Προς το περιεχόμενο

προβλημα με την εικονα σε ταινιες


antreas_patra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω ενα θεμα με την αναπαραγωγη ταινιων σε 1080p

χρησιμοποιω τον kmplayer και ανα διαστηματα πεφτουν τα frames και πιξελιαζει η εικονα

(δεν ξερω αν χρεισιμοποιω τις σωστες λεξεις αλλα προσπαθω να σας περιγραψω τι συμβαινει)

οριστε και 2 φοτο για να καταλαβετε.

η ταινια ειναι: Oz.the.Great.and.Powerful.2013.1080p.BluRay.x264-SPARKS [PublicHD]

 

http://www.flickr.com/photos/98769611@N03/

εχει ξανασυμβει και σε αλλες ταινιες αλλα δεν εδωσα σημασια ελεγα πως ηταν κακης ποιοτητας αλλα μαλλον κατι κανω εγω λαθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα καμια βελτιωση με το Media Player Classic οχι απλα κολαει η εικονα αλλα κολλαει και το προγραμμα οταν προχωραω λιγο την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα καμια βελτιωση με το Media Player Classic οχι απλα κολαει η εικονα αλλα κολλαει και το προγραμμα οταν προχωραω λιγο την ταινια

μμμ απο θερμοκρασιες πως εισαι;κατεβασε το speccy απο Link.png Site: http://www.piriform.com/speccy">εδω

για να δουμε θερμοκρασιες.ανεβασε και φωτο.! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν νομιζω να ειναι θεμα temp γιατι το pc λειτουργει αψογα σε ολα τα αλλα.

πιστευα οτι ειναι θεμα μορφης της ταινιας που κατεβασα η καποιας ρυθμισης, αλλα μηλισα και με καποια αλλα παιδια και μου ειπαν πως μαλλον  η ταινια  εχει το προβλημα. το δοκιμασα και σε ενα αλλο pc (παλιοτερο απο το δικο μου ομως )και κανει το ιδιο

post-180060-0-03164900-1373802990_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία είναι απαιτητική, 1080p. Με το media player classic αν σου γράφει κάτω DXVA θα έπρεπε νομίζω να μπορείς να τη παίξεις χωρίς κολλήματα. Αν δεν κάνεις seeking δηλαδή, απλά να το αφήσεις να παίζει, θα έπρεπε να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε προσεκτικά φίλε Αντρέα που είσαι και παοκ!

Πήγαινε στο CATALYST CONTROL CENTER και κλείσε ΟΛΕΣ τις αηδίες.

 

Video -> color

Αηδία 1: color vibrance

Αηδία 2: flesh tone correction

Αηδία 3: brighter whites

 

Video -> quality

Αηδία 4: edge-enhancement

Αηδία 5: de-noise

Αηδία 6: mosquito noise reduction

Αηδία 7: De-blocking

Αηδία 8: Enable dynamic contrast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και ευαχριστω για το ενδιαφερον καταρχην, ας παμε στο ψητο τωρα.

@flik

Με το media player classic την ετρεξα και οντως γραφει κατω αριστερα (Αναπαραγωγή [DXVA]), αλλα δυστηχως και χωρις να κανω καθολου seeking, κολλαει μετα απο λιγα δευτερολεπτα.

 

@jsiskos

εκτελεσα με ακριβεια τις συμβουλες σου (εκλεισα ολες τις αηδιες) αλλα δυστυχως καμια βελτιωση , με τον KMPlayer την τρεχει με αλλοιωση εικονας και με τν media player classic καθολου.

 

 

@kostas_dr

παντα πιστευα πως μια συγχρονη καρτα θα μπορουσε με ευκολια να ανταπεξελθει στις απαιτησεις οποιασδηποτε ταινιας 1080p.

μαλλλον εκανα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην μπορεί να ανταπεξέλθει μια κάρτα επιπέδου 7870xt σε τέτοιο απλό task... Κάτι άλλο τρέχει.

Μέχρι και να μην κατέβηκε ολόκληρο το αρχείο σωστά θα υποπτευόμουν ή π.χ να έχει πρόβλημα ο δίσκος στην ταχύτητα διαμεταγωγής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι την ταινια την ετρεχα απο τον hdd και οχι απο τον ssd δισκο.

εκανα λοιπον την μεταφορα αλλα δεν βλεπω καποια βελτιωση, περα απο το οτι στον media player classic την τρεχει, (παντα με αλλοιωση εικονας κατα διαστηματα) και αυτη την φορα κολλησε μετα απο πολλα seeking.

με τον KMPlayer εχω ακριβως τα ιδια αποτελεσματα που ειχα και απο τον HDD.

 

θα ξαναβαλω να κατεβει η ταινια και θα σου πω (λογικα θα αργησει αρκετα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τηλεόραση που έχει ενσωματωμένο media player (ή αντίστοιχο εξωτερικό) που να μπορεί να αναπαράγει mkv 1080p;

Αν ναι, για δες αν εκεί γίνεται σωστή αναπαραγωγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...