Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα συνομιλία χθες με κάποιον που είχε λάβει μέιλ (στα αγγλικά) είχε κληρονομήσει 750.000 δολλάρια αλλά για να τα πάρει του ζητούσαν ένα ποσό 99 ή 199 δολλάρια νομίζω και ζήτησε την γνώμη μου.

Του το ξεκόβω με την μια ότι είναι απάτη.

Συνεχίζει τα δικά του ότι φαίνονται σοβαρά τα μέιλ, ότι είχε συνομιλήσει μαζί τους ότι του έδωσαν αριθμό λογαριασμού και δεν ξέρω τι άλλο, μέχρι και με κάποιο διευθυντικό στέλεχος είχε μιλήσει.

Ξανά απότομα εγώ του λέω ότι είναι απάτη, αλλά τον έβλεπα με την αμφιβολία, δεν θεωρώ απίθανο και να τους στείλει τα χρήματα. Και όπου υπάρχει ένας μπορεί να υπάρχουν και άλλοι, οπότε για να συνεχίζεται αυτή η απάτη κάποιοι συνεχίζουν να την πατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή η απάτη είναι παμπάλαια αλλά όσο υπάρχουν αφελείς στον πλανήτη θα εξακολουθεί να βρίσκει θύματα.

Εάν απαντήσει, έστω και μια φορά, ο αποδέκτης αυτών των μηνυμάτων, αυτόματα μπαίνει στο λούκι που με σταθερά και μελετημένα επόμενα μηνύματα θα τσιμπήσει τελικά το δόλωμα.

 

Αυτή αλλά και οι υπόλοιπες παρόμοιες απάτες στηρίζονται στην αδυναμία του ανθρώπου για το εύκολο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συνομιλία χθες με κάποιον που είχε λάβει μέιλ (στα αγγλικά) είχε κληρονομήσει 750.000 δολλάρια αλλά για να τα πάρει του ζητούσαν ένα ποσό 99 ή 199 δολλάρια νομίζω και ζήτησε την γνώμη μου.

 

Τον τυχερό! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα. Απαντω σε αυτο το θεμα γιατι απ οτι φαινεται καλα κρατει ακομα η προσπαθεια εξαπατησης.

Πριν λιγο καιρο λοιπον βρισκομαι με τους δικους μου στο σπιτι οικογενειακων φιλων. 

Καποια στιγμη η συζητηση παει σε μια ευκαιρια που τους ετυχε και ενας ''αμερικανος'' ηθελε να αγορασει ενα επιπλο που ειχαν βαλει σε αγγελια.

Στην αρχη δεν εδωσα βαση αλλα οταν ειπαν τη φραση ''η συνεννοηση γινεται μεσω mail'' τοτε μπηκα στο νοημα.

Τους ζητησα να δω τα  mail και οταν με αφησαν τοτε σιγουρευτηκα πως προκειται 100% για απατη. 

Κατ αρχας ο τυπος δεν ηξερε καν τι ηταν αυτο που ηθελε (δηθεν) να αγορασει. Ποτε δεν ελεγε τη λεξη ''επιπλο''.

Επειτα, προχωρωντας στα mail ειδα οτι ζητουσε λογαριασμο τραπεζας για να κανει καταθεση. Μαλιστα εγραφε πως εχει κανονισει με μεταφορεα να περασει απ το σπιτι τους να παραλαβει το αντικειμενο.

 

Δυστυχως, ειχαν προλαβει και του ειχαν δωσει τα στοιχεια ενος λογαριασμου. Ευτυχως ο λογαριασμος ηταν της γυναικας του και δεν ειχε κινηση. Και το λεω ευτυχως γιατι αν ηταν του αντρα της τοτε πιθανον να την ειχαν πατησει.

Τι εγινε λοιπον..

Αυτος τους ειπε οτι εκανε την καταθεση 400 ευρω για το επιπλο + 200 ευρω για το μεταφορεα +50 (για τον κοπο τους-θα σας εξηγησω παρακατω αν και πεθανα στα γελια οταν το ειδα :-D ).

Παραλληλα ηρθε και το γνωστο μουφα mail απο την μουφα citibank που ελεγε οτι τα λεφτα σταλθηκαν στο λογαριασμο του ΑΛΛΑ (lol) για να ''απελευθερωθουν'' θα επρεπε να στειλει μεσω western union (εξ ου και ο κοπος) 200 ευρω στον μεταφορεα στη Γεωργια!!!

Οταν τους εγραψε δε, οτι δεν μπορει να στειλει τα λεφτα μεσω wu αλλα να του δωσουν τραπεζικο λογαριασμο, για να εκβιασουν την κατασταση αρχισαν να  του στελνουν ΠΑΛΙ απ το mail της ''citibank'' οτι πρεπει να στειλει τα λεφτα στο μεταφορεα εντος της ημερας αλλιως θα δεσμευτει ολος ο τραπεζικος του λογαριασμος. Εκει ηταν που σωθηκε και κερδισε μια μερα. Το γεγονος δηλαδη οτι ο λογαριασμος ηταν της γυναικας του και δεν ειχε χρηματα (δεν αγχωθηκε λοιπον να κινηθει αμεσως). Παρολα αυτα ειχε σκοπο να τα στειλει μεχρι που ειδα τα mail και του ειπα να μην ξανασχοληθει.

 

 

Το ερωτημα του ηταν αν μπορουν να του κανουν τιποτα εχοντας τα στοιχεια του. Γιατι εχει μαγαζι και αν googlαρουν τα στοιχεια του τον βρισκουν. Εκει δεν μπορουσα να του απαντησω και η διωξη που μιλησα μου ειπε ενα απλο ''μην ξανασχοληθειτε και μπλοκαρετε τον''

 

Γνωριζετε εσεις αν μπορει να παιξει τετοιο σεναριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Δυστυχώς, εξακολουθούν να υπάρχουν στην εποχή μας, εύπιστοι άνθρωποι που συνεχίζουν να απαντούν σε άγνωστο από την άκρη του πλανήτη για την αγγελία που έβαλαν και δεν σκέφτονται ότι ο ενδιαφερόμενος δεν αναφέρει καν το αντικείμενο που πουλάνε (βάρκα, παλιό αυτ/το, έπιπλο κλπ) και ούτε κάνει παζάρι αλλά σαν "λεφτάς" δίνει και παραπάνω χρήματα  :-D

 

Η απάτη αυτή δεν έχει σχέση με το λογαριασμό που (κακώς) δίνεις αλλά με τη συνέχεια και, συγκεκριμένα, με το μπλέξιμο που προβάλλει ο απατεώνας για τα μεταφορικά και τα ρήματα που ζητάει για να "αποδεσμευτεί" το ποσό που δήθεν έχει καταβάλει στην τράπεζα.

 

Ας μην ανησυχεί, λοιπόν ο φίλος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε ευχαριστω φιλε makfil για την δουλεια που εχεις κανει σε αυτο το topic.

Hξερα γενικα για το nigerian scam αλλα εδω εμαθα και τη λογικη και πως δουλευουν!

 

Οντως υπαρχουν ευπιστοι ακομα.

Κυριως οι μεγαλυτερες ηλικιες μιας και στην δικη μου περιπτωση μιλαμε για ανθρωπους 55+ χωρις παιδια (που ισως να τους προφυλασσαν στην προκειμενη).

 

Μαλιστα το αστειο ηταν (και ξεχασα να το αναφερω) οτι στα mail που εστελνε ο scammer ελεγε τα λεφτα να σταλουν καπου σε μεταφορεα στη Γεωργια, ενω τα mail της ''τραπεζας'' (που εστελναν αφοτου ειδαν οτι εχουν περασει 2 μερες και δεν εχουν λαβει τα λεφτα ) μιλουσαν για μεταφορεα στη Νιγηρια! :-D 

Ειχαν μπερδεψει τα μπουτια τους.

 

Ο φιλος μας οταν του εξηγησα την ολη φαση δεν φοβηθηκε για το λογαριασμο αλλα για το μαγαζι του περισσοτερο. Μη του την πεσουνε κοινως!

 

Να παρει... Επρεπε να το ειχα πετυχει στην αρχη το περιστατικο, να το αναλαβω και να ριξω το τρολλαρισμα του αιωνα! :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εμενα μου εχει τυχη η περιπτωση ενας απο το Βελγιο ( δεν υπαρχει δυνατοτητα αντικαταβολης στο βελγιο ) να θελει να αγορασει το ps3 μου στην τιμη που το ειχα και μου λεει στειλμε το tracking number και θα σου βαλω τα λεφτα στον λογαριασμο σου. Σαν μικρο και χαζο που ειπουν την πατησα, συσκευασα το θεμα κανονικα και ευτυχως οι υπαλλυλοι στα ΕΛΤΑ με επησαν να μην το κανω διοτι προκειται για απατη. 

 

Ακομα και σημερα περνω εμαιλ απο τετοιους κυριως απο τις αγγελιες μου στο xe.gr και aggeliopolis μονο εκει φενονται τα εμαιλ και λενε παλι τα δικα τους οτι θελουν να πληρωσουν με παυπαλ  μπλα μπλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μου έχει τύχη και μένα τέτοια περίπτωση μόνο που εμένα δεν μου από την αρχή για την τοποθεσία και αφού του έδωσα τα στοιχεία μου για να έρθουν να το < παραλάβουν> μου έστειλε αυτο 

SHIPPING AGENT COMPANY ADDRESS 

Name:GABRIEL AKINTUNDE
City:IBADAN
State: OYO
Zip code :23402
Country :NIGERIA 

με το που είδα αυτό σταμάτησα προφανώς τις επαφές

υ.γ υπάρχεί περίπτωση να έχω θέματα με τα στοιχεία που του έδωσα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε, δεν είναι σωστό να δίνουμε τα προσωπικά μας στοιχεία σε άσχετους και, πολύ περισσότερο, σε απατεώνες.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι τώρα αλλά πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτικός  και να ελέγχεις συνεχώς το λογαριασμό που έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια το ιδιο επαθα τωρα. Βρεθηκε αγοραστης για μια αγγελια που ειχα βαλει. Αφου μιλησαμε με email μου ειπε οτι μου μεταφερε 2070 ευρω αλλα περιμενουν τα λεφτα στο paypal και για να παρω θα πρεπει να πληρωσω 350 στον εμπορο απο νιγιρια για να μου τα μεταφερουν. Ευτυχως σημερα που πηγα στη western union για να βαλω τα χρηματα ο αγιος αυτος υπαληλος μου ειπε εγω λεφτα στη νιγιρια δε στελνω γιατι ειναι χαμενα. Αφου μου εδωσε τηλ στα κεντρικα και μιλησα μου ειπαν το ιδιο. Παργματικα στο παρα 5. Το θεμα τωρα ειναι αφου εφω εστειλα iban στον απατεωνα αυτον εχω καποιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δέχτηκες να πουλήσεις για 2070€ σε κάποιον άγνωστο από τη Νιγηρία που δεν είχε δει αυτό που πουλάς και δεν ψιλιάστηκες τίποτε, αλλά του έστειλες ΙΒΑΝ και είχες αλληλογραφία;

 

Πάλι καλά που βρέθηκε ο υπάλληλος και σε σταμάτησε.

Ισχύει και για σένα αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμεσως μετα λοιπον μου εστειλε email και ελεγε απειλες για μυνηση κτλ.μιλησα με τη διωξη ηλεκυρονικου εγκληματος και μου ειπαν να μην ανυσηχω για τιποτα απλως να τον μπλοκαρω. Τους ειπα επισης οτι του ειχα στειλει και διευθηνση σπιτιου και καλα για να ερθει ο μεταφορεας. Ανερικανος μου ειπε οτι ειναι

Για τον λογαριασμο δε με νιαζει ηταν αδειος και τον ακυρωνω. Κατι αλλο μπορουν να μου κανουν?

Εχει συμβει μου ειπαν πολλες φορες με απειλες και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αναμενόμενο να σε απειλήσει για να συνεχίσεις την επικοινωνία με την ελπίδα ότι θα δώσεις τα χρήματα, αλλά δεν πρόκειται να κάνει τίποτε περισσότερο αφού όλο το σκεπτικό της απάτης περιορίζεται στο να πληρώσεις το ποσό που ζητάνε.

 

Πάντως, για το μέλλον, δεν τσιμπάμε τόσο εύκολα σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...