Προς το περιεχόμενο

Πώς να ξεκληδώσω τον υπολογιστή μου


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα εδω μιλάμε για κλειδωμένο υπολογιστή, αν μπω στον χρήστη τότε τι να ξεκλειδώσω αφού είμαι ήδη μέσα

Ναι φίλε μου αυτό εννοώ & εγώ, συμφωνώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς λοιπόν ένας υπολογιστής δεν ξεκλειδώνει με ενα απλο save mode, αν ηταν ετσι δεν θα υπήρχε κάνεις κλειδωμένος υπολογιστής με windows

 

Μόνο με crack cd ή usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά, λάθος μου. :mad:
Πρέπει να μπουτάρεις από live linux (εγώ το κάνω από puppy linux) ή από το bart pe για να κάνεις τις μετονομασίες.

Σόρυ για την παραπλάνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ θεωρώ τρυπάρα το να υπάρχει λογαριασμός Admin ο οποίος δε φαίνεται αν δεν μπεις σε ασφαλή λειτουργία. Ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε καν ότι υπήρχε! Ναι ζήταγε την ώρα της εγκατάστασης κωδικό αλλά πες ότι εκείνη την ώρα δε θες, μετά όταν φτιάξεις λογαριασμό χρήστη και βάλεις κωδικό που θα φανταστεί ο απλός χρήστης ότι υπάρχει ξεκλείδωτος κρυφός admin? Μαμακία της microsoft το θεωρώ. 

Και νομίζω ότι από vista και έπειτα δεν εμφανίζεται Admin σε safe mode αλλά δεν το θυμάμαι και σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα vista που έχω στο laptop έχει λογαριασμό Administrator. Δεν ξέρω στα 7άρια.

Αν δώσεις net users σε γραμμή εντολών θα δεις όλους τους χρήστες που είναι εγκατεστημένοι.

 

EDIT: Καλό το ophcrack αλλά δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι με rainbow tables για να βρεις τον κωδικό όταν μπορείς απλά να τον μηδενίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έκανες να ξεθάψω το netbookaki :P

Στα 7 σε safe mode τουλάχιστον δε μου έχει άλλον user εκτός από τον δικό μου.

Υπάρχει και ένας admin αλλά τον βλέπει μόνο από cmd. Τουλάχιστον δεν τον εμφανίζει φάτσα φόρα ξεκλείδωτο στην ασφαλή λειτουργία όπως έκαναν τα ΧΡ  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ θεωρώ τρυπάρα το να υπάρχει λογαριασμός Admin ο οποίος δε φαίνεται αν δεν μπεις σε ασφαλή λειτουργία. Ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε καν ότι υπήρχε! Ναι ζήταγε την ώρα της εγκατάστασης κωδικό αλλά πες ότι εκείνη την ώρα δε θες, μετά όταν φτιάξεις λογαριασμό χρήστη και βάλεις κωδικό που θα φανταστεί ο απλός χρήστης ότι υπάρχει ξεκλείδωτος κρυφός admin? Μαμακία της microsoft το θεωρώ. 

Και νομίζω ότι από vista και έπειτα δεν εμφανίζεται Admin σε safe mode αλλά δεν το θυμάμαι και σίγουρα

Στην εικόνα που ζητάει το κωδικό εξηγεί πλήρως & σαφώς και παροτρύνει το χρήστη να βάλει.

Αν ο χρήστης πατά στα τυφλά "next", "αποδέχομαι τους όρους", "συμφωνώ" κλπ δε φταίει σε καμιά περίπτωση η ms και η κάθε εταιρία για την αφέλεια του.

Επιπλέον μπορείς να σετάρεις το κωδικό & κατόπιν εορτής.

 

Τα περισσότερα λειτουργικά, συσκευές κλπ περιλαμβάνουν κάποιο superuser account, είτε αυτός λέγεται administrator, admin, root, avatar, βαρώνος ή δε ξέρω εγώ τι άλλο.

Το ότι μπορεί να μη φαίνεται (σε γραφικό περιβάλλον) δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που ζητάει το κωδικό εξηγεί πλήρως & σαφώς και παροτρύνει το χρήστη να βάλει.

Αν ο χρήστης πατά στα τυφλά "next", "αποδέχομαι τους όρους", "συμφωνώ" κλπ δε φταίει σε καμιά περίπτωση η ms και η κάθε εταιρία για την αφέλεια του.

 

Τα περισσότερα λειτουργικά, συσκευές κλπ περιλαμβάνουν κάποιο superuser account, είτε αυτός λέγεται administrator, admin, root, avatar, βαρώνος ή δε ξέρω εγώ τι άλλο.

Το ότι μπορεί να μη φαίνεται (σε γραφικό περιβάλλον) δε σημαίνει πως δεν υπάρχει.

Ναι έλεγε ότι και καλά πρεπει να μπει κωδικός (αν και για κάποιο λόγο θυμάμαι ότι μόνο στην έκδοση Professional το ζήταγε) αλλά όταν ο άλλος δε θέλει εκείνη την ώρα κωδικό αλλα αργοτερα δημιουργηθεί η ανάγκη να βάλει κωδικό, τοτε θα βάλει απλά στον user του γιατι δε θα ξερει οτι υπαρχει και ενας Administrator που μπαίνεις με 1 κλικ αφου σου εμφανίζεται έτσι απλά στην ασφαλή λειτουργία.

 

Τώρα θα μου πεις σιγα εξαλλου με ενα προγραμματακι τα ξεκλειδωνεις ολα, αλλα αν όμως υπάρχει και δεν εμφανίζεται απλα στο safe mode τα πράγματα αλλάζουν, γιατι για να μπεις εκει θα θες καποια αλλη διαδικασια αφου δε σου δινει αμεσως προσβαση με ενα κλικ, αρα πιο ευκολο ειναι να κατεβασεις ενα προγραμα για password recovery :P

 

Δε ξέρω αν πιανεις το σκεπτικό μου αλλά εγώ πάλι στην microsoft τα ρίχνω και όχι στον απλό user. Υποτίθεται ότι ο απλός ασχετος user διάλεξε windows για την ευκολία χρήσης και ισως γιατι δε ξερει οτι υπαρχει και καποιο αλλο λειτουργικο συστημα  :confused:  αρα δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει ξερει τις κρυφες "τρυπούλες" που αφήνει η καθε microsoft. 

 

 

Δηλαδή γιατί τώρα η MS μας τα έχει αλλάξει τα πράγματα και έχει κανει τα 8 λες και θα τα χρησιμοποιήσει παιδάκι νηπιαγωγείου και λείπουν οι 8 στις 10 επιλογές που υπήρχαν παλαιότερα ετσι ωστε να μην μπερδευεται ο ασχετος user; (πχ: στο κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο setup αναφέρεται ξεκάθαρα ο λογαριασμός Administrator, τι κάνει και το αίτημα για κωδικό.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι "τρυπούλα".

Δε μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στην ms επειδή ο χρήστης, νέος ή προχωρημένος, δε θέλει, ξέχασε, αμέλησε.

Κάθε χρήστης έχει την ευθύνη να γνωρίζει το αντικείμενο που χρησιμοποιεί, και μόνον αυτός είναι υπεύθυνος.

 

xp-setup-10-computer-name-a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο Νίκος συγκρίνει με την εγκατάσταση linux όπου πρέπει να βάλεις κωδικό σώνει και καλά και σε κάποια distros ο κωδικός δεν μπορεί να είναι μόνο νούμερα.

Αν δεν βάλεις έναν καλό κωδικό δεν προχωράει στην ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ο αδαής χρήστη την πατάει με τη μλκιουλα της ms.

 

 

Εδιτ

 

Και δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο έκρυψαν τον admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο έκρυψαν τον admin

 

Το θέμα δεν είναι ότι τον έκρυψαν (μιας και όπως αναφέρει συμφορουμίτης παραπάνω όλα τα λειτουργικά έχουν κάποιον administrator πέρα τον δικό σου), αλλά εμένα το θέμα μου είναι γιατί τον εμφάνιζαν τα ΧΡ έτσι απλά στην ασφαλή λειτουργία. (πλέον δεν εμφανίζεται άρα εγω καταλαβαίνω πως κατάλαβαν οτι ηταν λιγο βλακεία)

 

 

 

 

Μάλλον ο Νίκος συγκρίνει με την εγκατάσταση linux όπου πρέπει να βάλεις κωδικό σώνει και καλά και σε κάποια distros ο κωδικός δεν μπορεί να είναι μόνο νούμερα.

Αν δεν βάλεις έναν καλό κωδικό δεν προχωράει στην ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

 

Βασικά δεν το είχα σκεφτεί έτσι :P απλά όπως είπα απο πανω θεωρω τρυπα να σου εμφανίζει έναν admin στην ασφαλή λειτουργία ξεκλείδωτο (επειδή για οποιοδήποτε λόγο καποιος δεν εβαλε κωδικο ενώ στον δικό του user έχει βάλει). Θα μπορούσε για παράδειγμα όταν πας να βαλεις κωδικο στον user σου (και εισαι κι εσυ admin) να σε υποχρεώνει να βάλεις και στον κρυφο administrator! Αλλά που μυαλό στην MS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ERD Commander

 

...μπουτάρεις απο το cd και τρέχεις το Locksmith απ' ότι θυμάμαι (είχα ERD2K7 το οποίο έχει γραφικό περιβάλλον στυλ XP).

Eπιλέγεις τον λογαριασμό που θέλεις να ορίσεις νέο password...ένα restart...done.

Επεξ/σία από parsifal
Αφαίρεση warez link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ERD Commander

 

...μπουτάρεις απο το cd και τρέχεις το Locksmith απ' ότι θυμάμαι (είχα ERD2K7 το οποίο έχει γραφικό περιβάλλον στυλ XP).

Eπιλέγεις τον λογαριασμό που θέλεις να ορίσεις νέο password...ένα restart...done.

Φίλε το έχεις ελέγξει αυτό που δίνεις ή το βρήκες στο google και πέταξες το λινκ στα ξεκάρφωτα;

Κατ' αρχάς το forum που παραθέτεις είναι warezάδικο και τα λινκ που δίνει είναι σπασμένα προγράμματα, οπότε παραβιάζετε ένας βασικός κανόνας του insomnia που απαγορεύει την δημοσίευση λινκ για σπασμένα και παράνομα προγράμματα.

 

Δεύτερον, το λινκ που έχει εκεί σε στέλνει να κατεβάσεις ένα εκτελέσιμο mediadownloader.exe και όχι το iso ή ένα erdcommander.exe που είναι λίγα mb και σου προτείνει να επιτρέψεις στο πρόγραμμα αυτό να κάνειαλλαγές στον υπολογιστή σου. Σόρυ αλλά αυτό βρομάει αν μη τι άλλο malware για να μην πω spyware ή trojan.

 

Να προσέχεις τι προτείνεις γιατί αν κάποιος ακολουθήσει τις συμβουλές σου και μολυνθεί ή χάσει τα αρχεία του εσύ θα είσαι υπεύθυνος. Καλά κάνεις και προτείνεις το ERD αλλά κάνε edit στο μήνυμα σου και σβήσε το λινκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...