Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

παιδε καλησπερα, δωστε μου τα φωτα σα σε κατι. Εχω βαλει αγγελια ενα ζευγαρι παουτσια τζορνταν εδω στο σαητ, εχω γραψει οποιος θελει περισσοτερες φωτογραφιες, ας μου στειλει στο [email protected], και μου ηρθε μην απο εναν τυπο ΑΜΕΡΙΚΗ (αν ειναι Αμερικη), που λεει τα εξης.    

 

Matt Dave Peter <[email protected]>
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
how much is the total cost ?
 
 
AΠΑΝΤΑΩ το ποσον και μου στελνει πισω αυτο
 
 
Okay. Am satisfied and am ready to pay you 185euro for this item plus

the postage fee via Greek registered mail (www.elta.gr) to USA and

also attach me some photo's of the item and include your bank details

for the payment.

 
Τι παιζει ξερουμε? κανα σπαμ?
 
Ευχαρστω παιδες

AIbEiAIAAABECKHe6Y3At_jqpwEiC3ZjYXJkX3Bo
Matt Dave Peter
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
alright. attach me the photo's of the shoes and include your bank

details for the payment.

cleardot.gif
 
 
 
 

 

 

 

 

Βρέθηκα σ'αυτό το ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμο άρθρο έπειτα απο googlάρισμα μιας email διεύθυνσης που μου έστειλε email για ένα synthesizer που έχω βάλει αγγελία σε μουσικό φόρουμ.Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια ήταν πως το μήνυμα ήταν γραμμένο στα Αγγλικά.

Όπως ανακάλυψα πρόκειται για την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ διεύθυνση email και το κορυφαίο είναι πως ακόμα και το μήνυμα κειμένου είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Παραθέτω screenshot ! 

 

2osknY9.jpg

 

Οπότε έχετε το νου σας...μάλλον η καλύτερη κίνηση είναι report και δεν απαντάμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί σε παραξενεύει αυτό.

Ο/Οι άνθρωπος/οι είναι επαγγελματίες και ψάχνουν για τον "αφελή" που θα τσιμπήσει το δόλωμα.

Είναι λίγοι αυτοί που θα ασχοληθούν, όπως εσύ, και θα προσέξουν ότι χρησιμοποιεί το ίδιο username και το ίδιο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως ειναι χαζοι η κουτοπονηροι που ψαχνουν για ακομα ποιο χαζους.

Αν ηταν εξυπνοι απο την στιγμη που στελνουν μηνυμα σε Ελληνα στα Ελληνικα θα εβρισκαν εναν συναδελφο απατεωνα που να ξερει λιγα Ελληνικα. και οταν λεω Ελληνικα εννοω Ελληνικα οχι "φιλε εγω θελεις παρει εχθες αυριο πηρα αυτο το θελει εγω το παρει"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως ειναι χαζοι η κουτοπονηροι που ψαχνουν για ακομα ποιο χαζους.

Αν ηταν εξυπνοι απο την στιγμη που στελνουν μηνυμα σε Ελληνα στα Ελληνικα θα εβρισκαν εναν συναδελφο απατεωνα που να ξερει λιγα Ελληνικα. και οταν λεω Ελληνικα εννοω Ελληνικα οχι "φιλε εγω θελεις παρει εχθες αυριο πηρα αυτο το θελει εγω το παρει"

 

 

Για να εξακολουθεί να παίζει η ίδια απάτη μετά από τόσες δεκαετίες, Λευτέρη, κάθε άλλο από χαζοί και κουτοπόνηροι είναι αυτοί που τη δουλεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε παραξενεύει αυτό.

Ο/Οι άνθρωπος/οι είναι επαγγελματίες και ψάχνουν για τον "αφελή" που θα τσιμπήσει το δόλωμα.

Είναι λίγοι αυτοί που θα ασχοληθούν, όπως εσύ, και θα προσέξουν ότι χρησιμοποιεί το ίδιο username και το ίδιο κείμενο.

 

Αυτό είναι το θέμα, να είμαστε λίγο ψηλιασμένοι και να μην αδιαφορούμε.Φυσικά πάνω απ'όλα να ενημερώνουμε όσο το δυνατόν περισσότερους...δυστυχώς όσο και αν έχουμε αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει παιδεία (μεταξύ άλλων) ούτε στην χρήση ίντερνετ με αποτέλεσμα καν να μην αναγνωρίζουν πολλοί όχι τέτοια emails αλλα pop ups του τύπου " κληρώθηκες για να κερδίσεις το καινούργιο iphone.Κάνε κλικ ΕΔΩ για να το παραλάβεις".... Δυστυχώς.... 

Οπότε προσοχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενας δεν δινει δωρα ετσι, κανενας δεν μοιραζει λεφτα απλοχερα, κανενας δεν θελει να μας χαρισει τιποτα!

 

ΟΛΟΙ θελουν το καλο της δικιας τους τσεπης εις βαρος οσο πιο πολλων κοροϊδων μπορουν.

 

Γι'αυτο προσοχη. Απατεωνες υπηρχαν παντοτε και θα συνεχισουν να υπαρχουν.

 

Απλα τωρα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα μεσω του internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 6 χρόνια περίπου πούλησα ένα PS Vita στο Ebay. Λαμβάνω ένα μήνυμα ότι η πληρωμή έγινε και η διεύθυνση αποστολής είναι στη Νιγηρία. Το e-mail φαινόταν μούφα και αφού μπήκα στο Paypal τα λεφτά φυσικά δεν υπήρχαν πουθενά. Τελικά κάνω report στο Paypal και μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμός είχε παραβιαστεί. Ούτως ή άλλως Νιγηρία δε στέλνω από φόβο μη χαθεί το δέμα, αλλά ο λογαριασμός ήταν Γάλλου, οπότε το Ebay του επέτρεψε να συμμετέχει στη δημοπρασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 6 χρόνια περίπου πούλησα ένα PS Vita στο Ebay. Λαμβάνω ένα μήνυμα ότι η πληρωμή έγινε και η διεύθυνση αποστολής είναι στη Νιγηρία. Το e-mail φαινόταν μούφα και αφού μπήκα στο Paypal τα λεφτά φυσικά δεν υπήρχαν πουθενά. Τελικά κάνω report στο Paypal και μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμός είχε παραβιαστεί. Ούτως ή άλλως Νιγηρία δε στέλνω από φόβο μη χαθεί το δέμα, αλλά ο λογαριασμός ήταν Γάλλου, οπότε το Ebay του επέτρεψε να συμμετέχει στη δημοπρασία!

πριν εξι χρονια δεν υπηρχε καν ps vita

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σε φιλο μου ειχαν στειλει επιστολη με το ταχυδρομειο στα αγγλικα οτι εχουν να λαβαινουν κληρονομια 5εκ ευρω απο καποιον μακρυνο συγγενη στη γερμανια.Ο αποστολεας ηταν δικηγορος κ ηθελε το οκ για να το διεκδικησει κ καποια εξτρα στοιχεια οπως αφμ ταυτοτητες λογαριασμους τραπεζας κλπ κ θα παιρνε ποσοστο στο τελος.

Συνεχιστηκε επικοινωνια μεσω μειλ σε τσατρα πατρα αγγλικα για λεπτομερειες συγγενη που φυσικα δεν κατονομαζε.

 

Δηλαδη το κλασσικο spam mail πηγε ενα βημα παραπερα με φυσικη υποσταση κ γραμματοσημο.

 

Εγω απορω που βρηκαν διευθυνσεις κ ονοματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτή είναι μια από τις πολλές και παλιές απάτες που συνεχίζονται όσο θα υπάρχουν άτομα που αφενός δεν ενημερώνονται αφετέρου δεν ψιλιάζονται από τέτοιου είδους μηνύματα.

 

Τα emails βρίσκονται πολύ εύκολα στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

 

παιδε καλησπερα, δωστε μου τα φωτα σα σε κατι. Εχω βαλει αγγελια ενα ζευγαρι παουτσια τζορνταν εδω στο σαητ, εχω γραψει οποιος θελει περισσοτερες φωτογραφιες, ας μου στειλει στο [email protected], και μου ηρθε μην απο εναν τυπο ΑΜΕΡΙΚΗ (αν ειναι Αμερικη), που λεει τα εξης.    

 

Matt Dave Peter <[email protected]>
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
how much is the total cost ?
 
 
AΠΑΝΤΑΩ το ποσον και μου στελνει πισω αυτο
 
 
Okay. Am satisfied and am ready to pay you 185euro for this item plus

the postage fee via Greek registered mail (www.elta.gr) to USA and

also attach me some photo's of the item and include your bank details

for the payment.

 
Τι παιζει ξερουμε? κανα σπαμ?
 
Ευχαρστω παιδες

AIbEiAIAAABECKHe6Y3At_jqpwEiC3ZjYXJkX3Bo
Matt Dave Peter
12 Ιαν (Πριν από 5 ημέρες)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
 
 
 
 
 
alright. attach me the photo's of the shoes and include your bank

details for the payment.

cleardot.gif
 
 
 
 

 

Ιδια ακριβός περίπτωση είχα και εγώ, πουλούσα ενα σταθερό υπολογιστή και ξαφνικά μου ήρθε ενα mail του τυπου "how much is the cost of shipping ?" απο την ίδια ακριβός διεύθυνση που γραφεις.Ο τύπος ουτε φωτογραφίες ουτε ερωτήσεις και στο δεύτερο mail ήθελε να του στείλω τα στοιχεία της τράπεζας μου ενώ ταυτόχρονα δεν δεχόταν paypal για την πληρωμή.Μετα απο 2-3 mail σιγουρεύτικα οτι ο τύπος είναι απατεώνας και σταμάτησα να του στέλνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι η γνωστή 419 απάτη ή αλλιώς νιγηριανη απάτη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι που την κάνουν και δυστυχώς πολύς κόσμος που λόγω του οτι ειναι άπληστος πέφτει θύμα. Συνήθως όμως πέφτουν θύματα όσοι εχουν τα λεφτά.. Γιατι οι απατεώνες ζητάνε ενα σωρό χρηματα μέχρι "να δώσουν" και καλα

Γενικά οτι βλέπετε τετοιο του τύπου κέρδισες χρηματα η να σου δώσουν χρηματα και καλα δάνειο η οτιδήποτε εχει να κανει με ρευστό μην ασχολείστε στο τέλος θα μπείτε μέσα .

Επεξ/σία από KsiniVasilissa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...