Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Να αντιστρεψω το ερωτημα μονο και μονο για να σε πειραξω . Αξιζει η 7950 τα 40ε παραπανω για ολα τα "περιβαλλοντα"?

 

Αφου βρε δεν καταλαβαινες τοση ωρα και το εχω πει τοσες φορες πως θεωρω την 7950 πιο ολοκληρωμενη λυση.

 

Αν θα εδινα τα +30-40€ για να την πάρω?

 

Εξαρτάται το budget που θα είχα διαθέσιμο για το σύστημά μου, αν θα μου έκοβε από κάπου αλλού (σημαντικότερο τομέα) , αν το σύστημά μου έχει την προοπτική του crossfire (δες μητρική) για να βγάλω μια αναβάθμιση φτηνά με μεταχειρισμένη, ποια είναι τα παιχνίδια που παίζω, αν έχω πολύ δυνατό επεξεργαστή στο σύστημα ή θα τρέχω μέσω opencl σε πολλές κουτσοεφαρμογές, αν χρησιμοποιώ opencl εφαρμογές, αν χρησιμοποιώ cuda.

 

Τό ότι θα κλοκάρω κάποια στιγμή είναι δεδόμένο και γενικά είναι δεδομένο για εμάς που ασχολούμαστε με το άθλημα! Αυτό πιστεύω.

Στην ανάλογη ενότητα κάνεται κόντρες όλη την ημέρα, και μετά θέλετε να μιλήσουμε για default κάρτες ... ενώ τους πίνεται το αίμα ...εεε, ή το ένα ή το άλλο θα ισχύει !

 

Κάποτε στην αγορά υπήρχε ένα προιόν που λεγόταν AMD ATHLON X2 64 6000+ το οποίο είχε -100€ από τον αντίστοιχο C2D Ε6600 .

Σε default ο 6000+ ήταν 2% ανώτερος !!! Ο c2d όμως έπαιρνε +1Ghz κλοκάρισμα και περνούσε μπροστά !

 

Ποιος επεξεργαστής από τους δυο πουλούσε θυμάσαι ? :-D

Ποιος λεγόταν  ανώτερος εδώ μέσα στα ίδια φόρουμ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου βρε δεν καταλαβαινες τοση ωρα και το εχω πει τοσες φορες πως θεωρω την 7950 πιο ολοκληρωμενη λυση.

 

Αν θα εδινα τα +30-40€ για να την πάρω?

 

Εξαρτάται το budget που θα είχα διαθέσιμο για το σύστημά μου, αν θα μου έκοβε από κάπου αλλού (σημαντικότερο τομέα) , αν το σύστημά μου έχει την προοπτική του crossfire (δες μητρική) για να βγάλω μια αναβάθμιση φτηνά με μεταχειρισμένη, ποια είναι τα παιχνίδια που παίζω, αν έχω πολύ δυνατό επεξεργαστή στο σύστημα ή θα τρέχω μέσω opencl σε πολλές κουτσοεφαρμογές, αν χρησιμοποιώ opencl εφαρμογές, αν χρησιμοποιώ cuda.

Εγω παιζω σε 1680x1050 , Crossfire / SLi δεν με ενδιαφερουν και ειμαι κατα γενικοτερα , αρα γιατι να δωσω 40ε παραπανω? και να τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις στα 1680 να μην κοιτάξεις καν αυτές τις κάρτες, παίζεις και με κάτω των 200€ κάρτα.

 

Αλλά το θέμα δεν είναι τι κάνω εγώ και εσύ ! Το θέμα είναι πως έχουμε δυο κάρτες από τις οποίες η μια είναι συγκεκριμένων περιπτώσεων και η άλλη τις καλύπτει περισσότερο όλες !

 

Αρα δεν μπορούμε να πούμε πως η Α = Β ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγώ την gigabyte 7950,το rev.2 της κάρτας έρχεται με το τελευταίο bios 900-1000 boost/1250.

To rev.2 το λέει και στο αυτοκόλλητο πάνω στο κουτί,οπότε εύκολα τσεκάρεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειωνουμε.

Εαν καποιος θελει καινουργια καρτα σε αυτες τις τιμες και πετυχει την ευκαιρια της evga για την 760 παει σε αυτην.

εαν ζοριζεται οικονομικα και ετυχε μετα απο πολυ κοπο να μαζεψει λεφτα για μια καρτα και ακομη και το 20ρικο μετραει,παει στην 760.

εαν παλι ζοριζεται οικονομικα αλλα οχι τοσο πολυ παει στην 7950.

εαν δεν κλοκαρει παει στην 760 (κλοκαρεται μονη της).

εαν κλοκαρει αυτος περιστασιακα παει στην 7950.

εαν γουσταρει να βρει τα ορια του hardware του και να παιζει με αυτα παει σε 7950.

εαν γουσταρει AMD παει σε 7950-εαν γουσταρει nvdia παει σε 760.

εαν εχει παρει προσφατα haf x nvidia edition παει σε 760 αλλιως παει σε 7950 και κανει καζουρα στον movie.η βαφει το κουτι. :P

ιδιες καρτες ειναι για το 85% των χρηστων.για εμενα προσωπικα οχι γιατι γουσταρω amd σε gpu και cpu,γουσταρω να στηριζω την μικρη εταιρεια για να συνεχιζει να βγαζει προιοντα και επισης γουσταρω τα 3gb μνημης για πιο future proof και το να δοκιμαζω τα ορια της καρτας.εαν πιανει τα 1100 η καρτα μου με αυξηση ρευματος θα την εχω στα 1050 λεμε τωρα χωρις την αυξηση για να ειμαι και ψυχολογικα λιγο πιο ανετος.

και στην τελικη γιατι μου αρεσει να πειραζω εγω τα ορια στο hardware μου και οχι να πειραζεται το hardware μονο του.

τα υπολοιπα -θορυβος-καταναλωσεις-cuda-physics-opencl-bundles-drivers και μπλα μπλα ειναι αντε να μην πω τι....

αμαν σας βαρεθηκα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Asmo,καλα εσυ την φθηνοτερη θα επαιρνες με τετοια αναλυση, μεχρι και με την 7870xt θα ησουν κομπλε.

 

Ευχαριστούμε τον φιλο για την διευκρίνηση :)

 

Ακριβως ομως οτι ειπε ο Thanos...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το σπουδαιότερο.. αν θέλει μόνο παιχνιδοκαρτα πάει σε 7950 έτσι αγοράζεις κάτι ακριβότερο με λιγότερες δυνατότητες αλλά ενισχύεις την μικρούλα συμπαθητική εταιριουλα που όμως όταν βρήκε την ευκαιρία και το κενό έδειξε πόσο αμοιβαία είναι αυτή η συμπάθεια βάζοντας πολύ βαθιά το χέρι της στην τσέπη του καταναλωτή,,

 

υ.γ O Movie καζουρευεται μόνος του αφού αποφάσισε να παντρευτεί στα γεράματα.. :P

...... εσείς με προπονήσατε η αλήθεια είναι να αντέχω το παράλογο.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το σπουδαιότερο.. αν θέλει μόνο παιχνιδοκαρτα πάει σε 7950 έτσι αγοράζεις κάτι ακριβότερο με λιγότερες δυνατότητες αλλά ενισχύεις την μικρούλα συμπαθητική εταιριουλα που όμως όταν βρήκε την ευκαιρία και το κενό έδειξε πόσο αμοιβαία είναι αυτή η συμπάθεια βάζοντας πολύ βαθιά το χέρι της στην τσέπη του καταναλωτή,,

 

υ.γ O Movie καζουρευεται μόνος του αφού αποφάσισε να παντρευτεί στα γεράματα.. :P

 

Ε να,τωρα και εσυ θα τα ακουσεις αλλα θα ειμαι κυριος γιατι παντρευεσαι.

Ναι παιχνιδοκαρτα.γιατι για παιχνιδοκαρτες μιλαμε.για παιχνιδια.για καρτες γραφικων.

γιατι οσο παιχνιδοκαρτα ειναι η 7950 αλλο τοσο ειναι και η 760.για τα cuda?ε θα παμε παλι στο opencl και δεν θελω-θελεις να παει εκει η κουβεντα.για παιχνιδια μιλαμε.παιχνιδια παιχνιδια παιχνιδια.καρτες γραφικων....οποτε παμε παρακατω.

Και το θεμα της παντρειας,καλα κανεις φιλαρακι.αντε με το καλο,σχεδον ολοι απο εκει θα περασουμε καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ποια προτεινεται απο αυτες?το update toy bios μπορω να το κανω στην 7950 με λιγη βοηθεια οποτε αφαιρωντας τον παραγοντα λεφτα(εκτος απο την τελευταια,παρα μονο αν αξιζει τα επιπλεον 15),ποια προτεινετε?με βαση ομως τις υλοποιησεις του πλαισιου.απαντηστε λιγο αμεσα γιατι θα παω σε λιγες ωρες

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=40&Category=3000001768&Products=2033127,1816187,2013541,1927914,1944223

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ποια προτεινεται απο αυτες?το update toy bios μπορω να το κανω στην 7950 με λιγη βοηθεια οποτε αφαιρωντας τον παραγοντα λεφτα(εκτος απο την τελευταια,παρα μονο αν αξιζει τα επιπλεον 15),ποια προτεινετε?με βαση ομως τις υλοποιησεις του πλαισιου.απαντηστε λιγο αμεσα γιατι θα παω σε λιγες ωρες

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=40&Category=3000001768&Products=2033127,1816187,2013541,1927914,1944223

 

 

Τιμες ειναι αυτες ? Τετοιες βλεπει και ο πατερας μου οταν παει στο φαρμακείο ...

 

Απο αλλού δεν μπορεις να ψωνίσεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ποια προτεινεται απο αυτες?το update toy bios μπορω να το κανω στην 7950 με λιγη βοηθεια οποτε αφαιρωντας τον παραγοντα λεφτα(εκτος απο την τελευταια,παρα μονο αν αξιζει τα επιπλεον 15),ποια προτεινετε?με βαση ομως τις υλοποιησεις του πλαισιου.απαντηστε λιγο αμεσα γιατι θα παω σε λιγες ωρες

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=40&Category=3000001768&Products=2033127,1816187,2013541,1927914,1944223

Πολύ εύκολη απόφαση.. > http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/MSI-GTX-760-TF-2GD5-OC-2GB.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πιστωτικο απο το πλαισιο γιατι του χαλασε η στραβια 6950 που εχει.το πιστωτικο ειναιγυρω στα 290 εαν θυμαμαι καλα?

εαν ναι τοτε πας σε αυτην MSI GTX 760 TF 2GD5/OC 2GB

για να μην χρειαστει να δωσεις πολλα.γιατι λογικα κοιταμε τιμες καταστηματος και οχι ιντερνετ.

 

Off topic.Junior εαν μιλαμε για παιχνιδοκαρτες ομως τοτε να πας στην 7950 γιατι η 760 δεν ειναι μονο παιχνιδοκαρτα.κανει και φραπε. :P

ελα Movie πες τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πιστωτικο απο πλαισιο εχω 295..δεν ξερω αν ειναι καταδτημστος ή ιντερνετ η τιμη της καρτας που θα μου δωσουν..οκ παιδια ευχαριστω πολυ!

 

οχι εκτος απο tomb raider που εχω το θειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια που δινουν μαζι με τις ΑΤΙ? Οc σκέφτεσαι να κανεις? :P

Μην του λες για Overclock γιατι ηταν στραβια και η καρτα και δεν ηξερε τι να κανει.

αστο,καλυτερα να παει στην 760 να πινει το πρωι φραπε και να ανεβαινει μονη της εκεινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...