Προς το περιεχόμενο

Εργασιακό άγχος, Συνέπειες.


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κυριολεκτικά τα ξύνουν και ειδικά αυτοί που είναι σε υπηρεσίες.....

 

Ειναι πιο παραγωγικοι βρε...έτσι δε λένε οι λάτρης των μνημονίων και των απολυσεων για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα? :-P

Υποστηρίζουν οτι οι Ολλανδοι πχ θέλουν το μισό χρόνο για να παράγουν κάτι, ενω εμεις τεμπελιάζουμε...Και το χειρότερο ειναι πως αυτοι που τα λένε υποστηρίζουν οτι ειναι και στον ιδιωτικό τομέα...Πόσο μπαμ κάνει τελικά κάποιος που δεν έχει εργαστεί ποτέ του...

 

Eίπαμε..απολυσεις για να μειωθει η ανεργία :P :P

 

Περισσότερες απολυσεις για να μειωθει το άγχος μας...άλλωστε αν δεν έχουμε τιποτε, δε θα έχουμε και άγχος...Δεν ελπιζω σε τίποτε, δε φοβάμαι για τίποτε, ειμαι λευτερος :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο εργάζομαι πολλές ώρες και άλλο είμαι παραγωγικός. Στην Ελλάδα ο εργαζόμενος δεν είναι παραγωγικός -σε σχέση με Βόρεια και Δυτική Ευρώπη.

 

Πολύ προσφατα ειχε βγει και ανάλογο διαγραμμα παραγωγικότητας το οποιο έδειχνε πως οι Ελληνες ειναι πολλοι πιο παραγωγικοι σε σχέση με τους Βορειοευρωπαίους...Γενικά αυτό το επιχειρημα έχει καταρριφθεί εδω και καιρό και όσοι έχουμε εργασθεί στη Β. Ευρωπη το έχουμε δει στη δράση...Το απολυτο ξύσιμο χωρις το παραμικρό άγχος. Ειδικά σε Ολλανδία...

 

Σε 4 ώρες στο γραφείο μου στην Αγγλία κάνω όσα θα έκανα σε 6-7 στο γραφείο μου στην Ελλάδα, γιατί δεν χρειάζεται να πάρω 87 τηλέφωνα για κάτι αυτονόητο, όλοι κοιτάζουν τα email τους, δεν έχει απεργίες-καταλήψεις κτλ.

 

Aλλο αυτο...αυτο δε σημαινει οτι ο κοσμος δεν δουλευει η δε παράγει, αλλά ο τρόπος που σου επιβάλλουν την εργασία, ειναι λανθασμένος αλλά και ολοκληρο το συστημα..

 

 

Εν πάση περιπτώση, εδω ο κόσμος πεθαίνει απ το εργασιακό άγχος (που αυτο ειναι το θέμα μας), και εμεις μιλάμε για τεμπελιά?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γάρο τη μέρα το βγάζεις όμως.

θα σου απαντήσω αν με ρωτήσεις απο τότε που ειμαι άνεργος 

πόσες φορές βγαίνω ( για να πάω σε μαγαζί για διασκέδαση) 

πόσες φορές πήγα για καφέ 

πόσες φορές πήγα διακοπές

πόσες φορές αγόρασα κάτι ακριβό γενικότερα 

 

0

 

και ναι ειμαι κηφήνας απ την ώρα π απολύθηκα απ το στρατό και δεν μου αρέσει 

σημαντικό πράγμα η ανεξαρτησία και οταν την έχεις για χρόνια σου λείπει . 

γιατί να μη μπορώ να βρω μια δουλειά έστω και 2-3 μηνες μετά το στρατό και να μπορώ να ορίζω τη ζωή μου?

σε άλλες χώρες θεωρείται δεδομένη η δουλειά , έστω και κατώτερη των προσδοκιών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντήσω αν με ρωτήσεις απο τότε που ειμαι άνεργος 

πόσες φορές βγαίνω ( για να πάω σε μαγαζί για διασκέδαση) 

πόσες φορές πήγα για καφέ 

πόσες φορές πήγα διακοπές

πόσες φορές αγόρασα κάτι ακριβό γενικότερα 

 

0

ειδες για να μην έχεις τιποτε βρε? Δεν έχεις άγχος πλέον!!!

 

Ενω οι αλλοι αγχωνονται για τη δουλειά τους...Ξέρουν τι κανουν εκει ψηλά...την υγεια μας σκέφτονται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάση περιπτώση, εδω ο κόσμος πεθαίνει απ το εργασιακό άγχος (που αυτο ειναι το θέμα μας), και εμεις μιλάμε για τεμπελιά?? :P

...και ψάχνουμε εναλλακτικές θεραπείες,εκτός βενζοδιαζεπινών και αναλόγων...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιό λίγα χρειάζεσαι πάντως.

 

Για τι είδους δουλειά και που;

 

Αν εγώ π.χ. γουστάρω την Πληροφορική και έχω σπουδάσει και κάτι σχετικό, πως θα ανοίξω μαγαζί με ένα ταλαράκι; Κι άντε το άνοιξα, πως θα ανταγωνιστώ Πλαίσια και λοιπούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προσφατα ειχε βγει και ανάλογο διαγραμμα παραγωγικότητας το οποιο έδειχνε πως οι Ελληνες ειναι πολλοι πιο παραγωγικοι σε σχέση με τους Βορειοευρωπαίους...Γενικά αυτό το επιχειρημα έχει καταρριφθεί εδω και καιρό και όσοι έχουμε εργασθεί στη Β. Ευρωπη το έχουμε δει στη δράση...Το απολυτο ξύσιμο χωρις το παραμικρό άγχος. Ειδικά σε Ολλανδία...

 

Aλλο αυτο...αυτο δε σημαινει οτι ο κοσμος δεν δουλευει η δε παράγει, αλλά ο τρόπος που σου επιβάλλουν την εργασία, ειναι λανθασμένος αλλά και ολοκληρο το συστημα..

 

 

Εν πάση περιπτώση, εδω ο κόσμος πεθαίνει απ το εργασιακό άγχος (που αυτο ειναι το θέμα μας), και εμεις μιλάμε για τεμπελιά?? :P

Για το ξύσιμο/άγχος συμφωνώ απολύτως. Και δε λέω ότι είναι ένα χαρακτηριστικό των Ελλήνων να μην είναι παραγωγικοί. Αλλά όταν πρέπει να ολοκληρώσεις ένα έργο (μιλάω κυρίως για τομέα υπηρεσιών) μέσα σε ένα περιβάλλον που σου βάζει εμπόδια αντί να σε βοηθάει, θα χρειαστείς αναγκαστικά περισσότερο χρόνο.

Ο Ολλανδός και ο Άγγλος μπορούν να τα ξύνουν μια ωρίτσα το μεσημέρι, γιατί το έγγραφο που ζήτησαν πριν βγουν για φαγητό θα το βρουν στο mail τους όταν επιστρέψουν. Ο εργαζόμενος στην Ελλάδα πρέπει να φάει αυτή τη μία ώρα ψάχνοντας ποιός είναι ο υπέυθυνος, να παίρνει τηλέφωνα γιατί ο υπάλληλος δε βλέπει μαιλ κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες για να μην έχεις τιποτε βρε? Δεν έχεις άγχος πλέον!!!

 

Ενω οι αλλοι αγχωνονται για τη δουλειά τους...Ξέρουν τι κανουν εκει ψηλά...την υγεια μας σκέφτονται :P

χαχα πέρα απο την πλάκα όμως ειναι ξεφτίλα αυτό που συμβαίνει 

το 2014 θα ζητήσουν να κάνω φορολογική δήλωση και να πληρώσω κιόλας αν δεν έχω βρει κάτι (τεκμήριο διαβίωσης )

δηλαδή να με φορολογήσουν για τα λεφτά που δεν έβγαλα 

με λίγα λόγια αγχώνεσαι να πληρώσεις κάτι που δεν τους χρωστάς . 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παίρνει τηλέφωνα γιατί ο υπάλληλος δε βλέπει μαιλ κ.ο.κ.

 

η γιατι μπορει να μην εχει καν υπολογιστή, ή να μη προλαβαίνει να τα δει...Σε πολυεθνικη εργάζομαι παρεμπιπτόντως, με e-mail λειτουργουμε...Εκατοντάδες φορές το ιδιο πράγμα..."Δεν πρόλαβα να δω τα μειλ μου ρε συνάδελφε...έχω πίξει...10 υποθέσεις έχω και τον απο πανω να πιέζει"...

 

Η παραγωγικότητα χρειάζεται και πλήθος υπαλληλων αλλά και σωστη οργάνωση απ την επιχείρηση σωστά? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδους δουλειά και που;

 

Αν εγώ π.χ. γουστάρω την Πληροφορική και έχω σπουδάσει και κάτι σχετικό, πως θα ανοίξω μαγαζί με ένα ταλαράκι; Κι άντε το άνοιξα, πως θα ανταγωνιστώ Πλαίσια και λοιπούς;

Ο ηλεχτρολόγος ζήτηξε απ´ τη μπεθερά μου 40€ να της αλλάξει το μπουτόν των φώτων του διαδρόμου στη πολυκατοικία. Κι είναι δυό τετράγωνα μακρυά της.

Έδωσα 3.5€,περίμενα μέρα που θάχα λάσκα και με την υπόσχεση μιας χορτόπιτας το άλλαξα σε 30" (sec,δεφτερόλεπτα).Κι είχε και πορτοκαλί λαμπάκι για το σκοτάδι,μέχρι να το πατήσεις και νάρθει το φως.

 

Καταλαβαίνεις ως εδώ η θες κι άλλο φροντιστήριο;

 

Άκου πληροφορική.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...