Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση windows 7 σε λαπτοπ που εχει 8


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

θα ήθελα να κάνω εγκατάσταση των 7 στο λάπτοπ της κοπέλας μου (sony vaio) το οποίο έχει 8. Δεν ξέρω πως τι και γιατί αλλά κάποια στιγμή που πήγε να το ανοίξει της εμφάνισε μήνυμα για repair, μην ξέρωντας τι να κάνει μου το λέει και είπαμε να βάλουμε τα 7. Πάω λοιπόν να κάνω boot από το drive αλλά δεν  υπάρχει τπτ με το που ανοίγω το λάπτοπ με πηγαίνει στις επιλογές για repair.Ti μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω λοιπόν να κάνω boot από το drive αλλά δεν  υπάρχει τπτ με το που ανοίγω το λάπτοπ με πηγαίνει στις επιλογές για repair.Ti μπορώ να κάνω?

Και γαμώ της περιγραφές...

Επέλεξες από το boot menu ή ακόμα και από μέσα από το bios να κάνει εκκίνηση από το DVD;;;

Έχει μήπως uefi bios το laptop;; Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει και το dvd να είναι φτιαγμένο για uefi για να αναγνωριστεί και να κάνει εκκίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν θα σου άρεσε η περιγραφή....

Από ότι κατάλαβα το λάπτοπ έχει uefi bios (το κατάλαβα από διάφορα που διάβαζα στο google).

Πως θα φτιάξω κατάλληλα το dvd των 7 ώστε να το διαβάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τότε θα σου πει ο TheELF τι να κάνεις γιατί εγώ δεν έκατσα να ασχοληθώ ποτέ πως να περάσω κατώτερο και πειρατικό λογισμικό σε καινούργιο υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

 

Αυτές οι πληροφορίες είναι για να κάνεις usb αλλά αν επιμένεις και θέλεις να φτιάξεις νέο dvd το ίδιο είναι, όλο το ζήτημα είναι να υπάρχει το αρχείο bootx64.efi στο σωστό σημείο.

 

 

(+1 στο να φτιάξεις ή να ξανά βάλεις τα 8,ιδίως αν έχει recovery partition το laptop,τα 8 είναι πολύ καλύτερα από τα 7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το classic shell στα 8αρια και εχεις με την μια περιβάλλον απο τα 7

+1

 

Ναι πραγματικά αν το πρόβλημα είναι το metro είναι κρίμα να βάλεις πειρατικά 7ρια. Άσε που λειτουργικά τα 8 είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε τα 8 κρατα...ειναι οτι καλητερο,κανε το repair σου και απλα να προσεχει αυτο που το εχει να μην κατεβαζει πραγματα χωρις να ξερει τι ειναι και το χαλαει το συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το νέο start(εκκίνηση),βασικά είναι διεπαφή για χρήση με tablet,μπορείς να την δουλέψεις άνετα και με ποντίκι/πληκτρολόγιο απλά έχει στόχαστρο τα tablet/οθόνες αφής.

Πίσω από αυτήν την «πρόσοψη» τα 8 είναι κανονικότατα windows και δουλεύουν όπως και τα 7.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro για ΜΕΝΑ (να εξηγιώμαστε να μην παρεξηγιώμαστε :P) είναι ένας μοντέρνος Launcher για τα apps μου. ΑΝ δεν το θες, στα win 8.1 υπάρχει boot to desktop και το αποφεύγεις κατά κάποιο τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...