Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστήριο χωρίς υπογραφή


xaral_elenh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη και περιεκτική μπορώ για να μην σας κουράσω.

Νοικιάζω ένα σπίτι εδώ και 5 χρόνια! Όταν μπήκα στο σπίτι υπέγραψα κανονικά και νόμιμα συμβόλαιο για τα επόμενα 4 χρόνια. Με το πέρας του 4ου χρόνου και μιλώντας τηλεφωνικά με τον ιδιοκτήτη μιας και βρίσκεται μακριά, του ανέφερα ότι θα μείνω τουλάχιστον ένα χρόνο και όταν θα υπογράφαμαι το συμβόλαιο θα συμφωνούσαμε για το ακριβες χρονικό διάστημα.... Στον επόμενο όμως χρόνο δεν εμφανίστηκε και δυστυχώς το αμέλησα και εγώ. Σε αυτό το σημείο ξεκινάει το πρόβλημα!

 

Επειδή ο ιδιοκτήτης έπρεπε να καταθέσει την εκμίσθωση-συμβόλαιο στην εφορία, κατέθεσε κάποιο συμβόλαιο χωρίς την υπογραφή μου και χωρίς ποτέ να δω εγώ αυτό το χαρτί. Στην παρούσα φάση μου ζητάει να φύγω από το σπίτι προφασιζόμενος ότι έχει λήξει το συμβόλαιο που ΠΟΤΕ δεν υπέγραψα και ΠΟΤΕ δεν έχω δει.

 

Πώς πρέπει να κινηθώ και ως ποιο σημείο να το τραβήξω?

Θα σας παρακαλούσα να με διαφωτίσετε...........

Ελπίζω να μη χρειάζεται να ξεκινήσω να ψάχνω για κούτες.........

Ευελπιστώ σε γρήγορη απάντηση!!!

 

   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να μιλησεις με δικηγορο συμβουλευτικα, και οχι να ακους τον οποιονδηποτε ολοι οι νομοι εχουν παραθυρακια! εκ του ασφαλους ο καθενας εδω μεσα μπορει να γραψει οτι θελει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς από τον ιδιοκτήτη να σου δώσει αντίγραφο από το ανανεωμένο μισθωτήριο συμβόλαιο που υποτίθεται ότι κάνατε μετά την 4ετία και έπειτα μιλάς με έναν δικηγόρο για το τι δικαιούσαι και το τι όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη και περιεκτική μπορώ για να μην σας κουράσω.

Νοικιάζω ένα σπίτι εδώ και 5 χρόνια! Όταν μπήκα στο σπίτι υπέγραψα κανονικά και νόμιμα συμβόλαιο για τα επόμενα 4 χρόνια. Με το πέρας του 4ου χρόνου και μιλώντας τηλεφωνικά με τον ιδιοκτήτη μιας και βρίσκεται μακριά, του ανέφερα ότι θα μείνω τουλάχιστον ένα χρόνο και όταν θα υπογράφαμαι το συμβόλαιο θα συμφωνούσαμε για το ακριβες χρονικό διάστημα.... Στον επόμενο όμως χρόνο δεν εμφανίστηκε και δυστυχώς το αμέλησα και εγώ. Σε αυτό το σημείο ξεκινάει το πρόβλημα!

Όλα καλά μέχρι εδώ, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Εφόσον η μίσθωση συνεχίζεται και μετά τη λήξη του συμβολαίου, αυτό λέγεται σιωπηλή παράταση.

 

Επειδή ο ιδιοκτήτης έπρεπε να καταθέσει την εκμίσθωση-συμβόλαιο στην εφορία, κατέθεσε κάποιο συμβόλαιο χωρίς την υπογραφή μου και χωρίς ποτέ να δω εγώ αυτό το χαρτί. Στην παρούσα φάση μου ζητάει να φύγω από το σπίτι προφασιζόμενος ότι έχει λήξει το συμβόλαιο που ΠΟΤΕ δεν υπέγραψα και ΠΟΤΕ δεν έχω δει.

Όπως είπα και παραπάνω, δεν ήταν απαραίτητο να κατατεθεί νέο συμβόλαιο. Να το κατέθεσε χωρίς δική σου υπογραφή δεν γίνεται, αν το κατέθεσε χωρίς δική σου υπογραφή τότε έκανε πλαστογραφία. Επίσης αν έκανε νέο συμβόλαιο τότε η ισχύς του είναι για 3 χρόνια, άσχετα αν γράφει για λιγότερο.

 

Πώς πρέπει να κινηθώ και ως ποιο σημείο να το τραβήξω?

Θα σας παρακαλούσα να με διαφωτίσετε...........

Ελπίζω να μη χρειάζεται να ξεκινήσω να ψάχνω για κούτες.........

 

Ευελπιστώ σε γρήγορη απάντηση!!!

Αν δεν θέλεις να φύγεις, τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Εφόσον είσαι τακτική στις υποχρεώσεις σου φυσικά. Ούτε καν για ιδιοκατοίκηση δεν μπορεί να σου κάνει έξωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"6. Σε περίπτωση χρησιμοποίησης του μισθίου για κύρια κατοικία ή για μικτή χρήση (κατοικία και επαγγελματική χρήση), αν ο εκμισθωτής ή ο κύριος του μισθίου, σύζυγός τους ή τέκνο τους, δεν έχουν ιδιόκτητο χώρο στην ίδια πόλη ή σε προάστιό της, που να καλύπτει τις ανάγκες στέγασης της επαγγελματικής του δραστηριότητας, ο εκμισθωτής ή ο κύριος μπορεί να καταγγείλει τη μίσθωση κα να ζητήσει την απόδοση του μισθίου για ιδιόχρηση μετά τη λήξη του συμβατικού χρόνου της μίσθωσης, όχι όμως πριν περάσει τριετία από την έναρξή της. Προϋποθέσεις της καταγγελίας είναι η πρόθεση και δυνατότητα ιδιόχρησης του μισθίου. Στην περίπτωση αυτή τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά έξι (6) μήνες από την επίδοσή της στο μισθωτή. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις του παρόντος νόμου για την ιδιοκατοίκηση".

----------------

αυτη την εποχη που ολοι ψαχνουν να τα νοικιασουν και συ θες σωνει και καλα να μεινεις εκει?εχεις κοιταξει μηπως εβρισκες κατι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"6. Σε περίπτωση χρησιμοποίησης του μισθίου για κύρια κατοικία ή για μικτή χρήση (κατοικία και επαγγελματική χρήση), αν ο εκμισθωτής ή ο κύριος του μισθίου, σύζυγός τους ή τέκνο τους, δεν έχουν ιδιόκτητο χώρο στην ίδια πόλη ή σε προάστιό της, που να καλύπτει τις ανάγκες στέγασης της επαγγελματικής του δραστηριότητας, ο εκμισθωτής ή ο κύριος μπορεί να καταγγείλει τη μίσθωση κα να ζητήσει την απόδοση του μισθίου για ιδιόχρηση μετά τη λήξη του συμβατικού χρόνου της μίσθωσης, όχι όμως πριν περάσει τριετία από την έναρξή της. Προϋποθέσεις της καταγγελίας είναι η πρόθεση και δυνατότητα ιδιόχρησης του μισθίου. Στην περίπτωση αυτή τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά έξι (6) μήνες από την επίδοσή της στο μισθωτή. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις του παρόντος νόμου για την ιδιοκατοίκηση".

Αυτός ο νόμος δεν ισχύει πλέον. Δες τι ισχύει τώρα:

 

Αυτό που δεν γνωρίζουν τις περισσότερες φορές οι μισθωτές, αλλά ούτε και οι εκμισθωτές, είναι ότι η ιδιοκατοίκηση δεν συνιστά πλέον νόμιμη αιτία αποβολής του μισθωτή από την κατοικία, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί αυτή ως κατοικία του ιδιοκτήτη ή του συζύγου ή των τέκνων του, εφόσον ο ν. 1703/1987, που την προέβλεπε ως νόμιμο λόγο καταγγελίας της μίσθωσης, έχει πάψει να ισχύει από την 01/01/1997. Εξακολουθεί όμως η ιδιόχρηση να συνιστά νόμιμο λόγο αποβολής του μισθωτή από την κατοικία όταν αυτή πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τον εκμισθωτή ή τον κύριο του σπιτιού, ή το σύζυγό του ή τέκνα τους για επαγγελματική στέγη. Επιπλέον, και στις εμπορικές μισθώσεις, όταν δηλαδή στο μίσθιο στεγάζεται εμπορική επιχείρηση, επιτρέπεται η καταγγελία της μίσθωσης για ιδιόχρηση.

http://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/695-misthosi-katoikias-i-exosi-gia-idiokatoikisi-idiohrisi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. στις υποχρεώσεις ήμουν τακτική, δεν χρωστάω κανένα ενοικιο, ούτε κοινόχρηστα, λογαριασμούς, κλπ....

2. δεν το χρειάζεται για ιδιοκατοίκηση

3. το σπίτι ειλικρινά είναι πολύ καλό και γι αύτο δε θέλω να το αφήσω.

 

Απλώς ο ιδιοκτήτης έχει βρει μόνος του νέο ενοικιαστή που θα του δίνει ενοίκιο 350 ευρώ αντί 300 που δίνω εγώ τώρα. 

Όσο αφορά το συμβόλαιο συγκεκριμένα μου είπε ότι έκανε ένα μόνος του για να καταθέσει στην εφορία. Και εγώ νομίζω ότι έχει πλαστογραφήσει την υπογραφή μου. Επίσης σε αυτό το συμβόλαιο απο την στιγμή που δε το έχω, δε ξέρω και τι όρους έχει βάλει.

Και πέρα από όλα αυτά, επειδή με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικο και πρέπει να φύγω τον φεβρουάριο, δε μπορώ να βρω νέο σπίτι γιατί κανείς ενοικιαστής δε πρόκειται να με δεχτεί και να μου κάνει συμβόλαιο για 6-7 μήνες.... 

 

Δε θέλω να το τραβήξω και να απευθυνθώ σε δικηγόρο, εκτός αν είναι μονόδρομος.

Απλώς χωρίς συμβόλαιο, με ποιο τρόπο εγώ είμαι κατοχυρωμένη και πως τον δεσμεύω ώστε να μη μου κάνει έξωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. στις υποχρεώσεις ήμουν τακτική, δεν χρωστάω κανένα ενοικιο, ούτε κοινόχρηστα, λογαριασμούς, κλπ....

2. δεν το χρειάζεται για ιδιοκατοίκηση

3. το σπίτι ειλικρινά είναι πολύ καλό και γι αύτο δε θέλω να το αφήσω.

 

Απλώς ο ιδιοκτήτης έχει βρει μόνος του νέο ενοικιαστή που θα του δίνει ενοίκιο 350 ευρώ αντί 300 που δίνω εγώ τώρα. 

Όσο αφορά το συμβόλαιο συγκεκριμένα μου είπε ότι έκανε ένα μόνος του για να καταθέσει στην εφορία. Και εγώ νομίζω ότι έχει πλαστογραφήσει την υπογραφή μου. Επίσης σε αυτό το συμβόλαιο απο την στιγμή που δε το έχω, δε ξέρω και τι όρους έχει βάλει.

Και πέρα από όλα αυτά, επειδή με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικο και πρέπει να φύγω τον φεβρουάριο, δε μπορώ να βρω νέο σπίτι γιατί κανείς ενοικιαστής δε πρόκειται να με δεχτεί και να μου κάνει συμβόλαιο για 6-7 μήνες.... 

 

Δε θέλω να το τραβήξω και να απευθυνθώ σε δικηγόρο, εκτός αν είναι μονόδρομος.

Απλώς χωρίς συμβόλαιο, με ποιο τρόπο εγώ είμαι κατοχυρωμένη και πως τον δεσμεύω ώστε να μη μου κάνει έξωση.

Μην μπερδεύεσαι, μισθωτήριο υπάρχει(το αρχικό). Όπως είπα και παραπάνω, για το κράτος υπάρχει σιωπηλή παράταση όταν συνεχίζει η μίσθωση χωρίς να καταγγείλει τη σύμβαση κάποιο από τα δύο μέρη.

 

Έξωση ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει για κανένα λόγο. Αλλά και να μπορούσε, η διαδικασία αυτή παίρνει πάνω από 6 μήνες από τη στιγμή που θα τη ξεκινήσει.

 

Όσο για το μισθωτήριο που υποστηρίζει ότι κατέθεσε, αν έχει κάνει κάτι τέτοιο αυτός πρέπει να φοβάται. Όχι εσύ. Αυτός θα κατηγορηθεί για πλαστογραφία.

 

Με λίγα λόγια άσ'τον να λέει, ενημέρωσε τον ότι θα μείνεις ως τον Φεβρουάριο, και μην φοβάσαι τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. στις υποχρεώσεις ήμουν τακτική, δεν χρωστάω κανένα ενοικιο, ούτε κοινόχρηστα, λογαριασμούς, κλπ....

 

Δεν κατάλαβα όμως

Εσύ πήρες αποδείξεις στα χέρια σου

για τους μήνες που πλήρωσες

μετά τη λήξη του συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1. στις υποχρεώσεις ήμουν τακτική, δεν χρωστάω κανένα ενοικιο, ούτε κοινόχρηστα, λογαριασμούς, κλπ....

 

Αυτό μπορείς να το αποδείξεις κάπως; Έχεις καταθετήρια από την τράπεζα;

 

 

Έντιτ: Με πρόλαβε ο από πάνω. :Ρ

 

 

 

Επίσης, ρώτα στην εφορία αν μπορούν να σου δώσουν αντίγραφο του συμβολαίου που έχει καταθέσει ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε μιλα του... Να του δωσεις παραπανω κεφτα μην δεχτεις. Μπορει να σου κεει και παπαριες μονο και μονο για να σε ψαρωσει.

 

Μισθωτηριο χωρις δικια σου υπογραφη δεν υφισταται, εκτος και αν εκανε πουστια και δεν τον συμφερει.

 

Να πας αλλου για 6 μηνες νομιζω ειναι ταλαιπωρια μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...