Προς το περιεχόμενο

κλοπη δεδομενων


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια υποψια οτι εχω δεχτει κλοπη δεδομενων απο τον υπολογιστη μου.

 

Πως θα βεβαιωθω ?

 

Πως γινεται ?

 

Πως το αποτρεπω στο μελλον ?

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τον υπολογιστη μου ,μεσω ιντερνετ. Αρχεια office,foto.

 

Τι ενδείξεις έχεις που σε κάνουν να πιστεύεις ότι κάποιος έβαλε "χέρι" στα αρχεία του Η/Υ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανει βλακεια,αλλα ημουν σε παρεα και απο υπονοουμενα αυτο καταλαβα. Τι εχεις να μου πεις για τα παραπανω που ρωταω ,γνωριζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "φιλαρακια" σου ειχαν προσβαση με φυσικη παρουσια η απομακρυσμενη στον υπολογιστη σου? Σου εδωσαν μηπως κανα στικακι να περασεις κανα προγραμμα, παιχνιδι κτλ?

Αντιικο εχουμε?

Φοβασαι κανα ρατ?

Δωσε παραπανω πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενα στικακια δε βαζω γιατι φοβαμαι για υιους. Δεν ηξερα οτι μπορει να μπουν και τετοια προγραμματα. Αν μπηκε κανα στικακι ποτε παντα μετην παρουσια μου και πολυ παλια. Αλλα δε νομιζω απο εκει.

Αντιυικο Nod.

Rat δεν ξερω τι ειναι.

Γινεται μεσω ιντερνετ  ? Ειχα ακουσει οτι ισως με το team viewer αλλα δεν το εχω βαλει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανει βλακεια,αλλα ημουν σε παρεα και απο υπονοουμενα αυτο καταλαβα. Τι εχεις να μου πεις για τα παραπανω που ρωταω ,γνωριζεις ?

 

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ένδειξη. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να εντοπίσεις τυχόν διαρροή εγγράφων. Κάθε περίπτωση έχει τη δική της ιδιαιτερότητα. Για περιορίσεις τις πιθανότητες παράνομης πρόσβασης μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω:

 

α) δημιουργία ισχυρού κωδικού στον χρήστη των win

β) εγκατάσταση σουίτας internet (συνδιασμός antivirus/firewall)

γ) εγκατάσταση νόμιμων και επώνυμων προγραμμάτων

δ) δεν αφήνεις κανέναν να χειρίζεται το pc από το λογαριασμό σου. Αν ειναι απαραίτητο να χειρίζεται κι άλλος τον Η/Υ σου, φτιάξε λογαριασμό περιορισμένου χρήστη.

ε) δεν εγκαθιστάς προγράμματα απομακρυσμένης διαχείρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εισαι γνωστης αλλα δωσε μου παραπανω εξηγησεις αν μπορεις.

α.  εννοεις οταν ανοιγει ο υπολογιστης να εχει κωδικο και ιοσχυρο.

β. τι εννοεις συνδιασμος,το ενεργοποιω εγω με καποιο τροπο ?

 

δ.δε χειριζεται αλλος τον υπολογιστη.

ε.εννοεις team viewer ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα έδωσες ή τα ανέβασες πουθενά μόνος σου και το ξέχασες, πχ φβ και τίποτα παρόμοια, γιατί να στα έκλεψαν είναι δύσκολο εκτός αν κάποιος απο τα φιλαράκια σου δουλεύει στην cia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενα στικακια δε βαζω γιατι φοβαμαι για υιους. Δεν ηξερα οτι μπορει να μπουν και τετοια προγραμματα. Αν μπηκε κανα στικακι ποτε παντα μετην παρουσια μου και πολυ παλια. Αλλα δε νομιζω απο εκει.

Αντιυικο Nod.

Rat δεν ξερω τι ειναι.

Γινεται μεσω ιντερνετ  ? Ειχα ακουσει οτι ισως με το team viewer αλλα δεν το εχω βαλει ποτε.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Remote_administration_software

 

Ναι γινετε μεσω ιντερνετ, γιαυτο προσεχουμε τι κατεβαζουμε-περναμε στο pc μας και εχουμε παντα ενημερωμενο αντιικο. Μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις μπορει το κακοβουλο λογισμικο να ειναι crypted και μπορει να περασει απαρατηρητο απο το antivirus. Μεχρι να βγει update.

 

Τωρα αν τα φιλαρακια σου σου ξηγηθηκαν ετσι, που δεν το νομιζω ειναι αλλη ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά που είπε ο hawkpilot (που είναι τα μόνα που πρέπει να δώσεις βάση) προσθέτω και το:

 

ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποιείς άλλους υπολογιστές για να τσεκάρεις email - facebook - κ.λπ. λογαριασμούς σου. Ακόμα και αν είναι φίλων. Υπάρχουν άλλες λύσεις για να χρησιμοποιείς με σχετική ασφάλεια ξένους υπολογιστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εισαι γνωστης αλλα δωσε μου παραπανω εξηγησεις αν μπορεις.

α.  εννοεις οταν ανοιγει ο υπολογιστης να εχει κωδικο και ιοσχυρο.

β. τι εννοεις συνδιασμος,το ενεργοποιω εγω με καποιο τροπο ?

 

δ.δε χειριζεται αλλος τον υπολογιστη.

ε.εννοεις team viewer ?

 

α) ισχυρός κωδικός θεωρείται συνδυασμός πεζών, κεφαλαίων, αριθμών και συμβόλων με μήκος τουλάχιστον 8 χαρακτήρες - πχ

yiZ5LiH%NIeWJ*1bV6$e

β) συνδυασμός antivirus/firewall εννοούσα (πχ norton internet security, comodo internet security κλπ)

ε) ναι, το teamviewer είναι ένα πρόγραμμα απομακρυσμένης πρόσβασης.

 

 

Επίσης, πολύ σωστά ο lexmark σου επισημαίνει να μην κάνεις login σε ευαίσθητες υπηρεσίες/sites από ξένους Η/Υ - μπορεί να έχουν πάνω keylogger και να σου υποκλέψουν username/password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και στα πολύ σωστά που σου επισημάνανεπαραπάνω οι φίλοι σημείωσε και την πιθανότητα να είδε κάποιος κάτι από το κινητό σου (αν είναι smartphone), που συνήθως είναι συνεχώς logged in σε mail, facebook, dropbox κτλ..... κλείδωσε οπωσδήποτε την οθόνη είτε με pattern ή με pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...