Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας αναφερω και γω την περιπτωση μου...

 

Ειχα βαλει αγγελια για το λαπτοπ μου στις xe.gr απ'οπου δεχτηκα email απο εξωτερικο (Αμερικη,Ν. Υορκη) (1η υποψια) ρωτωντας με ποσο το πουλαω.

Απαντησα 440 ευρω αλλα λεω ευχαριστω δεν στελνω στο εξωτερικο.

Αυτος απανταει και μου λεει οκ επειδη το βλεπω σε καλη κατασταση σου δινω 600 ευρω (2η υποψια). Τεςπα εκεινη την στιγμη μου φανηκε καπως αλλα λεω οκ..

 

Συνεχιζουμε να μιλαμε μεσω email και μου δινει τα στοιχεια αποστολης...Του στελνω request money απο το paypal και περιμενα να πληρωσει.

 

Εντωμεταξυ περιμενα το email απο την paypal και προφανως κοιτουσα KAI στο account να δω τι γινεται με το request το οποιο βρισκονταν σε pending κατασταση και δεν ειχε πληρωθει.

 

Σε καποια φαση βλεπω 2 email στο junk με ΟΝΟΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ "Service@i​ntl.PayPal.​com®" ακριβως ετσι οπως

το εγραψα ΜΑΖΙ με τα αυτακια...κοιταω το mail (το domain) και ηταν απο [email protected] 

λεω τι ειναι αυτο ρε?Αυτο δεν ειναι απο το paypal!

 

Παω πιο κατω στο inbox και κοιταω ενα email απο το paypal (αυθεντικο) και ειχε ONOMA ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ service@in​tl.paypal.c​om

 χωρις αυτακια και χωρις το σημα του original και κοιταω και το domain και ηταν παλι το ιδιο (service@in​tl.paypal.c​om).

 

Τοτε λεω τι ειναι αυτο το [email protected]? (μπηκα και στο site usa.com και ειδα ενα link που ελεγε email usa.com

πατησα πανω και διαβασα οτι ειναι free email domain και γινονται πολλες απατες και ζητανε λεφτα κτλ,λεω οκ...)

Το δειχνω και σε εναν φιλο μου εντωμεταξυ...Λεμε ειναι fake 1000% και απο κει και περα το χειριστηκαμε μαζι..

 

Εκτος ολου αυτου που εγω το καταλαβα επειδη ηταν λαθος το email και στο account απο το paypal δεν ειχε βγαλει καμια συναλλαγη

Μετα το ζουμι ειναι στο τι ελεγε και το μηνυμα!!!

 

Ξεκινουσε λεγοντας " This message is originated from PayPal company" χαχαχαχαχα ενταξει και μονο απο αυτο καταλαβαινεις οτι

προκειται για ψευτικο....αλλα το θεμα ειναι τι ελεγε μετα!

Μετα ελεγε οτι τα λεφτα εχουν μεταφερθει απο τον ταδε ο οποιος ειναι πελατης μας (εννοει του paypal) αλλα τα λεφτα δεν εχουν

μπει στο λογαριασμο σας, γιατι για λογους ασφαλειας πρεπει να επιβεβαιωσετε οτι στειλατε το δεμα μεσα σε 24 ΩΡΕΣ (suspicious)

στελνοντας το tracking number σε αυτο το μειλ ([email protected]). Αμεσως μετα τα χρηματα θα μεταφερθουν στον

λογαριασμο σας..Μεσα στο μειλ ειχε και photos απο paypal κτλ...(δλδ το ψιλοκαναν να φαινεται σαν αυθεντικο)

 

Το paypal ομως ΠΟΤΕ δεν ζηταει TRACKING NUMBER!!Και τα λεφτα μπαινουν με τη μια και φαινονται στο account!!

 

Το δευτερο email ηταν ενα email σε μορφη λογαριασμου οτι και καλα πληρωσε αυτος...Το ψεμα φανηκε επισης επειδη εγω εκανα 

request money για 600 ευρω ενω στον λογαριασμο ελεγε item(macbook 13.3"), price 440euro , subtotal 600euro.

Πραγματα τα οποια η paypal δεν θα επρεπε να γνωριζει αφου εγω απλα ζητησα 600 ευρω, τιποτα αλλο!!!

 

Μετα απο αυτο πηρα τηλεφωνο στην paypal μεσω skype και μου ειπαν οτι προφανως ειναι ψευτικο και μου ειπαν να κανω forward 

το email στο [email protected] , στο οποιο μου απαντησαν κιολας και μου ειπαν οτι προκειται για απατη και ευχαριστουμε που

αναφερατε το email του κλεφτη.

Μετα του εστειλα email αυτουνου (για να τον trollαρω) και του ειπα εστειλα το λαπτοπ θελεις το tracking number?

Μου απανταει ναι και στειλτο και στο paypal (εννοουσε να το στειλω στο ψευτικο paypal email που εστειλε αυτος και καλα για να γινει

confirm).

Και εγω του απαντησα το tracking number ειναι : SuckMy****JJ236ikt  :-D (χωρις τα αστερακια προφανως.....)

 

Αν δεν με ενοιαζαν τα χρηματα θα εστελνα ενα δεμα στην διευθυνση που μου εδωσε που θα ηταν ενα κουτι

με εναν δονητη μεσα και ενα χαρτι που να λεει "βαλτο εκει που ξερεις" αλλα ειναι καμια 30αρα τα μεταφορικα να στειλεις Αμερικη οποτε ενταξει τα λυπηθηκα και τον trollαρα στο email μονο.

 

Οποτε παιδια προσεχετε με ψευτικα email που παριστανουν το paypal!! Μην πατατε ποτε σε links και μετα κανετε log in (phishing)!!

Το paypal δεν στελνει ποτε links. Προσεξτε το domain του email και ΟΧΙ το ΟΝΟΜΑ !! (αν και γινεται να κανεις να φαινεται 

οτι σου εστειλε paypal η οποιοσδηποτε αλλος με οποιο domain θελεις, οποιος ξερει απο δικτυα καταλαβαινει...) Δεν ζηταει ποτε 

tracking number και τα email του συνηθως δεν πανε στο junk.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου και την παράθεση των εμπειριών σου και των διαδικασιών που ακολούθησες, που είναι βέβαιο ότι θα βοηθήσουν αρκετά μέλη τα οποία παρασύρονται εύκολα από τα ψεύτικα ,ηνύματα των απανταχού απατεώνων.

 

Αν και προχώρησες σε επικοινωνία με τον απατεώνα, ευτυχώς, κατάλαβες στην κρίσιμη στιγμή την απάτη και, όχι μόνο, πρόλαβες τα χειρότερα αλλά και ενημέρωσες το PayPal για την απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε έλληνες πολίτες να δίνετε πράγματα και εφόσον έχουν θετικές αξιολογήσεις στο φόρουμ οι οποίες είναι σημαντικές. Αυτή είναι η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα μερικες διευκρινισεις σχετικα με την πωληση προιοντων στο ebay απο οποιον γνωριζει! εψαξα ατελειωτα μεσα στο φορουμ να βρω απαντησεις αλλα λογω του τεραστιου αριθμου θεματων σχετικων με το ebay, χαθηκα. οποτε συγχωρεστε με αν γινομαι κουραστικος! λοιπον μεχρι στιγμες μονο αγοραζω (σχετικα πολυ συχνα) απο ebay και τωρα προσπαθω να πουλησω! απλα εχω αγνοια στα εξης:

1)καταρχην διαβαζω πολυ συχνα για ατομα κυριως απο Νιγηρια, οι οποιοι εξαπατουν με πλαστα μειλ και προσπαθουν να πιασουν κοροιδο τον πωλητη. θα ηθελα λοιπον να μου πειτε προς ποιους προορισμους να κανω αποστολες και ποιους να αποκλεισω λογω κινδυνου εξαπατησης.

2) αν εγω δηλωσω πως δε στελνω π.χ Νιγηρια, αλλα παρολα αυτα παει καποιος απο νιγηρια στο προιον μου και το κανει ειτε buy it now ειτε βγει πρωτος bidder εγω μετα τι μπορω να κανω ωστε να μη του το στειλω; Επισης εαν τα χρηματα εχουν ηδη κατατεθει και εμφανιζονται στο paypal balance, τοτε μπορει παλι να ειμαι εξαπατημενος;

3) εφοσον καποιος αγορασει το προιον μου, τοτε το paypal μου δινει τη δυνατοτητα αποδοχης ή οχι της αγορας (και φυσικα των χρηματων) που εκανε ο συγκεκριμενος, ετσι ωστε να μπορω να απορριψω καποιον;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα μερικες διευκρινισεις σχετικα με την πωληση προιοντων στο ebay απο οποιον γνωριζει! εψαξα ατελειωτα μεσα στο φορουμ να βρω απαντησεις αλλα λογω του τεραστιου αριθμου θεματων σχετικων με το ebay, χαθηκα. οποτε συγχωρεστε με αν γινομαι κουραστικος! λοιπον μεχρι στιγμες μονο αγοραζω (σχετικα πολυ συχνα) απο ebay και τωρα προσπαθω να πουλησω! απλα εχω αγνοια στα εξης:

 

1)καταρχην διαβαζω πολυ συχνα για ατομα κυριως απο Νιγηρια, οι οποιοι εξαπατουν με πλαστα μειλ και προσπαθουν να πιασουν κοροιδο τον πωλητη. θα ηθελα λοιπον να μου πειτε προς ποιους προορισμους να κανω αποστολες και ποιους να αποκλεισω λογω κινδυνου εξαπατησης.

 

2) αν εγω δηλωσω πως δε στελνω π.χ Νιγηρια, αλλα παρολα αυτα παει καποιος απο νιγηρια στο προιον μου και το κανει ειτε buy it now ειτε βγει πρωτος bidder εγω μετα τι μπορω να κανω ωστε να μη του το στειλω; Επισης εαν τα χρηματα εχουν ηδη κατατεθει και εμφανιζονται στο paypal balance, τοτε μπορει παλι να ειμαι εξαπατημενος;

 

3) εφοσον καποιος αγορασει το προιον μου, τοτε το paypal μου δινει τη δυνατοτητα αποδοχης ή οχι της αγορας (και φυσικα των χρηματων) που εκανε ο συγκεκριμενος, ετσι ωστε να μπορω να απορριψω καποιον;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρονο σας!

 

Όρίστε με τέτοιο τίτλο, τέτοιες ερωτήσεις αναμένονται...

 

Φίλε μου, δεν μπορείς να αποκλείσεις καμία χώρα από το ebay.

 

ο απατεώνας μπορεί να είναι στην αμερική, στη τουρκία στο ντουμπάι, όπως και νιγηριανός, λιθουανός, έλληνας ή πολωνός...

δεν έχει σημασια...

 

επίσης,

αμα έχουν μπεί τα χρήματα στο paypal έχουν μπει τα χρήματα...

 

απλά δεν απαντάς σε μούφα email που είναι το σύνηθες σε αυτήν την απάτη που συζητάμε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο απατεώνας μπορεί να είναι στην αμερική, στη τουρκία στο ντουμπάι, όπως και νιγηριανός, λιθουανός, έλληνας ή πολωνός...

δεν έχει σημασια...

 

Αυτο το θρεντ προσπαθει να πει πως οτι εχει σχεση με Νιγηρια πρεπει να αποφευγεται, λες και μονο οι νιγηριανοι υπηκοοι κανουν διαδυκτιακες απατες ή οτι ολοι οι νιγηριανοι ειναι απατεωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θρεντ προσπαθει να πει πως οτι εχει σχεση με Νιγηρια πρεπει να αποφευγεται, λες και μονο οι νιγηριανοι υπηκοοι κανουν διαδυκτιακες απατες ή οτι ολοι οι νιγηριανοι ειναι απατεωνες.

 

Έγραψες την άποψή σου στη δεύτερη σελίδα και προσπάθησες να την υποστηρίξεις με αρκετά posts στη συνέχεια, αλλά δεν βρήκες άλλον να συμφωνεί μαζί σου.

 

Εμπεδώσαμε τη (μοναδική) διαφορετική σου άποψη και δεν χρειάζεται να την επαναλαμβάνεις.

Επαναλαμβάνω ότι αφού σε ενοχλεί ο τίτλος και το θέμα, απλά, σταμάτησε να συμμετέχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες την άποψή σου στη δεύτερη σελίδα και προσπάθησες να την υποστηρίξεις με αρκετά posts στη συνέχεια, αλλά δεν βρήκες άλλον να συμφωνεί μαζί σου.

 

Εμπεδώσαμε τη (μοναδική) διαφορετική σου άποψη και δεν χρειάζεται να την επαναλαμβάνεις.

Επαναλαμβάνω ότι αφού σε ενοχλεί ο τίτλος και το θέμα, απλά, σταμάτησε να συμμετέχεις.

 

Φιλε κι εγω κι εσυ γραψαμε την αποψη μας, απο κει και περα τι το κουραζεις? Αν εσυ υποστηριζεις την αποψη σου γιατι να  μην υποστηριξω κι εγω τη δικη μου, που στο κατω-κατω ειναι και πιο νορμαλ.

 

Η αποψη μου οπως βλεπεις ταιριαζει με του Federacion απο πανω, συνεπως δεν ειναι... μοναδικη.

 

Ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις να μην συμμετεχω??

Δε παμε καλα... :blink:

 

(Διαβασε παλι το ποστ #37, λυνει τις αποριες σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...