Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με υπολογιστη


marios18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,γεια χαρα.εχω το εξης προβλημα: τελευταια εκλεινα τον υπολογιστη μετα το shut down ,απο τον διακοπτη πισω του τροφοδοτικου.και εκλεινα κ το ups.σημερα που τον ανοιξα μου ελεγε οτι δεν αναγνωριζει τπτ.εβγαζε μηνυμα select book device η κατι τετοιο.παει τα εφτυσε; βασικα εχω την υπονοια οτι ειναι θεμα μπαταριας.εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω την υπονοια οτι ειναι θεμα μπαταριας.εσεις τι λετε;

Καλά κάνεις.

Μπες στο bios και επέλεξε σαν first boot device τον δίσκο σου.

Έλεγξε και την ώρα εκεί για να επιβεβαιώσεις πως αν την έχασε είναι λόγω της cmos μπαταρίας.

Αν το επιβεβαιώσεις την αλλάζεις και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα την ημ/νια,εβαλα και σαν πρωτη συσκευη τον δισκο..αλλα δεν αλλαξε τπτ .πως μπορω να ξερω σιγουρα οτι το προβλημα ειναι απο την μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.βασικα το πηγα στο πλαισιο κ μου ειπαν οτι θελει φορματ.δεν ειπαν κατι για μπαταρια.πως θα κανω φορματ ομως αφου δεν βλεπει καν το cd-rom??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τα παρουμε απ'την αρχη.ξαφνικα μου βγαζει προβλημα(κολαει στο λογκο των windows).κανω φορματ,το προβλημα δεν διορθωνεται.για ενα διαστημα εκλεινα τον υπολογιστη μετα το shut down πισω απ'το τροφοδοτικο.ξαφνικα μου βγαζει μπλε οθονη κ μετα δεν ανοιγει καθολου.βγαζω την μια μνημη κ δουλευει μετα αλλα βγαζει το μηνυμα οτι δεν βρεθηκαν συσκευες.στο πλαισιο μου ειπαν οτι θελει φορματ.εσεις τι λετεεε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε με ενα memtest στις μνήμες για κανα 2ωρο και απάντησε στα παρακάτω.

Μεσα στο bios τον δίσκο και το cdrom τα βρίσκει σαν συσκευές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το κανω;

 

Επισης μου ειπανε πως δεν μπορουν να μου αλλαξουν τις μνημες.επειδη η πλακετα της μητρικης ειναι παλια.πριν 5 χρονια τ πειρα,δν ειναι κ τοσο παλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις απο εδω (http://www.memtest.org/) το iso το καις σε ενα cd και κανεις boot με αυτο , αν δεν σου βρίσκει το cdrom εχει αρχείο κατω και για usb stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω το τεστ την δευτερα που θα παρω τον υπολογιστη πισω.μα καλα ειναι δυνατον 5 χρ.πλακετα και να μου λενε οτι ειναι παλια,και οτι δεν μπορουν να βρουν αλλες μνημες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...