Προς το περιεχόμενο

Knowledge Base


lexmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, καλημέρα σας!

 

Έχω μια «knowledge base» με 120 άρθρα για υπολογιστές, από διάφορες πηγές, μεταφρασμένα σε ελληνικά (από απλά μαθήματα σε office 2003-2007, πως να κάνω jailbreak το optimus 7 που έχω - για να μην το ψάχνω κάθε φορά στο google - μέχρι και powershell). 

 

Το είχα φτιάξει σε μια dokuwiki πλατφόρμα και δουλεύει τοπικά (δεν με ενδιαφέρει το διαδικτυακό κομμάτι - είναι για να με βοηθάει μιας και δεν έχω τη μνήμη που είχα παλαιότερα). 

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι όσο προσθέτω κι άλλα άρθρα το dokuwiki αρχίζει και γίνεται πιο αργό στη διαχείριση των εικόνων/βίντεο και, όχι στον ίδιο βαθμό, στην αναζήτηση. 

 

Επίσης, οι ανάγκες μου στις επιλογές της μορφοποίησης των άρθρων κατά την ώρα που τα γράφω αρχίζουν και μεγαλώνουν. 

 

Έχετε κάπου να προτείνετε να περάσω τα άρθρα (όχι τόσο τα υπάρχοντα όσο τα μελλοντικά) που να μπορώ να τα έχω σε κατηγορίες και να έχω περισσότερες δυνατότητες στην μορφοποίησή τους και στη διαχείριση των πολυμέσων; 

 

Έχω σκεφτεί να εγκαταστήσω τοπικά ένα wordpress αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει, συν ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και με αυτό. 

 

Τα άρθρα που, μέχρι στιγμής, έχω σκοπό να προσθέσω φτάνουν στα 500 επιπλέον - και λέω μέχρι στιγμής γιατί γράφω 3-5 τον μήνα ενώ βάζω στη ουρά αναμονής περί τα 50 τον μήνα.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων - εκ των υστέρων - και γενικά ότι ώρα να'ναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η πληροφορία που θες να οργανώσεις έχει τη λογική των άρθρων και χρειάζεσαι δυνατό WYSIWYG editor, νομίζω πως θα πρέπει να τσεκάρεις το WordPress.

 

Για να το στήσεις στα γρήγορα για ένα test drive σε μία εικονική μηχανή: http://www.turnkeylinux.org/wordpress

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bumpy  bump

 

 

Thanx :D 

 

 

Εφόσον η πληροφορία που θες να οργανώσεις έχει τη λογική των άρθρων και χρειάζεσαι δυνατό WYSIWYG editor, νομίζω πως θα πρέπει να τσεκάρεις το WordPress.

 

Για να το στήσεις στα γρήγορα για ένα test drive σε μία εικονική μηχανή: http://www.turnkeylinux.org/wordpress

 

 

Ρε συ Parsi! Ρίξε πρώτα μια απάντηση ότι θα το μεταφέρεις γιατί μερικοί τώρα πίνουν τον καφέ τους! :P Είδα ενημέρωση για συντονιστική ενέργεια και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα: «μα δεν είπα καμιά μλκ τώρα! Γιατί με σβήσανε;» :P (δεν το έβαλα στο web design γιατί λέω ότι πιο πολύ σαν πρόγραμμα θα τρέχει! :P :) ).

 

 

Thnx για την πρόταση. Δοκιμάζω και το tiki wiki τώρα, θα δω και το wordpress :) 

Όλα αυτά είναι φανταστικά αλλά το ερώτημα είναι, θα παραμείνουν το ίδιο γρήγορα μετά από 100 άρθρα και 500 φωτογραφίες (τουλάχιστον); Μην ψάχνω στα επόμενα 100 άρθρα άλλο! 

Π.χ. το dokuwiki. Άπαιχτο, άπιαστο και γελοία απλό! Για ένα μικρό wiki είναι ότι πρέπει - αλλά μέχρι εκεί. 

 

 

Καλή φάση το turnkeylinux! Δεν το ήξερα! Εγώ όποτε ήθελα να χρησιμοποιήσω κάτι στα γρήγορα χρησιμοποιούσα bitnami stacks. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι θα κάνεις host κάποιο CMS, ακόμη και βαρύ, τοπικά σε μηχάνημά σου και με την προσθήκη άρθρων θα βαρύνει σημαντικά. Εκτός αν τρέχει σε κανένα πολύ παλιό ή χαρακτηριστικά under-powered PC.

 

Το docuwiki πώς/που το είχες στήσει...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση με το πακέτο των Windows από το bitnami που ανέφερα παραπάνω (με γλιτώνει χρόνο στο στήσιμο apache κ.λπ.). Το θέμα είναι ότι το dokuwiki δεν έχει κάποια βάση δεδομένων και δουλεύει με text files και χύμα upload των multimedia - ναι, ναι αυτό δεν το είχα δει στην αρχή :)

 

Edit:

 

Σκέψου ότι το όλο εγχείρημα είχε ξεκινήσει «για την εμπειρία» και με το σκεπτικό «έλα μωρέ, κάτι θα μάθεις αλλά σιγά που θα το κρατήσεις». Τελικά έγινε συνήθεια και τώρα ανάγκη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η επιμονή σε Wiki πλατφόρμες; Απ' ο,τι γράφεις, δεν χρειάζεσαι collaboration feature που είναι και ο κύριος λόγος επιλογής τέτοιων πλατφορμών. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τις έβρισκα ποιο εύκολες να τις μάθεις (αν εξαιρέσεις το συντακτικό τους) και επιπλέον, όπως είπα και παραπάνω, δεν με ενδιέφερε το www κομμάτι. Ήταν «κάτι για μένα». Για αυτό και δεν σκέφτηκα τότε κάποιο CMS. Και γενικά δες το edit που έκανα στο προηγούμενο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανακαλύπτω ξανά τον τροχό: Δοκιμάζω τώρα το wordpress και θέλω να κάνω ένα μενού όπως το είχα και στο dokuwiki (φωτό στο spoiler). Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αριστερά, δεξιά ή πάνω. Πως το κάνω; 

 

 

sshot_1.png

 

Πατούσα πάνω σε κάποια από τις κατηγορίες και πήγαινα σε μια σελίδα που είχε όλα τα άρθρα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Από εκεί είτε διάβαζα κάποιο άρθρο ξανά, είτε δημιουργούσα νέο. Αυτό πως θα το κάνω στο wordpress; Κάποιο link να διαβάσω; 

 

 

 

Επίσης, το παραπάνω πλευρικό μενού το έχω να εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες (κάτι είδα στις επιλογές του wordpress ότι μπορώ να το κάνω να εμφανίζεται μόνο σε μερικές, αλλά δεν το θέλω αυτό). 

 

Βασικά με μπέρδεψε που έχει κατηγορίες και μενού! Εγώ τι θα χρησιμοποιήσω από τα δύο και πως; (<- δεν ξέρω αν το καταλάβατε αυτό :D ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικά πως θα ξεκινούσα:

  • Ξεκινάς δημιουργώντας τις κατηγορίες που θέλεις να έχεις. [Από το άρθρα - κατηγορίες - προσθήκη]
  • Στη συνέχεια τα άρθρα που έχεις, αλλά και αυτά που θα γράψεις τα κρεμάς στην αντίστοιχη κατηγορία. [μέσα από την δημιουργία του άρθρου - δεξιά στήλη κατηγορίες] (καλό είναι να δεις και τις ετικέτες γιατί θα σε βοηθήσουν αρκετά μετέπειτα)
  • Στο μενού που θα φτιάξεις θα επιλέξεις ποιες κατηγορίες θα φαίνονται. [από το εμφάνιση - μενού - κατηγορίες]

Γενικά δες κανένα video tutorial για το wordpress γιατί ως φιλοσοφία αλλά και επειδή ξεκίνησε για να εξυπηρετεί το blogging γενικότερα, είναι αρκετά απλό και εύκολο στην χρήση - εκμάθησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeah, το έχω κάνει έτσι :) 

 

Βασικά έχω προχωρήσει αρκετά, έχω επιλέξει theme που με βολεύει κ.λπ. Όλα καλά και άγια αλλά δεν μπορώ να βρω τρόπο να οργανώνω τις φωτό και τα video σε φακέλους. Υπάρχει κάποιο plugin που να το κάνει αυτό; 

 

Αυτό που έκανα με το dokuwiki είναι να βάζω κάθε φωτό σε ας το πούμε φάκελο που είχε το ίδιο όνομα με το άρθρο. Αυτό θέλω να κάνω και στο wordpress αν γίνεται, γιατί τα βάζει όλα χύμα και θα γίνει ψιλοχαμός στο μέλλον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω τον λόγο να το κάνεις αυτό, γιατί τις εικόνες τις έχεις μέσα στο άρθρο σου, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα όπου και αν είναι. Επίσης το wordpress δημιουργεί μέσα στο uploads υποφακέλους αναλόγως πότε ανέβασες photo, πχ 2013/07 αν ανεβάσεις τον Ιούλιο, οπότε δεν είναι εντελώς χύμα. Τέλος με ένα ftp πρόγραμμα τύπου filezilla μπορείς να δημιουργήσεις τα αντίστοιχα folder στο uploads και να τα βάλεις εκεί, μετά είτε κάνεις αναζήτηση από το προσθήκη πολυμέσων, εἰτε απλά το ψάχνεις και το βάζεις, απλά πολύ κόπος για το τίποτα.

 

Υ.γ Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο plugin, οπότε κάνε ένα search και αν βρεις κάτι πες για να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δε δημιουργείς εσύ ένα backend cms με php?

βάλε ένα ckeditor και φτιάξε ένα admin panel ώστε όταν κάνεις μια καταχώρηση να στην περνάει αυτομάτος σε μια βάση.

το να βάλεις wordpress δεν είναι λάθος, αλλά ίσως μπλεχτείς περισσότερο για κάτι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...