Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με xfx psu


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,λοιπόν έχω αυτό το "κουλό" πρόβλημα το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω,αν κλείσω το τροφοδοτικό από πίσω την ώρα που είναι ανοιχτό το pc και το ξανανοίξω(το τροφοδοτικό) σχετικά γρήγορα δεν ξεκινάει το pc δεν δίνει καθόλου ρεύματα το τροφοδοτικό και πρέπει να περιμένω ώρα για να ξεκινήσει.Αν το κλείσω (το τροφοδοτικό) και περιμένω 10-15 δεύτερα και το ξανανοίξω(το τροφοδοτικό) τότε όλα κομπλέ.Οταν τώρα κλείνω το pc με shutdown κλπ δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Το τροφοδοτικό είνα ένα ολοκαίνουργιο xfx 550w pro series και δοκιμάσα με ένα άλλο noname 450 watt και δεν είχα τέτοιο θέμα.Ισως γίνεται λόγο προστασίας από βραχυκύκλωμα η κάτι άλλο παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνεις αυτό το πείραμα ? το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το καταστρέψεις,πιθανόν να πάρεις στο χερι κ καμιά μητρική η κάποιο άλλο hardware.

Ναι προφανώς ειναι μια προστασία υπέρτασης αλλά ενδεχομένως κ να μην μπορεί αρχικά να σταθεροποιήσει για να δώσει ρεύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κουλό αυτό φίλε μου.

Οι δοκιμές που κάνεις είναι όμως.

Μια χαρά συμπεριφέρεται το τροφοδοτικό σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθεια θελω παρα πολυ να μαθω τι λογικη πισω απ'την ιδεα του να κανεις τετοιο "πειραμα". 

Μπορεις επισης να δεις αν βαλεις ενα τετοιο

137_lrg4.jpg

μεσα στο κουτι αν θα βγαζει σαπουνοφουσκες,

ετσι ωστε να καταλαβεις αν εχεις βαλει απ'τη σωστη μερια τα ανεμιστηρακια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνεις αυτό το πείραμα ? το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το καταστρέψεις,πιθανόν να πάρεις στο χερι κ καμιά μητρική η κάποιο άλλο hardware.

Ναι προφανώς ειναι μια προστασία υπέρτασης αλλά ενδεχομένως κ να μην μπορεί αρχικά να σταθεροποιήσει για να δώσει ρεύμα.

Δεν είναι οτι έκανα κάποιο πείραμα απλά το διαπιστωσα οταν έστηνα το pc καθώς το άνοιγα με βραχυκύκλωμα από το jumper της mobo οπότε το έκλεινα μετά από το psu,συνήθως δηλαδή αυτό κάνω σε όσα pc στήνω και δεν μου έχει ξανατύχει.Προστασία υπερτάσης και να κάνει τόση ώρα να ανοίξει μετά?

 

Δεν είναι κουλό αυτό φίλε μου.

Οι δοκιμές που κάνεις είναι όμως.

Μια χαρά συμπεριφέρεται το τροφοδοτικό σου.

Δεν μου φένεται και τόσο φυσιολογική συμπεριφορά αλλά οκ θα δούμε πως θα πάει...

 

Aληθεια θελω παρα πολυ να μαθω τι λογικη πισω απ'την ιδεα του να κανεις τετοιο "πειραμα". 

Μπορεις επισης να δεις αν βαλεις ενα τετοιο

137_lrg4.jpg

μεσα στο κουτι αν θα βγαζει σαπουνοφουσκες,

ετσι ωστε να καταλαβεις αν εχεις βαλει απ'τη σωστη μερια τα ανεμιστηρακια.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικα ανησυχείς φίλε και βασικά ασε το τροφοδοτικό στην ησυχία του μην εχεις αλλα μετα.

 

Οκ φιλε ευχαριστω,θα το αφησω ετσι χωρις "πειραματα" και βλεπουμε πως θα παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είνα ένα ολοκαίνουργιο xfx 550w pro series και δοκιμάσα με ένα άλλο noname 450 watt και δεν είχα τέτοιο θέμα.Ισως γίνεται λόγο προστασίας από βραχυκύκλωμα η κάτι άλλο παιζει?

το XFX σωστά δουλεύει.

το noname που να το έχει αυτό..αυτή είναι η διαφορά!

ασε το στην ησυχία του,άσε τα πειράματα στην άκρη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο απλα αποδεικνυει τις εξτρα προσθηκες που εχει για προστασια. Για να σου ανοιξει αμεσως θα πρεπει να το αποφορτισεις με κλειστο το διακοπτη πατωντας το power button του πισιου σου κανα δυο φορες. Μη το κανεις ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι οτι έκανα κάποιο πείραμα απλά το διαπιστωσα οταν έστηνα το pc καθώς το άνοιγα με βραχυκύκλωμα από το jumper της mobo οπότε το έκλεινα μετά από το psu,συνήθως δηλαδή αυτό κάνω σε όσα pc στήνω και δεν μου έχει ξανατύχει.Προστασία υπερτάσης και να κάνει τόση ώρα να ανοίξει μετά?

Εντάξει για του στραβού το δίκιο δεν έκανε κάτι περίεργο ούτε μπορούσε να κάμει κάτι διαφορετικό στη περίπτωση αυτή.

"Δοκιμές εκτός κουτιού" φάση. Κανένας δε το φαντάστηκε.

Τον αποπήραμε τον άνθρωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...