Προς το περιεχόμενο

Ψωμί του Τοστ και συντηρητικά


sta8ista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εντάξει δεν είναι για να υπερβάλουμε κιόλας. Σιγά μην προκαλούν και BSOD! xaxaxaxaxa!!<br />Το θέμα μου εμένα κολάει κυρίως στην παραπλάνηση του καταναλωτή με "ψέματα" πάνω στη συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 επιστημονες απο 10 χωρες του κοσμου εχουν βγαλει μελετες που πιστοποιουν οτι τα συντηριτικα προκαλουν οχι μονο bsod αλλα καιπλυμηρες, σεισμους και καταιγιδες, οπως και την καταστροφη τον δυδιμων πυργον.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΓΧΩΣΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, λεει χωρις συντηρητικα, αλλα στην ετικετα τα γραφει, ή δε τα γραφει πουθενα; Και Εαν ισχυει το δευτερο, πως βρηκανε οτι εχει;

 

Εαν ισχυει το πρωτο, ολοι πρεπει να ελεγχουμε τις ετικετες με τα συστατικα, ασχετα τι γραφουν μπροστα με μεγαλα γραμματα. 

 

 

Το κρις-κρις που πηρα χωρις συντηρητικα, οντως κοιταξα στα συστατικα πισω και δεν εχει κατι. Βεβαια δεν ειναι και τοσο νοστιμο, οσο τα υπολοιπα. 

 

Επισης ειδα οτι λεει μετα το ανοιγμα να το βαζουμε στο ψυγειο. Τα υπολοιπα το γραφουν; Τοσα χρονια, ποτε δε το εβαζα στο ψυγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που γεννήθηκα ακούω για τροφές χωρίς συντηρητικά.

Τελικά που είναι/ήταν τα συντηρητικά;

 

Σε κονσέρβες του Β' παγκοσμίου πολέμου;

 

Μάλλον δεν ψωνίζεις συχνά στο σουπερ. Δεν έχει δει ποτέ συσκευασία που να γράφει διάφορα Ε ??

Αλλαντικά δεν έχει φάει ποτέ; Πως νομίζεις ότι συντηρούνται όλα αυτά.

 

 

Ψωμί προτιμώ να τρώω φρέσκο. Για να μην μπαγιατέψει το διατηρείς στην κατάψυξη όταν περισσεύει και όταν το χρειάζεσαι το ξεπαγώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Παρουσιάζονται οι κωδικοί αριθμοί Ε για κάθε κατηγορία προσθετικών/συντηρητικών ουσιών

Χρωστικές ουσίες Ε100-180

Συντηρητικές ουσίες Ε200-297

Αντιοξειδωτικές ουσίες Ε300-321

Ομοιογενοποιητές, σταθεροποιητές, πηκτικές ουσίες Ε322-495

Βοηθητικές ουσίες επεξεργασίας Ε500-585

Ουσίες ενισχυτικές της γεύσης Ε620-640

Παράγοντες που βελτιώνουν την εξωτερική όψη (glazing agents) Ε900-948

Αέρια συσκευασίας Ε941-948

Γλυκαντικές ουσίες Ε 950-967

Διάφορες άλλες προσθετικές ουσίες Ε999-1518

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειδα οτι λεει μετα το ανοιγμα να το βαζουμε στο ψυγειο. Τα υπολοιπα το γραφουν; Τοσα χρονια, ποτε δε το εβαζα στο ψυγειο.

 

 Έχω μπροστά μου το "χωρίς κόρα" του Μασούτη(Mr. Grand) και στο πλάι γράφει:

"Το προϊόν που κρατάτε στα χέρια σας δεν περιέχει συντηρητικά για αυτό:

Διατηρείται σε ξηρό και δροσερό περιβάλλον μακριά από οσμές και στο ψυγείο μετά το άνοιγμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ειναι ολα τα Ε συντηρητικά.

 

Το αυτό.

 

Και επίσης δεν είναι όλα τα Ε του σατανά.

 

 

Και κάτι άλλο, το ψωμί από το φούρνο ή το σπιτικό ψωμί διατηρούνται 4-5-6 μέρες. Το συσκευασμένο ψωμί του τοστ διατηρείται 2 και 3 βδομάδες και μάλιστα φρέσκο. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν θα ήταν δυνατό να ισχύει χωρίς συντηρητικά.

 

Αν κάποια εταιρεία είχε ψωμί του τοστ με 3 μέρες διατηρησιμότητα, τώρα κάποιοι θα κλαίγονταν γιατί δεν διατηρείται περισσότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλούς μιλάνε για τα Έψιλον, σόρρυ κιόλας άλλα με χρονομηχανή ψωνίζετε; Οι περισσότερες εταιρίες πλέον δε γράφουν την συντομογραφία του προσθετικού, άλλα το όνομα του χημικού του τύπου. Πχ "Οκτενύλ ηλεκτρικό αμυλονάτριο" ψάξε βρες εσύ ποιός χημικός τον έπαιζε άγρια το εργαστήριο όταν έβγαλε το όνομα. Ακόμα και το Ε220 το οποίο αν θυμάμαι είναι το Διοξείδιο του θείου (συντηρητικό για φρούτα κυρίως, μαρμελάδες),  το γράφουν με το πλήρες όνομα και όταν το είχα παρατηρήσει, αυτό που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν νταλίκες, ντίζελ, καπνιά. Κάνουν ότι μπορούν για να το πλασάρουν λιγότερο κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολα τα Ε συντηρητικά.

 

Δεν είπα ότι είναι! Υπάρχει και το google, δεν θα κάτσω να γράψω αναλυτική έρευνα για το κάθε Ε χωριστά :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, λεει χωρις συντηρητικα, αλλα στην ετικετα τα γραφει, ή δε τα γραφει πουθενα; Και Εαν ισχυει το δευτερο, πως βρηκανε οτι εχει;

 

Εαν ισχυει το πρωτο, ολοι πρεπει να ελεγχουμε τις ετικετες με τα συστατικα, ασχετα τι γραφουν μπροστα με μεγαλα γραμματα. 

 

 

Το κρις-κρις που πηρα χωρις συντηρητικα, οντως κοιταξα στα συστατικα πισω και δεν εχει κατι. Βεβαια δεν ειναι και τοσο νοστιμο, οσο τα υπολοιπα. 

 

Επισης ειδα οτι λεει μετα το ανοιγμα να το βαζουμε στο ψυγειο. Τα υπολοιπα το γραφουν; Τοσα χρονια, ποτε δε το εβαζα στο ψυγειο.

 

το κρις κρις για εμένα είναι το top. δύσκολα το αλλάζω.

 

τα παπαδοπούλου λένε πάνω στη συσκευασία ότι δεν έχουν συντηρητικά (αυτό το έχω δει) αλλά με τον έλεγχο που τους κάνανε  βρήκανε συντηρητικά.  μηδέν εμπιστοσύνη δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ το ψωμί του φούρνου καλό είναι αλλά σε 3 μέρες έχει αρχίσει να ξερένεται. Αν δεν έχεις τετραμελή οικογένεια για να φάγωθεί άμεσα, δε βοηθάει. Γι αυτό και το έψαχνα με τα συσκευασμένα. Όμως ξενέρωσα πολύ με το παπαδοπούλου κ θα το γυρίσω μάλλον κι εγώ σε κρις κρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...