Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο συγκεκριμένο που είναι σχετικά ελαφρύ έχει δοκιμάσει κανείς με amd κάρτα να ενεργοποιήσει physx από τον επεξεργαστη; 

 

στο metro που είναι πολύ cpu intensive ξέρω ότι δεν παίζει να έχεις physx με amd χωρίς να κολλήσει το σύμπαν γιατί ο επεξεργαστής ζορίζεται ήδη αρκετά, όμως στο borderlands που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο στα γραφικά και δε νομίζω να ζορίζει τη cpu μπορεί και να γίνεται να δουλέψουν με έναν δυνατό επεξεργαστή

 

εγώ δυστυχώς δεν είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το PhysX σε κανένα παιχνίδι μέχρι στιγμής.

Θες να μου πεις ότι το Batman παίζει σμούθ με Dx11 Extreme + PhysX ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κάποιες επιλογές στα Graphic settings που ενεργοποιούνται μόνο αν έχεις ATi τα συγκεκριμένα παιχνίδια που ανέφερες; Δεν νομίζω.

Το έγραψα και πριν. Το Just Cause 2, έχει Cuda Acceleration στο νερό, κάτι που μεταφράζεται πως σε nvidia κάρτες γραφικών δείχνει καλύτερα.

 

 

 

Παρουσιάζετε ως Feature τα Bundles, αλλά από την άλλη δεν παρουσιάζετε ως Feature το PhysX της nvidia.

Θα συμφωνησω με το 2ο που λες, οντως περναει λιγο απαρατηρητο. (δεν το εχω δει με τα ματια μου, ομως μεχρι στιγμης μονο στο planetside φαινεται καλο, για το metro οτι εχω δει ειναι για γελια..) Εγω παντως το κοστολογω γυρω στα 20-30Ε. Οπως και τα free games. Οταν μιλαμε για μεγαλυτερη διαφορα χρηματων, εχει γυρει ηδη η ζυγαρια. (λεγε με 660ti vs 7870xt)

 

Για τα games που σου εγραψα το μεν tomb ειχε το tressfx που λυγιζε τις nvidia καθαρα λογω τεχνολογιας και optimization, το δε grid2 εχει τα advanced lighting και global illumination (αν θυμαμαι καλα) τα οποια ξανα επωφελουνται απο το hardware και compute των amd. Η διαφορα στα frames μεταξυ των 2 εταιριων ηταν πολυ μεγαλη. Αυτο συμπιπτει με το "δειχνει καλυτερα" που γραφεις στα ματια μου. Και τα 2 μπορουν ευκολα να θεωρηθουν marketing (οπως και το physx), ομως εκανες μια ερωτηση και πηρες μια απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TressFX δεν λυγίζει καμία nVidia πλέον και είναι μπροστά από την AMD και το πρόβλημα ήταν καθαρά θέμα λαμογιάς της AMD με την εταιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TressFX δεν λυγίζει καμία nVidia πλέον και είναι μπροστά από την AMD και το πρόβλημα ήταν καθαρά θέμα λαμογιάς της AMD με την εταιρία..

μπροστά είναι επειδή έχει δυνατότερες κάρτες γενικά στις κορυφαίες επιλογές (και αναφέρομαι σε 780+ )  ή και σε κάρτες ίδιας δυναμικότητας γιατί το 2ο ειδικά δε το νομίζω 

 

να πεις ότι έφταση την amd μετά από κάποιους μήνες να το καταλάβω, αλλά το ότι πρασίνισε το tomb raider μου ακούγεται υπερβολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χεις να κάνεις κάνα bench γιατί τώρα πού να κυνηγάω αυτούς με τις 760; άλλωστε εγώ o/c είμαι μάλλον πιο κοντά σε σένα από κάθε άλλη nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TressFX δεν λυγίζει καμία nVidia πλέον και είναι μπροστά από την AMD και το πρόβλημα ήταν καθαρά θέμα λαμογιάς της AMD με την εταιρία..

το εγραψα ηδη γιατι ημουν ετοιμος, marketing. Οπως τα λεει ο qsis, ουτε εγω πιστευω οτι τα πανε και καλυτερα. Η nvidia εχει το προβαδισμα της εποχης με την 780-titan αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα και εχει συζητηθει εκει που πρεπει. Στο grid2 δεν νομιζω να δουν φως οι πρασινες, βρηκαν το κλειδι και το εριξαν στο πηγαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο τελικά να είναι ευχαριστημένοι κάποιοι με μια "καινούρια" κάρτα που κονταροχτυπιέται στα παιχνίδια (γιατί σε άλλα χάνει) με μια τόσο παλιά κατά τα λεγόμενα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο τελικά να είναι ευχαριστημένοι κάποιοι με μια "καινούρια" κάρτα που κονταροχτυπιέται στα παιχνίδια (γιατί σε άλλα χάνει) με μια τόσο παλιά κατά τα λεγόμενα τους.

ελα μωρε κ εσυ! αφου σου λεει καινουριο κουτι, δεν τον νοιαζει τον αλλο τι εχει μεσα και εχει ενα point.

και μην το τραβας πολυ, θα μας δει ο saiz και θα αρχισει παλι τα "φυστικια" εχει καταντησει κουραστικο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Περίεργο τελικά να είναι ευχαριστημένοι κάποιοι με μια "καινούρια" κάρτα που κονταροχτυπιέται στα παιχνίδια (γιατί σε άλλα χάνει) με μια τόσο παλιά κατά τα λεγόμενα τους.</p>

 

Εσυ μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι εννοουμε...

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς να καταλάβω; Οτί η κάρτα δεν έχει κάτι ουσιαστικά καινούριο πέρα από τη τιμή σε σχέση με την 680; Που είναι κάτι θετικό εννοείται αλλά δεν τη κάνει κάτι φρέσκο και πραγματικά καινούριο.Όσον αναφορά την αρχιτεκτονική και τις επιδόσεις δεν υπάρχει κάτι καινούριο που να ικανοποιήσει κάποιον που ασχολείται με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...