Προς το περιεχόμενο

Βασιλικός (φυτό) συμβουλές


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοηθήστε λίγο όποιος ξέρει.  Έχω έναν βασιλικό (με μικρά φύλλα) σε ένα αλουμινένα γλαστράκι,περίπου 15cm είναι το φυτό, και ενώ το ποτίζω καθημερινά, είναι σε φως και παίρνει αέρα, έχει αρχίσει και χαλάει ταχύτατα.  Οι κεντρικές "τούφες" του έχουν ήδη μαυρίσει και πέσει, και ήδη βλέπω και άλλα φυλλαράκια στις γύρω τούφες έχουναρχίσει να κιτρινίζουν.  Από τη ρίζα βγαίνουν περίπου 2-3 λεπτοί "κορμοί" που διακλαδώνονται πιό πάνω, αλλά ενώ οι διακλαδώσεις είναι πράσινες (ακόμη τουλάχιτον), οι "κορμοί" είναι σκούροι και σκληροί (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.  Πάντως το φυτό δνε πάει καλά.  Φταίει η γλάστρα μήπως; Ή κάτι άλλο; Μου τον έκαναν δώρο και θέλω να τον σώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλει φως αλλά όχι σε άμεση πρόσβαση με αυτόν γιατί έτσι 'καίγεται'.

Επίσης τα άνθη θέλουν ψαλίδισμα. Αν δεν το κάνεις αυτό καταστρέφεται.

 

Εχεις καμία φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει προλάβει να βγάλει άνθη ακόμη ο άμοιρος.  Για φωτό θα προσπαθήσω να ποστάρω μια όταν γυρίσω, αν έχει φως ακόμη.  Όσο για τον ήλιο, τον βλέπει απευθείας το πολύ 1-1,5 ώρα και αυτό πολύ πρωί, που δεν καίει καθόλου.  Από κεί κι έπειτα παίρνει άπλετο φως, αλλά το προστετεύει η σκιά του πάνω μπαλκονιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο είδη βασιλικού, τουλάχιστον στα νησιά. Ο χειμερινός και ο καλοκαιρινός, και μαραίνονται ανάλογα. Ο δικός μου, ο οποίος είναι καλοκαιρινός, το χειμώνα ποτιζόταν μόνο με τις βροχές και είχαν μείνει 2-3 μικρά κλαράκια. Πλέον, έχει ανθίσει ξανά και μεγαλώνει πολύ. Αντίστοιχα έχω και χειμερινό ο οποίος έγινε τεράστιος το χειμώνα και τώρα πλέον δεν έχει ούτε φύλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτον σε ενα πιατακι και μην τον ποτιζεις απ'ευθειας, παρα ριχνε νερο μεσα στο πιατακι

ετσι ο βασιλικος θα παρει μονο το νερο που του χρειαζεται (φανταζομαι το γλαστρακι οτι εχει τρυπα απο κατω ε?  :P )

κατα τ'αλλα καθημερινο ποτισμα με τον παραπανω τροπο και οχι απ'ευθειας εκθεση στον ηλιο, οπως ανεφεραν και τα παιδια πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αν ξεκινάει το κιτρίνισμα
από τη βάση, συμβαίνει ότι έχουμε

ρίξει πιο πολύ νερό απ΄όσο χρειάζεται

ή δεν στραγγίζει.

 

Ωραίοι οι βασιλικοί.
Δύσκολα να κρατηθούν οι μικροί.

 

Να κάνεις ένα δώρο στον εαυτό σου
και να πάρεις έναν αγιορείτικο.
Είναι πιο ανθεκτικός και θα
σου νοστιμεύει και τα φαγητά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kakofonixx η γλάστρα είναι μεταλλική και δεν έχει τρύπες.  Δεν ξέρω αν αυτό προκαλεί πρόβλημα.  Πάντως εδώ και 2-3 μέρες που δεν τον μετακίνησα, είναι σε εξωτερικό χώρο και με μπόλικο φως (όχι απευθείας στον ήλιο, όπως είπα στην αρχή) και  και του ρίχνω νερό (νορμάλ) κάθε μεσημέρι, δείχνει κάποια αμυδρά σημάδια βελτίωσης.  Ορισμένα φυλλαράκια πάνω-πάνω που είχα δει να αρχίζουν να κιτρινίζουν μου φαίνονται καλύτερα τώρα, και από τους "κορμούς" άρχισαν να βγαίνουν νέα πράσινα φύλλα χαμηλά κοντά στη ρίζα.  Ελπίζω ό,τι πέθανε, να πέθανε, και το υπόλοιπο να ανακάμψει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει φως αλλά όχι σε άμεση πρόσβαση με αυτόν γιατί έτσι 'καίγεται'.

Επίσης τα άνθη θέλουν ψαλίδισμα. Αν δεν το κάνεις αυτό καταστρέφεται.

 

 

επειδή μου θυμίζει ένα φυτό που είχα (οχι βασιλικό) και έπαθε τα ίδια, αυτό ισχύει για όλα τα φυτά που θέλουν φως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ανοιξεις τρυπες στον πατο τις γλαστρας ή να τον βαλεις σε αλλη γλαστρα...

 

Για αυτο κιτρινουζουν τα φυλλα..

 

Το πιατακι απο κατω παιζει και αυτο τον ρολο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να τον βάλω σε άλλη γλάστρα γιατί φοβάμαι μήν κάνω ζημιά, πώς θα μπει το χώμα, κλπ.  Για τρύπες με βλέπω, ευκαιρία να δοκιμάσω το Black & Decker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να τον βάλω σε άλλη γλάστρα γιατί φοβάμαι μήν κάνω ζημιά, πώς θα μπει το χώμα, κλπ.  Για τρύπες με βλέπω, ευκαιρία να δοκιμάσω το Black & Decker...

 

Η μεταφύτευση είναι πολύ απλό πράγμα. Παίρνεις μία μεγάλη γλάστρα με τρύπες κάτω και χώμα από ένα φυτώριο ορ σμθ (εγώ βάζω και χαλίκι κάτω κάτω για να μην χάνει πολύ νερό και χώμα, το ζητάς επίσης από φυτώριο). Αφήνεις το φυτό να στεγνώσει, δηλ δεν το το ποτίζεις 1-2 μέρες. Όταν γίνει αυτό είναι πολύ εύκολο να το βγάλεις από τη γλάστρα το αναποδογυρίζεις και τελείωσε η ιστορία, βγάινει μαζί με το γύρω χώμα. Στην καινούργια γλάστρα βάζεις το χαλίκι (αν πάρεις) λίγο χώμα και μετά βάζεις το φυτό όπως βγήκε από τη γλάστρα μαζί με το χώμα και γεμίζεις γύρω γύρω με το καινούργιο χώμα. Αυτό είναι όλο.

 

Επίσης ο βασιλικός θέλει πάρα πολύ νερό είναι κακομαθημένο φυτό. Εγώ έχω τρεις, οι δύο έχουν μεγάλα φύλλα και είναι αρκετά μεγάλοι, τους έχω σε πολύ μεγάλες γλάστρες για να κρατάνε μπόλικο νερό ακόμα και στη ζέστη. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα έχουν γίνει θηρία. Ο άλλος έχει πολύ πολύ ψιλό φυλλαράκι και επειδή τον έχω σε μία πολύ μικρή γλάστρα, αν δεν τον ποτίσω μια μέρα λιποθυμάει. Οπότε όσο μεγαλύτερη γλάστρα τόσο καλύτερο. Η μεταφύτευση θα σου πάρει ακριβώς 10 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...