Προς το περιεχόμενο

Samsung UE37ES5500 LED TV 37


ntkostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πριν απ' οτιδήποτε άλλο, ορμώμενος απ' αυτό που λες κλείνοντας, να διευκρινίσω ότι κάθε άλλο παρά διάθεση για παρεξήγηση και διαξιφισμό διέκρινα σ' αυτά που λες. Δε σε έχω κατατάξει μεταξύ των μελών τού insomnia τα οποία «τρέφονται» από το να πλακώνονται στο διαδικτυακό ξύλο! Αντιθέτως, σέβομαι ιδιαιτέρως, το γεγονός ότι κάθε συμμετοχή σου η οποία έχει τύχει της προσοχής μου, βασίζεται σε ουσιαστικές παρατηρήσεις και προτάσεις, που παραπέμπουν σε άνθρωπο ο οποίος δε μιλάει στο βρόντο (διάλεξα και τηλεόραση προ ολίγων μηνών, ακολουθώντας την πρότασή σου - τη 46άρα 6030 τής samsung, αν θυμάσαι την κουβέντα μας - και δηλώνω πανευτυχής για την επιλογή :))Σε διαβεβαιώ δε, ότι ίδιο ισχύει και για τα δικά μου λεγόμενα.

 

 



Για τον 18χρονο σαφώς και ειναι κατακριτέα η συμπεριφορά του, αλλα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το εχει η εταιρία που για να γλυτώσει budget προσλαμβάνει κάποιον ανεύθυνο. Εκεί το πήγαινα με αυτό το παράδειγμα. Συνήθως κατι τέτοια ''φρούτα'' τα περνούν πολυεθνικές.

 

Πολύ σωστά. Απλώς όταν έβλεπα κάποιον «συνάδελφο» να λειτουργεί μ' αυτό τον τρόπο - και το μικρό, κόκκινο ανθρωπάκι με την τρίαινα, τα κέρατα και την τσιγκελωτή ουρά μέσα στο κεφάλι μου, με παρότρυνε να κοπανήσω κάποιου το κεφάλι, σε κάποια μεταλλική ή τσιμεντένια γωνία - δεν ήξερα πού να ψάξω να βρω, αυτόν που προσέλαβε το εν λόγω «φρούτο»... :-D  :-D  :-D

 


Αντίστοιχα τέτοιες εμπειρίες στην λιανική είχα και εγώ. Και μεχρι σήμερα εχω στενή συνεργασία με μερικούς, πλέων ως εξωτερικός παράγοντας. Να τονισω οτι δεν διαθέτω κάποιο κατάστημα λιανικής η εχω κάποιο συμφέρων να προστατεύσω κάποιον απο αυτούς. Πλέων δραστηριοποιούμαι σε άλλο κομμάτι. Ναι μεν σχετικό με το AV κομμάτι, αλλα άσχετο με την λιανική - χονδρική.

 

Άσε το παραμύθι μεταξύ μας! Σ' έχουμε πάρει χαμπάρι, ότι είσαι έμπορΑς/ιδιοΧτήτης μαγαζιού, που πουλάει αποκλειστικά εκθεσιακά/κοπανημένα/γδαρμένα/χιλιοεπισκευασμένα κομμάτια! :devil:  :devil:  :devil:

 


 

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ναι συμβαίνει. Απλά τονιζω οτι δεν αποτελεί πλειοψηφία. Οπως το περιγράφεις αυτό κατάλαβα εγω. Εαν οχι, λάθος μου.

 

Δεν αντιλέγω οτι ειχες κάποιες δυσάρεστες εμπειρίες. Τονίζεις ομως οτι με βάση αυτες ότι αυτο ενδεχόμενος συμβαίνει σε πλειοψηφία καταστημάτων και για αυτο αποτρεπεις αγορά εκθεσιακών.

 

 

Όντως μπορεί να φάνηκε ότι αναφέρθηκα στην πλειοψηφία των καταστημάτων. Τονίζω λοιπόν ότι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Ο κύριος λόγος για τον οποίο αποτρέπω από την αγορά εκθεσιακών, είναι το γεγονός ότι προσωπικά, ως μεμονωμένος υπάλληλος, είδα τόσες πολλές περιπτώσεις απαράδεκτης συμπεριφοράς συναδέλφων στο χώρο, ώστε να μη μπορώ να καταλήξω με σχετική ασφάλεια στο ποσοστό των καταστημάτων όπου συμβαίνουν τέτοια έκτροπα.

 

Άλλος ένας λόγος, ο οποίος είναι ανεξάρτητος με την υπευθυνότητα ή μη τού προσωπικού κάθε καταστήματος, είναι οι ώρες λειτουργίας των εκθεσιακών συσκευών - τις οποίες ο τυχαίος πελάτης, ενός τυχαίου καταστήματος δεν είναι σε θέση να γνωρίζει - όπως και η σκόνη ή ο ήλιος κ.τ.λ. πού έχουν «φάει» όσο καιρό βρίσκονται στο ράφι. Ίσως να φταίει και το γεγονός, ότι με τις συσκευές που είχα ανέκαθεν στην κατοχή μου, είμαι εντελώς ...άρρωστος! Δεν προλαβαίνει να καθίσει σκόνη επάνω τους, ούτε υπάρχει περίπτωση να τις αφήσω σε σημείο που χτυπάει έστω και για λίγο ο ήλιος... 

 


Σε κόβω για παλιά καραβάνα συνάδελφο

 

Σωστά με κόβεις! Από 21 ετών (1989), μέχρι λίγους μήνες πριν τα 40, με διάλειμμα μόλις ενός χρόνου, κατά το οποίο ασχολήθηκα με άσχετο αντικείμενο.  

 


 

Δεν προτρέπω κάποιον να πάρει εκθεσιακό κομμάτι εφόσον αυτό δεν διατεθεί σε κάποια ανταγωνιστική τιμή. Λόγω δουλειάς εχω αγοράσει για πελάτες μου εκατοντάδες εκθεσιακά κομμάτια (εις γνώσιν τους φυσικά) απο τα οποία ενα πολύ μικρο ποσοστό αστόχησε. Μάλιστα στα περισσότερα λειτούργησε η εγγύηση καλής λειτουργίας. Απλά ποτε μην αγοράσετε προϊον που είναι πάνω από 6-8 μήνες στην έκθεση.

 

Βεβαία από τα καταστήματα που αγοράζω, γνωρίζω οτι το προσωπικό αγαπάει αυτό που κάνει και σέβεται τόσο το προϊόν τόσο το πελάτη (έμενα). Αυτό κάποιος μπορεί να το δει και να το καταλάβει με τον καιρό σε ενα κατάστημα που ψωνίζει. Οι συμπεριφορές και ο επαγγελματισμός φαίνονται αμέσως.

 

 

Συμφωνώ και πάλι. Απλώς μένω στα υπογραμμισμένα: Η δική σου επαγγελματική ενασχόληση, το πλήθος των καταστημάτων με τα οποία έχεις συνεργαστεί, καθώς και τα χρόνια που δραστηριοποιείσαι στο χώρο, ως εγκαταστάτης, τεχνικός, σύμβουλος αγοράς, σού επιτρέπουν να έχεις κατασταλάξει σε αρκετά έως πολύ ασφαλή συμπεράσματα.

 

Για τον τυχαίο υποψήφιο πελάτη τής λιανικής, ο οποίος πιθανότατα θα αγοράσει βασιζόμενος στα λόγια τού τυχαίο πωλητή, αυτό είναι σπανιότατα εφικτό.

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που στην τελική συμφωνούμε. Οταν ο διάλογος γίνεται πολιτισμένα, με λογικά επιχειρήματα, πάντα στο τέλος βγαίνει ουσιώδες νόημα.

 

Πλάκα πλάκα τώρα θυμήθηκα που είχαμε μιλήσει για μια tv. Είχαν πέσει και κάτι λουκάνικα με βότκες στην μέση, αλλα μου έπεφτε το σπίτι σου λιγο μακρυά.. :fear: :fear: ...Κρίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Λίγο" ;

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

 

Ασ' τον ρε! Το παίζει πολυάσχολος να πούμε! Δεν έχει χρόνο λέει, να πεταχτεί μια βολτίτσα 2600 χλμ παραδίπλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dee, όταν το πάρω με το καλό, θα σου' ρθω μια βόλτα, αρκεί να μην σας βαράνε (πάλι) οι Ρώσοι! :-D

 

clip_image0016.png

 

 

 

 

Αυτό είναι σαν ιπτάμενο τροχαίο ατύχημα ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπα ξύλο γρουσούζη!

Ακόμα δεν το πήρα! :P

 

Εντάξει...σαν ένα κατσαριδοειδές που εκτέλεσα χθες, όπως έδειχνε μετά την παντοφλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...