Προς το περιεχόμενο

PCI-Express 3.0 vs PCI-Express 2.0


Alex Dafnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι βρε δεν έχει 2X16 ! Αφού το north που είναι μέσα στους Hass δίνει συνολικά 16 LANES !!! :-D  Τα γράφω όλα παραπάνω !

 

Αρα σπάει σε 2X8 όπως το crossfire του 970Α σε μερικές μητρικές και του 990X !

 

Το Z77, H77 κ,λ.π. δεν είναι NORTHBRIDGE σαν τα 970Α, 990Χ, 990FX αλλά southbridge όπως το SB850, SB950, SB750 ....

 

Αρα ότι μητρική και να πάρεις για 1150 socket 16 LANES έχεις native για την σύνδεση του north με τις PCI-E  Θύρες!

 

Απλά σε μερικές βάζουν PLX !!! :-D Κάνουν δηλαδή μαιμουδιές !

 

Να

 

nf200_diagram1.jpg

 

Το plx chip αντί να φτιάχνει τα πράγματα όταν βάζεις 1 κάρτα γραφικών τα χαλάει ... Για αυτό αν δεν έχεις σκοπό για CROSSFIRE σε 1150 socket καλύτερα να κοιτάξεις μητρικές χωρίς PLX CHIP.

Σε πολλές περιπτώσεις χαλάει ακόμα και την απόδοση του CROSSFIRE , αν το PLX δεν είναι καλό. :-D  Πχ. το NF200

 

attachment.php?attachmentid=116303&d=130



Από την άλλη το 990FX έχει πολλά lanes και παίζει έτσι ! Ετσι παίζει και το 790FX, 890FX

 

990fx-sli-am3-,W-L-294069-13.jpg

 

Με κατηγορείς σε πολλά, αλλά θα δεις πως γνωρίζω αρκετά πράγματα ... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελικη αναλυση δηλαδη adtakhs, οτι και να κανουμε,16 Lanes βγαινουν απο τη cpu και τερμα (για τους Intel), αυτο δεν αλλαζει. Αυτο που αλλαζει ομως, ειναι η μοιρασια τους απο κει και περα. Αυτη η μοιρασια ομως δεν εχει ουσιαστικη αξια διοτι ειναι απολυτως πλασματικη. Συνεπως, για να καταφερουν εμας τους αγοραστες να προτιμησουν τα προιοντα τους γραφουν και κανουν ολες αυτες τις αλχημειες. Οποτε, v 2.0 vs v 3.0 ενα και το αυτο, και με Plx χειροτερο. Απλα μια ωθηση στις πωλησεις ψαχνουν οι ανθρωποι...To αν εχει plx η οχι μπορω να το βρω στο manual της μητρικης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στα χαρακτηριστικά της μητρικής να λέει πως βγάζει 4 PCI-E X16 με λειτουργία X8 ή ότι δίνει 2X PCI-E X16 με λειτουργία X16 πάει να πει πως έχει PLX επάνω !

 

Τα τελευταία PLX είναι λίγο καλύτερα από την σαβούρα NF200 .

 

Το V3 στα INTEL είναι καλύτερο ελαφρά από οποιοδήποτε V2 οταν δεν παίζει PLX στην μητρική και παίζουμε με 1 κάρτα γραφικών. :-D Δίνει διπλάσια ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, ενώ ταυτόχρονα έχεις και τις 16 συνδέσεις. Αλλά και πάλι οι σημερινές κάρτες δεν το εκμεταλλεύονται και πολύ. Τους φτάνει και το V2.0

 

Πιο πολύ το PLX έχει χρηστικότητα στο να βάλεις πολλές διαφορετικές συσκευές επάνω στην μητρική !!
 

Όπως πχ εγώ στην δικιά μου έχω 2 X TV CARD, WIFI, SATA CONTROLLER κ.λ.π. Για αυτό το κανουν περισσότερο και όχι για τα CROSS και SLI !

 

Αν δεν είχε plx θα σου έλεγε πχ " Οταν κάνεις crossfire η τρίτη PCI-E X16 ή η PCI-E X4 απενεργοποιείται"

 

Εγώ αν πήγαινα σε 1150 δεν θα έπαιρνα με plx chip !

 

Αυτό η Intel το έχει κάνει για να μπορέσει να διαχωρίσει τις πλατφόρμες της σε μεσαία και υψηλή !

 

Το S2011 έχει lanes ανάλογα με αυτά του 990FX .. 38Lanes συνολικά με SB,  με το 990FX να έχει 42  μαζί με SB.  Ειναι οι δυο πληρέστερες και πιο ολοκληρωμένες πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω σκοπευω να παρω 1150 με plx μετα απο αυτα που διαβασα! Και να σκεφθεις οτι δεν ειχα ιδεα μεχρι πριν απο λιγο τι ηταν το plx chip...Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 6-CORE  και πλήρως χρηστική πλατφόρμα. Δεν lagάρει δεν κολλάει όσα και να ρίξεις επάνω. :-D

MSI X79 GD64, ASROCK X79 EXTREME 6  είναι εκεί με τα πάντα επάνω.

 

Ο λόγος που πήγα σε 990FX (GIGABYTE 990FXA-UD7) στο αντίπαλο στρατόπεδο ήταν αυτός. Διαφορετικά θα την έβγαζα με 990x, 970Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι άλλο τώρα γνωρίζουμε πότε βγαίνει ο 9590 της AMD και αξίζει να περιμένω ή να πάω σε 8350?

 

Έχω την εντύπωση ότι έχει βγει, αλλά προς θεού ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πας στον 9590 εκτός άμα θες να κάνεις κάποιο ρεκόρ σε overclock. Αυτός ο επεξεργαστής δεν έχει βγει για τους απλούς/power users. Μόνο για extreme overclockers που θα δώσουν τα 800$ που κοστίζει για κάποιο ρεκόρ.

 

http://www.guru3d.com/news_story/amd_fx_9590_benchmarks_surface.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

καλησπερα και χρονια πολλα

εχω μια απορια σχετικα με την καρτα γραφικων που θελω να παρω, αλλα δεν ξερω αν ειναι συμβατη με το μηχανημα μου, οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει

εδω ειναι το motherboard και η καρτα γραφικων 

και θελω να παρω αυτη την καρτα https://www.e-shop.gr/vga-msi-geforce-gtx1050-ti-4gt-oc-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514640

και επισης η καρτα καρτα γραφικων που εχω ειναι PCI-Express 2.0

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλη μια ερωτηση

εχω αυτες τις μνημες 

και θελω να παρω 2 16 αρες, θα ειναι συμβατες?

https://www.skroutz.gr/s/17305788/HyperX-Predator-16GB-DDR4-3200MHz-HX432C16PB3A-16.html?from=sku_spec_variations

Screenshot_22.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, GtcTurbo said:

σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλη μια ερωτηση

εχω αυτες τις μνημες 

και θελω να παρω 2 16 αρες, θα ειναι συμβατες?

https://www.skroutz.gr/s/17305788/HyperX-Predator-16GB-DDR4-3200MHz-HX432C16PB3A-16.html?from=sku_spec_variations

Screenshot_22.jpg

ΟΧΙ, ο ελεγκτής μνήμης των πρώτων Core iX είναι χάλια, δέχεται μόνο low density DIMMs.
Επίσης αυτές που έβαλες είναι DDR4 όχι DDR3 που παίρνει το σύστημά σου, δεν κουμπώνουν καν.
Εγώ θα έλεγα να μην πετάξεις άλλα χρήματα σε σύστημα 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...