Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μπράβο για την ενημέρωση. Παρακάτω η περίπτωση που μου έτυχε χωρίς να γίνει αναφορά σε Νιγηρία κλπ, ώστε να είστε ενήμεροι

Την Παρασκευή και σήμερα με προσέγγισαν 2 τύποι για μία αγγελία scooter που έχω βάλει στη χρυσή ευκαιρία.

Αρχικά μου ήρθε το αυτοματοποιημένο email της Χρυσής Ευκαιρίας, ότι υπάρχει ενδιαφέρον για την αγγελία μου και στα σχόλια είχε το email τους και να στείλω εκεί.

Επειδή είμαι στη δουλειά δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στο nickname του email και απλά τους έστειλα στα ελληνικά ότι έχω στοιχεία επικοινωνίας στην αγγελία και να με καλέσουν για τα περαιτέρω.

Ο ένας μου απάντησε με Google Translate ελληνικά και ο άλλος στα αγγλικά. Πιο συγκεκριμένα

 

Τύπος 1 (με τα Google Translate Ελληνικά)

<<[email protected]>>

Γεια σας,
Ευχαριστώ για την απάντησή σας, ενδιαφέρομαι να το αγοράσω. Πόσο καιρό το ανήκετε; ποια είναι η πραγματική σας τιμή για αυτό; περιμένοντας να σας ακούσω σύντομα.

Τις καλύτερες ευχές.  

 

<<Εγώ>>

Καλησπέρα σας,
 
Η αγορά του έγινε αρχές Οκτώβρη 2011, άρα στην κατοχή μου το έχω 8 χρόνια. Μέχρι σήμερα τα service του έχουν γίνει στον αντιπρόσωπο της Kymco, όπου αγοράστηκε.
Θέλετε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε για την πραγματική τιμή; Αν μπορώ να το πουλήσω λιγότερο από 2.500 ευρώ;
 
Do you speak Greek? You would like our communication to continue in English? 

(Είχα όρεξη να δω που θα το πάει)

 

<<[email protected]>>

Yes,Ευχαριστώ για την απάντησή σας, εκτιμώ την απάντησή σας. θα το αγοράσω στο σπίτι μου στη Σουηδία, το οποίο η εταιρεία μεταφορών μου θα είναι υπεύθυνη για τη συσκευασία του αν είναι απαραίτητο και θα έρχονται επίσης για την παραλαβή στο δίνοντας τη διαθέσιμη διεύθυνση του αντικειμένου μόλις λάβετε τα χρήματα έτσι τι είναι το τελευταίο τιμή που είστε πρόθυμοι να πωλήσετε

Περιμένοντας την απάντησή σας.

 

(ο τύπος ανυπόμονος έστειλε ξανά σε μισή ώρα)

<<[email protected]>>

I hope to read from you soon 

 

<<Εγώ>>

The price at the ad is 2500 euros.
 
Do you stay in Greece or do you have authorized representative here, who can sign documents instead of you?
After the money transfer, there is a process to transfer vehicle licence to your possession.
 
(Μάλλον ο μεγιστάνας της Σουηδίας δεν κατάλαβε τα βλαχοαγγλικά μου και δεν απάντησε στο μήνυμα μου)
 
Τύπος 2 (Απευθείας στα αγγλικά ενώ έστειλα στα ελληνικά 😂)
 
Ok, so what is the condition and how long have you owned it? And i would like to know the price?
 
<<Εγώ>>
Hello Andrew,
 
Have you read the ad at the website of xe.gr ? 
I have upload some photos there. The scooter is at good state and all service has been done on time at the official dealer, where the scooter was purchased.
 
The price at ad is 2500 euros, but if you are really interested I will try to give you a better price. Are you staying in Greece?

(Ήθελα να δω αυτός πως θα το χειριστεί και όπως θα δείτε παρακάτω είναι large τύπος)

 

<<[email protected]>>

Sounds good and am okay with the condition and the asking price of it. I want you to know that there will be a transport agent will be coming to pick it up in your house once the payment has been confirmed and cleared and am willing to pay you through PayPal so tell me if you agree because it is very safe and secure and it also protect both of us and i make the payment and you receive the money into your account.
 
(Μου έριξε το δόλωμα ο τυπάς) 
 
<<Εγώ>>
I'm also using Paypal, so I'm familiar with it.

Except the payment, there is a procedure to transfer vehicle license to your possession. 

For that procedure, your physical presence is required. Otherwise you need to authorize a person in Greece to sign on your behalf.

 

(Αυτός μας βγήκε γάτος και δείτε τι απάντησε)

<<[email protected]>>

With the issue of my details, transferring the name of ownership and signing of all paperwork will be done by the pick up agent so you don't have to worry about that.

 

<<Εγώ>>

 

Thank you for your message. I need to confirm the process with Greek authorities, and I will get back to you as soon as possible.

 

<<[email protected]>>

Ok thanks

 

Σαφώς δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω και με τους 2, απλά ψάχνοντας στο Internet για τις απάτες που παίζουν βρήκα το άρθρο εδώ και θέλησα να μεταφέρω την εμπειρία μου, ώστε να ενημερώνετε ο κόσμος

Δεν έχω βάλει ξανά αγγελία στη χρυσή ευκαιρία (1 κινητό έχω πουλήσει εδώ στο φόρουμ σε Έλληνα) ούτε είχα διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο όταν επικοινωνούσα και με τους 2, αλλά βρομούσε η φάση εξαρχής και δεν υπήρχε περίπτωση να το προχώραγα. Είναι αστείο μόνο στην ιδέα ότι κάποιος ενδιαφέρεται για τη μηχανή χωρίς να το έχει δει , να  έχει ελεγχθεί από μηχανικό του και να μην παζαρέψει την τιμή. Ειδικά ο ένας που το ήθελε για το σπίτι στη Σουηδία γέλαγα μόνος μου!!!😂 

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να ενημερωθεί ο κόσμος!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ,για εμάς τους πωλητές, θα υπάρχουν πάντα κάποιοι, κάπου εκεί σε άγνωστες χώρες, που θα προσπαθούν να μας βάλουν σ' αυτό το παιχνίδι της απάτης .

Και πάλι, δυστυχώς, υπάρχουν μερικοί πωλητές που τσιμπάνε και νομίζουν ότι βρήκαν τον υποψήφιο αγοραστή του παλιού αυτ/του , της βάρκας, της μηχανής τους κλπ, ο οποίος ενδιαφέρεται μεν χωρίς να έχει δει  το πωλούμενο, αλλά θέλει να το αγοράσει μέσω κάποιου που θα το μεταφέρει  .....στο εξωτερικό  !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγω περιστατικο με

 

Ήθελε να με πληρωσει αμέσως και ν αστειλει μετα ν απαραλάβει. Αν και του ειπα για έκπτωση δεν τη δέχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tkambour είπε

Έχω και εγω περιστατικο με

Ήθελε να με πληρωσει αμέσως και ν αστειλει μετα ν απαραλάβει. Αν και του ειπα για έκπτωση δεν τη δέχτηκε.

Άμα είσαι κουβαρντάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello guys,

Μου προέκυψε ακριβώς το ίδιο θέμα χθες.. 

Έλαβα ενδιαφέρον από τον κύριο [email protected] (τυχαίο εε) για ένα αυτοκίνητο που πουλάω.

Επίσης ήταν ΟΚ με το ποσό (χωρίς παζάρι), δεν ήθελε έλεγχο σε τεχνικό και προσφέρθηκε να μου μεταφέρει τα χρήματα μέσω paypal κλπ.

Εδώ το μήνυμα:

[email protected]

Ακούγεται καλά και είμαι εντάξει με την κατάσταση και την ζητούμενη τιμή του. Θέλω να ξέρετε ότι θα υπάρξει ένας πράκτορας μεταφορών θα έρχεται να το πάρει στο σπίτι σας μόλις η πληρωμή έχει επιβεβαιωθεί και εκκαθαριστεί και είμαι πρόθυμος να σας πληρώσω μέσω του PayPal, ώστε να μου πείτε εάν συμφωνείτε επειδή είναι πολύ ασφαλές και ασφαλής και προστατεύει και τους δυο μας και εγώ πραγματοποιώ την πληρωμή και λαμβάνετε τα χρήματα στο λογαριασμό σας.

Δεν ξέρω τι ακριβώς υπάρχει από πίσω και πώς λειτουργεί η όλη φάση με την εξαπάτηση (δλδ. κάνουν withdraw τα χρήματα, μεταβιβάζουν τα οχήματα σε ανύπαρκτα πρόσωπα..) αλλά όπως και να'χει, δεν προτίθεμαι να συνεχίσω την κουβέντα.

Ευχαριστώ όσους το κάνατε report κι έτσι βοηθήσατε εμένα κι άλλους να μην εμπλακούν σε όλο αυτό..

Ρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλό .... Αν θέλετε να πουλήσετε κάτι , use eBay. Σιγά μην μπήκε τώρα ξένος στο καρ κ ενδιαφέρεται για τ προϊόν σας 

 

Επεξ/σία από panosk0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή τις ίδιες μεθόδους φυσικά έχουν υιοθετήσει και Έλληνες!!!  Τηλεφωνική απάτη .Χθες κλήση από το νούμερο 6947326819 για αγορά Laptop που πουλάω. Ενοχλητικά φιλικός !!!Προσπάθησε να με πείσει ότι η συναλλαγή έπρεπε να γίνει άμεσα μεσώ υπηρεσίας "Λεφτά στο Λεπτό" * γιατί ο λογαριασμός του είναι "εμπορικός" (κάνει μπαμ !!! η απάτη). Με λίγα λόγια προσπάθησε να μου δώσει οδηγίες για την πληρωμή του με τέτοιο τρόπο ώστε αντί να παραλάβω χρήματα να του στείλω. Χρειάζεται ελάχιστη εμπειρία για να καταλάβει κάποιος την απάτη απλά καταθέτω το περιστατικό και το τηλέφωνο γι τους πιο ανυποψίαστους. 

Καθώς βλέπω ότι το Θέμα είναι "ζωντανό" να επισημάνω ότι για την υπηρεσία  * "Λεφτά στο Λεπτό" , ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ καταχωρεί εντολή διάρκειας μιας έως εικοσιτεσσάρων ωρών με το κινητό του ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ (και το ποσό φυσικά) και άμεσα ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ λαμβάνει με sms στο κινητό του τον κωδικό με το οποίο αφού επισκεφτεί ένα ΑΤΜ της τράπεζας μπορεί να κάνει ανάληψη των χρημάτων (εντός φυσικά της χρονικής προθεσμίας) με την κάρτα του. Ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ χρειάζεται να δώσει στο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ , ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ SMS ΜΕ ΤΩ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Επεξ/σία από compubile
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νέο νούμερο : 6945218804 . Προσπαθεί επίσης να αποσπάσει χρήματα μέσω της υπηρεσίας "Λεφτά στο Λεπτό". Προφανώς πρόκειται για πολύ οργανωμένο και εκτεταμένο κύκλωμα αφού έχει γίνει "είδηση". Προσοχή λοιπόν !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως θα έπρεπε να γίνει και καμμιά καταγγελία στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος σχετικά με τα κινητά αυτά??

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι παθών . Πέρυσι το Πάσχα αγόρασα από κάποιον εδώ μέσα που είχε 150 θετικές αξιολογήσεις , ένα iphone . 
 

ο τύπος λοιπόν είχε μιλήσει μαζί μου τηλεφωνικά και με Viber !! 150 αξιολογήσεις ήταν αυτές , με έβαλε να του καταθέσω προκαταβολή τα μισά λεφτά στην υπηρεσία λεφτά στο λεπτό , αφού πρώτα μου έστειλε αποδεικτικό αποστολής με την acs.

 

Το δέμα δεν ήρθε ποτέ . Είχε Πάει και το είχε πάρει πίσω . Μου έφαγε τα λεφτά και εξαφανίστηκε . 
 

ειτε το πιστεύετε είτε όχι είχε χακάρει τον λογαριασμό ενός συμφορουμιτη και έκανε την απάτη σαν να ήταν αυτός. 

Κατέθεσα μήνυση , η ασφάλεια πήρε το βίντεο από την acs,  έχουν πεντακάθαρες φωτογραφίες και προσπαθούν μέχρι σήμερα να τον ταυτοποιήσουν ...

 

σας κούρασα αλλά προσοχή !!!!! Ήταν όλα όλα φυσιολογικά με την συναλλαγή στην αρχή . Πως την πάτησα έτσι ενώ έχω κάνει εδώ μέσα τόσες επιτυχημένες αγορές και πωλήσεις ....
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 3 χρονιά είχα βάλει για πώληση κατι ηχεία στο noiz

Παρόμοια περίπτωση μου στελνουν μήνυμα δήθεν απο αγλλια αλλα να τα στείλει στο γιο του αφρικη κάπου 

Απευθείας κατάλαβα αλλα λέω κάτσε να δω πως το κάνει 

Συμφωνω δηθεν 800+50 μεταφορικά μέσο paypal 

Δινω τον λογαριασμό μου και μου στέλνει σαν φωτο ενα πλαστο αποδεικτικο paypal και ελεγε θα μπουν σε 3 μέρες 

Μπαινω απο τον υπολογιστή στο paypal μου και όπως ήταν λογικο δεν είχα καμία ειδοππιηση τιποτα

 

Κατι τέτοιο κάνουν και τωρα δήθεν θα μπούνε τα λεφτά σε 2-3 μερες σου στέλνουν ενα πλαστο χαρτί και οποιος τσιμπήσει 

 

 

Σημερα ομως την πάτησα απο κάποιον εδω μέσα με κατι airpods. Μου έστειλε κατι μουφα κινεζικα και εχασα 113ευρω

Θελω αυριο να παω στο τμημα να τους πω το συμβαν. Μου ειπαν απο την Διωξη να παω να καταθεσω οσα στοιχεια εχω

Υπαρχει περιπτωση να τον βρουνε και να τιμωρηθει γνωριζει κανενας απο δικη του εμπειρια?

Επεξ/σία από Tasos19s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 12:39 ΜΜ, compubile είπε

Προσοχή τις ίδιες μεθόδους φυσικά έχουν υιοθετήσει και Έλληνες!!!  Τηλεφωνική απάτη .Χθες κλήση από το νούμερο 6947326819 για αγορά Laptop που πουλάω. Ενοχλητικά φιλικός !!!Προσπάθησε να με πείσει ότι η συναλλαγή έπρεπε να γίνει άμεσα μεσώ υπηρεσίας "Λεφτά στο Λεπτό" * γιατί ο λογαριασμός του είναι "εμπορικός" (κάνει μπαμ !!! η απάτη). Με λίγα λόγια προσπάθησε να μου δώσει οδηγίες για την πληρωμή του με τέτοιο τρόπο ώστε αντί να παραλάβω χρήματα να του στείλω. Χρειάζεται ελάχιστη εμπειρία για να καταλάβει κάποιος την απάτη απλά καταθέτω το περιστατικό και το τηλέφωνο γι τους πιο ανυποψίαστους. 

Καθώς βλέπω ότι το Θέμα είναι "ζωντανό" να επισημάνω ότι για την υπηρεσία  * "Λεφτά στο Λεπτό" , ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ καταχωρεί εντολή διάρκειας μιας έως εικοσιτεσσάρων ωρών με το κινητό του ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ (και το ποσό φυσικά) και άμεσα ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ λαμβάνει με sms στο κινητό του τον κωδικό με το οποίο αφού επισκεφτεί ένα ΑΤΜ της τράπεζας μπορεί να κάνει ανάληψη των χρημάτων (εντός φυσικά της χρονικής προθεσμίας) με την κάρτα του. Ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ χρειάζεται να δώσει στο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ , ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ SMS ΜΕ ΤΩ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Δε χρειαζεται η καρτα, πατας τον κωδικο στην οθονη και το ποσο, και τα παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...