Προς το περιεχόμενο

Αγορασμένο Mountain Lion σε διαφορετικό Apple ID


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Να μη στείλεις κανένα εμαιλ στην Apple, καταρχάς αν στο έδωσε με clean install δε θα χρειαστείς γενικά τίποτα, τα mac δεν είναι windows που θέλουν φορματ από καιρό εις καιρό, μπορεί να μείνει και χρόνια όπως είναι. Απλά καθάριζε το με προγράμματα που και που (CleanmyMac 2 κλπ κλπ) και θαναι όλα οκ. Απο κει και πέρα η Apple το μόνο που θα σου έλεγε είναι πήγαινε αγόρασέ το από το App Store (που στο κάτω κάτω δεν είναι και πολύ ακριβό 15 ευρώ έχει).

 

Το μεταχειρισμένο μακμπουκ που πήρα εγώ από φίλο μου ήρθε με clean install Mountain Lion και άδειο, και το σετάρισα όπως ήθελα εγώ. Ούτε καν ανησυχώ μήπως χρειαστεί άλλο clean install.

 

Αν ειναι να δώσει λεφτά καλυτερα να περιμενει το maverick που ειναι και το καινουριο και που ετσι κι αλλιώς θα τα έδινε για να τα αποκτήσει!
Ε καλά σαφώς.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι που το αγόρασα το κατέβασε από apple store. Δεν ξέρω τι έκανε, clean install ή upgrade το lion που ειχε γιαυτο και έλεγα να κάνω ένα clean install. Γνωρίζω ότι δεν χρειάζεται φόρματ όπως τα windows , χρησιμοποιώ Linux σαν κύριο λειτουργικό δουλεια-σπιτι εδώ και 10 χρόνια κυρίως με terminal και γενικά έχω μια "απέχθεια" με τα w. Δυο MacBook που είχα πιο παλιά έβαζα το cd και έκανα install από εκεί. Με το air απλά προσπαθώ να εχω μια εικονα για τους διαφορετικούς τρόπους installation, διότι μέχρι στιγμής απο αυτα που διαβασα αντιλαμβάνομαι ότι γίνεται από, external media (cd/USB), recovery partition, recovery partition αλλά να το τραβήξει από Internet, installer από apple store.

 

Οχι το installer δεν υπάρχει το έψαξα, ίσως να το έσβησε.

 

Maverick εννοείται ότι θα το πάρω μόλις βγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://osxdaily.com/2011/07/08/make-a-bootable-mac-os-x-10-7-lion-installer-from-a-usb-flash-drive/

 

αυτό θα κάνεις μόλις βρεις να κατεβάσεις το οποιoδήποτε λειτουργικό...

για να μην μπλέκεις με cd κτλ κτλ...

έχε ένα usb stick έτοιμο!

Επεξ/σία από dk1210
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ζητάς από τον παλιό ιδιοκτήτη να κατεβάσει το αρχείο για σένα από το λογαριασμό του στο app store και να στο δώσει; Μετά βάλε το σε ένα DVD ή στικάκι και θα είσαι μια χαρά με original λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...