Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Nokia Lumia 1020 με την καλύτερη κάμερα σε smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι χωρίς flame κλπ...

Σε ποιους απευθύνεται κυρίως? Οι κολλημένοι με τις φωτογραφίες λογικά θα έχουν dslr και δεν ξέρω και τι άλλο Αυτοί που πάνε υποθέτω για tweaks specs etc θα πάνε σε android πχ s4 - note 3. Αυτού του κινητό το target group ποιοι είναι (αν και γνωστο με middle range wp7 είπε ότι είναι αρκετά ευχχαριστημένος)

Απευθυνεται και σε ατομα σαν και μενα που ποτε δε θα αγορασουν καλη φωτογραφικη μηχανη ή γενικα φωτογραφικη μηχανη,για το λογο οτι ποτε δε θα μπω στη διαδικασια να την κουβαλισω μαζι μου!

Ετσι οποτε θα τυχει να θελω να βγαλω μια καλη φωτογραφια,θα θυμάμαι τα πεταμενα λεφτα που έδωσα για μια φωτογραφικη που οταν τη χρειαστικα(μια στο τοσο) ξεκουραζεται σε καποιο συρτάρι του σπιτιου!

Ουσιαστικα απευθύνεται στα δυο ακρα στο θεμα φωτογραφιας!

Στους πορομενους του 'καθε λιγο' και στους αδιαφορους του 'αμα τύχει'!

 

Nα πω και εγω την αποψη μου.

 

Η Νοκια εχει πλεον μεγαλη παραδοση στα καμεροκινητα και εχει επιλογες για ολα τα γουστα (Ν8-808 Symbian, 920-925-1020-Windows Phone, αλλα και παλιοτερες συσκευες οπως το Ν82). Ακομα και το Ν9 με Meego Harmattan βγαζει φοβερες φωτο με απιστευτο macro.

 

Για τα δικα μου γουστα , αν ντε καλα ηθελα camera-smartphone, θα επαιρνα το Ν8 ή το 808 PV λογω λειτουργικου.

Τα WP ,αποψη μου, ειναι ενα μη εξυπνο λειτουργικο και στα ματια μου τα 920-925-1020 "χαντακονωνται" εξ αιτιας του.

 

Με το Ν8 βγαζεις φανταστικες φωτογραφιες και με το 808 ακομα πιο τελειες.

 

Αν πεσει λιγο ακομα σε τιμη το 808 θα ειναι η καλυτερη επιλογη για φωτο και βιντεο. Εχεις και το δωρεαν GPS, εχεις και το φοβερο σε ποιοτητα ηχου mp3 player του. Κατασκευη σαν τανκ και ολες τις smart λειτουργιες του S^3 Belle. Αψογο. Μονο στην εμπειρια του ιντερνετ χωλαινει καπως.

Που τη στιγμη που χωλαινει στο Νο1 feature των smartphone που ειναι το internet πως το θεωρείς smart και το συγκρινεις μαλιστα και με τα wp8?

Και κατα τη γνωμη σου τι δυνατοτητες πρεπει να εχει ενα κινητο για να θεωρείται smartphone?

 

Υ.Γ.Καταλαβαίνω οτι σε πολλους δεν αρεσουν τα wp8 και το κατανοω οπως και τους λόγους γιατι συμβαίνει αυτο,αλλα το να λέμε οτι ασυναρτησία μας καταιβει στο κεφαλι απλα για να το μειωσουμε,δε μπορω ουτε να το καταλαβω ουτε να το δεχτώ!Αν θέλετε να πείτε τη γνωμη σας,παρακαλω τεκμηριοστε την με λογικα και σοβαρά επιχειρηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τουλάχιστον κάθε φορά που παρουσιάζεται νέο Nokia, χαιρόμαστε λιγάκι με τα videos του Privateer, γιατί μέχρι τελικά να φτάσουν στα μέρη μας τα έχουμε ήδη ξεχάσει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον κάθε φορά που παρουσιάζεται νέο Nokia, χαιρόμαστε λιγάκι με τα videos του Privateer, γιατί μέχρι τελικά να φτάσουν στα μέρη μας τα έχουμε ήδη ξεχάσει! :P

Μεχρι να φτασει θα εχουμε μαζεψει τα αποραιτητα $ για να το τσιμπισουμε!:P

 

Αυτή η κάμερα δε μπορεί να υπάρχει!!!! :confused:

Ανετοτατα θυσιαζω και adreno 320 και fullhd και 500 000 apps λιγοτερα γι'αυτη τη καμερα και το software της!!!!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθυνεται και σε ατομα σαν και μενα που ποτε δε θα αγορασουν καλη φωτογραφικη μηχανη ή γενικα φωτογραφικη μηχανη,για το λογο οτι ποτε δε θα μπω στη διαδικασια να την κουβαλισω μαζι μου!

Ετσι οποτε θα τυχει να θελω να βγαλω μια καλη φωτογραφια,θα θυμάμαι τα πεταμενα λεφτα που έδωσα για μια φωτογραφικη που οταν τη χρειαστικα(μια στο τοσο) ξεκουραζεται σε καποιο συρτάρι του σπιτιου!

Ουσιαστικα απευθύνεται στα δυο ακρα στο θεμα φωτογραφιας!

Στους πορομενους του 'καθε λιγο' και στους αδιαφορους του 'αμα τύχει'!

 

Που τη στιγμη που χωλαινει στο Νο1 feature των smartphone που ειναι το internet πως το θεωρείς smart και το συγκρινεις μαλιστα και με τα wp8?

Και κατα τη γνωμη σου τι δυνατοτητες πρεπει να εχει ενα κινητο για να θεωρείται smartphone?

 

Υ.Γ.Καταλαβαίνω οτι σε πολλους δεν αρεσουν τα wp8 και το κατανοω οπως και τους λόγους γιατι συμβαίνει αυτο,αλλα το να λέμε οτι ασυναρτησία μας καταιβει στο κεφαλι απλα για να το μειωσουμε,δε μπορω ουτε να το καταλαβω ουτε να το δεχτώ!Αν θέλετε να πείτε τη γνωμη σας,παρακαλω τεκμηριοστε την με λογικα και σοβαρά επιχειρηματα!

 

 

Μεχρι να φτασει θα εχουμε μαζεψει τα αποραιτητα $ για να το τσιμπισουμε! :P

 

Ανετοτατα θυσιαζω και adreno 320 και fullhd και 500 000 apps λιγοτερα γι'αυτη τη καμερα και το software της!!!!! ;)

 

Πως γινεται να εντυπωσιαζεσαι τοσο απο την καμερα, και να μην εχεις καν καλη φωτογραφικη, δεν το καταλαβαινω.

Θα σκασεις δηλαδη υπεραξια για την φωτογραφικη, ενω αν ενδιαφεροσουν πραγματικα για καμερα, θα ειχες ηδη καλη dslr ή καλη compact

 

Σε διακοπες και διαφορα events/εξοδους εχω παντα την καμερα μου, τωρα αν τυχει και θελω να βγαλω καμια 'εκτακτη', βολευομαι και με την μετρια του κινητου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να εντυπωσιαζεσαι τοσο απο την καμερα, και να μην εχεις καν καλη φωτογραφικη, δεν το καταλαβαινω.

Θα σκασεις δηλαδη υπεραξια για την φωτογραφικη, ενω αν ενδιαφεροσουν πραγματικα για καμερα, θα ειχες ηδη καλη dslr ή καλη compact

 

Σε διακοπες και διαφορα events/εξοδους εχω παντα την καμερα μου, τωρα αν τυχει και θελω να βγαλω καμια 'εκτακτη', βολευομαι και με την μετρια του κινητου μου.

Αν δεν ηταν τοσο αναγκαιο πλεων το κινητο να το εχουμε παντα μαζι μας και αυτο θα ξεχνουσα να το εχω συνεχεια μαζί μου!

Γενικα δεν ειμαι φαν της φωτογραφιας και ενα άτομο που δε μεταφέρει πολλα πραγματα πανω του,αλλα αρκετες φορες τυχαίνει να θελω μια καλη καμερα για να βγαλω καποιες καλες φωτογραφιες και το μονο που εχω ειναι το κινητο!

Γενικα το συγκεκριμενο κινητό δε το θελω για να βγαζω φωτογραφιες,αλλα επειδη τυχαίνει να το εχει ενα κινητο με το λογισμικο και το σχεδιο που μ'αρεσει γι'αυτο και θα το προτιμησω!

Αν ηταν μονο η καμερα,θα ειχα το 808 και δε θα περιμενα το 1020!

 

Και η τιμη του δεν ειναι μεγαλυτερη απο το 920 οταν πρωτοβγήκε οπως και πολλα high end smartphones με σουπερ γρηγορους cpu και gpu που ποτε ισως να μη μου χρησιμεψουν τοσο,οσο η καμερα του 1020 στο κινητο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ηταν τοσο αναγκαιο πλεων το κινητο να το εχουμε παντα μαζι μας και αυτο θα ξεχνουσα να το εχω συνεχεια μαζί μου!

Γενικα δεν ειμαι φαν της φωτογραφιας και ενα άτομο που δε μεταφέρει πολλα πραγματα πανω του,αλλα αρκετες φορες τυχαίνει να θελω μια καλη καμερα για να βγαλω καποιες καλες φωτογραφιες και το μονο που εχω ειναι το κινητο!

Γενικα το συγκεκριμενο κινητό δε το θελω για να βγαζω φωτογραφιες,αλλα επειδη τυχαίνει να το εχει ενα κινητο με το λογισμικο και το σχεδιο που μ'αρεσει γι'αυτο και θα το προτιμησω!

Αν ηταν μονο η καμερα,θα ειχα το 808 και δε θα περιμενα το 1020!

 

Και η τιμη του δεν ειναι μεγαλυτερη απο το 920 οταν πρωτοβγήκε οπως και πολλα high end smartphones με σουπερ γρηγορους cpu και gpu που ποτε ισως να μη μου χρησιμεψουν τοσο,οσο η καμερα του 1020 στο κινητο μου!

 

E πες μας ετσι, οτι εχει το λογισμικο που θες, και ασε ολα τα αλλα.

Απλα προωθεις το θετικο που εχει η πλατφορμα που σου αρεσει.

 

Anyway, καλο ειναι, φυσικα ποτε δε θα πληρωνα τοσα λεφτα για τετοιο ασχημο κινητο, με τοσο μικρη μπαταρια και.... 4.5" οθονη.

Στο μεγεθος του, επρεπε να εχει 3χιλιαρη μπαταρια και 5" οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πες μας ετσι, οτι εχει το λογισμικο που θες, και ασε ολα τα αλλα.

Απλα προωθεις το θετικο που εχει η πλατφορμα που σου αρεσει.

 

Anyway, καλο ειναι, φυσικα ποτε δε θα πληρωνα τοσα λεφτα για τετοιο ασχημο κινητο, με τοσο μικρη μπαταρια και.... 4.5" οθονη.

Στο μεγεθος του, επρεπε να εχει 3χιλιαρη μπαταρια και 5" οθονη.

Εχει το λογισμικο που μ'αρεσει αλλα δεν ειναι απο την εταιρία που θα ηθελα(HTC)!

Οταν θα επιλεξεις για σενα,παρε ενα με μικροτερο μεγεθος ή με 5αρα οθονη και μεγαλύτερη μπαταρια!Εγω δεν εχω προβλημα μ'αυτα που εχει και στο θεμα τιμης θα περιμενω να φτασει εκει που πιστευω οτι αξιζει να δωσω γι'αυτο το τηλεφωνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα θα κανεις.

Αν δεν αγοραζουν και καποιοι, πως θα ανεβει το market share να ανεβει ο ανταγωνισμος;

Πες το και ετσι!

Εδω δωσαμε 500αρες και 500αρες στις android συσκευες οταν σερνοτουσαν,κολλουσαν και εκαναν reboot στο άσχετο και ειχαν λιγες και γελιες εφαρμογές και δε παραπονεθηκαμε,μα ουτε μας πείραζε και θα σκεφτούμε να δωσουμε τα ιδια σε ενα λογισμικο που αν μη τι αλλο δουλεύει απο την αρχη της κυκλοφορίας του απροβληματιστα,χωρις κολληματα και σμουθατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το και ετσι!

Εδω δωσαμε 500αρες και 500αρες στις android συσκευες οταν σερνοτουσαν,κολλουσαν και εκαναν reboot στο άσχετο και ειχαν λιγες και γελιες εφαρμογές και δε παραπονεθηκαμε,μα ουτε μας πείραζε και θα σκεφτούμε να δωσουμε τα ιδια σε ενα λογισμικο που αν μη τι αλλο δουλεύει απο την αρχη της κυκλοφορίας του απροβληματιστα,χωρις κολληματα και σμουθατα!

 

Κακως τις εδωσες τοτε και κακως θα τις δωσεις και τωρα.

Και εγω εχω android τηλέφωνο εδω και 3.5 χρονια, και θυμαμαι ποσο χαλια ηταν.

 

Τα WP8 μου τη δινουν, κυριως γιατι ειναι ακριβα. Ουτε καν ιδια τιμη με αντιστοιχων specs android. Ουτε καν κοντα.

 

Kαι ξαναλεω:

 

Καλο το 1020 αλλα σε πολλα χασκει, απο τα specs ακομα.

Ειναι μεγαλυτερο απο το S4, με μικροτερη οθονη και μικροτερη μπαταρια.

Ο επεξεργαστης του ειναι... παλιος, μεχρι και η αναλυση της οθονης δεν ταιριαζει σε ναυαρχιδα.

 

Δηλαδη αν στο ιδιο σασί ειχε 3000mah μπαταρια (ως οφειλε), 5" οθονη (ως οφειλε) και κανα quad βαρβατο, ποσο θα χρεωνε;

850$?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...