Προς το περιεχόμενο

One drop fryer τηγάνι


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μερική χρήση μπορώ να πω τα εξής:

 

Οι πατάτες δεν γινονται κριτσανιστές -όπως αρέσκεται να τις ζητάει η κόρη μου- αλλά ένα περίεργο μίγμα βραστοψητές. Γευστικές είναι αλλά σε τίποτα δε θα τις έλεγα τηγανητές.

 

Μπορεί να μαγειρέψει πολλά φαγητά με ελάχιστο λάδι κάνοντας τα πιο ελαφρια.

 

Σε γενικές γραμμές το θεωρώ μια πετυχημένη αγορά αφού μας δίνει επιπλέον δυνατότητες μαγειρέματος αλλά ταυτόχρονα το κατηγορώ γιατί η διαφήμιση είναι παραπλανητική και σου δίνει την εντύπωση ότι θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα π.χ. στις τηγανητές πατάτες, με ένα κλασικό τηγάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ειχαν πολυ νερο Γιαννη οι πατατες.. Πρεπει οπως λεει και ο φιλος απο πανω να τις αφησεις σε μια πετσετα ή χαρτι κουζινας κανενα 10 λεπτο ωστε να απορροφηθει το νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις αφήσετε δέκα λεπτά, θα κρυώσουν και δε θα τρώγονται...για να φύγει το πολύ λάδι, δε χρειάζεται περισσότερο από μισό λεπτό πάνω σε απορροφητικό χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις αφήσετε δέκα λεπτά, θα κρυώσουν και δε θα τρώγονται...για να φύγει το πολύ λάδι, δε χρειάζεται περισσότερο από μισό λεπτό πάνω σε απορροφητικό χαρτί.

εννοούν πριν το μαγείρεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοούν πριν το μαγείρεμα.

 

Α, καλά! Ό,τι θέλω καταλαβαίνω! Για νερό λένε οι άνθρωποι, για λάδι διαβάζω εγώ!

 

(Μια και το είπες, αυτή η διαδικασία χρειάζεται και όταν τις τηγανίζουμε με τον κλασσικό τρόπο, ή μόνο όταν χρησιμοποιούμε αυτό το «ειδικό» σκεύος; Διότι εγώ μέχρι τώρα, μόνο ένα στράγγισμα στο τρυπητό για τα μακαρόνια τους κάνω και τις ρίχνω στο καυτό λάδι αμέσως, χωρίς ποτέ να έχουν γίνει έτσι όπως λέει ο φίλος. Το αντίθετο μάλιστα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλά! Ό,τι θέλω καταλαβαίνω! Για νερό λένε οι άνθρωποι, για λάδι διαβάζω εγώ!

 

(Μια και το είπες, αυτή η διαδικασία χρειάζεται και όταν τις τηγανίζουμε με τον κλασσικό τρόπο, ή μόνο όταν χρησιμοποιούμε αυτό το «ειδικό» σκεύος; Διότι εγώ μέχρι τώρα, μόνο ένα στράγγισμα στο τρυπητό για τα μακαρόνια τους κάνω και τις ρίχνω στο καυτό λάδι αμέσως, χωρίς ποτέ να έχουν γίνει έτσι όπως λέει ο φίλος. Το αντίθετο μάλιστα...)

Χωρίς να ξέρω, του λένε λογικά να το κάνει έτσι λόγο του ότι έχει πολύ λίγο λάδι στο σκεύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλά! Ό,τι θέλω καταλαβαίνω! Για νερό λένε οι άνθρωποι, για λάδι διαβάζω εγώ!

 

(Μια και το είπες, αυτή η διαδικασία χρειάζεται και όταν τις τηγανίζουμε με τον κλασσικό τρόπο, ή μόνο όταν χρησιμοποιούμε αυτό το «ειδικό» σκεύος; Διότι εγώ μέχρι τώρα, μόνο ένα στράγγισμα στο τρυπητό για τα μακαρόνια τους κάνω και τις ρίχνω στο καυτό λάδι αμέσως, χωρίς ποτέ να έχουν γίνει έτσι όπως λέει ο φίλος. Το αντίθετο μάλιστα...)

Αν τις ρίξεις βρεγμένες στο καυτό λάδι θα πεταχτεί έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις ρίξεις βρεγμένες στο καυτό λάδι θα πεταχτεί έξω

 

Από τη στιγμή που τις έχω περάσει από το τρυπητό, δε μού έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η ποσότητα του λαδιού, είναι πως λόγω του τρόπου λειτουργίας της, χρειάζεται να είναι κλειστό από πάνω με αποτέλεσμα το νερό να παγιδεύεται σε μορφή υδρατμών και να τις κάνει γιαχνί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλά! Ό,τι θέλω καταλαβαίνω! Για νερό λένε οι άνθρωποι, για λάδι διαβάζω εγώ!

 

(Μια και το είπες, αυτή η διαδικασία χρειάζεται και όταν τις τηγανίζουμε με τον κλασσικό τρόπο, ή μόνο όταν χρησιμοποιούμε αυτό το «ειδικό» σκεύος; Διότι εγώ μέχρι τώρα, μόνο ένα στράγγισμα στο τρυπητό για τα μακαρόνια τους κάνω και τις ρίχνω στο καυτό λάδι αμέσως, χωρίς ποτέ να έχουν γίνει έτσι όπως λέει ο φίλος. Το αντίθετο μάλιστα...)

 

Αν τις στεγνώσεις γίνονται πιο τραγανές, μέχρι και τσιπς αν είναι λεπτοκομμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κάναμε κολοκυθοκεφτεδες και για σύγκριση μαγειρέψαμε μια φουρνιά στο παραδοσιακό τηγάνι με μια γεμάτη στρώση λάδι και μια 2η φουρνιά στο καινούργιο με 1 κουταλιά λάδι. Ομολογώ ότι έγιναν πιο ωραίοι στο νέο τηγάνι, το ίδιο και οι μανιταροκεφτέδες.

 

Τα σκέτα μανιτάρια δε γίναν γιαχνί που λέει και ο διαβολάκος. Λογικό, τα μανιτάρια έχουν πολύ νερό μέσα τους.

 

Έχω αρχίσει να παίρνω το κολάι του τηγανιού, είναι αρκετά χρήσιμο. Αναμένω το τελικό αποτέλεσμα αναφορικά με τις τηγανιτές πατάτες που να τις έχω στεγνώσει καλά προηγουμένως, να δω τι θα βγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...