Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για laser εκτυπωτες...


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tρια πραγματα μπορουν να προκαλεσουν ειδωλο,προβληματικο drum(γνησιο ή μη),προβληματικος φουρνος ,προβληματικο laser/scanner.

Αυτη ειναι και η σειρα απο το συχνοτερο στο πιο σπανιο.Συνηθως φταιει το drum που τελειωνει η ζωη του,αλλοτε ο φουρνος οπου η καταπονιση φαινεται μετα απο καποιες χιλιαδες σελιδες,και τελος και πιο σπανιο το laser.

Ποιο μοντελο ειναι και ποσες σελιδες εχει εκτυπωσει δεν εχεις γραψει.

 

Κανε ενα κολπακι(λιγοι το ξερουν)να μεινει μεταξυ μας,και δωσε μια εκτυπωση.Οταν ακουσεις οτι το roller τραβηξε το χαρτι,σβησε τον εκτυπωτη.Το χαρτι θα εχει γινει paperjam κατω απο το drum εχοντας τυπωσει μιση σελιδα και δεν θα εχει προλαβει να φτασει στον φουρνο.Αν βλεπεις το ειδωλο,τοτε σιγορα εχεις θεμα με το drum,αν δεν το βλεπεις ,τοτε εχεις σιγουρα θεμα με τον φουρνο,τo fuser film θα εχει κατασταφει και θα θελει αλλαγη.

 

Μην πιασεις το χαρτι γιατι το τονερ θα ειναι αψητο και θα γινεις χαλια.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Εχω τον Dell 1250 και οπως ειπα αγορασα 2 (+1 ακομα για την μητερα μου), διοτι εβρισκα τονερ με 10 και τωρα με περιπου 5Ε το ενα!

 

Αυτος που μου εμφανισε το προβλημα του ειδωλου εχει δουλεψει λιγοτερο απο τον αλλο.

Θα κοιταξω να δω ποσες σελιδες λεει,  αλλα πρεπει να ειναι περιπου 1000κατι, οχι πολλες δηλ

Τον αγορασα απο Ιταλια αυτον, υπαρχει περιπτωση ο Ιταλος να ηταν ξυπνητζης και να μηδενισε με καποιο τροπο το κοντερ και να το πουλησε για καινουργιο? (παντως απο τα πλαστικα κλπ καινουργιο φαινοταν)

 

 

Θα δοκιμασω και το τεστ που μου ειπες.

Το οτι δεν βγαζει ειδωλο στην 1η σελιδα, αλλα μονο στις επομενες της ιδιας εκτυπωσης, λεει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει,οτι το drum τυπωνει την πρωτη και μετα δεν καθαριζει σωστα για να τυπωσει την δευτερη,εκτος και αν εχεις πεσει σε φουρνο  ο οποιος πρεπει να ζεσταθει καλα για να εμφανισει το προβλημα.Σε ολες ομως τις περιπτωσεις,ο φουρνος αν εχει προβλημα το δειχνει με την πρωτη εκτυπωση.Εξαλλου 1000 σελιδες ειναι μηδεν καταπονιση για τον φουρνο,απο την αλλη ομως ο εκτυπωτης ειναι dell,τιποτα σοβαρο δηλαδη ποιοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον Dell 1250 και οπως ειπα αγορασα 2 (+1 ακομα για την μητερα μου), διοτι εβρισκα τονερ με 10 και τωρα με περιπου 5Ε το ενα!

 

Toner με 5€ που βρίσκεις; Έχω έναν Dell B1160W και θα μου χρειαστεί νέο toner σύντομα.

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, μια λυση για εμενα και μερικα ενδιαφεροντα (πιστευω) προς συζητηση.

 

Αυτο το κολπο δεν καταφερα να το κανω γιατι εκλεισε στην αρχη της σελιδας και δεν προλαβα να καταλαβω αν θα τυπωνε ή οχι το ειδωλο.

Επισης επειδη καθε φορα που ηταν η 1η εκτυπωση συνηθως δεν το εκανε, οποτε δεν ξερω αν θα εβγαζα καποιο σιγουρο συμπερασμα ετσι.

 

Ομως βρηκα μια λυση αλλιως.

Δοκιμασα να εκτυπωσω τη φορμα αυτη κανοντας τα γραμματα εγχρωμα (μπλε κιτρινο και μαντζεντα), και δεν ειχα ειδωλο.

Μετα εκτυπωσα με μαυρα γραμματα, αλλα επιλεγοντας εγχρωμη εκτυπωση και παλι δεν ειχα ειδωλο.

 

Δεν ειχα αναφερει οτι τυπωνα με την επιλογη ασπρομαυρη εκτυπωση γιατι πιστευα οτι κανω οικονομια στα εγχρωμα μελανια. (αλλωστε μια φορμα κειμενου τυπωνα)

Τελικα επιλεγοντας εγρωμη εκτυπωση, το μαυρο κειμενο εκτυπωνεται πολυ πιο ζωηρα/εντονα και δεν εχω ειδωλο στο 2ο 3ο κλπ αντιγραφο οταν εκτυπωνω πολλα αντιγραφα της σελιδας.

 

 

Δεν ξερω πως εξηγειται αυτο, αλλα τεσπα εμενα μου κανει. :)

 

 

 


Toner με 5€ που βρίσκεις; Έχω έναν Dell B1160W και θα μου χρειαστεί νέο toner σύντομα.

 

φιλε μου δεν ξερω αν για τον 1160 μπορεις να βρεις φτηνα τονερ 3ων κατασκευαστων.

 

οπως ειπα, εγω επελεξα τον 1250 με αποκλειστικο κριτηριο οτι μπορουσα να βρω τετοια με 10Ε και τωρα βρηκα και μια παρτιδα των 10 (4black 2cyan 2mag 2yel) με 55Ε δηλ 5,5Ε το ενα!

απο amazon εδω: http://www.amazon.fr/gp/product/B00977H8X4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o01_s00

 

απο οτι ειδα αυτος ο Dell 1250c ειναι αντιγραφο καποιου Xerox.

Αν ειναι της πλακας ποιοτητα, να πω την αληθεια δεν με απασχολησε.

Τυπωνει μια χαρα, και με αυτα τα τονερ ειναι τοσο οικονομικος που ουτε φωτοτυπιες σε φωτοτυπαδικο δε με συμφερει να παω να βγαλω.

 

Αν/οταν χαλασει, δεν θα κλαιω τα λεφτα που εδωσα, αλλα αυτα που θα χασω στο μελλον επειδη δεν θα μπορω να συνεχισω να τον χρησιμοποιω.

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ρε παιδια εχω ενα xerox 6130 και εχω το εξης προβλημα. Προσπαθω να τυπψσω φωτογραφια σε χαρτι Α4 coated glossy 170g/m2 για laser printing.

Το αποτελεσμα εινα τρομακτικο!!!

 

Σα να εχει ξεκολήσει κομματι της φωτο σε καποιο σημειο και κολησε λιγο πιο πανω. Μαλλον το κανει στο μαυρο. Η μιση φωτο εινα καλα ακομα και σε μαυρα κομματια ενω η αλλη μιση εχει μοντζουρες και πασαλιματα.

 

Σε απλο χαρτι  φωτοτυπικου τυπωνει μια χαρα.  

 

Καμμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι για laser printing;βαζεις το χαρτι για εκτυπωση απο τη μπροστινη θυρα  ή απο την κασετα; εβαλες τις καταλληλες ρυθμισεις εκτυπωσης;

για δοκιμασε παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα 2-3 φορες. ναι ειναι σιγουρα για laser printing. και το βαζω απο το tray μαζι με τα υπολοιπα. Δοκιμασα και στις ρυθμισεις το paper quality σε thick glossy αλλα δεν αλλαξε τιποτα.  

Σε advanced ρυθμισεις που δεν ξερω τι ειναι το καθενα ειδα καπου για RGB Color temperature, παιζει ρολο?

Τι αλλο να ψαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω έναν hp laserjet P1102w εκτυπωτή και η απορία μου είναι αν αξίζει να πάρω συμβατό τόνερ και όχι αυθεντικό. Ευχαριστώ!

 

Όταν το γνήσιο θα σου στοιχίσει όσο κάνει ο εκτυπωτής, εσύ τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το γνήσιο θα σου στοιχίσει όσο κάνει ο εκτυπωτής, εσύ τι λες; 

Εννοώ δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ο εκτυπωτής έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε να πάρεις απο κανα σοβαρό μαγαζί που δίνει εγγύηση και όχι κανα τόνερ του 5ευρου και δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Επειδή θα πάρω πρώτη φορά συμβατό toner και γενικά toner για τον εκτυπωτή μήπως έχεις να προτείνεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποιο σοβαρό μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης Αν ο εκτυπωτης συνεχιζει να εκτυπωνει χωρις καποια εμφανη μειωση του χρωματος του τονερ αλλα ταυτοχρονα ηδη απο προηγουμενη ενδειξη βγαινει προειδοποιηση οτι το δοχειο τελειωσε Ειναι λαθος να συνεχιζω την εκτυπωση η πρεπει να αλλαξω αμεσα το τονερ εστω και αν ακομα τυπωνει αψεγαδιαστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...