Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρεσουν τα bold για να καταλαβαινομαστε. Οταν κανεις review ξερεις πως γινεται αυτο ?

 

Μαλλον οχι.

Διαφωτισε με. Με αποδειξεις παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα δικα σου εσυ για το μελλον

δεν μπορει σημερα να διχειριστουν την εππιλεον μνημη σε βαρια game το χ εχει ερθει απο το 1,5 γιγα και εσυ μιλας για το μελλον

Nαι σε 1 χρονο θα κοβει τα frames η vram κι οχι ο πυρινας. Οκ.

 

Οταν πηγαινω ταμειο με ενδιαφερει το VFM !

 

Οταν μιλάω τεχνολογικά με ενδιαφέρει το καλύτερο σε θέματα απόδοσης προιόν !

 

Συμπερασματικά υποστηρίζω τις εταιρίες που μου δίνουν VFM προιόν τα τελευταία 4 χρόνια !

 

Το αν η 780 είναι ανώτερη από μια 7970 δεν θα προσπαθήσω να το διαστρεβλώσω.

 

Σας ξαναλέω κάνετε μια αναζήτηση στο google και δείτε πόσοι έχουν ψιλοθεματάκια με τα 2gb ram τα οποία σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι επαρκέστατα αλλά σε ορισμένες όχι.

 

Μπορεί δυο κάρτες να συμπεριφέρονται πάνω κάτω το ίδιο σε ένα game και σε συγκεκριμένες στιγμές να έχουν fr. dr. λόγω μνήμης . Στην μπαρίτσα με τα FPS στον μέσω όρο θα δείτε πως οι κάρτες είναι μια χαρά για games βάση των AVG fps.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά για να διυλίζουμε τον κώνωπα .

Ρε φιλε μας λες οτι η 7950 ειναι ανωτερο προιον απο αποψη επιδοσεων ενω ταυτοχρονα ειναι και καλυτερο vfm απο την 760.

 

Γενικευεις. Η 7950 στα 1000 ειναι 4.7% ανωτερη απο την 760 OC ενω ειναι 15.4% ακριβοτερη , ειναι πιο vfm? OXI απλα μαθηματικα.

 

Στην αγορα υπαρχουν 7950 που ειναι στα 800 / 850 / 900 / 925 κι ολες αυτες ειναι κατωτερες απο αποψη επιδοσεων απο την 760 OC αλλα ταυτοχρονα ακριβοτερες κατα 8%.

 

Αν θελεις να κλοκαρεις πας στην 7950 χωρις 2η σκεψη αν οχι σε 760 OC και γλιτωνεις 40ε .

 

Μετα απο 1-1.5 χρονο πουλας την 760 καμια 140ε βαζεις τα 40ε που γλιτωσες απο την 7950 κι καμια 60αρα ακομη κι πας σε next gen gpu και δε σε κοβει ουτε ο πυρηνας ουτε η vram ουτε τιποτα. Αλλα εσυ παρε την 7950 με τα 3gb που μετα απο 2 χρονια θα τρεχει τα παιχνιδια στο μαξ λογο μνημης.

 

Βγαλε τα κοκκινα γυαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον δικο σου εγκεφαλο το +1 Gb μνημης αποτελει σημαντικο παραγοντα αποφασης.

Για τον δικο μου δεν ειναι. Δεν ειναι διοτι κρινω οτι τα 2Gb ειναι επαρκεστατα. 

Ετσι κ αλλιως ανηκω στην συντριπτικη πλειοψηφια που εχω οθονη σε αναλυση 1920Χ1080. 

Εκει δεν θα συναντησω ποτέ προβλημα. 

Οταν θα αρχισω να συναντω , ειναι διοτι θα με κοψει η ιπποδυναμη του πυρηνα. 

 

Για σους παιζουν σε πιο πεγαλη αναλυση αν πανε στην 7950. Αλλα οπωςειπα κ παραπανω , μ@λακια θα κανουν διοτι η 7950 ειναι αδυναμη. Τι νοημα εχει να παιζω με 20fps? 

 

Αρα καλυτερα να κοιταξω το χρημα κ τα features διοτι απο επιδοσεις ειναι πολυ κοντα (λιγο πανω η 7950). 

Οταν ξεκαθαρισει η αγορα θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.  Σημερα ομως στην Ελλαδα , συμφερει η 760. Τελεια κ - . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην υποτιμάτε τόσο τη μνήμη και σε περασμένες γενιές που η amd έπαιζε σε 2 και η Nvidia σε 1.5 φάνηκε πως είχε δίκιο

 

Τα 3 της 7950 συμφωνώ ότι προς το παρόν ακούγονται άχρηστα, όμως ενδεχομένως να μην είναι στο μέλλον

 

Αυτή τη στιγμή τα 3 πάντως κάνουν τις amd καλύτερη επιλογή για crossfire για όποιον ενδιαφέρεται μιας και το σωστό είναι οι δύο κάρτες να προορίζονται για ανάλυση άνω του 1080p και το sli με 760 σίγουρα θα υστερεί σημαντικά λόγω μνήμης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κραταει γερα ακομη η 7950, απο την αλλη βεβαια, ισως δουμε και καλυτερα νουμερα απο την 760 σε νεοτερους drivers. Στο hitman βλεπω 9 Fps διαφορα, τα οποια ακολουθουνται απο το arkham city (8 fps). Περαν αυτου, τιποτα το εξωπραγματικο. Στην τιμη που την εδινε η evga, η 760 ειναι αριστη καρτα (για τα χρηματα της), στα 260+ ομως, δυσκολευομαι λιγο να της δωσω το vfm. Συγχαρητηρια στον prospector 8 φυσικα για τον κοπο που εκανε να μας δωσει αυτα τα πολυτιμα στατιστικα για τις 2 καρτες.

Μια ερώτηση εδώ , Ενδιαφέρομαι πολύ για αυτή την κάρτα και έχω πατίσει "notify me" σε όλες τις εκδοχές της 760. Τα μεταφορικά τα πληρώνω μέσω paypal ή εδώ όταν μου έρθει, και πόσα είναι. 12; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην υποτιμάτε τόσο τη μνήμη και σε περασμένες γενιές που η amd έπαιζε σε 2 και η Nvidia σε 1.5 φάνηκε πως είχε δίκιο

 

Τα 3 της 7950 συμφωνώ ότι προς το παρόν ακούγονται άχρηστα, όμως ενδεχομένως να μην είναι στο μέλλον

 

Αυτή τη στιγμή τα 3 πάντως κάνουν τις amd καλύτερη επιλογή για crossfire για όποιον ενδιαφέρεται μιας και το σωστό είναι οι δύο κάρτες να προορίζονται για ανάλυση άνω του 1080p και το sli με 760 σίγουρα θα υστερεί σημαντικά λόγω μνήμης

 

 

Ειναι 5 τομεις για τους οποιους πληρωνεις το κατι παραπανω !

 

Κανεις δεν ειπε πως η 760 ειναι κακη καρτα .

 

Απλα ορισμένοι εδώ μέσα προσπαθούν να τα μηδενίσουν ....

 

Δεν ειναι ετσι,  οταν η εταιρια που υποστηριζουν ζητα περισσοτερα χρηματα για να αυξησει την μνήμη στο ιδιο προιον της δεν λένε κουβέντα και δεν κάνουν τις ανάλογες συγκρίσεις .

 

Για εμενα τελος ! Ο καθε ενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα . Δεν υπάρχει λόγος να έχουμε όλοι την ίδια άποψη.

 

Ετσι κι αλλιώς πότε την είχαμε ....? :-D ΠΟΤΕ !!

 

Για να δούμε πόσα ΑΝ άκουσα σήμερα και δεν έχει περάσει 1 ώρα.

 

Αν παίζω μόνο έως 1080p δεν έχει διαφορά ..

Αν παίζω με την κάρτα μόνο για ένα έτος δεν έχει διαφορά. Οι περισσότεροι σημερινοί τίτλοι.

Αν δεν κάνω cross/sli δεν έχει διαφορά.

Αν δεν τρέχω openCL , μέχρι και το FFMPEG το υποστηρίζει πλέον δεν έχει διαφορά . http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQwNzM

Aν δεν κλοκάρεις δεν έχει διαφορά .

Αν...

Αν...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η 7950 δεν έχει κανένα από τα παραπάνω AN  πάντως. Για αυτό πληρώνεις +30€ αν τα έχεις ! Δεν είσαι υποχρεωμένος αν δεν τα έχεις, πας στην αμέσως μικρότερη = 760, μια χαρά θα σε βολέψει καρτάρα είναι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση εδώ , Ενδιαφέρομαι πολύ για αυτή την κάρτα και έχω πατίσει "notify me" σε όλες τις εκδοχές της 760. Τα μεταφορικά τα πληρώνω μέσω paypal ή εδώ όταν μου έρθει, και πόσα είναι. 12; Ευχαριστώ!

Θα προστεθούν στην τιμή και θα πληρώσεις συνολικά με Pay_Pal ναι 12 ευρώ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prospector οι καρτες ειναι ιδιες με το πρωτο στα στοκ?

εχουν πειραχτει ρευματα?

Οχι καθολου, μονο αυτα τα +20 power της ΑΤΙ και το +110% της nvidia. H 760 συμφωνα με το gpuz, εδιχνε μεχρι 1.212V σε full load και η 7950 εδειχνε 1.25V, γιαυτο και πιστευω ηταν λιιιγο πιο θερμη απο την 760.. Καταταλα να τονισω οτι η Gigabyte υλοποιηση θεωρειται απο τις καλυτερες σε θεμα θερμοκρασιας για την 760 διοτι ειχα δει σε 10cards review, 1η ηταν η iChill και δευτερη ηGigabyte, οι μοναδικες που βγαζανε στο review κατω απο 70°C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 5 τομεις για τους οποιους πληρωνεις το κατι παραπανω !

 

Κανεις δεν ειπε πως η 760 ειναι κακη καρτα .

 

Απλα ορισμένοι εδώ μέσα προσπαθούν να τα μηδενίσουν ....

 

Δεν ειναι ετσι,  οταν η εταιρια που υποστηριζουν ζητα περισσοτερα χρηματα για να αυξησει την μνήμη στο ιδιο προιον της δεν λένε κουβέντα και δεν κάνουν τις ανάλογες συγκρίσεις .

 

Για εμενα τελος ! Ο καθε ενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα . Δεν υπάρχει λόγος να έχουμε όλοι την ίδια άποψη.

 

Ετσι κι αλλιώς πότε την είχαμε ....? :-D ΠΟΤΕ !!

 

Για να δούμε πόσα ΑΝ άκουσα σήμερα και δεν έχει περάσει 1 ώρα.

 

Αν παίζω μόνο έως 1080p δεν έχει διαφορά ..

Αν παίζω με την κάρτα μόνο για ένα έτος δεν έχει διαφορά. Οι περισσότεροι σημερινοί τίτλοι.

Αν δεν κάνω cross/sli δεν έχει διαφορά.

Αν δεν τρέχω openCL , μέχρι και το FFMPEG το υποστηρίζει πλέον δεν έχει διαφορά . http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQwNzM

Aν δεν κλοκάρεις δεν έχει διαφορά .

Αν...

Αν...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η 7950 δεν έχει κανένα από τα παραπάνω AN  πάντως. Για αυτό πληρώνεις +30€ αν τα έχεις ! Δεν είσαι υποχρεωμένος αν δεν τα έχεις, πας στην αμέσως μικρότερη = 760, μια χαρά θα σε βολέψει καρτάρα είναι .

Μα αυτα τα ΑΝ καθοριζουν αν θα παρει καποιος 760 η 7950. Οι διαφορες ειναι μικρες και στην αποδοση και στην τιμη , οποτε καποιος πρεπει να δει τι τον συμφερει καλυτερα , ολα τα υπολοιπα ειναι fanboισμοι.

 

Τα 40ε παραπανω ειναι χρηματα για προιοντα ιδιας δυναμηκοτητας με μικροδιαφορες.

 

 

 

Ερωτηση προς τον pro , η 7950 ερχεται χρονισμενη στα 900 κι με bios update παει 1 ghz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζω μόνο έως 1080p δεν έχει διαφορά ..επιτελους το καταλαβες

Αν παίζω με την κάρτα μόνο για ένα έτος δεν έχει διαφορά. Οι περισσότεροι σημερινοί τίτλοι.επιτελους το καταλαβες κ αυτο. Αργοτερα θα σε κοψει ΠΡΩΤΑ ο πυρηνας. 

Αν δεν κάνω cross/sli δεν έχει διαφορά. ποιος μιλησε για crossfire/sli ?

Αν δεν τρέχω openCL , μέχρι και το FFMPEG το υποστηρίζει πλέον δεν έχει διαφορά . http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQwNzM εξειδικευμενη εφαρμογη. Το ιδιο μπορει να πει καποιος για το Cuda. 

Aν δεν κλοκάρεις δεν έχει διαφορά . Τα ξαναπαμε . Δεν κανουν ολοι overclocking. Να μη σου πω η πλειοψηφια. 

Αν... ποιο αν?

Αν... ποιο αν ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η 7950 δεν έχει κανένα από τα παραπάνω AN  πάντως.  Τα οποια τα ξεραμε ηδη. Επισης σημαντικο κ δεν το αναφερεις "ΑΝ καποιος δεν θελει να χανει ολα τα features -> βλ  Physx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αν σου τα έβαλα για να δεις πως η μια κάρτα τα έχει και η άλλη όχι.

 

Συμπερασματικά είναι ίδιας δυναμικότητας σε συγκεκριμένο περιβάλλον και όχι σε ΚΑΘΕ περιβάλλον. :-D

 

Αντε συμφωνούμε σιγά σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις λιγο που το εψαξα και στο ιντερνετ, νομιζω με τον Γενάρη - Φλεβάρη η gigabyte ανανεωσε το αποθεμα στα μαγαζια, με καρτες οι οποιες ειτε ειναι με 1000/1250 base clocks οπως του ηρθε του Qsis αλλα αυτο το bios δεν το εχουν στοsite τους, ειτε ειναι με 900base 1000 boost/1250 οπως ειναι του φιλου μου και ειναι το τελευταιο bios που εχει βγαλει η gigabyte που το εχει και στο site της..

 

Εγω πιστευω αν τωρα παει να παρει καποιος απο το Msystems την 7950 gigabyte, το ποσοστο να εχει 1000core clock ανεξαρτητου bios, ειναι πανω απο 90%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν παίζω μόνο έως 1080p δεν έχει διαφορά ..επιτελους το καταλαβες

Αν παίζω με την κάρτα μόνο για ένα έτος δεν έχει διαφορά. Οι περισσότεροι σημερινοί τίτλοι.επιτελους το καταλαβες κ αυτο. Αργοτερα θα σε κοψει ΠΡΩΤΑ ο πυρηνας. 

Αν δεν κάνω cross/sli δεν έχει διαφορά. ποιος μιλησε για crossfire/sli ?

Αν δεν τρέχω openCL , μέχρι και το FFMPEG το υποστηρίζει πλέον δεν έχει διαφορά . http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQwNzM εξειδικευμενη εφαρμογη. Το ιδιο μπορει να πει καποιος για το Cuda. 

Aν δεν κλοκάρεις δεν έχει διαφορά . Τα ξαναπαμε . Δεν κανουν ολοι overclocking. Να μη σου πω η πλειοψηφια. 

Αν... ποιο αν?

Αν... ποιο αν ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η 7950 δεν έχει κανένα από τα παραπάνω AN  πάντως.  Τα οποια τα ξεραμε ηδη. Επισης σημαντικο κ δεν το αναφερεις "ΑΝ καποιος δεν θελει να χανει ολα τα features -> βλ  Physx

 

 

Κανείς δεν σου είπε πως δεν παίζεις με 2GB ... Υπάρχουν συγκεκριμένα games που σε συγκακριμένα settings και σε 1080p σε στιγμές ζητούν πάνω από 2gb ram . Προτιμώ ένα προιόν το οποίο θα έχει αέρα και για μελλοντικά.

 

Οχι δεν θα σε κόψει τόσο ο πυρήνας ... Σχεδόν όλες τις αναβαθμίσεις μου σε κάρτες γραφικών τις έχω κάνει λόγω μνήμης ... Τα +GB την εποχή που αγόραζα ήταν ακριβά οπότε πήγαινα στα λιγότερα και το αποτέλεσμα ήταν να έχω μικρότερη διάρκεια ζωής.

 

Το cuda φιλε μου ΔΕΝ είναι ανοικτό πρότυπο να μπαίνει σε κάθε εφαρμογή ! Πήγαινε να δεις τι χαμός γίνεται στην υποστήριξη του OPENCL τελευταία.  Από ffmpeg, libre office, winzip και οποιαδήποτε κουτσοεφαρμογή τσαμπέ θα το φοράει επάνω ... Εβαλα link πριν για αυτό. Ακόμα και η ADOBE άρχισε να παρατάει το cuda, δες premiere, photoshop.

Ο λόγος δεν είναι φυσικά οι κάρτες της AMD , αλλά τα APUS της Intel και της AMD που γίνεται το πανηγύρι . Κάποιον λοιπόν που δεν τον ενδιαφέρουν συγκεκριμένες εφαρμογές που υποστηρίζουν cuda, σχεδόν σίγουρα θα τον ενδιαφέρουν κάποιες εφαρμογές που υποστηρίζουν opencl και τις τρέχει και σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αν σου τα έβαλα για να δεις πως η μια κάρτα τα έχει και η άλλη όχι.

 

Συμπερασματικά είναι ίδιας δυναμικότητας σε συγκεκριμένο περιβάλλον και όχι σε ΚΑΘΕ περιβάλλον. :-D

 

Αντε συμφωνούμε σιγά σιγά.

Mα για να συμφωνησεις σε αυτα που ειναι αυτονοητα μας βγαζεις το λαδι!

 

Να αντιστρεψω το ερωτημα μονο και μονο για να σε πειραξω . Αξιζει η 7950 τα 40ε παραπανω για ολα τα "περιβαλλοντα"?

 

Κοιτα να δεις λιγο που το εψαξα και στο ιντερνετ, νομιζω με τον Γενάρη - Φλεβάρη η gigabyte ανανεωσε το αποθεμα στα μαγαζια, με καρτες οι οποιες ειτε ειναι με 1000/1250 base clocks οπως του ηρθε του Qsis αλλα αυτο το bios δεν το εχουν στοsite τους, ειτε ειναι με 900base 1000 boost/1250 οπως ειναι του φιλου μου και ειναι το τελευταιο bios που εχει βγαλει η gigabyte που το εχει και στο site της..

 

Εγω πιστευω αν τωρα παει να παρει καποιος απο το Msystems την 7950 gigabyte, το ποσοστο να εχει 1000core clock ανεξαρτητου bios, ειναι πανω απο 90%.

Ααα δηλαδη ειναι λιγο ρουλετα , οκ φιλε ευχαριστω.

 

 

 

Οχι δεν θα σε κόψει τόσο ο πυρήνας ... Σχεδόν όλες τις αναβαθμίσεις μου σε κάρτες γραφικών τις έχω κάνει λόγω μνήμης ... Τα +GB την εποχή που αγόραζα ήταν ακριβά οπότε πήγαινα στα λιγότερα και το αποτέλεσμα ήταν να έχω μικρότερη διάρκεια ζωής.

 

 

Υπερβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...