Προς το περιεχόμενο

Πως κάνουμε καλούπια;;;


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια κατασκευή 42,5Χ18Χ6 περίπου αλλά με πολλά κενά. Θέλω να μου πείτε απο τι υλικό θα μπορούσα να φτιαξω το καλούπι αλλά να μπορω να το επεξεργάστω και εύκολα.

 

Είχα σκεφτεί επίσης και το ενδεχόμενο του 3D Print αλλά το θέμα ειναι έχουν έντυπο δες για τέτοια μεγέθη εδώ στην Ελλάδα; Αν ναι που και πόσο θα μου πάρουν;

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό κατασκευής δεν ξέρω το ψάχνω ακόμα, αν θέλετε δώστε καμιά ιδέα... Τα πτερύγια λογικά θα είναι ξεχωριστά (δύσκολο να είναι όλο μαζί)

 

post-175011-0-48090400-1373574058_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι γρύλιες με κενά ανάμεσα για να περνάει ο αέρας;

 

Αν η κάτω πλευρά ήταν ίσια θα σου έλεγα να πας σε ένα μηχανουργείο cnc που θα φτιάξουν το αρνητικό σε αφρό και μετά χύτευση πλαστικού σε θάλαμο κενού αλλά δεν το βλέπω.

 

 

Μια πιο καλή λύση θα ήταν να γίνει από στρατζαριστό αλουμίνιο αλλά θες καλό μάστορα που να ασχοληθεί αρκετά, και να πληρωθεί κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap!!

 

Στραντζα έχω στην σχολή μου και ξέρω να την χειρίζομαι αλλά θα είναι πολύ παλούκι γιατί μετά θέλει ηλεκτροκόλιση στης άκρες και λείανση.

 

από ότι βλέπω θα βιδωθεί με κάποιο τρόπο πάνω στην οροφή του κουτιού γιατί οι ενώσεις είναι πριτσινοτές και όχι με βίδες. Βασικά εμένα με ενδιαφέρει με τι υλικό να το κάνω.

 

Θα μπορούσα με ξύλο αλλά φοβάμαι μην χτυπηθεί πουθενά και φύγει το χρώμα, είναι και άλλα βέβαια αλλά αυτό είναι το βασικότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατζά θα έλεγα είναι η τελευταία λύση (δεν έχω σπίτι μου) έχει στην σχολή και τον καθηγητή τον ξέρω. κάποια άλλη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό ψάχνω :P... Να μην είναι και πολύ βαρύ να μην ¨ζουμπιέτε" για να κρατήσει η μπογιά και όχι με το κάθε άγγιγμα να φεύγει φλούδα και να αντέχει σε θερμοκρασίες γύρο στους 35+C δεν ξέρω τι θερμοκρασία μπορεί να φτάσει η λαμαρίνα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό κατασκευής δεν ξέρω το ψάχνω ακόμα, αν θέλετε δώστε καμιά ιδέα... Τα πτερύγια λογικά θα είναι ξεχωριστά (δύσκολο να είναι όλο μαζί)

 

attachicon.gifUntitled 1.png

 

Vacuum formed μπορεί να γίνει άνετα με styrene sheet, και να κόψεις/ανοίξεις τις γρίλιες αργότερα με ένα καλό X-Acto κοπίδι. Για καλούπι, χρησιμοποιείς ακόμα και ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vacuum formed μπορεί να γίνει άνετα με styrene sheet, και να κόψεις/ανοίξεις τις γρίλιες αργότερα με ένα καλό X-Acto κοπίδι.

Πως είναι αυτό το υλικό? ποιές είναι οι ιδιότητές του και πως το επεξεργάζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...