Προς το περιεχόμενο

δουλεια σε τραπεζα


dota-basher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εχω απορια

ειμαι στην ασοεε τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης, κατευθυνση λογιστικης

και θελω για πολλους λογους να δουλεψω σε τραπεζα (βασικα ταιριαζει, τουλαχιστον απ εξω οπως το βλεπω στο στυλ μ )

τελος παντων, δεν ειναι το θεμα αυτο

 

σε τραπεζα πως ακριβως προσλαμβανεσαι>? εννοω ξυπνας μια μερα, λες "ειδα φως και εστειλα CV"

επισης κατι που με απασχολει ειναι οτι γενικα βλεπω σε αγγελιες οτι πρεπει να εχεις απο το 0 προυπηρεσια

 

εχω δουλεψει σε εταιρια (φοιτητοδουλεια και ετσι) αλλα προφανως οχι σε λογιστικα θεματα

αυτο θα ειναι εμποδιο?

 

και δηλαδη αμα με προσλαβουν θα πω κατευθειαν στο λογιστηριο ή μπορει ξερω γω να ειμαι στο ταμειο

γενικα, οποιος μπορει να με κατατοπισει στα πρακτικα

please do so

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρδια περιβολλι στον μελλοντικο επιδοξο επαγγελματια

 

δεν μπορεις να παρεις την δουλεια επειδη θες προυπηρεσια και γνωστους, δεν ξερεις κανεναν επειδη δεν εχεις μπει ακομα στον κλαδο και δεν εχεις προυπηρεσια επειδη δεν εχεις κανεναν να σε βαλλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρδια περιβολλι στον μελλοντικο επιδοξο επαγγελματια

 

δεν μπορεις να παρεις την δουλεια επειδη θες προυπηρεσια και γνωστους, δεν ξερεις κανεναν επειδη δεν εχεις μπει ακομα στον κλαδο και δεν εχεις προυπηρεσια επειδη δεν εχεις κανεναν να σε βαλλει

Καλώς ήρθες στην Ελληνική πραγματικότητα του 2013!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό με τις συγχωνεύσεις των τραπεζών έχουν υπεράριθμο προσωπικό. Δύσκολο να προσλάβουν περισσότερα άτομα, άλλα δεν έχεις κάτι να χάσεις με το να στείλεις βιογραφικό.

Στις πιο πολλές τράπεζες δίνεις γραπτές και προφορικές εξετάσεις προτού επιλεγείς.

 

 

Νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να δουλέψεις σε τράπεζα, σε δουλειά μακριά από το κοινό. Αυτό γίνεται κυρίως στο κεντρικά γραφεία της κάθε τράπεζα.

Η πλειοψηφία των υπαλλήλων ασχολείται κατά βάση με εξυπηρέτηση του κοινού είτε σε ταμείο είτε σε κάρτες-δάνεια κλπ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως γραφει και ο συνάδελφος από πάνω πολύ δύσκολο πλέον και με την τρέχουσα κατάσταση στις ελληνικές τράπεζες να βρεις δουλεια. μάλλον για απολυσεις το πάνε ( και εκει) με όλες αυτές τις συγχωνεύσεις που  έχουν γίνει. άν όμως θές ντε και καλά να δουλέψεις σε τράπεζα κοίτα για εξωτρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από το Τραπεζικής και Χρηματοοικονομικής του Πειραιά. Στην εποχή μου (έτος εισαγωγής 2004), οι περισσότεροι συμφοιτητές μου που τελείωσαν στα 4 χρόνια χώθηκαν σε τράπεζες. Συνήθως ήταν σε κάρτες/ δάνεια, αλλά όλοι κυνηγούσαν ταμείο γιατί έδιναν επίδομα, τουλάχιστον στις ιδιωτικές.

 

Για να κάνεις πιο εφαρμοσμένη χρηματοοικονομική, πρέπει να πας στα κεντρικά, όπου λογικά έχει πιο λίγες θέσεις και δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως για να κάνεις μια αρχή σε τράπεζα, πολύ καλή ευκαιρία ήταν μέχρι πριν λίγα χρόνια που ψαχνόμουνα η Εθνική. Τελευταία δεν ξέρω τι παίζει, αλλά λογικά υπάρχει ακόμα. Η Εθνική, βγάζει καθε χρόνο πριν το καλοκαίρι προκυρήξεις για 4-8μηνη σύμβαση ώστε να καλύψει τα κενά των αδειούχων. Το catch όμως είναι ότι αυτές οι θέσεις δεν δημοσιοποιούνταν στο ιντερνετ παρά μόνο τοιχοκολούνταν στο εκάστωτε κατάστημα. Κοινώς, σε κάτι καταστήματα χαμένα από το θεό ή σε κωλοπεριοχές, όποιος έκανε τον έπαιρναν κατευθείαν. Αν έχεις κάποιο γνωστό ή έχεις όρεξη να ψάχνεις μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά πλέον μπορεί να είναι αργά για φέτος.

 

Εγώ εκεί που ψάχνομαι τώρα τελευταία είναι οι συμβουλευτικές. Μετά τις τράπεζες, αυτές είναι οι καλύτερες δουλειές για αποφοίτους χρηματοοικονομικής/ λογιστικής. Δηλαδή αναφέρομαι σε pwc, deloitte, ernst&young, kpmg και λοιπές μικρότερες, που παρέχουν υπηρεσίες ελεγκτικής και χρηματοοικονομικού συμβούλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για απαντησεις

φυσικα και εχω υποψη τις big4 απλως κοιταω πολλες εναλλακτικες

 

γενικα αυτο που με απασχολει ειναι να βρω ενα entry job σε ενα χρηματοπιστωτικο ιδρυμα ενω εχω 0 προυπηρεσια

εστω και με λιγοτερα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και 2 φίλοι απο πάνω, ο τραπεζικος κλάδος δεν κάνει προσλήψεις αυτη τη στιγμη παρά σε εξαιρετικές περιπτωσεις.

 

Αυτή τη στιγμη υπάρχει υπερπληθωρα τραπεζικων υπαλλήλων, οι τράπεζες συγχωνευονται και τα επόμενα χρόνιες (τι χρόνια...σε λιγους μηνες), θα υπάρξουν εθελουσιες.

 

Σκοπός δεν ειναι να προσλάβουν αλλά να διώξουν. Θα σου προτεινα να μην ασχοληθείς στη δεδομένη φάση με τις τράπεζες, εκτός αν δεις καμια Εθνικη να κάνει τιποτε εξετάσεις οπως πριν 3-4 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν διωξει χιλιαδες ατομα.τους δωσαν μια σχετικα καλη αποζημιωση και εφυγαν...

γιατι αλλιως τους αναγκαζουν μειωμενο μισθο και εννοειτε αν απολυθουν την τυπικη αποζημιωση(δηλ.2-3 μισθους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένας κλασικότατος τρόπος να μπεις σε τράπεζα - το είχε κάνει παιδικός μου φίλος - είναι να έχεις στην διάθεσή σου ένα μεγάλο ποσό (όχι απαραίτητα δικό σου) και να το φέρεις στην εν λόγω τράπεζα χωρίς ιδιαίτερα σφιχτούς όρους.

 

Επταψήφια, πλέον, απ' ότι ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένας κλασικότατος τρόπος να μπεις σε τράπεζα - το είχε κάνει παιδικός μου φίλος - είναι να έχεις στην διάθεσή σου ένα μεγάλο ποσό (όχι απαραίτητα δικό σου) και να το φέρεις στην εν λόγω τράπεζα χωρίς ιδιαίτερα σφιχτούς όρους.

 

Επταψήφια, πλέον, απ' ότι ξέρω.

 εσυ ή ο φιλος σου λεει μλκς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...