Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιδι εχει αναλυση 1440p (78% more pixels απο 1080p) κι εχει ενα απο τα πιο μνημοβορα παιχνιδια το Skyrim. Mεχρι 1080p δεν χρειαζωντε πανω απο 2gb πως να το κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με προβληματισε το Skyrim . Αλλού υπαρχει αυτο το φαινομενο? Μηπως ειναι bug? Τα γραφικα του , δεν δικαιολογουν τοσο memory usage. Σιγα τα textures που εχει. 

πχ metro http://www.guru3d.com/articles_pages/metro_last_light_graphics_performance_review_benchmark,8.html

crysis 3 http://www.guru3d.com/articles_pages/crysis_3_graphics_performance_review_benchmark,8.html

(αλλα κ εκει η 7950 ειναι unplayble http://www.guru3d.com/articles_pages/crysis_3_graphics_performance_review_benchmark,7.html )

 

Αλλα ετσι κ αλλως δεν δινει πλεονεκτημα http://www.bit-tech.net/hardware/2013/06/25/nvidia-geforce-gtx-760-2gb-review/6

(κοιτα που σε 5,760 x 1,080 8x AA 16x AF w/ high res texture pack , η 7950 μενει πισω κ ας εχει +1Gb)

 

Για το οδηγο δεν εχω να πω κατι. Εξαιρεση στον κανονα.  Κ εγω τον ειχα. Ξερω τι εκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει 5 παιχνίδια σε προηγούμενο ποστ στα οποία σε max σε 1080p θα συναντήσεις πάνω από 2GB χρήση ραμ .

 

Να μην λέμε ότι θέλουμε λοιπόν, ανάλογα τι θέλουμε να στηρίξουμε !

 

Το skyrim θα πας να το ξαναγαψεις εσύ και εγώ ή θα το παίζουμε όπως οτ έβγαλε η εταιρία ?

 

Παραπάνω έχεις αναιρέσει 5 πράγματα στα οποία η 7950 είναι ανώτερη ....

 

Στην κοινότητα εδώ ανέβηκε ένα review το οποίο δείχνει την 7950 ελαφρά ανώτερη !

 

Δεν χρειάζεται να κοιτάξετε κάπου αλλού ! Τις μετρήσεις τις έχετε μπροστά σας  και είναι το νεότερο (τελευταίους driver) με τις δυο κάρτες !

 

Αν εθελοτυφλείτε ...... τι να κάνουμε ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει 5 παιχνίδια σε προηγούμενο ποστ στα οποία σε max σε 1080p θα συναντήσεις πάνω από 2GB χρήση ραμ .

Ναι αλλα δεν το βλεπουμε αυτο σε διαφορά στην οθονη μας δλδ σε frames / sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σου εχω γραψει οτι τα παιχνιδια που ζητανε επιπλεον ram δεν μπορει να τα σηκωσει ο πυρινας

εκτος αν παιζεις παιχνιδια με 10-15fps

 

 

Στο video  παραπανω σου εδωσα παραδειγμα με το skyrm , στο οποίο η 7950 με 3GB  μνημης σε χρήση δίνει 60FPS  !!

 

Τα 60fps δείχνουν ότι η κάρτα έχει την δύναμη στο πυρήνα για να σηκώσει τέτοια games !

 

Αρα ΑΤΟΠΟ ..........

 

Ναι αλλα δεν το βλεπουμε αυτο σε διαφορά στην οθονη μας δλδ σε frames / sec.

 

Πηγαινε να δεις ποσοι με 7870 LE TAHITI και πόσοι άλλοι με κάρτες των 2GB μιλάνε για απότομα droop σε FPS σε περίεργες σκηνές που γεμίζουν τα 2GB μνήμης !

 

Μια αναζήτηση στο google θα σε πείσει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video  παραπανω σου εδωσα παραδειγμα με το skyrm , στο οποίο η 7950 με 3GB  μνημης σε χρήση δίνει 60FPS  !!

 

Τα 60fps δείχνουν ότι η κάρτα έχει την δύναμη στο πυρήνα για να σηκώσει τέτοια games !

 

Αρα ΑΤΟΠΟ ..........

 

 

Πηγαινε να δεις ποσοι με 7870 LE TAHITI και πόσοι άλλοι με κάρτες των 2GB μιλάνε για απότομα droop σε FPS σε περίεργες σκηνές που γεμίζουν τα 2GB μνήμης !

 

Μια αναζήτηση στο google θα σε πείσει ...

καθολου ατοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το βίντεο .... δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

ποια video μωρε?

εγω δεν ειχα συναντισει κανενα θεμα με τα 2 που ειμουν εκτος αν η ατι χρειαζεται εππιπλεον μνημη να διαχιριστει απο την nvidia!

κατι τετοιο εχει ακουστει σε διπλανο forum

 

εξερειτε το skyrim+mods που δεν το εχω παιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video  παραπανω σου εδωσα παραδειγμα με το skyrm , στο οποίο η 7950 με 3GB  μνημης σε χρήση δίνει 60FPS  !!

Επανελαβε μετα απο μενα : "στο λινκ που σου παρεθεσα http://www.bit-tech.net/hardware/2013/06/25/nvidia-geforce-gtx-760-2gb-review/6 ( το οποιο το εκανες γαργαρα μαλλον / αυτο μη το επαναλαβεις ) , σε ρυθμισεις 2,560 x 1,200 8x AA 16x AF w/ high res texture pack , η 760 2Gb (ετσι γιατι σου αρεσουν τα bold ) βγαζει 2fps πανω απο την 3Gb 7950 κ 1 κατω σε minimum."

 

Αν αυτο το 1 frame/sec αποτελει για σενα σημαντικοτατο κριτηριο ,  τοτε τι να πω...τελειωσαμε με αυτο το επιχειρημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι ρυθμίσεις παίζεις. Ξέρω ότι ανά διαστήματα μέσα στο games και ορισμένα game θα συναντήσεις χρήση πάνω από 2GB RAM .

 

Επίσης η κατάσταση σήμερα μπορεί να μην είναι τόσο τραγική σε αυτό το κομμάτι ! Οταν όμως κάποιος αγοράζει κάρτα για το σύστημά του για μεγάλο χρονικό διάστημα, οι περισσότεροι δεν αγοράζουν κάερα για 7 μήνες, τότε παίζει μεγάλο ρόλο για το αν θα είναι χρηστική η κάρτα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει 5 παιχνίδια σε προηγούμενο ποστ στα οποία σε max σε 1080p θα συναντήσεις πάνω από 2GB χρήση ραμ .

 

Να μην λέμε ότι θέλουμε λοιπόν, ανάλογα τι θέλουμε να στηρίξουμε !

 

Το skyrim θα πας να το ξαναγαψεις εσύ και εγώ ή θα το παίζουμε όπως οτ έβγαλε η εταιρία ?

 

Παραπάνω έχεις αναιρέσει 5 πράγματα στα οποία η 7950 είναι ανώτερη ....

 

Στην κοινότητα εδώ ανέβηκε ένα review το οποίο δείχνει την 7950 ελαφρά ανώτερη !

 

Δεν χρειάζεται να κοιτάξετε κάπου αλλού ! Τις μετρήσεις τις έχετε μπροστά σας  και είναι το νεότερο (τελευταίους driver) με τις δυο κάρτες !

 

Αν εθελοτυφλείτε ...... τι να κάνουμε ....

Ποια παιχνιδια παρεθεσες? Εγω ενα βιντεο ειδα απο το Skyrim @ 1440p

 

Τι εχω αναιρεσει για εξηγησε μου σε παρακαλω πες μου τα 5 points που αναιρεσα κι αδικισα την 7950.

 

Στο review , ειδαμε την 7950 @ 1GHz να ειναι 4.7% γρηγοροτερη απο την 760 OC ενω ειναι 15.4% ακριβοτερη.

 

Aσε το τι στηριζω εγω (AMD cpu + gpu εχω) , το τι στηριζεις εσυ το ξερουμε χρονια τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανελαβε μετα απο μενα : "στο λινκ που σου παρεθεσα http://www.bit-tech.net/hardware/2013/06/25/nvidia-geforce-gtx-760-2gb-review/6 ( το οποιο το εκανες γαργαρα μαλλον / αυτο μη το επαναλαβεις ) , σε ρυθμισεις 2,560 x 1,200 8x AA 16x AF w/ high res texture pack , η 760 2Gb (ετσι γιατι σου αρεσουν τα bold ) βγαζει 2fps πανω απο την 3Gb 7950 κ 1 κατω σε minimum."

 

Αν αυτο το 1 frame/sec αποτελει για σενα σημαντικοτατο κριτηριο ,  τοτε τι να πω...τελειωσαμε με αυτο το επιχειρημα?

 

 

Μου αρεσουν τα bold για να καταλαβαινομαστε. Οταν κανεις review ξερεις πως γινεται αυτο ?

 

Μαλλον οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι ρυθμίσεις παίζεις. Ξέρω ότι ανά διαστήματα μέσα στο games και ορισμένα game θα συναντήσεις χρήση πάνω από 2GB RAM .

 

Επίσης η κατάσταση σήμερα μπορεί να μην είναι τόσο τραγική σε αυτό το κομμάτι ! Οταν όμως κάποιος αγοράζει κάρτα για το σύστημά του για μεγάλο χρονικό διάστημα, οι περισσότεροι δεν αγοράζουν κάερα για 7 μήνες, τότε παίζει μεγάλο ρόλο για το αν θα είναι χρηστική η κάρτα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

τα δικα σου εσυ για το μελλον

δεν μπορει σημερα να διχειριστουν την εππιλεον μνημη σε βαρια game το χ εχει ερθει απο το 1,5 γιγα και εσυ μιλας για το μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνιδια παρεθεσες? Εγω ενα βιντεο ειδα απο το Skyrim @ 1440p

 

Τι εχω αναιρεσει για εξηγησε μου σε παρακαλω πες μου τα 5 points που αναιρεσα κι αδικισα την 7950.

 

Στο review , ειδαμε την 7950 @ 1GHz να ειναι 4.7% γρηγοροτερη απο την 760 OC ενω ειναι 15.4% ακριβοτερη.

 

Aσε το τι στηριζω εγω (AMD cpu + gpu εχω) , το τι στηριζεις εσυ το ξερουμε χρονια τωρα .

 

 

Οταν πηγαινω ταμειο με ενδιαφερει το VFM !

 

Οταν μιλάω τεχνολογικά με ενδιαφέρει το καλύτερο σε θέματα απόδοσης προιόν !

 

Συμπερασματικά υποστηρίζω τις εταιρίες που μου δίνουν VFM προιόν τα τελευταία 4 χρόνια ! Αυτό θα το δεις και στα θέματα των αναβαθμίσεων με το πόσες Nvidia κάρτες έχω προτείνει τελευταία που η NVIDIA σε 2-3 μοντέλα έχει πολύ καλές τιμές !

 

Το αν η 780 είναι ανώτερη από μια 7970 δεν θα προσπαθήσω να το διαστρεβλώσω.

 

Σας ξαναλέω κάνετε μια αναζήτηση στο google και δείτε πόσοι έχουν ψιλοθεματάκια με τα 2gb ram τα οποία σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι επαρκέστατα αλλά σε ορισμένες όχι.

 

Μπορεί δυο κάρτες να συμπεριφέρονται πάνω κάτω το ίδιο σε ένα game και σε συγκεκριμένες στιγμές να έχουν fr. dr. λόγω μνήμης . Στην μπαρίτσα με τα FPS στον μέσω όρο θα δείτε πως οι κάρτες είναι μια χαρά για games βάση των AVG fps.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά για να διυλίζουμε τον κώνωπα .

 

Από εκεί και πέρα και με το σκεπτικό σας να πάω, μου βγάζεται την 760 σαν περιορισμένων δυνατοτήτων κάρτα έως 1080p , ανώτερη από μια κάρτα ΜΗ περιορισμένων δυνατοτήτων !

Μόνοι σας το λέτε ... Οκ ..............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...