Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα Νιγηριανοί με προσέγγισαν πριν δυο χρόνια για το αμάξι.

Τι να κάνουμε τώρα; Να πούμε πως με προσέγγισαν αρειανοί;

 

Δεν είπε κανείς πως όλοι οι Νιγηριανοί είναι απατεώνες!!!!! Απλώς, αυτή τη συγκεκριμένη απάτη την κάνουν κυρίως Νιγηριανοί!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα διάβασα, εννοείται και δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Νιγηριανοί κάνουν πάρα πολλές απο αυτές τις κομπίνες, κακό είναι να το λέμε;

Αν ήταν πχ Καναδοί, Χιλιανοί ή Βιετναμέζοι, το ίδιο θα κάναμε. 

Ας μην το πάμε στο ρατσιστικό.

Καμία σχέση. 

 

Περισσοτερο θα το ελεγα παραπλανητικο και γενικευτικο, που μπορει να οδηγησει σε ρατσισμο.

Και κατι αλλο, επειδη αυτες οι απατες προερχονται απο τη Νιγηρια πως γνωριζετε οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο θα το ελεγα παραπλανητικο και γενικευτικο, που μπορει να οδηγησει σε ρατσισμο.

Και κατι αλλο, επειδη αυτες οι απατες προερχονται απο τη Νιγηρια πως γνωριζετε οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας?

 

 

Τελικά, το πρόβλημά σου ποιό είναι;

Από το post #20, που ξεκίνησες να συμμετέχεις στο νήμα αυτό, δείχνεις με τις τοποθετήσεις σου να σε ενοχλεί ότι η συγκεκριμένη απάτη γίνεται από Νιγηριανούς (???):

 

#20

Eτσι οπως ακουγεται ο τιτλος ειναι σα να κανουν απατες σε αγγελιες πωλησης μονο οι νιγηριανοι.

 

#32

Περισσοτερο θα το ελεγα παραπλανητικο και γενικευτικο, που μπορει να οδηγησει σε ρατσισμο.

Και κατι αλλο, επειδη αυτες οι απατες προερχονται απο τη Νιγηρια πως γνωριζετε οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας?

 

Πέρα από το γεγονός ότι πολλοί σου έχουν επισημάνει ότι το θέμα δεν έχει ρατσιστικό στόχο αλλά να αναδείξει τη συγκεκριμένη απάτη και να προφυλάξει τουλάχιστον τα μέλη αυτού του forum, όπως αναφερεται στο αρχικό μου post, πάρα πολλά μέλη έχουν εκδηλώσει την ικανοποίησή τους (Like) για την ανάρτηση αυτή και η μόνη διαφορετική φωνή είναι η δική σου.

 

Αφού, λοιπόν, έχεις προσωπικούς λόγους, με το θέμα αυτό, είναι καλλίτερο να σταματήσεις να συμμετέχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Είμαι μάλλον από τις λίγες περιπτώσεις που την γλύτωσαν παρά τρίχα...

 

Για την ακρίβεια πρόλαβα το δέμα στο αεροδρόμιο την επόμενη ημέρα που το είχα στείλει.

 

Δεν έχουν νοήμα λεπτομέρειες αφού πάνε και κανά 2 χρόνια...Βασικά δεν ήθελα να το πιστέψω (ήθελα να το πουλήσω) αλλά κάτι έγινε την ημέρα που το είχα στέιλει και λέω μου την έφεραν...

 

Τελικά το πρόλαβα...και στο αεροδρόμιο να μου λένε τα απίστευτα (πόσα φεύγουν κάθε ημέρα δεν φαντάζεστε). Ενημέρωσα και την δίωξη εδώ αλλά ΟΚ δεν έγινε και τίποτα (λογικό..)

 

Πάντως και σε εμένα ήταν Νιγηριανοί (αλλά και σε όλες τις αγγελίες που έχω βάλει σε ΧΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και σε εμένα ήταν Νιγηριανοί (αλλά και σε όλες τις αγγελίες που έχω βάλει σε ΧΕ)

Ταυτότητα ζήτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, το πρόβλημά σου ποιό είναι;

Από το post #20, που ξεκίνησες να συμμετέχεις στο νήμα αυτό, δείχνεις με τις τοποθετήσεις σου να σε ενοχλεί ότι η συγκεκριμένη απάτη γίνεται από Νιγηριανούς (???):

 

..............................

 

Πέρα από το γεγονός ότι πολλοί σου έχουν επισημάνει ότι το θέμα δεν έχει ρατσιστικό στόχο αλλά να αναδείξει τη συγκεκριμένη απάτη και να προφυλάξει τουλάχιστον τα μέλη αυτού του forum, όπως αναφερεται στο αρχικό μου post, πάρα πολλά μέλη έχουν εκδηλώσει την ικανοποίησή τους (Like) για την ανάρτηση αυτή και η μόνη διαφορετική φωνή είναι η δική σου.

 

Αφού, λοιπόν, έχεις προσωπικούς λόγους, με το θέμα αυτό, είναι καλλίτερο να σταματήσεις να συμμετέχεις.

 

Δεν εχω καποιο προβλημα, απλα συνεισφερω στη κουβεντα. Για καποιο περιεργο λογο φαινεται οτι αυτο σε ενοχλει.

Το οτι υπαρχει μια διαφορετικη φωνη ειναι θετικο, θα επρεπε να την αποζητας αντι να μου προτεινεις να... μη συμμετεχω. Ενα θρεντ που ολοι λενε το ιδιο δε νομιζω οτι εχει ενδιαφερον. Εχω "προσωπικους λογους" οσο εχεις κι εσυ.

Δε νομιζω ομως οτι ειπα και κατι περιεργο. Προφανως ολοι συμφωνειτε πως δεν υπαρχει προθεση να στοχοποιηθει μια συγκεκριμενη εθνικοτητα.

Απο κει και περα περιμενω απαντηση στο πως ειστε βεβαιοι οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και περα περιμενω απαντηση στο πως ειστε βεβαιοι οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας.

 

 

Αυτό, είναι προφανές ότι, δεν απασχολεί κανένα άλλο, εκτός από εσένα ....

 

 

Επειδή, όμως, έχουμε επισημάνει, κατ' επανάληψη, το στόχο του νήματος, εγώ, προσωπικά, θα σταματήσω εδώ αυτή τη, χωρίς ουσία και νόημα, συζήτηση μαζί σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο κει και περα περιμενω απαντηση στο πως ειστε βεβαιοι οτι οι απατεωνες ειναι νιγηριανης υπηκοοτητας.

 

Τι σημασία έχει, ρε αρχηγέ; Είτε είναι Νιγηριανοί, είτε Αλβανοί, είτε Αμερικάνοι, είτε Έλληνες. Σημασία δεν έχει τι εθνικότητας είναι, σημασία έχει ότι γίνεται μια απάτη και πως θα προστατευτούν κάποιοι αφελείς.

 

Είθιστε η "419 scam" να ονομάζεται "Nigerian scam". Αυτό που σε ενοχλεί δηλαδή είναι ότι ο τίτλος λέει «απάτη από Νιγηριανούς» και όχι «Νιγηριανή απάτη»; Αν ναι, τότε κολλάς σε λεπτομέρειες. Αν όχι, τότε ξύδι (χωρίς παρεξήγηση) γιατί ο όρος είναι διεθνώς αποδεκτός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είτε είναι Νιγηριανοί, είτε Αλβανοί, είτε Αμερικάνοι, είτε Έλληνες. Σημασία δεν έχει τι εθνικότητας είναι, σημασία έχει ότι γίνεται μια απάτη

 

Aυτο ακριβως λεω κι εγω.

 

 

Είθιστε η "419 scam" να ονομάζεται "Nigerian scam". Αυτό που σε ενοχλεί δηλαδή είναι ότι ο τίτλος λέει «απάτη από Νιγηριανούς» και όχι «Νιγηριανή απάτη»; Αν ναι, τότε κολλάς σε λεπτομέρειες. Αν όχι, τότε ξύδι (χωρίς παρεξήγηση) γιατί ο όρος είναι διεθνώς αποδεκτός.

 

Ξυδι γιατι, κουβεντα κανουμε δε χρειαζεται κανεις να πιει ξυδι.

Δεν ενοχλουμαι εγω προσωπικα, η κοινη λογικη ενοχλειται. Νigerian σημαινει "απο τη Νιγηρια" ή "νιγηριανοι υπηκοοι"?

 

 

Αυτό, είναι προφανές ότι, δεν απασχολεί κανένα άλλο, εκτός από εσένα ....

 

Και επειδη με απασχολει ειναι λογος αυτος για να στενοχωριεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

While Nigeria is

most often the

nation referred to

in these scams,

they may be

originated in other

nations as well. For

example, in 2006,

61% of Internet

criminals were

traced to locations

in the United

States, while 16%

were traced to the

United Kingdom

and 6% to

locations in

Nigeria . [12]

 

Αποστολή από το παμπάλαιο<br />με τη χρήση Insomnia App

 

Δηλαδή Σα να λέμε ότι οι απατεώνες είναι νιγηριανοί ενώ ο όρος είναι νιγηριανή απάτη. Τα στοιχεία παραπάνω λένε απλά ότι οι περισσότεροι τέτοιου τύπου απατεώνιες γίνονται από τις ΗΠΑ και όχι από την Νιγηρία ή από νιγηριανούς όπως ο φίλος αρχικά λανθασμένα γραφεί.

 

Αποστολή από το παμπάλαιο<br />με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...