Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενοειται φιλε επαθα και εμαθα. Νασαι καλα. Ησηχασα καπως εφοσον το ιδιο μου ειπαν και απτη διωξη ηλ. Εγκληματος

Μου εκανε και καλα αναφορα στο paypal και μου εστειλε και καλα το paypal μυνημα οτι αν δε γινει σε δυο μερες η καταθεση του εμπορα θα προβει σε συληψη και ειχε κατι φωτογραφιες με συληψεις χαχα

Εστειλα και στο paypal μυνημα και εξηγησα τι εγινε και μου ειπαν αγνοηστε τα μυνηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενοειται φιλε επαθα και εμαθα. 

 

Μην με παρεξηγήσεις (πολύ), αλλά πότε μπήκες 1η φορά στο internet, φέτος? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το ιδιο επαθα τωρα. Βρεθηκε αγοραστης για μια αγγελια που ειχα βαλει. Αφου μιλησαμε με email μου ειπε οτι μου μεταφερε 2070 ευρω αλλα περιμενουν τα λεφτα στο paypal και για να παρω θα πρεπει να πληρωσω 350 στον εμπορο απο νιγιρια για να μου τα μεταφερουν. Ευτυχως σημερα που πηγα στη western union για να βαλω τα χρηματα ο αγιος αυτος υπαληλος μου ειπε εγω λεφτα στη νιγιρια δε στελνω γιατι ειναι χαμενα. Αφου μου εδωσε τηλ στα κεντρικα και μιλησα μου ειπαν το ιδιο. Παργματικα στο παρα 5. Το θεμα τωρα ειναι αφου εφω εστειλα iban στον απατεωνα αυτον εχω καποιο προβλημα?

Εαν δεν μας τρολαρεις , θα πρεπει να εισαι προσεκτικος στην ζωη σου γενικα.

Εισαι αυτος για τον οποιο συνεχιζουν και υπαρχουν οι σκαμερς ανα τον κοσμο και δεν κλεινουν το "μαγαζι"

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τρολαρω καθολου ειναι αληθεια

Που να το ξερω δε το ειχα ξαναακουσει ποτε. Αυτος βεβαια συνεχιζει να στελνει τον μπλοκαρα αλλα πανε στα ανεπυθημιτα

Μπορω να κανω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αδιαφορήσεις παντελώς....είτε σου κλαίγεται, είτε σε απειλεί..

Διάβασε κι εδώ ανάλογες ιστορίες για να καταλάβεις οτι δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.. http://www.419eater.com/html/letters.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κανε ενα δωρο στον υπάλληλο της Western union

Αυτο που λεει ο φιλος.

Εγω θα μαθαινα τι καφεδακι πινει και θα του εστελνα καθε πρωι ( για 2-3 μερες ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Το αφήνω και σε αυτό το νήμα, για ενημέρωση.

ΟΚ, βλέπω ότι ακόμα συνεχίζονται οι προσπάθειες για απάτες, ακόμα και εδώ μέσα.

Ελαβα χτες το παρακάτω μήνυμα, από άτομο με 1 θετική αξιολόγηση. Μάλιστα δεν απάντησα, και ακολούθησε και 2ο παραλλαγμένο.

Προσοχή !!!

 

Αναφορά σε κείμενο

Αξιότιμε Κύριε,

Πρωτίστως σας εύχομαι καλησπέρα.

Επικοινωνώ μαζί σας διότι ενδιαφέρομαι για το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ της επίμαχης αγγελίας.

Σας ενημερώνω ότι είμαι (δυστηχώς) κάτοικος εξωτερικού οπότε εφόσον συμφωνηθεί η πώληση επιθυμώ όπως σταλεί το laptop με τα παρελκόμενα σε διεύθυνση στην Αθήνα & επιπλέον επιθυμώ την κατάθεση του ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό της επιλογής σας.

Σχετικά με τα κόστη μεταφορικών ενημερώστε με για τον τρόπο πληρωμής τους εφόσον υπάρχουν.

Τέλος & εφόσον δεν σας κουράζω δύναται να μου προωθήσετε στο email μου (ΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ@hotmail.gr) φωτογραφία του επίμαχου laptop με την οθόνη ενεργοποιημένη ώστε να έχω πλήρης εικόνα του laptop;

Συνέχεια της φωτογραφίας θα σας ενημερώσω για την αποδοχή ή όχι της επίμαχης αγγελίας.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Βρίσκομαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπλέον διευκρίνιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/10/2018 στις 12:48 ΜΜ, qwerty99 είπε

Το αφήνω και σε αυτό το νήμα, για ενημέρωση.

ΟΚ, βλέπω ότι ακόμα συνεχίζονται οι προσπάθειες για απάτες, ακόμα και εδώ μέσα.

Ελαβα χτες το παρακάτω μήνυμα, από άτομο με 1 θετική αξιολόγηση. Μάλιστα δεν απάντησα, και ακολούθησε και 2ο παραλλαγμένο.

Προσοχή !!!

Ναι αλλά με αυτό το κείμενο δεν φαίνεται ακόμη προσπάθεια απάτης…

Εκτός και αν έγραφε ότι θέλει πρώτα να του αποστείλεις το λαπτοπ και μετά τα χρήματα ή να σε ξεγελάσει με πλαστό αποδεικτικό κατάθεσης των χρημάτων…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...