Προς το περιεχόμενο

xubuntu ή mint LMDE σε αρχαίο; ή μήπως XP;


shine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να περάσω λειτουργικό σε μηχάνημα ενός γνωστού.

δε θυμάμαι τι ακριβώς μου είπε αλλά το περίπου το μηχάνημα είναι:

 

Pentium 3 800-866MHz

RAM 1GB SDRAM (ίσως και 1280MB)

VGA GF4 4600ti 128MB (μάλλον είναι OK αλλά αν είναι προβληματική θα βάλουμε μια GF2 MX400 32MB)

 

σκεφτόμουν για XP αλλά επειδή έχω δει κάτι μηχανήματα με παρόμοια χαρακτηριστικά  με XP SP3 να ψιλοσέρνονται λέω για Linux.

 

xubuntu ή mint LMDE;

θέλω τα + και τα -.

 

μη μου προτείνετε κάτι άλλο (αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, αυτά τα έχω δουλέψει λίγο).

 

η χρήση που θα γίνεται είναι

κατά 80% Intenet. fb, youtube, τα γνωστά...

μετά καμιά ταινία, μουσική, skype και κανένα κείμενο αραιά και που στο office

 

με ποιο λειτουργικό θα με πρήζει λιγότερο να του διορθώνω τυχόν προβλήματα;

 

έκανα γκάφα και άνοιξα 2 φορές το ίδιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εχω ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη με 1 γιγα μνημη  οτι και να εβαλα δεν ειδα προκοπη.πολυ σουσρσημο και κωλύματα ειχε το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο σου προβλημα στο συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι ο επεξεργαστης του, που ειναι αρκετα αδυναμος για τα σημερινα δεδομενα. Οτι και να βαλεις, τα ιδια ζορια θα τραβαει στην αναπαραγωγη βιντεο λογω του flash. Και αν το μονο που σχετιζεται με το flash για σενα ειναι το youtube, τοτε η λυση ειναι απλη: minitube ή κατι αναλογο, δηλαδη εφαρμογη που θα παιζει τα βιντεο χωρις να χρησιμοποιει flash.

 

Το αλλο προβλημα ειναι linux only. Η καρτα σου, που ειναι στη σειρα legacy της nvidia, υποστιριζεται απο τον nvidia 96.xx, για τον οποιο η "καλη" nvidia εκοψε την υποστηριξη στον xorg 1.11 καπου μεσα στο 2011, οποτε μονο με τον nouveau θα δεις γραφικο περιβαλλον. Και ο nouveau δεν ειναι και τοσο καλος, πχ (εικονα)

 

 

Αυτα για αρχη...

post-124002-0-35277600-1373276188_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εγκαταστάσεις και αυτό https://www.linuxliteos.com/download.html αν και με XP SP2 θα είσαι μία χαρά έχω κάνει μια παρόμοια εγκατάσταση και το pc για internet και normal πράγματα λειτουργεί μία χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα windows XP ειναι ένα λειτουργικό σύστημα με ηλικία μεγαλύτερη των 10 ετών, όλες οι διανομές linux που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι φρεσκότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lmde θεωρητικα ειναι ελαφρυτερο οπως σου ειπαν και πιο πανω. Εγω θα σου προτεινα ειτε το slitaz που σου ειπε ο martinoff, ειτε το legacy os που στηριζεται στο puppy. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...