Προς το περιεχόμενο

Κοντρόλ Γκαραζόπορτας..


gia_nnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηρα αυτο το κοντρολ για την γκαραζοπορτα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.991647 που αντιγραφει απο αλλο κοντρολ.Κανω την διαδικασια αντιγραφης βαση των οδηγιων και φαινεται οτι αποθηκευει την εντολη αλλα στην πραγματικοτητα τζιφος..! Μαλλον εκανα επιπολαια αγορα.. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω αμα το παω σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα μπορουν να μου το ρυθμισουνε(εχουν δηλαδη καποιο μηχανημα που το συντονιζει) ή τσαμπα τα χρηματα που εδωσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηρα αυτο το κοντρολ για την γκαραζοπορτα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.991647 που αντιγραφει απο αλλο κοντρολ.Κανω την διαδικασια αντιγραφης βαση των οδηγιων και φαινεται οτι αποθηκευει την εντολη αλλα στην πραγματικοτητα τζιφος..! Μαλλον εκανα επιπολαια αγορα.. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω αμα το παω σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα μπορουν να μου το ρυθμισουνε(εχουν δηλαδη καποιο μηχανημα που το συντονιζει) ή τσαμπα τα χρηματα που εδωσα?

 

 

Σαν ηλεκτρονικός μπορώ να σου πω με σχετική σιγουριά πως ισχύουν τα bold. Την κίνηση για μαγαζί με ηλεκτρονικά έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή. Δε σου κάνω επίκριση, απλά το να αγοράζεις από e-shop προγραμματιζόμενο τηλεχειρισμό για γκαραζόπορτα είναι σαν να περιμένεις να σου φτιάξει τα δόντια ο ΩΡΛ. Πληροφοριακά το μηχανήμα που χρησιμοποιείται από ηλεκτρονικούς για να προγραμματίσει χειριστήρια χωρίς προβλήματα, κάνει περίπου 500 ευρώ. Γι αυτό κι ο προγραμματισμός σε χειριστήριο αγορασμένο από το ίδιο κατάστημα στοιχίζει περίπου 20 ευρώ(minimum). Υπάρχει μια περίπτωση να μπορούν να το κάνουν κ γι αυτό που ήδη έχεις αγοράσει (χλωμό) άλλα θα σου στοιχίσει παραπάνω. Είναι τόσες πολλές οι τεχνικές παράμετροι που  θα πρέπει να γράφω σεντόνι. Απλά την επόμενη φορά ψάξε λίγο καλύτερα. Έχει και στο google και στο χρυσό οδηγό. Τους παίρνεις με τη σειρά τηλέφωνο. Θυμίσου να ρωτήσεις τη μάρκα, έχε έτοιμο το μοντέλο του μοτερ της γκαραζόπορτας και του module του δέκτη αν είναι ξεχωριστός. Επέμεινε στο θέμα της συμβατότητας, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις να λειτουργήσει το χειριστήριο για πεπερασμένες εντολές κ να πάψει ξαφνικά. Πρόσεχε μη σου ξαναπασάρουν κινεζιά αυτοπρογραμματιζόμενο που κάνει για όλα. Τα πασπαρτού είναι σαν το φαλλοκρατικό ανέκδοτο για τα κλειδιά και τις κλειδαριές. Χωρίς παρεξήγηση.

 

ΥΓ. Παρόμοια πράγματα ισχύουν και για τα universal remotes όταν θέλουμε να έχουν πλήρη λειτουργία σε τηλεοράσεις. Δεν είναι τυχαίο που τα custom  ΚΑΛΑ προγραμματιζόμενα έρχονται σε μια τεράστια συσκευασία με cd, καλώδια και ένα booklet παχύ με κωδικούς. Όσοι ενδιαφερόμενοι με προσοχή στο region κάντε μια γύρα από το thinkgeek να δείτε τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν έχει νοημα το παραπάνω ποστ (ως προς το αν είναι μάπα), διότι ίσως απλά έχει τηλεχειρισμό με κυλιόμενο κωδικό, οπότε δε φταίει το αν είναι μάπα αυτό που αγόρασε αλλά το ότι δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει οποιοδήποτε αντιγραφικό. Στη περίπτωση αυτή πρέπει να βρει ένα σετ κοντρολάκια (λογικά μόνο της ίδιας εταιρείας που παράγει και το δέκτη) και να τα συγχρονίσει εκ νέου με το δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.. θα παω και σε μαγαζια με ηλεκτρονικα να δω τι θα μου πουν γιατι αν το ηξερα θα εβαζα 3ε παραπανω και θα επαιρνα ενα κανονικο να κανω την δουλεια μου.. Το πηρα για καλυτερα και μαλλον πεταξα τα λεφτα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...