Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Benchmark του Metro LL δεν δινει σωστο Minimum για καμια απο τις 2. Στο game ποτε δεν προκειται να δεις 10-12fps.

 

Το benchmark του Sleeping Dogs ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΟC. Νταξει ΗΕΑΤ??? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ STABLE E??? νερο πηγε... Οκ προσγειονομαι λιγο,απλα εχουμε πει να ειμαστε λιγο πιο open mind :P Αυριο ανανεωνω με Skyrim και just cause 2,επισης ο φιλος μου με την  760 για καλη μας τυχη το ειχε κατεβασει το sleeping dogs και περιμενω να μου στειλει το αποτελεσμα. Cpu εχει τον 2500Κ . Εφυγααααα

Μην ξεχνας το Starcraft 2 plz!

 

Σε ευχαριστουμε φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε OVERCLOCK φαίνεται ξεκάθαρα το προβάδισμα της 7950 και αρκετά πάνω σε πολλά. 

 

Μάλλον εδώ τελειώνουν οι αντιπαραθέσεις.

 

Με αρκετά καλύτερες επιδόσεις σε overclock με λίγο καλύτερες επιδόσεις σε stock και με +1Gb RAM , είναι ξεκάθαρο πλέον πως η 7950 είναι αδιαμφισβήτητα καλύτερη κάρτα.

 

Το θέμα τώρα θα μετακυλήσει στις τιμές στην αγορά και πόσο βρίσκουμε κάθε μια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pro σορρυ που σε έγραψα, όμως δε προλαβαίνω

 

Σήμερα είναι η μέρα μου να μου σπάσει τα νεύρα σε hdmi ο driver της amd , ενώ της nvidia στο λάπτοπ δουλεύει καλά :P

 

Kατι τετοιο θεμα ειχα ακουσει οτι διορθωθηκε στους 13.6,για δοκιμασε.

 

@Asmodeus Δεν ξεχνω. Απλα αυτα τα δυο "αγοραστηκαν" προς το παρων :D Καλυνηχτα σε ολους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε OVERCLOCK φαίνεται ξεκάθαρα το προβάδισμα της 7950 και αρκετά πάνω σε πολλά. 

 

Μάλλον εδώ τελειώνουν οι αντιπαραθέσεις.

 

Με αρκετά καλύτερες επιδόσεις σε overclock με λίγο καλύτερες επιδόσεις σε stock και με +1Gb RAM , είναι ξεκάθαρο πλέον πως η 7950 είναι αδιαμφισβήτητα καλύτερη κάρτα.

 

Το θέμα τώρα θα μετακυλήσει στις τιμές στην αγορά και πόσο βρίσκουμε κάθε μια από αυτές.

 

Αν δεν ήσουν παρωπιδοφόρος μπορεί να έπαιρνα στα σοβαρά το post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε OVERCLOCK φαίνεται ξεκάθαρα το προβάδισμα της 7950 και αρκετά πάνω σε πολλά. 

 

Μάλλον εδώ τελειώνουν οι αντιπαραθέσεις.

 

Με αρκετά καλύτερες επιδόσεις σε overclock με λίγο καλύτερες επιδόσεις σε stock και με +1Gb RAM , είναι ξεκάθαρο πλέον πως η 7950 είναι αδιαμφισβήτητα καλύτερη κάρτα.

 

Το θέμα τώρα θα μετακυλήσει στις τιμές στην αγορά και πόσο βρίσκουμε κάθε μια από αυτές.

Σε OC το ξεραμε οτι η 7950 ειναι γρηγοροτερη.

 

Στοκ ειναι το 1GHz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήσουν παρωπιδοφόρος μπορεί να έπαιρνα στα σοβαρά το post σου.

 

 

Δες ξανα τις μετρησεις. Μιλανε απο μονες τους.

 

Το τι θα πεις εσυ , δεν εχει σημασια.

 

Το αν ειμαι βαμενος ? Οχι στις καρτες γραφικων δεν ειμαι.

 

Σε OC το ξεραμε οτι η 7950 ειναι γρηγοροτερη.

 

Στοκ ειναι το 1GHz?

 

 

Οσο στοκ ειναι το 1Ghz της 7950 στο review άλλο τόσο stock είναι και τα ρολόγια την 760 ... Κατάλαβες ?

 

Την διαφορά στην τιμή (κόστος) που έχουν στην Ελληνική αγορά την βρήκαμε και την δηλώσαμε για τις συγκεκριμένες κάρτες !!

 

Μπράβο, γιατί το έχω διαβάσει 10 φορές το ίδιο μήνυμα και έχεις πάρει από 10 διαφορετικά άτομα την ίδια απάντηση . +ενας και εγώ σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ξανα τις μετρησεις. Μιλανε απο μονες τους.

 

Το τι θα πεις εσυ , δεν εχει σημασια.

 

Το αν ειμαι βαμενος ? Οχι στις καρτες γραφικων δεν ειμαι.

Τακη , με ολο το σεβασμο κι χωρις να θελω να σε θιξω αλλα απο τοτε που παρακολουθω / συν-γραφουμε σε forums παντα AMD προτεινεις υποστυριζεις. Πολλες φορες εχεις δικιο αλλες οχι.

 

Παντος το στοκ της 7950 δεν ειναι το 1γιγα. Υπαρχουν κι 850 / 900 / 925 boost 7950.

 

Γενικα συμφωνα απο το τεστ αν καποιος κλοκαρει περνει σιγουρα την 7950 , αν οχι παει για 760.

 

Ευχαριστουμε τον pro . Καλο βραδυ σε ολα τα πρασσινο-κοκκινα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι τετοιο θεμα ειχα ακουσει οτι διορθωθηκε στους 13.6,για δοκιμασε.

 

@Asmodeus Δεν ξεχνω. Απλα αυτα τα δυο "αγοραστηκαν" προς το παρων :D Καλυνηχτα σε ολους!

ρε ντρέπομαι που θα το πω αυτό, αλλά ανακάλυψα ένα bug που είναι πραγματικά ξεφτίλα!!! και έχει συμβεί και σε παλιότερες κάρτες (από thread για 5xxx το έμαθα)

 

αν η κάρτα μου έχει χαμηλά ρολόγια κάνει διακοπές ο ήχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (σε hdmi πάντα)

 

στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η νέα tv,μετά νόμιζα ότι έχει conflict o hdmi driver του catalyst με αυτόν της κάρτας ήχου , αλλά με παραξένευε ότι ενώ στα παιχνίδια ο ήχος ήταν οκ στις ταινίες έκανε διακοπές

 

 

ανοίγω λοιπόν ένα furmark και βάζω μια ματρόσκα και ο ήχος έπαιζε κανονικά!!! :P

 

δηλαδή για να δω ταινία πρέπει παράλληλα να benchάρω :P :P :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη , με ολο το σεβασμο κι χωρις να θελω να σε θιξω αλλα απο τοτε που παρακολουθω / συν-γραφουμε σε forums παντα AMD προτεινεις υποστυριζεις. Πολλες φορες εχεις δικιο αλλες οχι.

 

 

Πηγαινε στα θεματα αναβαθμισεων και δες ποσες NVIDIA και πόσες AMD κάρτες έχω προτεινει  την τελευταία εβδομάδα και θα καταλάβεις. :-D

 

Απλά εδώ και πάρα πολύ καιρό οι AMD ήταν πιο VFM, όπως και τα AMD cpu στο 95% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η 7950 στο 1GHz vs 760 OC αποδιδει 4.7% καλυτερα ενω κοστιζει 15.4% περισσοτερο ειναι πιο vfm? OK παω πασο.

 

Οταν βάλεις μέσα όλες τις παραμέτρους θα δεις πως είναι από την στιγμή που κοστίζει μόνο 30€ παραπάνω.

 

Τα + ανεβάζει επιδόσεις σε OVERCLOCK

  + 1GB RAM !

 

Πήγαινε να δεις πόσο πληρώνεις μια 770 με 4GB RAM σε σχέση με μια 770 με 2GB RAM .... Είναι 100€ πάνω για το ίδιο πράγμα !!

 

Εδώ είναι μόνο 30€ παραπάνω  για +5% σε stock performance , ακόμα παραπάνω σε overclock και +1gb μνήμης/ :-D

 

Βέβαια όσο πιο φτηνή είναι η κάρτα τόσο σε μεγαλύτερο κοινό απευθύνεται, οπότε η πορεία την 760 δεν θα είναι κακή στην αγορά γιατί δεν μπορούν να δώσουν όλοι το +30€ ...

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δηλαδή η 760 2GB με την 760 4GB είναι το ίδιο πράγμα, ενώ για την 7950 τα 3GB είναι κάτι παραπάνω.

 

 

770 2GB VS 770 4GB = Εχει τον ιδιο πυρηνα, ίδια αύξηση επιδόσεων σε oc,  με παραπανω μνημη ! τα +2GB RAM τα πληρωνεις  100€ άρα το +1GB + 50€ !!!

 

7950 VS 760 =>Εδω εχεις δυνατοτερο πυρηνα, μεγαλύτερη αύξηση επιδόσεων σε oc, με παραπανω μνημη (+1gb) με μικροτερη αυξηση της τιμης ... +30€ !!

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ....

 

EDIT; Να σου πω πως δεν βάζω μέσα την τιμή εξωτερικού (evga). Εκεί συμφέρει η 760

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα στο αποτέλεσμα, ολοι οι μονοδρομοι , οι ξεκάθαρες επιλογες κλπ που γράφτηκαν , γκρεμίστηκαν απο αποψη επιδόσεων  .

 

Προσωπικά το πρωτο και κυριο κριτήριο αγορας ειναι το bugdet , εκει δίνω +1 στην 760 της evga, ειναι το απόλυτο vfm αν εισαι τυχερος και την βρεις οταν ψάχνεσαι για αγορα. Απο εκει και πέρα πρεπει να πούμε ασχετα με τις συμπαθειες μας πως και οι 2 καρτες ειναι φοβερες! 

 

οποια και να αγορασει ο επίδοξος αγοραστής δεν θα χασει.

 

τωρα για πιο advanced προγραμματα κλπ ε , επιλέγεις αναλογως, αν θες cuda πας nvidia αν θες openCL και πιο δυνατο compute ΑΤi.

 

Συμφωνώ μαζί σου.Αν σε ενδιαφέρει το OC,θες την επιπλέον vram λόγω ανάλυσης ή mods στα παιχνίδια,χρησιμοποιείς OpenCL κοιτάς σε 7950.Αν θες cuda,physx και πιο καλή τιμή πας σε 760.

 

ρε παιδια τα ειπαμε.. τα ξαναειπαμε... αντε να τα ξαναπουμε.. το 1000mhz ειναι το boost της 900αρας gigabyte συμφωνα με την ιδια την gιgabyte,

οποτε μια μετρηση με 1000αρα 7950 vs 760 oc, ειναι περα για περα legit! 

 

 

900 base/1000 boost έχει η 7950 του τεστ έτσι;Το λέω γιατί εγώ όταν λέω 1000αρα εννοώ base.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...