Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά γνωστός μου από αγγελία σε άλλο site μάλλον νέα νιγηροαπάτη.

Βρέθηκε και καλά ενδιαφερόμενος από εξωτερικό και Νιγηρία Λάγος.

Θέλει να πληρώσει με paypal ή western union. Με paypal οκ αν τα στείλει σαν friends family λογικά δεν θα θέλει δεν θα υπάρχει πρόβλημα λέω εγώ.

, αλλά με western union δεν έχω ασχοληθεί, μπορεί να πάρει τα χρήματα πχ ο φίλος και μετά να το στείλει; Ζητάνε τίποτα περίεργα στοιχεία;

Θα βάλω και εικόνες να μου πείτε τι παίζει, γιατί εμένα μου βγάζει μάτι για απάτη.

 

 

 

InkedScreenshot_20181125-190256_LI.jpg

Screenshot_20181125-190239.png

Screenshot_20181125-190248.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, συνεχίζεις να το σκέφτεσαι, αν έχεις διαβάσει την αρχική σελίδα και τον τρόπο που λειτουργούν οι απατεώνες;

Μην συνεχίσεις τη συζήτηση με τον ενδιαφερόμενο, για να μην μπλέξεις σε περιπέτειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Καλά, συνεχίζεις να το σκέφτεσαι, αν έχεις διαβάσει την αρχική σελίδα και τον τρόπο που λειτουργούν οι απατεώνες;

Μην συνεχίσεις τη συζήτηση με τον ενδιαφερόμενο, για να μην μπλέξεις σε περιπέτειες.

Ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό του είπα. Απλά λέει θα πάρω τα χρήματα με western union και θα το στείλω μετά.

Case closed thanks @makfil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν ξέρεις και δεν ξέρει.

Ποτέ δεν στέλνουν χρήματα, αλλά πλαστογραφημένη απόδειξη κατάθεσης και από εκεί αρχίζει η περιπέτεια.

Δεν χρειάζεται να τα ξαναγράφω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πουλάω το κινητό στο Internet  και μου το ζήτησε ένας έγχρωμος. Του πρότεινα να μου στείλει τα λεφτά σε ένα λογαρισμό μου και μετά θα του στείλω το κινητό. Μου είπε να του στείλω την διεύθυνση να έρθει να το πάρει, του είπα ότι είμαι μακριά και τελικά δέχτηκε τον τρόπ που του είπα εγώ. Μου έστειλε και διεύθυνση εδώ στην Αθήνα. Αν βάλει τα λεφτά στον λογαριασμό μου είμαι ο.κ.? ή μπορεί να τα τραβήξει πίσω με κάποια δικαιολογία?

Ευχαριστώ 

Νίκος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι πράγματι στην Αθήνα, μπορείς να τον συναντήσεις και να σου δώσει τα χρήματα χέρι-χέρι. Φυσικά, θα πας με 2-3 φίλους σου.

Η διαδικασία με την τράπεζα φαίνεται σωστή αλλά με προβληματίζει που τη δέχτηκε.

Με την ευκαιρία, πως κατάλαβες ότι είναι έγχρωμος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το προφιλ στο ιντερνετ, εάν το συναντήσω μπορεί και να μην μου τα δώσει μπορεί και να είναι και πλαστά. Να περιμένω να δω τα λεφτά στον λογαριασμό?

Είναι το πιο σίγουρο μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://www.youtube.com/watch?v=Q2s39x0xSI8&list=PLLeykLlB1Bftx4fDoZewuHzuqZwZkIRLS

θα δείτε πολλά κοινά pattern με τις ιστορίες που περιγράφετε εδώ :)

γενικά πάντα πληρωμές με paypal και να τσεκάρετε από το paypal ότι έχετε πάρει τα λεφτά, όχι το ψευτοspam e-mails! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και λεφτά να πάρεις απ το PayPal, αν στείλεις σε διαφορετική διεύθυνση απ την registered με πρόφαση ότι θέλει να το κάνει δώρο σε έναν ξάδερφο του πχ, θα δηλώσει ότι δεν έλαβε ποτέ τίποτα και θα του κάνουν refund το ποσό. Έχεις χάσει το αντικείμενο σου και σίγουρα 20-30 σε shipping fees 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ΧΕ παίζουν και Ελληνάκια απατεώνες.. Σε καλουν στο κινητο και σου λένε ειμαι στο δρόμο και φεύγω σε 2 ώρες απο την περιοχή σου γιατι είχα έρθει να ψωνίσω για το γάμο της κόρης μου * παραμύθια . Βιάζομαι να σου βάλω τα χρήματα στον λογαριασμό σου και να περάσω να παραλάβω.

Του λές εχω Εθνική πχ σου λέει φυσικά δεν εχω Εθνική θα στα κάνω απο πειραιώς και θα σου στείλω την απόδειξη κατάθεσης, (πλαστή φυσικά) Ποτε δεν έχει την ίδια τράπεζα με σένα για να μην φανεί η κατάθεση αμέσως.

Προσοχή , αν και δεν αφορά Νιγηριανούς αλλά Ελληνες την μερίδα της κακής φάρας που δυστυχως εχουμε στη χώρα μας.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμενα μου ηρθε σημερα email οτι ξερω τους κωδικους σου μου εβαλε και εναν και εχω βαλει λογισμικο στον υπολογιστη σου εχω τραβηξει πονηρο υλικο με την καμερα σου κλπ κλπ.

 

Ηθελα να του γραψω "Αδερφε δεν εχω καμερα" :lol:

 

Απλα τον μπλοκαρα και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα παραλίγο να την πατήσω η να αρχίσουν να με τρώνε τα φίδια αλλά όταν διάβασα για κάμερα που δεν έχω εδω και 10 χρόνια τότε είπα να του στείλω βίντεο Τσουκαλάς άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτού του είδους οι επιθέσεις δεν είναι τύπου Νιγηριανής απάτης αλλά καθαρά εκβιαστικά που κάνουν κάποιους να αντιδρούν ανορθόδοξα και να υποκύπτουν στον εκβιασμό.

Γνωρίζω άτομο που του ζήτησαν 100€ σε bitcoins για να "απελευθερώσουν" το pc του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...