Προς το περιεχόμενο

χρεωση κλιματιστικου


koularasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αυτο το κλιματιστικο http://www.skroutz.gr/s/74892/Midea-MSV1-09HRDN1.html και φυγαμε παρακσευη για θαλασσα και το ξεχασα ανοιχτο,παρολο που θυμαμαι να το κλεινω μολις γυρισα το βρηκα ανοιχτο.

Υπολογισα γυρω στις 50 ωρες ηταν ανοιχτο στο πολυ δυνατο στους 23 βαθμους.Ποσο περιπου θα χρεωθηκαν αυτες οι 50 ωρες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να καψει 9αρι ινβερτερ????????υπολογισε στις 2 πρωτες ωρες να δουλευε συνεχεια για να πιασει τους 23 βαθμους.εκαψε δεν εκαψε 1 κιλοβατ.απο εκει και περα,στις υπολοιπες 48 ωρες ,συντηρουσε την θερμοκρασια λειτουργοντας την εξωτερικη μοναδα  20 λεπτα και μονο τον εσωτερικο ανεμιστηρα τα υπολοιπα 40 λεπτα της ωρας.δλδ 50ωρες χ0.20 ωρες=10 ωρες συνεχομενης λειτουργειας υης εξωτερικης μοναδας σε ολο το διαστημα που εμεινε ανοιχτο=5κιλοβατ+2 τα αρχικα=7κιλοβατ.αντε επιση ειμαι χουβαρντας να τα κανουμε 10 κιλοβατ.με την μεγαλυτερη τιμη στην δεη,σου εκαψε το πολυ 5 ευρω.αντε να εκαψε 6...και πολλα εβαλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι τί κρύο θα έκανε μόλις μπήκες.

μολις μπηκα λεω τη δροσια ειναι αυτη,παω το βλεπω ανοιχτο και παραλιγο καρδιακο.

 

τι να καψει 9αρι ινβερτερ????????υπολογισε στις 2 πρωτες ωρες να δουλευε συνεχεια για να πιασει τους 23 βαθμους.εκαψε δεν εκαψε 1 κιλοβατ.απο εκει και περα,στις υπολοιπες 48 ωρες ,συντηρουσε την θερμοκρασια λειτουργοντας την εξωτερικη μοναδα  20 λεπτα και μονο τον εσωτερικο ανεμιστηρα τα υπολοιπα 40 λεπτα της ωρας.δλδ 50ωρες χ0.20 ωρες=10 ωρες συνεχομενης λειτουργειας υης εξωτερικης μοναδας σε ολο το διαστημα που εμεινε ανοιχτο=5κιλοβατ+2 τα αρχικα=7κιλοβατ.αντε επιση ειμαι χουβαρντας να τα κανουμε 10 κιλοβατ.με την μεγαλυτερη τιμη στην δεη,σου εκαψε το πολυ 5 ευρω.αντε να εκαψε 6...και πολλα εβαλα....

ειχα αφησει ανοιχτη πορτα και πηγαινε σε ολο το σπιτι και συνεχεια δουλευε στο φουλ,στην οθονη φαινεταιαν εχει πιασει θερμοκρασια αλλα δεν ειχε πιασει οποτε μαλλον συνεχεια στο φουλ.

 

Πωπω πολυ κουραγιο μου δωσατε τωρα,εγω νομιζα κανα 100 ευρω θα δωσω στη δεη :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτο το κλιματιστικο http://www.skroutz.gr/s/74892/Midea-MSV1-09HRDN1.html και φυγαμε παρακσευη για θαλασσα και το ξεχασα ανοιχτο,παρολο που θυμαμαι να το κλεινω μολις γυρισα το βρηκα ανοιχτο.

Υπολογισα γυρω στις 50 ωρες ηταν ανοιχτο στο πολυ δυνατο στους 23 βαθμους.Ποσο περιπου θα χρεωθηκαν αυτες οι 50 ωρες??

Δεν γίνεται να σου πω με ακρίβεια αλλά στο πολύ περίπου με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και υποθετοντας ότι είχες κλειστά τα κουφώματα  :  40-50 kwh θα σου έχει κάψει (έβαλα και κάτι παραπάνω απο αυτό που πιστεύω). Δε θυμάμαι το κόστος της kwh πολλαπλασιασε και θα βρεις το κόστος.  Κάτω απο 10 ευρώ πιστεύω .

Μην αγχώνεσαι κλιματιστικό είναι 9αρι και μάλιστα ινβερτερ όχι λέβητας πετρελαιου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο ρολοι της δεη και δες τις κιλοβατωρες.. κανεις την αφαιρεση με την τελευταια ενδειξη και βρισκεις ποσες κιλ. εχεις καταναλωση μεχρι στιγμης.. τα υπολοιπα ειναι πλασματικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...