Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, isspro είπε

εχει αγορασει κανεις απο αυτο το σαιτ να μας πει τη γνωμη του

https://globalelectronicstradingltd.com

αν ειναι νομιμο κλπ?

Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις το ίδιο ερώτημα σε όλα τα θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαία έπεσα πάνω στο θέμα και θυμήθηκα το 2010 που έψαχνα φτηνό λάπτοπ για την αδερφή μου βρήκα στις αγγελίες εδώ κάτι που μου έκανε με 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ο πωλητής ήταν σε άλλη πόλη και το έστειλε με ΕΛΤΑ αντικαταβολή. Στις μέρες μέχρι να έρθει, κάτι μου έκανε κλικ (ίσως επειδή ήταν νέος στο φόρουμ και δεν είχε αξιολογήσεις) και ευτυχώς αρνήθηκα να παραλάβω όταν με πήραν από ΕΛΤΑ και γύρισε πίσω το δέμα.

Κατά 99% θα ήμουν κάτοχος ενός τουβλου αξίας 150 ευρώ+μεταφορικά+αντικαταβολή.

Γιατί εννοείται μετά από αυτό ούτε επικοινωνία ούτε αρνητική αξιολόγηση ούτε τίποτα από το συμφορουμίτη. Να προσέχετε τις πωλήσεις και από εδώ.

Επεξ/σία από costis ni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/3/2020 στις 10:14 ΜΜ, isspro είπε

εχει αγορασει κανεις απο αυτο το σαιτ να μας πει τη γνωμη του

https://globalelectronicstradingltd.com

αν ειναι νομιμο κλπ?

Απο τις τιμές του κ μονο ,μουφα μου φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xenkato είπε

Απο τις τιμές του κ μονο ,μουφα μου φαινεται..

Υπαρχει διευθυνση, υπαρχει τηλεφωνο, live chat και πληρωμη paypal. Γιατι να ειναι μουφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έκανε εντύπωση αυτή η σημείωση για τις πληρωμές με paypal:

(PLEASE NOTE ORDERS BELOW 3000£ CAN NOT BE PROCCESED BY PAYPAL)

Σε συνδυασμό με τις ασυνήθιστα χαμηλές τιμές δε θα το διάλεγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Apos74 είπε

Υπαρχει διευθυνση, υπαρχει τηλεφωνο, live chat και πληρωμη paypal. Γιατι να ειναι μουφα?

Δηλαδη εσυ θα αγοραζες απο εκει?Αυτη ειναι η ερωτηση.

Θεωρεις αυτη την τιμη λογικη?

https://globalelectronicstradingltd.com/https:/commerce.coinbase.com/checkout/7556ee07-351d-4011-a4dc-c028b5d56a5c/apple-iphone-11-pro-max-64gb-gold/

Επεξ/σία από xenkato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, xenkato είπε

Δηλαδη εσυ θα αγοραζες απο εκει?Αυτη ειναι η ερωτηση.

Θεωρεις αυτη την τιμη λογικη?

https://globalelectronicstradingltd.com/https:/commerce.coinbase.com/checkout/7556ee07-351d-4011-a4dc-c028b5d56a5c/apple-iphone-11-pro-max-64gb-gold/

Δεν θα αγοραζα ποτε απο καταστημα του εξωτερικου που δεν εχει προστασια paypal (εξαιρεση το alixpress). Tωρα μηπως πουλαει refurbished προϊοντα ή ελαφρως μεταχειρισμενα? Παντως η προστασια που σου παρεχει το paypal ειναι σημαντικη και τουλαχιστον δεν θα χασεις τα χρηματα σου σε περιπτωση απατης ή μη παραλαβης του προϊοντος.

Επεξ/σία από Apos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε μανκες τι  μου θυμίσατε τωρα . Εν ετη 2011-12   . 18 ετων μοσχαρι πως την παταω μιλαω με nigeria μου λεει ειναι μηχανικος θελω το κινητο τοτε ενα blackberry . Το βιαζομαι μου λεει σου στελνω λεφτα paypal μου έρχεται email χαρα εγω παω προς τα ελτα ευτυχώς ηταν κλειστα . Την επομενη μερα μου εκοψε και μπηκα    Απο paypal.com γιατι κατι δεν μου αρεσε ε και προφανως το email ηταν fake. Του εβρισα λιγο τα παντα και δεν ξαναπαντησε . Αχαχαχαχαχαχ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

παιδια εδω εγω πουλουσα μαγαζι μου σκασαν με την ιστορια οτι τα λεφτα ειναι μαυρα και ειναι απο νιγηρια και να τα φερουν εδω και να φερουν το ειδικο υλικο για να μου αγοραζουν το μαγαζι 50000 ευρω παραπανω μαλιστα απο οσο ζητουσα, οτι θελαν 25-30 χιλιαδες ευρω για την διαδικασια...

κλεισαμε ραντεβου επομενο και επομενο γιατι στο τριτο ραντεβου μου ειπαν για την διαδικασια.. μολις τους ειπα οτι το μαγαζι ειναι σε αλλον γιατι εγω ειμαι αστυνομικος ( δεν ισχυει απλως το ειπα ) δεν τους ξαναειδα....

με αστυνομια που μιλησα , δυστυχως τους πιανουν και δεν τους κανουν τιποτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σημερα παραλιγο να τη  φαμε απο απατεωνα με το λεφτα στο λεπτο.

Εχω βαλει μια αγγελια για ενα κρεβατι με στρωμα στα 70 ευρω.

Λοιπον με παιρνει ενας μου λεει το θελω ειμαι επαρχια εχεις Πειραιως να σου κανω καταθεση; Του λεω δεν εχω εχει ο πεθερος να τον παρω να στον στειλω με SMS του στελνω λογαριασμο με παιρνει και μου λεει σου βαζω 200 για θα κρατησεις τα 70 και θα δωσεις τα 130 στην μεταφορκη.

Μου λεει δωσε μου το κινητο του πεθερου σου του το εδωσα αν και μου φανηκε παραξενο αυτο συν τα παραπανω λεφτα.

Μου λεει δες στον λογαρισμο, ειδα δεν εχουν μπει τιποτα λεφτα μου ζηταει να παω στο λεφτα στο λεπτο.

Του λεω ωπα μαστορα το λεφτα στο λεπτο ειναι για να σου στειλουμε εμεις λεφτα οχι να μας στειλεις εσυ.

Καλα μου λεει θα τα δωσω τα λεφτα στην μεταφορικη που θα ερθει να παρει το κρεβατι.

Κανω μια αναζητηση στο Google με τον αριθμο του και βλεπω απατεωνας του εστειλα σε μηνυμα οτι εδωσα τον αριθμο του στην διωξη του εστειλα και το link απο το google που γραφουν για τον αριθμο του.

Με πηρε κανα δυο φορες τηλεφωνο δεν το σηκωσα ειπα και στον πεθερο μου να μην το σηκωσει και μετα απο λιγο ηρθε στον πεθερο μου το μηνυμα της φωτογραφιας.

Μιλησαμε με την Πειραιως τους ειπαμε τι εχει γινει μας ειπαν οτι το μηνυμα ειναι πλαστο οτι εχει βαλει ταχα τα λεφτα για αυτο ζητησε το κινητο του πεθερου.

 

thumbnail_1607599628772.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σημερα παραλιγο να τη  φαμε απο απατεωνα με το λεφτα στο λεπτο.

Εχω βαλει μια αγγελια για ενα κρεβατι με στρωμα στα 70 ευρω.

Λοιπον με παιρνει ενας μου λεει το θελω ειμαι επαρχια εχεις Πειραιως να σου κανω καταθεση; Του λεω δεν εχω εχει ο πεθερος να τον παρω να στον στειλω με SMS του στελνω λογαριασμο με παιρνει και μου λεει σου βαζω 200 για θα κρατησεις τα 70 και θα δωσεις τα 130 στην μεταφορκη.

Μου λεει δωσε μου το κινητο του πεθερου σου του το εδωσα αν και μου φανηκε παραξενο αυτο συν τα παραπανω λεφτα.

Μου λεει δες στον λογαρισμο, ειδα δεν εχουν μπει τιποτα λεφτα μου ζηταει να παω στο λεφτα στο λεπτο.

Του λεω ωπα μαστορα το λεφτα στο λεπτο ειναι για να σου στειλουμε εμεις λεφτα οχι να μας στειλεις εσυ.

Καλα μου λεει θα τα δωσω τα λεφτα στην μεταφορικη που θα ερθει να παρει το κρεβατι.

Κανω μια αναζητηση στο Google με τον αριθμο του και βλεπω απατεωνας του εστειλα σε μηνυμα οτι εδωσα τον αριθμο του στην διωξη του εστειλα και το link απο το google που γραφουν για τον αριθμο του.

Με πηρε κανα δυο φορες τηλεφωνο δεν το σηκωσα ειπα και στον πεθερο μου να μην το σηκωσει και μετα απο λιγο ηρθε στον πεθερο μου το μηνυμα της φωτογραφιας.

Μιλησαμε με την Πειραιως τους ειπαμε τι εχει γινει μας ειπαν οτι το μηνυμα ειναι πλαστο οτι εχει βαλει ταχα τα λεφτα για αυτο ζητησε το κινητο του πεθερου.

 

thumbnail_1607599628772.jpg

Ενεργοποιήθηκαν 200 ευρώ..

Έχουν κάνει πολύ καλή μπίζνα με τηλέφωνα και με τα πλαστά SMS υπάρχουν πολύ εκεί έξω που πλουτίζουν σε βάρος ανθρώπων με μειωμένη γνώση τεχνολογίας..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfnikos είπε

Ενεργοποιήθηκαν 200 ευρώ..

Έχουν κάνει πολύ καλή μπίζνα με τηλέφωνα και με τα πλαστά SMS υπάρχουν πολύ εκεί έξω που πλουτίζουν σε βάρος ανθρώπων με μειωμένη γνώση τεχνολογίας..

Ναι αλλα αντι να γραφει λεφτα στο λεπτο γραφει λεπτο στο λεπτο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...