Προς το περιεχόμενο

μεταπτυχιακο τηλεπικοινωνιες


polinik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλόγως με τι θα ήθελες να ασχοληθείς αργότερα. Ποιο είναι το background σου και ποια φαντάζεσαι οτι θέλεις να είναι η μελλοντική σου δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Cisco CCNA - CCNP είναι υπεραρκετά για να μάθεις τα πάντα γύρω απο τα δίκτυα.

Κόστος και για τα 2 γύρω στα 5-6 χιλιάρικα, αλλα πολύ πιο εξειδικευμένα και πολύ πιο αναγνωρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για το CCNA θα συμφωνήσω, το CCNP είναι αρκετά πιο εξειδικευμένη πιστοποίηση πανω στο Routing k το Switching. Θα πρότεινα μετά το CCNA αν καποιος θελει γενικότερες γνώσεις να ασχοληθει με wireless k Security. Τώρα σχετικά με τα μεταπτυχιακά μπορείς να ριξεις μια ματιά στα προγράμματα τους και να δεις τι σε βολευει να κανεις, παντως έχοντας παρει CCNP μπορώ να πω ότι το CCNA θα σε βάλει για τα καλά στον κόσμο των δικτύων αν ασχοληθεις μαζί του όσο πρέπει ενώ παράλληλα μπορείς να κοιτας και για μεταπτυχιακο. Η διαφορά τους ειναι η πιστοποιηση θα σε φερει σε επαφη με πιο πρακτικά θεματα ενώ στο μεταπτυχιακο θα αποκτησεις πιο θεωρητικές γνώσεις για πιο ευρυ πεδίο ομως σε ότι αφορά τα δίκτυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελλάδα μην το σκέφτεσαι αν θες να κανεις μεταπτυχιακό στα δίκτυα.. Έβγαλα και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό στο τμήμα πληροφορικής θεσ/νίκης με κατεύθυνση τα δίκτυα και τα πράγματα που μαθαίνεις είναι πάρα πολύ γενικά και δεν επαρκούν για να ασχοληθείς μετά επαγγελματικά με τα δίκτυα. Όπως αναφέρανε και οι προηγούμενοι, καλύτερα το CCNA... 

 

Εκτός κι αν θέλεις να φύγεις έξω, οπότε μετά Σουηδία, Γερμανία κ Αγγλία έχουν πολύ πράμα και πολύ καλά μεταπτυχιακά... Αν θέλεις τίποτα λεπτομέρειες για πανεπιστήμια στείλε μου pm να σου πω για τα μεταπτυχιακά που είχα βρει εγώ όταν σκεφτόμουν να φύγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από μια επίσης επιλογή που θα κάνεις στον τομέα τον δικτύων. Αν θέλεις να ασχοληθείς με το physical layer (optical networks, wireless systems κ.α) ή με υψηλότερα επίπεδα όπως αλγόριθμοι που τα διέπουν, tcp/ip, scheduling algorithms και πάει λέγοντας. Για να μην τα πολυλογώ εγώ βρήκα τα παρακάτω όταν έψαχνα:

 

Σουηδία:

1) KTH, Royal Institute of Technology: Msc In Communication Systems (σε αυτό με είχαν δεχτεί αλλά δεν πήγα)

2) KTH, Msc in Network Services and systems

3) Chalmers Institute of Technology: Msc in Computer Systems and Networks

4) Lund University: Msc in Wireless Communications

 

Γερμανία:

1) TUM: Msc in Communications Engineering (δύσκολο να μπεις και ακόμη πιο δύσκολο να το τελειώσεις)

 

Αγγλία: (Εδώ γίνεται χαμός.. μπορείς να ψάξεις και μόνος σου με βάση το university ranking)

1) University of Birmingham: Msc in Communications Engineering and Networks

2) University of leeds: 

MSc Communications and Signal Processing

MSc Digital Communications Networks

 

Για αγγλία υπάρχουν πάρα πολλά και στο manchester και σε άλλα καλά πανεπιστήμια έχει πολύ καλά πράματα αλλά δεν τα θυμάμαι πλέον.. 

 

Εγώ πάντως είχα διαλέξει σουηδία γιατί ειναι 2 χρόνια και φημίζονται για τα δίκτυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εξαρτάται από μια επίσης επιλογή που θα κάνεις στον τομέα τον δικτύων. Αν θέλεις να ασχοληθείς με το physical layer (optical networks, wireless systems κ.α) ή με υψηλότερα επίπεδα όπως αλγόριθμοι που τα διέπουν, tcp/ip, scheduling algorithms και πάει λέγοντας. Για να μην τα πολυλογώ εγώ βρήκα τα παρακάτω όταν έψαχνα:

 

Σουηδία:

1) KTH, Royal Institute of Technology: Msc In Communication Systems (σε αυτό με είχαν δεχτεί αλλά δεν πήγα)

2) KTH, Msc in Network Services and systems

3) Chalmers Institute of Technology: Msc in Computer Systems and Networks

4) Lund University: Msc in Wireless Communications

 

Γερμανία:

1) TUM: Msc in Communications Engineering (δύσκολο να μπεις και ακόμη πιο δύσκολο να το τελειώσεις)

 

Αγγλία: (Εδώ γίνεται χαμός.. μπορείς να ψάξεις και μόνος σου με βάση το university ranking)

1) University of Birmingham: Msc in Communications Engineering and Networks

2) University of leeds:

MSc Communications and Signal Processing

MSc Digital Communications Networks

 

Για αγγλία υπάρχουν πάρα πολλά και στο manchester και σε άλλα καλά πανεπιστήμια έχει πολύ καλά πράματα αλλά δεν τα θυμάμαι πλέον..

 

Εγώ πάντως είχα διαλέξει σουηδία γιατί ειναι 2 χρόνια και φημίζονται για τα δίκτυα

Φιλε μου δηλαδη για μεταπτυχιακα στις τηλεπικοινωνιες γενικα, προτεινεις μονο αυτες τις χωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Nα ρωτήσω και εγω αν και δεν ειναι άμεσο και του χρόνου θα αρχίσω αιτήσεις. Τελειωνω με το καλο αυτο και η διπλωματικη μου ειναι πανω στο scheduling over LTE με εμφαση στα smartgrid. Εχοντας εξαιρεσει ολα τα πανεπιστήμια της αγγλιας ποιο κατα την γνωμη σας ειναι ενα καλο μεταπτυχιακο / πανεπιστημιο (παντα για Ευρωπη). Ειδα του Μοναχου που αναφερθηκε πανω αλλα μου φαινεται οτι εστιαζει πολυ στα σηματα / physical layer κατι που δεν με ενδιαφερει.

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μιας και ξεκινάω το μεταπτυχιακό μου σε 10 μέρες στο πανεπιστήμιο του Liverpool (MSc in IT), εαν θέλει κάποιος πληροφορίες για το εν λόγω πανεπιστήμιο μπορώ να του της δώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

polinik, έχω δεί ένα μεταπτυχιακό στο tei larisas τμήμα ηλεκτρονικής, που το κάνει αγγλικό πανεπιστήμιο, βαριέμαι να ψάξω-δες το μόνος σου, είναι σε δίκτυα υ/η και παρέχει ccna/ccnp στο τέλος - όλα σε ένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...