Προς το περιεχόμενο

Προβλημα-Απορια για PSU- HD4890


coreman7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ψαχνω να βρω ενα τροφοδοτικο το οποιο θα με βγαλει για κανα 4-5-6μηνο και να ειναι οσο το δυνατον φθηνο γινεται..

Το συστημα μου ειναι (μλν θα ειναι , γτ τωρα κανω αναβαθμηση):

AMD FX 6300

4gb ddr2 1333 mhz

HD4890 1GB

 

Απο Watt, σε Max Usage ειμαι  στα 95 w (cpu) +190 w( gpu) = 285. Δηλαδη το πολυ κανα 300αρι .

Οποτε τα Watt δεν με νοιαζουν.

Το μονο που με νοιαζει ειναι τα 12ν Αμπερ. 

Βασικα δεν ξερω  αν τα  12v1 , 12v2  λειτουργουν προσθετηκα ( δλδ 12v sum = 12v1+12v2)

Αν ειναι ετσι τοτε μλν ειμαι κομπλε  :)

αν οχι, εεμ, τοτε καντε μου αν μπορειτε καποια προταση απο πλαισιο η απο εδω αγγελιες εστω και για λιγο καιρο να με βγαλει  γιατι ειμαι ειδη πολυ μειων στα $$ , και πραγματικα δεν ξερω πως θα τα βρω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

ps. ελεος με τις banned words xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποιο τροφοδοτικό τώρα και αν ναι ποιο ακριβώς??

 

Η συνολική κατανάλωση του συστήματος δεν βγάινει έτσι μπακαλίστικα που την υπολογίζεις εσυ και εννοειται ότι δεν καταναλώνουν μονο η cpu και η gpu.... αλλα και τα υπολοιπα υποσυστήματα του υπολογιστή....

 

Βασικα με αυτά που έχεις αναφέρει μεχρι τώρα χρειάζεσαι ένα ποιοτικο 500αρι.... 

 

Δωσε λοιπον μεγιστο επιτρεπτό Budget ωστε να σου προτείνουμε....

 

Αν και έτσι και αλλιως η φνηνότερη αξιοπρεπής λύση είναι αυτή... 

 

http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

 

Αν θελεις μονο απο πλαισιο .. τοτε μπορεις να πας μονο εδώ.... 

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Corsair-Builder-Series-CX500-500W-PSU-80-plus-Bronze-CP-9020047-EU-CP-90200.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε Walker, εχω ενα pw-5210 420 W

 

Βασικα ,εχω ανοιξει ενα θεμα στο καρτες γραφικων, απλως ηθελα αυτη την ερωτηση να κανω που δεν σχετικζεται με τις vga.

 

Το κυριοτερο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν προσθετωνται τα 12v rails και για αυτο το ανοιξα εδω.

 

Βασικα θα μαζεψω λεφτα και θα απρω αυτο (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640669)

που μου προταθηκε, ελπιζω να συμφωνεις και εσυ :) ή θα παρω αυτο που μου στειλες.

 

Απλως στεναχωρηθηκα γτ δεν μπορω να αλλαξω τωρα καρτα :((. 

 

θα παρω πρωτα το τροφοδοτηκο, ε, και μλν θα βολευτω με καμια 560 Τι και ο θεος βοηθος.

Σε Ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ναι πανε προσθετικά αλλά θεωρητικά... Γιατί στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα :P

 

Πάρε το XFX. Έχει 1 12αρι με 44Α (=528W) οπότε δε θα σε απασχολεί το αν πάνε αθροιστικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν πανε προσθετικα.... αν το τροφοδοτικο γράφει combined wattage για τις 12αρες  τοτε το οποιο διαιρεις με το 12 για να βρεις τα combined amber και συνήθως είναι αρκετά λιγοτερα απο αυτα της πρόσθεσης....

 

 

Το XFX πολύ καλο και εννοειται να το προτιμήσεις... απλα το ΤΤ που σου πρότεινα ειναι το φθηνοτερο δυνατο αξιολογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...