Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Εφορια (β-ο-η-θ-ε-ι-α απο λογιστη η Εφοριακο)


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορια ειναι πολλα χρονια πριν.

Ο πατερας μου δουλευε στο Μοναστηρακι σαν πλανοδιος παλαιοπωλης αλλα καποια στιγμη του ειπε το σωματειο εκει οτι Μητσο πρεπει να κανεις εναρξη στην Εφορια δεν μπορεις πλεον να δουλευεις ετσι εδω.

Επειδη ο πατερας μου ειχε κατι δικαστικες αποφασεις και δεν ειχε λευκο ποινικο μητρωο εκανα την εναρξη εγω στο ονομα μου στις 14/4/97 η εγραφη στο σωματειο παλαιοπωλων εγινε στις 14/10/97 δηλαδη 6 μηνες μετα.

Με αυτη την αδεια δεν καταφερε ο πατερας μου να δουλεψει καθολου γιατι του ειπαν οτι δεν μπορεις να πουλας τα πραγματα που εχεις αλλα μονο αυτα που θα εχεις γραμμενα στο βιβλιο αγορων που σου εχουμε δωσει απο το σωματειο.

Το θεμα με την εφορια ειναι οταν πηγα εγω εκει κατα το τελος του 97 μου ειπαν οτι επρεπε να δηλωνω μηδενικο φπα κατι που εγω δεν το ηξερα και ετσι μου ειπαν οτι εχω προστιμο.

Μετα το παρατησαμε τελειως ο πατερας μου επαθε προβλημα υγειας 24 ωρες το 24ωρο με οξυγονο. Μετα το 2001 ειχα τον θανατο της μητερας απο εγκεφαλικο και αρχες του 2003 εφυγε και ο πατερας μου.

Απο τοτε η μοναδικη φορολογικη δηλωση που εχω ειναι για το ετος 1998 που γραφει οτι ειμαι σε αδρανεια και μεχρι σημερα δεν εχω κανει καμια φορολογικη δηλωση.

Τα βιβλια (αποδειξη λιανικης πωλησης & βιβλιο εσοδων εξοδων) ειναι εντελως κενα δεν εχει γινει ουτε μια αγοραπωλησια.

Οταν ζητησα να κανω διαγραφη μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω αυτα που χρωσταω απο τα προστιμα και μετα μπορω να κανω διαγραφη και για αυτο με εβαλαν σε αδρανεια.

Φετος που εινα να δω τι θα κανω μπας και καταφερω και εγω αυτο με τις 100 δοσεις εμαθα οτι μπορουσα και τοτε να κλεισω την εναρξη που ειχα κανει και ενας λογιστης που πηρα μου ειπε να κανω ληξιπροθεσμη διακοπη απλα θα πληρωσω 100 ευρω για την διακοπη και αλλα 200 ευρω για καθε βιβλιο επειδη του ειπα οτι εχουν χαθει αλλα ευτυχως τα ειχα πανω στην αποθηκη του θειου μου.

Να πω οτι το μονο που εχω στο ονομα μου ειναι το 25% απο ενα εξ αδιαιρετου οικοπεδο 160mm (40mm δικα μου) που αναγκαστικα πηρα στο ονομα μου το 2008 λογω κτηματολογιου.

να πω οτι ειμαι χρονια ανεργος και τα μονα ενσημα που ισως να εχω ειναι μερικα απο το τεβε (ειχαμε πληρωσει μερικες δοσεις τοτε με την εναρξη επαγγελματος) που και σε αυτο πληρωσα 4.500 ευρω προστιμο και φυλακιση.

Ποσα χρονια φυλακη θα φαω; Επειδη δεν καπνιζω τι τσιγαρα να αρχισω;

(Περα απο την πλακα τα πραγματα ειναι δυσκολα με δυο μωρα εγω ανεργος και η γυναικα να περνει 627 ευρω)

ΥΓ. Αυριο το πρωϊ ειναι να παω στην εφορια και οπως μου ειπε ο λογιστης που μιλησα στο τηλεφωνο να παω στον εφορο. (ελπιζω αυριο το απογευμα να ξαναγραψω εδω μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια, τόσα χρόνια άνεργος χωρίς εισόδημα, τι έτρωγες, αέρα; Έλα, πες μας το μυστικό, ευκαιρία και για αδυνάτισμα για πολλούς.

 

Πέρα από την πλάκα όμως, περιπτώσεις σαν την δική σου πρέπει να βλέπει το ΔΝΤ και θέλει να κατεβάσει τον βασικό στα 200 ευρώ, αφού καταφέρνετε να ζείτε 4 άτομα με 627 ευρώ τον μήνα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζουσα με την αδερφη μου και εκανα δουλειες του ποδαριου.

 

Το θεμα δεν ειναι τι εκανα αλλα το τι κανω τωρα με την Εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτηκες το γεγονος οτι μπορει να δουλευε καπου ή σε ημι-απασχοληση, μαυρα?

Εγώ το σκέφτηκα, αυτός δήλωσε ότι είναι χρόνια άνεργος και μετά με δεύτερο ποστ το διόρθωσε.

 

Τέλος πάντων...

Αν θέλεις την συμβουλή μου, απευθύνσου στην εφορία και ζήτα να μιλήσεις με διευθυντή.

Το τι σου λέει ο κάθε λογιστής, ξέχνα το.

Αν άκουγα τον λογιστή, θα πλήρωνα τον Φλεβάρη 700 ευρώ σύνολο στην εφορία και στην αμοιβή του, και μου έκανε και φιλική τιμή. Το ίδιο μου είπαν και 3 ακόμα λογιστές που ρώτησα, σε αντίθεση με την εφορία που μου είπε να τους ενημερώσω να πάνε από εκεί να τους μάθουν μερικά πράγματα.

 

Έχουν πληρώσει πρόστιμα και έχουν χάσει λεφτά χάρη σε λογιστές οι δικοί μου...

Μόνο στην ίδια την εφορία, φίλε, για διακανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στην εφορια με ολα τα χαρτια πιστοποιητικα θανατου ,οικογενειακης ,καταστασης ,βιβλια, εκαθαριστικα  και οτι ιατρικα εχεις βρες τον εφορο και καλη τυχη,(μην προκαλεις ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια, τόσα χρόνια άνεργος χωρίς εισόδημα, τι έτρωγες, αέρα; Έλα, πες μας το μυστικό, ευκαιρία και για αδυνάτισμα για πολλούς.

 

Δε βλέπεις τις αγγελίες που βάζει? :P

Τόσες αξιολογήσεις έχει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως και οταν πουλαω κατι 100 ευρω μου το εχουν δωσει τζαμπα και βγαζω 100 ευρω κερδος δεν υπαρχει η περιπτωση να το εχω αγορασει 90 ευρω.

 

Μην σου πω οτι μου δινουν και λεφτα που τους κανω την χαρη να τους απαλλαξω απο τον κοπο να τα πεταξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως και οταν πουλαω κατι 100 ευρω μου το εχουν δωσει τζαμπα και βγαζω 100 ευρω κερδος δεν υπαρχει η περιπτωση να το εχω αγορασει 90 ευρω.

 

Μην σου πω οτι μου δινουν και λεφτα που τους κανω την χαρη να τους απαλλαξω απο τον κοπο να τα πεταξουν.

Ευτυχώς που δεν σε έπιασε και γι'αυτό η εφορία να λες τότε.

Α, και όχι τέτοια στον έφορο...και να προσεύχεσαι να μην είναι και μέλος του insomnia, γιατί η Ελλάδα μου πέφτει μακρυά για να σου στέλνω τσιγάρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εισαι μην κανεις το λαθος και ερθεις προς τα εδω.

Σου φαίνομαι για μαλάκας;

8,5 χρόνια πριν το πήρα χαμπάρι το χάλι που επερχόταν, μάζεψα τα μπογαλάκια μου και την έκανα, τώρα θα γυρίσω πίσω;

 

Όταν πέσουν και άλλο τα ακίνητα μπορεί να σας έρθω να ψάξω να πάρω 2-3 να έχω για τα παιδιά να κάνουν διακοπές...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε κανεναν λογιστη καλυτερα και μετα στην εφορια.

Τουλαχιστον να σου δωσει μια συμβουλη για το πως θα κινηθεις.

Μην πας κατευθειαν εκει γιατι ευκαιρια θα βρουνε αυτοι αν δουνε οτι δεν γνωριζεις μερικα πραγματα να σου κοπανησουν τιποτα προστιμα που ακομη κι'αυτοι δεν ξερουν για ποιον λογο ακριβως τα βαζουν και μετα να χρειαστει να πληρωσεις χωρις να ξερεις αν πραγματικα ειναι αυτα που σου αναλογουν.

 

Δεν χανεις κατι να παρεις μια γνωμη απο εναν λογιστη για την περιπτωση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...