Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στη δημοτική αστυνομία;


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια μικρή απορία. Αφού ο παριζιάνος δεν παρκάρει παράνομα, αλλά παράλληλα δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση παρκινγκ, τι ακριβώς κάνει; Πάει για μια δουλειά, δεν βρίσκει να παρκάρει, άρα εγκαταλείπει τη δουλειά και γυρνάει σπίτι; Ή το βάζει κάπου το αμάξι; :P (γιατί αν και το λέμε συχνά μεταφορικά, ρεαλιστικά δεν ξέρω αν χωράει :P )

ΜΜΜ ονομάζονται.

Η πρώην μου έπιανε δουλειά στις 8, ξυπνούσε στις 5:30 και έφευγε από το σπίτι στις 6:15

 

Εγώ όταν πρωτοήρθα Βρυξέλλες, για απόσταση 15 λεπτών με το αμάξι, έπαιρνα συγκοινωνία που με τα δύο transfer και την αναμονή τους μου έπαιρνε 1 ώρα και 15 λεπτά. Αυτό μετά βέβαια τις κάποιες φορές που μου πήρε ο γερανός το αμάξι και έτρεχα να βρω που είναι και να πληρώνω πρόστιμα. Όταν ήρθα είχα βλέπεις κι εγώ την ελληνική νοοτροπία

 

 

Ειδικα στο Αμστερνταμ γινεται πανικός απο αμαξια, ειναι και μεγαλουπολη. ΝΟΤ.

Φίλε, αν δεν ξέρεις μην απαντάς. Παρίσι και Βρυξέλλες μπορεί να την σκαπουλάρεις με παράνομο παρκάρισμα. Άμστερνταμ ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το παρκάρεις παράνομα ή χωρίς να πληρώσεις παρκόμετρο και να το βρεις είτε με δεμένη την ρόδα είτε να το έχουν πάρει. Έτσι και πληρώσεις παρκόμετρο δύο ωρών, στις 2 ώρες και πέντε λεπτά το έχεις φάει το πρόστιμο, μετά δένουν την ρόδα και μετά στο παίρνουν. Είναι πάρα πολύ αυστηροί στο Άμστερνταμ. Τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα εκεί έχουν όλα άδεια και μπορούν να παρκάρουν, είτε παρκόμετρο. Κανένας όμως παράνομα, ας τολμήσει...

 

Και μου μιλάς για Ολλανδία κιόλας που τα ποδήλατα είναι σχεδόν διπλάσια του πληθυσμού της έλεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω ρε παληκαρι μου, δεν εχει αμαξια το Αμστερνταμ, δεν χρειαζονται τα αμαξια στο αμστερνταμ, δεν εχει καν παρκινγκ στο Αμστερνταμ πας οπου θελεις με καλή συγκοινωνία ή με ποδηλατο και μαλιστα γρήγορα, δεν μπορεις να το συγκρίνεις με μια πολη οπως η Αθηνα ή η Θεσσαλονικη ή οποιαδηποτε αλλη μεγάλη πολη που στερείτε σωστού σχεδιου και καλων συγκοινωνιών.

Τι μας ενδιαφερει αν για τα 5 αμαξια που εχει συνολικά αν παρκαρουν παρανομα ή οχι τα σηκώσει ο γερανος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος και εγω απο την Μακρινη χωρα της Βαλτικης που μενω,θα σας πω πως δημοτικο ή τσαμπα παρκινγκ ΔΕΝ υπαρχει....Ακομα και στον δρομο ειναι σε ιδιωτικες εταιριες,οπως και ολα τα παρκινγκ!
Πληρωνεις ακομα και με sms απο το κινητο σου! Δεν βρισκω λογο να παρκαρουμε τζαμπα επειδη ειμαστε Ελληνες!

Επισης #Chrissxxx ο #gigisoni μιλησε οτι αποσταση 15λεπτων με το αυτοκινητο την κανει σε 1ωρα+15λεπτα με τα ΜΜΜ....Πως εσυ ερχεσαι και το βαφτιζεις αυτο ''καλη συγκοινωνια''???

Πρεπει να προσαρμοστουμε σε αυτα που εχουμε και σιγα σιγα να τα κανουμε καλυτερα...Να γινουν καλυτερα απο μονα τους ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για όλα τα βύσματα. Μαύρη μέρα. Ελπίζω να τους βάλουν να δουλεύουν και νυχτερινά και αργίες και Κυριακές και να παίρνουν λιγότερα χρήματα, όπως συμβαίνει στην ΕΛΑΣ δηλαδή. Επίσης, ελπίζω να τους καταργήσουν το αμετάθετο. Ας γίνουν αυτό που πάντα ήθελαν, στα αλήθεια όμως, διότι μέχρι τώρα ήταν φοροεισπρακτορες του Δήμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω ρε παληκαρι μου, δεν εχει αμαξια το Αμστερνταμ, δεν χρειαζονται τα αμαξια στο αμστερνταμ, δεν εχει καν παρκινγκ στο Αμστερνταμ πας οπου θελεις με καλή συγκοινωνία ή με ποδηλατο και μαλιστα γρήγορα, δεν μπορεις να το συγκρίνεις με μια πολη οπως η Αθηνα ή η Θεσσαλονικη ή οποιαδηποτε αλλη μεγάλη πολη που στερείτε σωστού σχεδιου και καλων συγκοινωνιών.

Τι μας ενδιαφερει αν για τα 5 αμαξια που εχει συνολικά αν παρκαρουν παρανομα ή οχι τα σηκώσει ο γερανος;

 

 

 

Αυτο λεω ρε παληκαρι μου, δεν εχει αμαξια το Αμστερνταμ, δεν χρειαζονται τα αμαξια στο αμστερνταμ, δεν εχει καν παρκινγκ στο Αμστερνταμ πας οπου θελεις με καλή συγκοινωνία ή με ποδηλατο και μαλιστα γρήγορα, δεν μπορεις να το συγκρίνεις με μια πολη οπως η Αθηνα ή η Θεσσαλονικη ή οποιαδηποτε αλλη μεγάλη πολη που στερείτε σωστού σχεδιου και καλων συγκοινωνιών.

Τι μας ενδιαφερει αν για τα 5 αμαξια που εχει συνολικά αν παρκαρουν παρανομα ή οχι τα σηκώσει ο γερανος;

 

Γεμάτο είναι το Άμστερνταμ από αυτοκίνητα. Ξέρεις το Άμστερνταμ δεν είναι μόνο ο δρόμος με τις πόρνες και το κέντρο τριγύρω.

Αν πας επισκέπτης με αμάξι, θα το αφήσεις σε ιδιωτικό πάρκινγκ στα όρια της πόλης και από εκεί θα πάρεις συγκοινωνία.

Αν μπεις στην πόλη με το αμάξι, δίωρο είναι το παρκόμετρο, μετά την έκατσες.

 

Και αν εσύ το θεωρείς εύκολο και γρήγορο με τον καιρό που έχει εδώ πάνω, συννεφιά και βροχή 300 μέρες τον χρόνο να τριγυρνάς με το ποδήλατο, απορώ γιατί δεν το κάνεις και στην Ελλάδα με ηλιοφάνεια 300 μέρες τον χρόνο. 

Άσε μας, αν δεν το έχεις ζήσει το πράγμα δεν μπορείς να καταλάβεις, και όχι, διακοπές δεν πιάνουν.

 

Εσείς όλοι έχετε την εντύπωση ότι εμείς πάμε στις δουλειές μας σε ένα δεκάλεπτο, ή παρκάρουμε το αμάξι σε απόσταση 100 μέτρων το πολύ και τζάμπα. Δεν πάτε καλά μου φαίνεται. Και μιλάτε και από πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα εδω ειναι η δημοτική αστυνομια και οχι η τραγική συγκοινωνία  για την οποια έχουμε πληρωσει ΤΑ λεφτά.

 

Για εμένα σε όλο το κέντρο θα έπρεπε να απαγορεύονται αυτοκινητα, καθόλη τη διαρκεια της ημέρα και να περνάνε μόνο όσοι ειναι για απολυτο ανάγκη (νοσοκοκομειο ξέρω γω). Και φυσικά θα έπρεπε να υπάρχει σαφως ανώτερο δίκτυο μετρό να λειτουργει μέρα νύχτα κτλ κτλ.

 

Γενικά πολλά θα έπρεπε, αλλά τωρα δεν υπάρχει χρημα και πρέπει να απολυσουμε κοσμο, οποτε δε θα φτιαχτεί και τιποτε. (θα μπορουσαν φυσικά να φτιαχτουν πολλά αν τα δανεικα μας πήγαιναν στην ανάπτυξη, αλλά αυτό ειναι άλλη κουβεντα)

 

Επι της ουσίας, οι της δημοτικης αστυνομιας, ειχαν ξεκινησει με άλλο ρόλο και κατέντησαν να ειναι μια εισπρακτική εταιρία.

Δε θα μου λείψουν ιδιαίτερα.

Αν τωρα τους εκπαιδεύσουν και τους βάλουν σε γραφεία, ώστε να βγουν όλοι οι κανονικοι αστυνομικοί στους δρόμους και να κάνουν, ότι δεν έκαναν τόσα χρόνια, θα ειναι μια εξαιρετική ιδέα με την οποία ειμαι απόλυτα συμφωνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tους δημοτέτοιους??

Καλύτερα να τους βάλουν στα γραφεία για να μην έχει και δικαιολογία το υπουργειο Δημοσιας τάξης, οτι δε του φτάνουν οι αστυνομικοι για να μας προστατεύσει.

 

Βάλε αυτους στα γραφεία και βγάλε έξω όλους τους άλλους με περιπολίες σε κάθε γειτονια...να ποσο ωραία θα μειωθει και η εγκληματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι Έλληνες έχουμε πλάκα, συγκρίνουμε την μπουρδ@λο χωρα μας με το Άμστερνταμ, το Λονδίνο, την Βόννη κλπ, χαχαααα τρομάρα μας, το στατους μας είναι απο μεριά Αιγύπτου και πολύ λεω.

 

 

Μου θυμίσατε ενα ανέκδοτο.

 

Οταν ο Έλληνας κοιτάει τον καθρέφτης, βλέπει πάντα τον Κολοκοτρώνη, τον Σωκράτη, τον Μέγα Αλέξανδρο.

 

ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι Έλληνες έχουμε πλάκα, συγκρίνουμε την μπουρδ@λο χωρα μας με το Άμστερνταμ, το Λονδίνο, την Βόννη κλπ, χαχαααα τρομάρα μας, το στατους μας είναι απο μεριά Αιγύπτου και πολύ λεω.

 

 

Μου θυμίσατε ενα ανέκδοτο.

 

Οταν ο Έλληνας κοιτάει τον καθρέφτης, βλέπει πάντα τον Κολοκοτρώνη, τον Σωκράτη, τον Μέγα Αλέξανδρο.

 

ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ

Ναι...γιατι αν έβλεπε τον Καραγκιοζη θα ηταν σοφός....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της οποιαδηποτε αλλης πολης δεν ειδα. Ξερεις, μετα τον ασπροπυργο, συνεχιζει και προς τα πανω η ελλαδα.

Οι δρόμοι τι είναι, πάρκινγκ δεν είναι; Και τζάμπα μάλιστα.

Για τόλμησε στην Ευρώπη να το αφήσεις στον δρόμο χωρίς να είσαι κάτοικος και να πληρώνεις στον δήμο, ή χωρίς να πληρώσεις το δίωρο παρκόμετρο, μετά κόψε τον λαιμό σου και κάνε βόλτες με το αμάξι για μία ώρα τουλάχιστον που θα ξαναέχεις το δικαίωμα να παρκάρεις για δύο ώρες στο κέντρο. Στα προάστια είναι μεγαλύτερο το δικαίωμα για ώρα στάθμευσης, πληρώνεις ανάλογα τις ώρες που θα κάτσεις όμως.

 

Πληρώνεις στην Ελλάδα σε όλους τους δρόμους από Ασπρόπυργο και πάνω; Αυτό ήταν το χτεσινό σου όνειρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δρόμοι τι είναι, πάρκινγκ δεν είναι; Και τζάμπα μάλιστα.

Για τόλμησε στην Ευρώπη να το αφήσεις στον δρόμο χωρίς να είσαι κάτοικος και να πληρώνεις στον δήμο, ή χωρίς να πληρώσεις το δίωρο παρκόμετρο, μετά κόψε τον λαιμό σου και κάνε βόλτες με το αμάξι για μία ώρα τουλάχιστον που θα ξαναέχεις το δικαίωμα να παρκάρεις για δύο ώρες στο κέντρο. Στα προάστια είναι μεγαλύτερο το δικαίωμα για ώρα στάθμευσης, πληρώνεις ανάλογα τις ώρες που θα κάτσεις όμως.

 

Πληρώνεις στην Ελλάδα σε όλους τους δρόμους από Ασπρόπυργο και πάνω; Αυτό ήταν το χτεσινό σου όνειρο;

 

Ναι, ειναι ενα ονειρο που εχει ξεκινησει παρεα με τη δημοτικη αστυνομια, και λεγεται ελεγχομενη σταθμευση. Το βλεπω αυτο το ονειρο καθημερινα τα τελευταια 10 χρονια (και λιγα χρονια παλιοτερα με το ιδιωτικο ΣΕΣ του Σαρακακη).

Εχεις τιποτε ονειροκριτες να μου το εξηγησεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειναι ενα ονειρο που εχει ξεκινησει παρεα με τη δημοτικη αστυνομια, και λεγεται ελεγχομενη σταθμευση. Το βλεπω αυτο το ονειρο καθημερινα τα τελευταια 10 χρονια (και λιγα χρονια παλιοτερα με το ιδιωτικο ΣΕΣ του Σαρακακη).

Εχεις τιποτε ονειροκριτες να μου το εξηγησεις;

 

 

Όχι γιατί εκτός του κέντρου σε καμιά πόλη της Ελλάδας δεν υπάρχει πάρκινγκ ελεγχόμενης στάθμευσης σε κάθε δήμο της πόλης σε όλους τους δρόμους. Ό,τι να'ναι είσαι...κόφτο καλύτερα γιατί έλληνες το διαβάζουν το φόρουμ, όχι κάτοικοι της Βραζιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...