Προς το περιεχόμενο

Δεξαμενες υγραεριου και χωρητικοτητα


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στο Honda CRV μια δεξαμενη που οταν αναβει λαμπακι και γυριζει σε υγραεριο χωραει 42-43 λιτρα

 

Δυο φορες στο ιδιο πρατηριο δεν ξερω τι εχει  συμβει και πηρε 47 λιτρα

Παντα σταματαει το γεμισμα εκει που σταματαει να τροφοδοτει απο μονη της η αντλια

 

Η τελευταια χθες που πηγα και γυρισα αυθημερον απο Αθηνα Κυμη και χωρις να μου εχει γυρισει στο υγραεριο πηρε 47 λιτρα...

Μου ειπε ο τυπος εκει οτι το καλοκαιρι καμμια φορα χωρανε περισσοτερο και αφου ειδε την δεξαμενη μου μου ειπε οτι αιναι 58 λιτρων και χωραει το 80% περιπου.

 

Τελικα μπορει να ισχυει κατι τετιοι ή το αυτονοητο οτι με εκλεψε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι 40 λίτρα και χωράει 35 με 36 λίτρα. Ποτέ δεν μου έχει πάρει παραπάνω.

 

Στου πατέρα μου που είναι 100 λίτρα, μου φαίνεται χωράει 80 λίτρα...

 

Επόμενως, εάν είναι 58 λίτρα και σου χωράει ΜΟΝΟ 42 λίτρα πήγαινε πες στον μηχανικό να στο αυξήσει. Τα 47 λίτρα που σου πήρε είναι πιο φυσιολογικό. Είναι 20% κάτω από τα 58 λίτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο Honda CRV μια δεξαμενη που οταν αναβει λαμπακι και γυριζει σε υγραεριο χωραει 42-43 λιτρα

 

Δυο φορες στο ιδιο πρατηριο δεν ξερω τι εχει  συμβει και πηρε 47 λιτρα

Παντα σταματαει το γεμισμα εκει που σταματαει να τροφοδοτει απο μονη της η αντλια

 

Η τελευταια χθες που πηγα και γυρισα αυθημερον απο Αθηνα Κυμη και χωρις να μου εχει γυρισει στο υγραεριο πηρε 47 λιτρα...

Μου ειπε ο τυπος εκει οτι το καλοκαιρι καμμια φορα χωρανε περισσοτερο και αφου ειδε την δεξαμενη μου μου ειπε οτι αιναι 58 λιτρων και χωραει το 80% περιπου.

 

Τελικα μπορει να ισχυει κατι τετιοι ή το αυτονοητο οτι με εκλεψε ?

Τα 47λιτρα ειναι οκ που πηρε, τοσο επρεπε να παρει. Τα 42 ειναι λιγα.

 

Αυτο το 20% κατω που λενε δεν ειναι απολυτο οσο θες μπορει να γινει...ειναι το ποσοστο το οποιο το κραταει για ασφαλεια.Μπορει σε εναν να ειναι 20% σε αλλον 10%.

 

Αυτο ρυθμιζεται.

 

Δεν σε κλεψανε 47 λιτρα πρεπει να παιρνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 47λιτρα ειναι οκ που πηρε, τοσο επρεπε να παρει. Τα 42 ειναι λιγα.

 

Αυτο το 20% κατω που λενε δεν ειναι απολυτο οσο θες μπορει να γινει...ειναι το ποσοστο το οποιο το κραταει για ασφαλεια.Μπορει σε εναν να ειναι 20% σε αλλον 10%.

 

Αυτο ρυθμιζεται.

 

Δεν σε κλεψανε 47 λιτρα πρεπει να παιρνεις...

 

 

Και γιατι στο ιδιο πρατηριο αλλη φορα με τελειωμενο το υγραεριο γεμισε με 42-43 λιτρα ενω τωρα ειχα εστω λιγο μεσα πηρε 47 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι στο ιδιο πρατηριο αλλη φορα με τελειωμενο το υγραεριο γεμισε με 42-43 λιτρα ενω τωρα ειχα εστω λιγο μεσα πηρε 47 ?

Το τελειωμενο υγραεριο που λες πως το βλεπεις απο το λαμπακι? αστο δεν βγαζεις ακρη ετσι.Ουτε το αν κανει αλλαγη ειναι σιγουρο οτι εχει τελειωσει.

 

Πολλες φορες παιζει ρολο και ο καιρος.Και φυσικα οδηγηση που του κανεις.

 

Δοκιμασε το σε αλλο πρατηριο αν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειωμενο υγραεριο που λες πως το βλεπεις απο το λαμπακι? αστο δεν βγαζεις ακρη ετσι.Ουτε το αν κανει αλλαγη ειναι σιγουρο οτι εχει τελειωσει.

 

Πολλες φορες παιζει ρολο και ο καιρος.Και φυσικα οδηγηση που του κανεις.

 

Δοκιμασε το σε αλλο πρατηριο αν ειναι.

 

Τα λαμπακια ειναι εντελως αναξιοπιστα..

 

Ειπα τελειωμενο γιατι ειχε γυρισει σε βρνζινη

 

Εντος πολης το γεμισμα μου βγαζει 260-270 χλμ και τα λαμπακια μεχρι τα 200 χλμ ειναι ολα αναμενα και μετα παιρνουν τον...κατηφορο

 

Στου γιου μου στα 100 χλμ ειναι αναμμενο μονο ενα και βγαζει αλλα 200 χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λαμπακια ειναι εντελως αναξιοπιστα..

 

Ειπα τελειωμενο γιατι ειχε γυρισει σε βρνζινη

 

Εντος πολης το γεμισμα μου βγαζει 260-270 χλμ και τα λαμπακια μεχρι τα 200 χλμ ειναι ολα αναμενα και μετα παιρνουν τον...κατηφορο

 

Στου γιου μου στα 100 χλμ ειναι αναμμενο μονο ενα και βγαζει αλλα 200 χλμ

Σε ολα τα αυτοκινητα ετσι ειναι γιαυτο σου λεω ασε τα λαμπακια οποτε ειναι ενταξει τα λιτρα που περνεις.

 

Εκεινη την φορα με τα 42λιτρα που λες μπορει απλα να ειχε μεσα αλλα να μην μπορουσε να το τραβηξει για καποιο λογο...οταν εχει λιγο μεσα επειδη μεταφερεται μεσα στην δεξαμενη το υγραεριο δεν μπορει να το τραβηξει οποτε αναγκαζεται να γυρισει σε βενζινη.

 

Πρεπει να δεις και που ειναι το σωληνακι που βγαζει το υγραεριο απο την δεξαμενη, γιατι καποιοι μαστορες κανουν αλχημειες οταν δεν βρισκουν την σωστη εξοδο για οποιοδηποτε λογο το βαζουν οπου γουσταρουν και γιαυτο δυσκολευεται να τραβηξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...