλογή σου. Ας μη προάγουμε όμως το "το έκανα για τη γιαγιά μου και για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να πιάσουν κάτι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό το παιδί ζούσε π.χ. στην Αμερική, τώρα θα είχε υποτροφίες για να σπουδάσει ΤΖΑΜΠΑ στα καλύτερα Πανεπιστήμια και θα του εξασφάλιζαν αμέτρητες επαγγελματικές ευκαιρίες.

Στην Ελλάδα χαζοχαιρόμαστε που τα κατάφερε στο Google Science Fair, θα περιμένουμε να δώσει Πανελλήνιες, να περάσει σε κάποιο Πανεπιστήμιο του κερατά και μετά να μείνει άνεργο.

Παρόλα αυτά, χαίρομαι κι εγώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που στο video του λέει ότι αυτό που έφτιαξε είναι patent protected....

 

Χαίρομαι γι' αυτόν αλλά όταν θέλεις να δώσεις κάτι στον κόσμο (ειδικά σε αυτούς που το χρειάζονται) αυτή δεν είναι σωστή κίνηση.

 

ελπιζω να εισαι κατω των 18 και να τα γραφεις αυτα.

( Μην πω και κατω των 16 :X  :X  )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να εισαι κατω των 18 και να τα γραφεις αυτα.

( Μην πω και κατω των 16 :X  :X  )

 

Χαίρομαι που είμαι αρκετά παραπάνω από 18 και τα γράφω αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα κάνω derail το θέμα αλλά γνώμη μου ότι δεν υπάρχουν επίπεδα. Η πατέντα είναι πατέντα και δεν έχει σημασία αν είσαι νέος εφευρέτης ή όχι γιατί το αποτέλεσμα επηρεάζει το ίδιο.

 

Στο διαγωνισμό της Google θα μπορούσε να πάρει μέρος και χωρίς να έχει πατεντάρει αυτό που έφτιαξε. Πάλι θα ήταν στην ίδια θέση που είναι και τώρα.

 

Είτε θέλεις να βοηθήσεις πραγματικά αυτούς που έχουν ανάγκη είτε όχι, σεβαστή η επιλογή σου. Ας μη προάγουμε όμως το "το έκανα για τη γιαγιά μου και για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να πιάσουν κάτι".

Αυτά φίλε μου,τα λενε μονο αυτοί που ειναι ανίκανοι να παράγουν κατι αξιόλογο .

Αν  έστω είχες ποτέ πλησιασει να φτιαξεις κατι που ειχε μια ελαχιστη πιθανοτητα να διακριθει σε κατι,δε θα ελεγες αυτη τη μπαρουφα.

Μιλας σαν τους αριστερους του κωλου,που κραζουν το κεφαλαιο και τον καπιταλισμο και εχουν σπιτι και αυτοκινητο...

Επεξ/σία από vagelisda
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ελπίζω να τον δω του χρόνου σχολή... B)

 

 

 

οχι του χρονου. φετος θες να πεις. τωρα δεν τελειωσε με το σχολειο και περιμενει να βγουν οι βασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι του χρονου. φετος θες να πεις. τωρα δεν τελειωσε με το σχολειο και περιμενει να βγουν οι βασεις?

ε αυτό εννοώ, από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...