Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Πριν 3 χρονιά είχα βάλει για πώληση κατι ηχεία στο noiz

Παρόμοια περίπτωση μου στελνουν μήνυμα δήθεν απο αγλλια αλλα να τα στείλει στο γιο του αφρικη κάπου 

Απευθείας κατάλαβα αλλα λέω κάτσε να δω πως το κάνει 

Συμφωνω δηθεν 800+50 μεταφορικά μέσο paypal 

Δινω τον λογαριασμό μου και μου στέλνει σαν φωτο ενα πλαστο αποδεικτικο paypal και ελεγε θα μπουν σε 3 μέρες 

Μπαινω απο τον υπολογιστή στο paypal μου και όπως ήταν λογικο δεν είχα καμία ειδοππιηση τιποτα

Κατι τέτοιο κάνουν και τωρα δήθεν θα μπούνε τα λεφτά σε 2-3 μερες σου στέλνουν ενα πλαστο χαρτί και οποιος τσιμπήσει 

Σημερα ομως την πάτησα απο κάποιον εδω μέσα με κατι airpods. Μου έστειλε κατι μουφα κινεζικα και εχασα 113ευρω

Θελω αυριο να παω στο τμημα να τους πω το συμβαν. Μου ειπαν απο την Διωξη να παω να καταθεσω οσα στοιχεια εχω

Υπαρχει περιπτωση να τον βρουνε και να τιμωρηθει γνωριζει κανενας απο δικη του εμπειρια?

Αν τον ψάξουν εννοείται πως θαα τον βρουν από τις ip 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ppetr είπε

Δε χρειαζεται η καρτα, πατας τον κωδικο στην οθονη και το ποσο, και τα παιρνεις

Ακριβως, πας στο μηχανημα, πατας το enter και πληκτρολογεις απλα τον κωδικο.

27 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Αν τον ψάξουν εννοείται πως θαα τον βρουν από τις ip 😉

Και πως αποδεικνυεις οτι σου εδωσε κατι αλλο απο αυτο που πληρωσες; Παρτο και αλλιως, σου στελνει καποιος τα airpods και εσυ πας και λες μου εστειλε αυτα (ενα αλλο ζευγαρι που εχεις στην ακρη) και με εξαπατησε. Πως μπορει η αστυνομια να ξερει ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεματα;

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... fingerprints ; 

Αν θέλεις, βρίσκεις... 

Τωρα, αν θα ασχοληθεί κάποιος με 110€ είναι άλλο θέμα. 

Αν είναι κάποιος που το κάνει συστηματικά, η ip θα βγει ύποπτη. 

Πιθανώς να πρέπει να καταθέσει μήνυση...

Αντιλαμβάνομαι αυτό που επισημαίνεις αλλά νομίζω πως ένα κάποιος καταθέτει μήνυση δε χρειάζεται να αποδεικνύει κάθε φορά ότι δεν είναι ελέφαντας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xx1100 είπε

... fingerprints ; 

Αν θέλεις, βρίσκεις... 

Τωρα, αν θα ασχοληθεί κάποιος με 110€ είναι άλλο θέμα. 

Αν είναι κάποιος που το κάνει συστηματικά, η ip θα βγει ύποπτη. 

Πιθανώς να πρέπει να καταθέσει μήνυση...

Αντιλαμβάνομαι αυτό που επισημαίνεις αλλά νομίζω πως ένα κάποιος καταθέτει μήνυση δε χρειάζεται να αποδεικνύει κάθε φορά ότι δεν είναι ελέφαντας. 

Αντιθετως, οταν καταθετεις μυνηση πρεπει να εχεις αποδεικτικα στοιχεια για αυτο που λες, και στην προκειμενη περιπτωση δεν νομιζω πως ειναι αποδεικτικο στοιχειο το να πεις παραγγειλα το Α και μου εστειλε το Β (εκτος αν εχεις βιντεο απο την στιγμη που το παρελαβες απο το κουριερ και ανοιξες το κουτι πχ, εκει ναι μαλιστα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ppetr είπε

Δε χρειαζεται η καρτα, πατας τον κωδικο στην οθονη και το ποσο, και τα παιρνεις

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το έγραψα από κεκτημένη ταχύτητα απλά δε μπορούσα να κάνω εκ νέου διόρθωση στο post. Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Την ουσία βέβαια πιστεύω ότι όλοι την καταλάβανε

9 ώρες πριν, SaFiS είπε

Μήπως θα έπρεπε να γίνει και καμμιά καταγγελία στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος σχετικά με τα κινητά αυτά??

Έχω επικοινωνήσει ήδη με την αστυνομία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αντιθετως, οταν καταθετεις μυνηση πρεπει να εχεις αποδεικτικα στοιχεια για αυτο που λες, και στην προκειμενη περιπτωση δεν νομιζω πως ειναι αποδεικτικο στοιχειο το να πεις παραγγειλα το Α και μου εστειλε το Β (εκτος αν εχεις βιντεο απο την στιγμη που το παρελαβες απο το κουριερ και ανοιξες το κουτι πχ, εκει ναι μαλιστα).

Η μήνυση αναφέρεται στο καταγγελομενο συμβάν. Ο μάρτυρας (το βίντεο ή το δακτυλικό αποτύπωμα) είναι αποδεικτικά που χρησιμοποιούνται στη διαδικασία απόδοσης δικαιοσύνης. 

Αν βλέπω κάποιον να χαράζει το αυτ/το μου, εκείνο που μπορώ να κάνω είναι να το καταγγείλω και να καταθέσω μήνυση. 

Αν έχω φωτογραφίες, ενδέχεται να τις χρησιμοποιήσει το δικαστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xx1100 είπε

Η μήνυση αναφέρεται στο καταγγελομενο συμβάν. Ο μάρτυρας (το βίντεο ή το δακτυλικό αποτύπωμα) είναι αποδεικτικά που χρησιμοποιούνται στη διαδικασία απόδοσης δικαιοσύνης. 

Αν βλέπω κάποιον να χαράζει το αυτ/το μου, εκείνο που μπορώ να κάνω είναι να το καταγγείλω και να καταθέσω μήνυση. 

Αν έχω φωτογραφίες, ενδέχεται να τις χρησιμοποιήσει το δικαστήριο. 

Αλλο το να δεις καποιον να χαραζει το αυτοκινητο σου και να παρεις την αστυνομια εκεινη την στιγμη και αλλο αυτο που συζηταμε. Βεβαια αν η αστυνομια ερθει και ο τυπος που στο χαραξε εχει γινει καπνος και δεν ξερεις ποιος ειναι παλι δεν θα γινει τιποτα. Γιαυτο λεω πως χρειαζονται αποδεικτικα στοιχεια. Εγω μπορει να εχω αχτι καποιον, να χαραξω το αυτοκινητο μου οπως λες και να πω οτι το εκανε εκεινος (οπως πριν καιρο μια πρωην ενος φιλου εσκασε τα λαστιχα της και ειπε πως της τα εσκασε εκεινος, στο τελος αν και τον ετρεξαν στο τμημα 2 φορες δεν του εκαναν τιποτα), φαντασου αν η αστυνομια δεχοταν οτι πω τοις μετρητοις τι θα γινοταν απο τετοιες καταγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και πως και πως και γιατί; 
Δηλαδη κάποιος που πληρώνει ένα Α ποσό έχει όρεξη χωρίς λόγο να τρέχει να κάνει μήνυση και να χάνει τον χρόνο του; 
 

Προφανως μιλάμε για απατη και το θέμα είναι να βρεθεί αυτός και να τον σταματήσουν να μην μπορεί να κοροϊδέψει άλλους 

Αν κοροϊδέψει εσένα μετά θα πούμε εμείς και πως το αποδεικνύεις και γιατί να σε πιστέψουν και γιατί να φταίει ο άλλος; 
Ετσι πάει δηλαδή; 
 

Απο τις κάμερες του ΑΤΜ και από τις κάμερες της ACS μπορούν να δουν ποιος ήταν 

Επισης έχω και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και κάποια στοιχεία πχ ονοματεπώνυμο 

Τωρα αν είναι κάτοικος Μαδαγασκάρης και έκανε αυτό και έφυγε εντάξει δεν θα βρεθεί ποτέ λογικό 

 

Το άδικο πρέπει να έρχεται στην επιφάνεια όχι να αμφισβητούμε τον παθόντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που είναι επαγγελματίας κλέφτης δεν μπαίνει απο το σπίτι του στο ιντερνετ,θα πάει στην πλατεία με το δημοτικό δωρεαν δίκτυο για να μην μπορούν να τον βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Πως και πως και πως και γιατί; 
Δηλαδη κάποιος που πληρώνει ένα Α ποσό έχει όρεξη χωρίς λόγο να τρέχει να κάνει μήνυση και να χάνει τον χρόνο του; 
 

Προφανως μιλάμε για απατη και το θέμα είναι να βρεθεί αυτός και να τον σταματήσουν να μην μπορεί να κοροϊδέψει άλλους 

Αν κοροϊδέψει εσένα μετά θα πούμε εμείς και πως το αποδεικνύεις και γιατί να σε πιστέψουν και γιατί να φταίει ο άλλος; 
Ετσι πάει δηλαδή; 
 

Απο τις κάμερες του ΑΤΜ και από τις κάμερες της ACS μπορούν να δουν ποιος ήταν 

Επισης έχω και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και κάποια στοιχεία πχ ονοματεπώνυμο 

Τωρα αν είναι κάτοικος Μαδαγασκάρης και έκανε αυτό και έφυγε εντάξει δεν θα βρεθεί ποτέ λογικό 

Το άδικο πρέπει να έρχεται στην επιφάνεια όχι να αμφισβητούμε τον παθόντα 

Ωραια και; Θα δουν ΕΝΑΝ ανθρωπο που αφησε ΕΝΑ πακετο που εβγαλε ΕΝΑ χρηματικο ποσο απο την τραπεζα. Και;

Χανεις το νοημα νομιζω. Εσυ θα πεις αυτος μου εστειλε αυτες τις μαιμουδιες. Εκεινος θα πει οχι του εστειλα τα airpods και τωρα απλα θελει και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

ΕΣΥ μπορεις να αποδειξεις οτι σου εστειλε οντως αυτα τα ακουστικα; Αν οχι και ο τυπος δεν εχει ιστορικο του να κανει τετοιες απατεωνιες (δηλαδη δεν εχει καταγγελθει απο αλλους) δεν θα του κανουν απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ωραια και; Θα δουν ΕΝΑΝ ανθρωπο που αφησε ΕΝΑ πακετο που εβγαλε ΕΝΑ χρηματικο ποσο απο την τραπεζα. Και;

Χανεις το νοημα νομιζω. Εσυ θα πεις αυτος μου εστειλε αυτες τις μαιμουδιες. Εκεινος θα πει οχι του εστειλα τα airpods και τωρα απλα θελει και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

ΕΣΥ μπορεις να αποδειξεις οτι σου εστειλε οντως αυτα τα ακουστικα; Αν οχι και ο τυπος δεν εχει ιστορικο του να κανει τετοιες απατεωνιες (δηλαδη δεν εχει καταγγελθει απο αλλους) δεν θα του κανουν απολυτως τιποτα.

Δεν εχει νόημα αυτο που λες 

Αν ήταν ετσι ολοι οι απατεώνες κατι σου στέλνουν πχ ενα νομισμα

Εχω συνομιλιες που μου λέει συγνώμη μήπως έκανα λαθος βιάστηκα και ντρέπομαι και δεν ξανά απάντησε ποτέ  

Εσυ τι καταλαβαινεις οτι εγω έδωσα 100 ευρώ, πηρα τα αυθεντικά και εχω όρεξη να τρέχω στην αστυνομία;

Μόλις τώρα, Tasos19s είπε

Δεν εχει νόημα αυτο που λες 

Αν ήταν ετσι ολοι οι απατεώνες κατι σου στέλνουν πχ ενα νομισμα

Εχω συνομιλιες που μου λέει συγνώμη μήπως έκανα λαθος βιάστηκα και ντρέπομαι και δεν ξανά απάντησε ποτέ  

Εσυ τι καταλαβαινεις οτι εγω έδωσα 100 ευρώ, πητα τα αυθεντικά και εχω όρεξη να τρέχω στην αστυνομία;

 

Επεξ/σία από Tasos19s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Δεν εχει νόημα αυτο που λες 

Αν ήταν ετσι ολοι οι απατεώνες κατι σου στέλνουν πχ ενα νομισμα

Εχω συνομιλιες που μου λέει συγνώμη μήπως έκανα λαθος βιάστηκα και ντρέπομαι και δεν ξανά απάντησε ποτέ  

Εσυ τι καταλαβαινεις οτι εγω έδωσα 100 ευρώ, πηρα τα αυθεντικά και εχω όρεξη να τρέχω στην αστυνομία;

Σιγα σιγα λες το τι εχεις στα χερια σου, αν οι συνομιλιες ειναι απο το κινητο του (και φυσικα το κινητο το εχει στο ονομα του) αυτες ειναι αποδειξεις.

Οσο για το αλλο που λες ολα ειναι πιθανα, νομιζεις πως ειναι δυσκολο να παραλαβει κατι καποιος και μετα να θελει και τα χρηματα του πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Σιγα σιγα λες το τι εχεις στα χερια σου, αν οι συνομιλιες ειναι απο το κινητο του (και φυσικα το κινητο το εχει στο ονομα του) αυτες ειναι αποδειξεις.

Οσο για το αλλο που λες ολα ειναι πιθανα, νομιζεις πως ειναι δυσκολο να παραλαβει κατι καποιος και μετα να θελει και τα χρηματα του πισω;

Ε δεν έγραψα ολη την ιστορία πως έγινε 

Τελος παντων δεν θα βγάλω άκρη πιστεύω 

Επεξ/σία από Tasos19s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Ε δεν έγραψα ολη την ιστορία πως έγινε 

Τελος παντων δεν θα βγάλω άκρη πιστεύω 

Δεν χανεις κατι να κανεις καταγγελια, αν ομως σου ζητησουν πχ χρηματα για την μυνηση (παλια το εκαναν) τοτε δεν θεωρω πως αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποδειχθούν ένοχοι.

Έχεις ενοχοποιητικά στοιχεία; Μάλλον όχι . Οπότε δεν θα καταφέρεις τπτ . 

Το ότι κάποιος κάνει καταγγελία δεν σημαίνει ότι είναι κ θυμα και τον εξαπάτησαν. 

Σκεφτείτε το λίγο ...

Μπορεί όντως να έγινε έτσι μπορεί κ οχι... Δεν το ξέρουμε δεν έχουμε στοιχεία κ δεν μας νοιάζει  κ ολλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...