Προς το περιεχόμενο

Νέος Υπολογιστής


Kildeth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :

1500ευρώ, παραπάνω αν χρειαστεί.

 

Χρήση υπολογιστή :

Gaming και Heavy Multiasking (internet,media,encoding) 

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Ίσως office,premiere,photoshop

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?

όχι

 

Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Dell 2710 Ultrasharp.  ίσως στο μέλλον πάρω μια 30άρα Dell για dual display.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

όχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθήνα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

ότι είναι καλύτερο

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

ότι είναι καλύτερο

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Windows 8 Pro από τον θείο.

 

========================================================================================

 

Το σύστημα αυτό είναι το dream project μου. Θέλω να επενδύσω πάνω σε αυτό τα χρήματα μου, ώστε να ικανοποιεί για το μακροπρόθεσμο μέλλον, κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις.

 

Συγκεκριμένα:

 

Απο εξαρτήματα, θέλω οπωσδήποτε τα εξής:
32gb RAM
Intel Hanswel I7
Nvidia gpu
Αsus μητρική (ακούω και εναλλακτικές προτάσεις)
1 SSD αποκλειστικά για το λειτουργικό και 2 WD 3TB HDD για αποθηκευση των installed παιχνιδιών και του media υλικού.

Να ικανοποιεί κατά σειρά προτεραιότητας, τα εξής:

1.Εργονομικό.
Θέλω το κουτί να είναι εσωτερικά εργονομικό, ώστε οι μελλοντικές αναβαθμίσεις εξαρτημάτων να γίνεται όσο πιο εύκολα. Επίσης να μπορώ να έχω όμορφα ταχτοποιημένα τα καλώδια μέσα στο κουτί.

2.Αθόρυβο.
Θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται ο υπολογιστής, είτε σε idle time,είτε σε full load.

3.Ψυχρό.
Θέλω oι θερμοκρασίες να είναι όσο το δυνατόν χαμηλές, κυρίως σε cpu,gpu,hdd.

4.Θέλω να πειραματιστώ με το overclocking, χωρίς όμως να το φτάσω σε ακραίες καταστάσεις.

Εξυπακούεται ότι ο κύριος στόχος είναι να φτιάξω ένα σύστημα σταθερό και δυνατό σε επιδόσεις, χωρίς όμως εις βάρος των 1,2 και 3.Ψάχνω τη χρυσή τομή στο budget που μπορώ να διαθέσω.

Κάθε πρόταση και συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nz7q.png

 

Αν αγοράσεις τον επεξεργαστή από visionstudio , μπορείς να κοιτάξεις για ψύκτρα την H100



Η δυνατότερη πλατφόρμα που κυκλοφορεί. 6core - 12Thread, πληρέστατη μητρική, 32gb ram, ssd, hdd, ποιοτικό κουτί , ποιοτικό τροφοδοτικό (seasonic) και υδρόψυξη ! :-D

 

Σκληρό 2TB (επειδή έχω βάλει 1GB στο σύστημα μπορείς να κοιτάξεις τον)

 

HDA 2000GB Toshiba DT01ACA200 SATA( DT01ACA200 )



Επίσης να κοιτάξεις από διαφορετικά καταστήματα για ευκαιρίες σε μνήμες , σκληρούς , κ.λ.π. σίγουρα θα σου βγει φτηνότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση μόνο κοίτα και τις Αsus μητρικές πριν καταλήξεις. Ότι κερδίσεις σε τιμές skroutz που σου είπε ο Τάκης μπορείς να το επενδύσεις εκεί και να κερδίσεις το λιγότερο +1 χρόνο εγγύησης που σε αυτά τα μηχανήματα τον θεωρό βασικό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά μητρική χωρίς κομμένα χαρακτηριστικά από ASUS παίζει σε τέτοιες τιμές ? Γιατι την ASROCK EXTREME 6 την βλέπω καρατούμπανο.



Πάμε και για ψιλοαλλαγές !

 

Μνήμη κοιτάς και αυτή στα 195€ !! Πολύ καλή προσφορά ! Κερδίζεις έτσι 40€ χωρίς να χάνεις στην ουσία τίποτα.

 

http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=5615&category_id=11&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56



Υδρόψυξη κοιτάς και την (Κερδίζεις και από εδώ 15€ )

 

Antec KUHLER H2O 620

 

https://www.skroutz.gr/s/434157/Antec-KUHLER-H2O-620.html

 

 

Κερδίζεις και από εδώ 15€



Ο επεξεργαστής έρχεται από εδώ :

Intel Core i7 3930K 3.2 GHz Six Core Socket 2011 130W Box (BX80619I73930K)

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27220&cat=2



Επίσης αν θες semi modular τροφοδοτικό κοιτάς το THERMALTAKE SMART 730Watt στο e-shop που είναι σε προσφορά στα 74€ .

 

115€ έχει σε άλλα καταστήματα αν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...