Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα με τη μικρότερη δυνατή κατανάλωση και ελάχιστο θόρυβο


hamil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω ένα pc με ελάχιστη κατανάλωση και οσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και να κρατήσω και το κόστος χαμηλα.

Οι βασικές λειτουργίες που θέλω είναι χρήση Internet (surf, social networking etc), ελάχιστο MS Office κυρίως Word & Excel

 

 

Αν βασιστώ πάνω σε ένα ΜΒ όπως

Asus C60M1-I Motherboard (On-Board AMD C60 Dual-Core, AMD FCH A50M, DDR3, S-ATA 600, Mini ITX, AMD Radeon HD 6290 Graphics, Fanless Design Heatsink)

θα είμαι μέσα σε αυτά που ζητάω?

 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

 

ΤΙΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150Ε Max υπολογίζω την Κεντρική Μονάδα (έχω δίσκο)... αρα θέλω μόνο RAM και κουτί με τροφοδοτικό

Δεν έχω πρόβλημα χώρου να θέλω κάτι σε slim πανάκριβο κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα καλυτερα κοιτα στα μεταχειρισμενα του φόρουμ. Ειναι δυσκολο να στησεις κατι αξιοπιστο αν σκεφτεις ότι για κουτι και psu θες τπυλαχιστον 80 ευρω.:) Ψαξε μηπως βρεις κανα δυπηρινο συστηματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/C60M1-I-Motherboard-On-Board-Dual-Core-Graphics/dp/B0089GN9BO">ASUS εχει κάνα 70άρι οπότε + RAM +κουτί +PSU είμαι κοντά στο budget των 150

Ti PSU να πάρω? πόσα WATT?

Και από κουτί?

 

 

Δεν θέλω μηχάνημα αξιώσεων για να παίζει HD κλπ μόνο net και επειδή θα μένει ανοικτό 15-16 ώρες να μην έχει μεγαλη κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανενα laptop ή netbook (ή και κανενα μεταχειρισμενο απο τις αγγελειες οπως ειπαν οι προηγουμενοι).

Εγω για αυτην την δουλεια δηλαδη κατεβαστηρι που καθεται για εβδομαδες ανοιχτο εχω ενα netbook με atom 

που αμα θελω το συνδεω και σε εξωτερικη οθονη.Ειναι σαν να ειναι κλειστο.Κατα την γνωμη δεν αξιζει να φτιαξεις 

μεγαλο σε μεγεθος (και ισως ακριβοπληρωμενο για αυτα που δινει μηχανημα) με τοσο μικρες επιδοσεις.Αν δεν κανω 

λαθος στον υπολογισμο η καταναλωση του δικου μου netbook ειναι maximum 19Volt * 1.58Amper = ~30Watt

(απο τα στοιχεια του φορτιστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε σταθερό κοίταξε τους διπύρηνους E350 και E450 σε αντίστοιχες μητρικές !!! Οχι τον C50 C60 ...



Δες και αυτό το έτοιμο !

 

Zotac ZBOX-AD06-BE ZBOX AD06 Mini Barebone PC AMD (E2-1800) 1.7GHz WLAN (AMD Radeon HD 7340 Graphics)

 

 

http://www.topsystems.gr/products/Zotac-ZBOX%252dAD06%252dBE-ZBOX-AD06-Mini-Barebone-PC-AMD-%28E2%252d1800%29-1.7GHz-WLAN-%28AMD-Radeon-HD-7340-Graphics%29.html



ή

 

http://monoware-systems.gr/index.php?route=product/product&product_id=70125

 

 

20110615152800-180x180.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι αδύναμος , αρκετά παραπάνω σε σχέση με τον E350 , ενώ δεν έχουν διαφορές στην κατανάλωση τέτοιες ώστε να προτιμήσεις τον C50 .

 

Γιατί σε νοιάζει τόσο το θέμα της κατανάλωσης ?  και 5watt παραπάνω να καίει που λέει ο λόγος, όταν η τιμή της KWh είναι στα  0,10€  είναι αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανενα laptop ή netbook (ή και κανενα μεταχειρισμενο απο τις αγγελειες οπως ειπαν οι προηγουμενοι).

Εγω για αυτην την δουλεια δηλαδη κατεβαστηρι που καθεται για εβδομαδες ανοιχτο εχω ενα netbook με atom

που αμα θελω το συνδεω και σε εξωτερικη οθονη.Ειναι σαν να ειναι κλειστο.Κατα την γνωμη δεν αξιζει να φτιαξεις

μεγαλο σε μεγεθος (και ισως ακριβοπληρωμενο για αυτα που δινει μηχανημα) με τοσο μικρες επιδοσεις.Αν δεν κανω

λαθος στον υπολογισμο η καταναλωση του δικου μου netbook ειναι maximum 19Volt * 1.58Amper = ~30Watt

(απο τα στοιχεια του φορτιστη)

Σαν και εσενα εχω και εγω...μονο που εμενα εχει χαλασει η οθονη και την εχω αφαιρεσει.εχω μετρησει την καταναλωση και καιει γυρω στα 18 watt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...