Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα? με ασύρματο δίκτυο


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές φορές αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο στο λάπτοπ μου...Μου εμφανίζει πρόβλημα όπως φαίνεται στην εικόνα..Δεν το κάνει κάθε μερα αλλά 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα.Επίσης εμφανίζει στο χαρακτηριστικό θαυμαστικό κάτω δεξιά στο ρολόι.Έχω βάλει τους τελευταίους οδηγούς της ασύρματης κάρτας.Σε τι μπορεί να οφείλεται?

 

 

wifi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο καναλι.

ολες τις ενημερωσεις για τα windows.

πιο νεο firmware στο ρουτερ.

δοκιμη με αλλο κλειδωμα στο ρουτερ.



αλλη usb υποδοχη για την ασυρματη καρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο καναλι.

ολες τις ενημερωσεις για τα windows.

πιο νεο firmware στο ρουτερ.

δοκιμη με αλλο κλειδωμα στο ρουτερ.

 

αλλη usb υποδοχη για την ασυρματη καρτα

 

Θα κρατησω μόνο την πρώτη την δεύτερη και την τελευταία επιλογή καθώς με άλλα λάπτοπ ή υπολογιστές στο σπίτι δεν έχω αντίστοιχο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κρατησω μόνο την πρώτη την δεύτερη και την τελευταία επιλογή καθώς με άλλα λάπτοπ ή υπολογιστές στο σπίτι δεν έχω αντίστοιχο πρόβλημα...

οκ απλα οτι παιζουν τα υπολοιπα δεν σημαινει οτι μπορει να μην ειναι ασυμβατοτητα του τυπου πχ κλειδωματος με την συγκεκριμενη καρτα οποτε να αναγκαστεις να προσαρμοσεις και ολα τα αλλα στις παραξενιες του ενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζε να απενεργοιησεις την καρτα δικτυου σου απο την διαχειριση συσκευων και να την ξαναενεργοποιησεις.εμενα οταν το παθενει αυτο το παθενει σε διαφορα δικτυα.κλεινω ανοιγω και παιζει!ισως ειναι καμια buggia windows - driver - wifi utils (on/off δηλαδη με hotkeys)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

discoboyminimal  εγώ κλείνω ότι παράθυρα ίντερνετ έχω ανοικτά κάνω και μια αποσύνδεση και σύνδεση και φτιάχνει.Εμένα το κάνει στο υπάρχον δίκτυο καθώς μόνο σε αυτό συνδέομαι με το λάπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζε να απενεργοιησεις την καρτα δικτυου σου απο την διαχειριση συσκευων και να την ξαναενεργοποιησεις.εμενα οταν το παθενει αυτο το παθενει σε διαφορα δικτυα.κλεινω ανοιγω και παιζει!ισως ειναι καμια buggia windows - driver - wifi utils (on/off δηλαδη με hotkeys)

 

 

discoboyminimal  εγώ κλείνω ότι παράθυρα ίντερνετ έχω ανοικτά κάνω και μια αποσύνδεση και σύνδεση και φτιάχνει.Εμένα το κάνει στο υπάρχον δίκτυο καθώς μόνο σε αυτό συνδέομαι με το λάπτοπ...

συνηθως θα παιξει ετσι αλλα σκοπος ειναι να το γλυτωσεις αυτο το enable disable για αυτο και ειπα να κανεις τις παραπανω δοκιμες μηπως βρεις τι μπορει να φταιει.βεβαια μπορει να φτιαξεις αυτο και να εχεις θεμα μετα μια στο εκατομμυριο με καποιο αλλο pc που συνδεεται στο ρουτερ σου.πολλες φορες το δυσκολο ειναι να τα κανεις να παιξουν ολα.ποσες φορες εβλεπες ατομα να εχουν 2-3 pc σπιτι να πας να τα βαλεις wireless και να βαζεις πχ wpa2 και να παιζουν τα 2 απο τα 3.και να κανεις αλλη αλλαγη aes αντι για tkip και να παιζουν παλι 2 απο τα 3 απλα διαφορετικα.εκει τραβας τα μαλλια σου.ευτυχως ειναι σπανια αυτα τα προβληματα αλλα τα ειχα πετυχει πιο παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Poulinos ποια εκδοση μου προτείνεις να βάλω στο ρούτερ μου? (Thomson TG585 v7)

sto v7 η πιο νεα που εχω βρει σε Generic ειναι η 8.2.6.5.μετα σε custom απο forthnet Κτλ υπαρχει και πιο νεα.

http://leoforeia.gr/thomson/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πουλινε θέλω να βάλω το generic αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα.Τώρα έχω το τελευταίο firmware forthnet και στο interface tou router μπαίνω ως administrator αυτόματα.Όταν πήγα να βάλω το generic μου ζητούσε (το update wizard) username & password τα οποί δεν ξέρω ποια είναι..Τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πουλινε θέλω να βάλω το generic αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα.Τώρα έχω το τελευταίο firmware forthnet και στο interface tou router μπαίνω ως administrator αυτόματα.Όταν πήγα να βάλω το generic μου ζητούσε (το update wizard) username & password τα οποί δεν ξέρω ποια είναι..Τι προτείνεις?

hard reset για να χασει οτι ειναι και παμε απο την αρχη.

αν σου κανει παλι το ιδιο προβλημα τοτε θα κανεις κατι αλλο.

θα κλεισεις το ρουτερ και θα κρατησεις πατημενο μεσα το reset button και θα ανοιξεις το ρουτερ.αυτοματα το ρουτερ θα μπει σε tftp mode Με το Power Πορτοκαλι.τρεχεις το wizard και περνας το firmware.δεν σε ρωταει καν για password.εννοειται οτι καλο θα ειναι να εχεις δωσει καρφωτα Ip στο Pc σου ειδικα στην δευτερη περιπτωση αλλιως μπορει να μην βρει το ρουτερ.

πας στην καρτα δικτυου στο tcp ip  και δινεις Ip192.168.1.1 subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.254

και προληπτικα το ethernet στην πρωτη υποδοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γινει δεν θα εχεις θεμα.αρκει να μην σε κοβει κανα firewall.εχω κανει δεκαδες update σε thomson.μονο μια φορα σε ενα πολυ παλιο μοντελο ειχα δει να εχει σκαλωσει.δεν δοκιμασα να το επαναφερω.συνηθως το επαναφερεις οτι και να γινει.κοινως δεν γινεται να το brickareis.αν το κανεις με το reset δεν ζηταει ποτε κωδικο.απλα εννοειται οτι το config Το χανεις στο 99 τις 100 των Updates με οποιο τροπο και αν το κανεις.



μπορεις να το παρεις backup αλλα καλυτερα ξανασεταρε το απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

hard reset πως κανουμε?

 

YΓ. Πατημένο το reset = hard reset

για καποια  x seconds μεχρι να σβησουν τα λαμπακια.το λεω διοτι σε μερικα ρουτερ αν πατησεις το Reset ακαριαια η για πολυ λιγο κανει απλο reboot.βλεπε hp pro curve

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...