Προς το περιεχόμενο

προβλημα με παραγγελια απο amazon.co.uk


jazzl2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω ενα προβλημα με μια παραγγελια απο amazon.co.uk και θα ηθελα την γνωμη σας...
η καρτα που παρειγγηλα ειναι αυτη http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009HPOGE0/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Το δεμα το παρελαβα χτες ηρθε με track id με το ταχυδρομειο.Πηγαινοντας σπιτι και αφου ανοιξα το εξωτερικο κουτι του amazon μεσα υπηρχε το κουτι της καρτας(το κοκκινο που φαινεται στο link) αλλα ηταν βρωμικο με σκονες.
Ανοιγοντας το κουτι(το οποιο εχει μεσα 2 μαυρα κουτια 1 της καρτας και ενα το κουτι με τα accessories) παρατηρησα οτι
1) ελειπε το diablo 3 mousepad το οποιο ειναι δωρο απο την asus
2) ελειπε το καλωδιο που δινεις ρευμα στην καρτα
3) ελειπε ενα case badge(αυτοκολητο) της asus#
4) και τελος μεσα ειχε 2 dvi to hdmi adaptors(το ενα στο σακουλακι του κλειστο και το αλλο χωρις σακουλακι και βρωμικο με μαυρα στιγματα σκονης πανω) ενω στο official unboxing της asus φαινεται απο φωτογραφιες και απο περιγραφη οτι περιεχει 1.
Ολα αυτα ελειπαν αλλα τα σακουλακια τα οποια τα περιειχαν ηταν μεσα σκορπια.Ολα τα περιεχομενα του accessory box επρεπε να ειναι σε σακουλακι.Η καρτα ηταν στο κουτι της αλλα δεν εχω υπολογιστη για να τσεκαρω αν δουλευει..
Τωρα παμε στο πανυγηρι της υποθεσης
Επικοινωνησα με αμαζον μου εδωσαν 2 επιλογες
1)για refund 100% με επιστροφη της καρτας σαυτους με φθηνο τροπο απλα με track number τα εξοδα τα πληρωνω εγω και μου τα βαζουν αυτοι πισω χωρις να χρειαστει να περιμενω να φτασει σαυτους η καρτα για να μου βαλουν τα λεφτα(τουλαχιστον ετσι ειπαν θα τους στειλω την αποδειξη με μειλ και το track number)
2)κραταω την καρτα και μου δινουν 15% refund επι της αξιας για τα κομματια που λειπουν απο μεσα (για το mousepad και το καλωδιο)
Εγω refund δεν θελω γιατι την καρτα την πηρα φθηνη και τωρα εχει ανεβει η τιμη της 60 ευρω πανω και θα πρεπει να τα πληρωσω εγω extra χωρις να φταιω..επισης μου ανεφεραν πως και καλα 100% σιγουρα δεν προκειται να την εχουν ξανα σε στοκ σε περιπτωση που αποφασισω να τη στειλω πισω και να περιμενω το restock για να μου την στειλουν.
Εχετε καποια προηγουμενη παρομοια εμπειρια γιατι ηρθε η καρτα ετσι με 2 adaptors παιζει να ειναι used??
O υποτιθεμενος λεμε τωρα κλεφτης που την ανοιξε κατα τη διαρκεια του shipping πηρε το mousepad γιατι ειναι τσιλικο αλλα πηρε και το καλωδιο???Εριξε και ενα extra dvi adaptor μεσα???
Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αποκλειεται να ανοιχτηκε καπου και να βρεθηκε με 2 dvi to hdmi μεσα και πως υπαρχει μια περιπτωση το κουτι να ειναι αλλης καρτας used και η καρτα δεν ξερω τι παιζει...Η καρτα παντως ηταν sold by amazon οχι απο καποιο αλλο δικο τους seller...#
Τι θα κανατε αν εισασταν στη θεση μου την κραταω την καρτα η την στελνω πισω πληρωνω extra 500 ευρω περιμενοντας να μπουν τα λεφτα πισω απο το refund??
Ευχαριστω για το χρονο σας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το αγορασες, ηταν sold by amazon η απ'το Shop4usb απ'το οποιο ειναι διαθεσιμο και τωρα? εγω παντως δεν βλεπω κατι για bundle στο link που παρεθεσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ ειναι για να δειτε ποια καρτα ειναι..ηταν sold by amazon και οχι απο καποιο αλλο seller..

Και οχι δεν την δουλεψα γιατι δεν εχω ολα τα parts για να τον στησω τον υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα refund 100 τοις 100. Αφού σου το πρότειναν, δεν θα χάσεις και τα λεφτά σου από το Amazon. Δεν ξέρεις αν η κάρτα είναι χρησιμοποιημένη και όταν μιλάμε για τέτοιο hardware δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να σου βγάλει. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος μου ανεφερε να τσεκαρω τις επαφες στο pci-e πανω στην καρτα αν φαινονται να εχουν γρατσουνιες-γδαρμενες απο το βαλε βγαλε θα φανει αν ειναι χρησιμοποιημενη η καρτα,αν ειναι καινουρια μη χρησιμοποιημενη θα ειναι "γιαλιστερη η επιφανεια σε εκεινο το σημειο"

ισχυει αυτο??δεν ειμαι σπιτι για να το τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου πρωτα θα δοκιμαζα την καρτα και αν δουλευε κανονικα θα την κραταγα.

60Ε που λες οτι ακριβυνε + 15% εκπτωση, ειναι καλα για μια καρτα που αποφασισα οτι θελω να αγορασω.

και δεν χανεις και την πληρη εγγυηση αν χαλασει στο μελλον

 

(υποψιν, μιλαω αποκλειστικα για το σκεπτικο πως θα αντιμετωπιζα αυτη την κατασταση εφοσον θες αυτην την καρτα συγκεκριμενα, οχι το αν με τα ιδια λεφτα μειον οτι χασεις απο την επιστροφη μπορεις να αγορασεις καποια αλλη καρτα απο αλλου)

 

τωρα αν δεν μπορεις να τη δοκιμασεις πουθενα, ουτε σε φιλο ουτε αλλου, στειλτη πισω να εχεις την ηρεμια σου, αλλα ενας να σε εξυπηρετησει δε θα βρεθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον την καρτα την παρατηρησα προσεκτικα φαινεται καθαρη και οι επαφες φαινονται επισις καθαρες αγρατσουνιστες...

τωρα κατι που προσεξα οπως ανεφερα παραπανω η καρτα ηρθε με 2 dvi to vga adaptors ενω στο κουτι επρεπε να εχει 1..ενω αυτο το 1 ειναι μεσα σε σακουλακι(και δεν γραφει μαρκα πανω)το 2ο ειναι μαρκας msi και βρωμικο-χρησιμοποιημενο χωρις σακουλακι

τι στο καλο????

το official unboxing apo site twn rog-asus http://rog.asus.com/168872012/graphics-cards-2/unboxing-the-matrix-hd-7970/ για τα περιεχομενα



με βλεπω να την επιστρεφω αυριο πρωι πρωι 500 ευρω καρτα οπως ειπε ο φιλος δεν ειναι να ρισκαρεις..

ευχαριστω πολυ ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος μου ανεφερε να τσεκαρω τις επαφες στο pci-e πανω στην καρτα αν φαινονται να εχουν γρατσουνιες-γδαρμενες απο το βαλε βγαλε θα φανει αν ειναι χρησιμοποιημενη η καρτα,αν ειναι καινουρια μη χρησιμοποιημενη θα ειναι "γιαλιστερη η επιφανεια σε εκεινο το σημειο"

ισχυει αυτο??δεν ειμαι σπιτι για να το τσεκαρω

 ναι ισχυει.συνηθως οταν μπει μεσα στο slot μενουν κατι γραμμουλες πανω στην καρτα εστω και αχνα.

 

εγω στη θεση σου πρωτα θα δοκιμαζα την καρτα και αν δουλευε κανονικα θα την κραταγα.

60Ε που λες οτι ακριβυνε + 15% εκπτωση, ειναι καλα για μια καρτα που αποφασισα οτι θελω να αγορασω.

και δεν χανεις και την πληρη εγγυηση αν χαλασει στο μελλον

 

(υποψιν, μιλαω αποκλειστικα για το σκεπτικο πως θα αντιμετωπιζα αυτη την κατασταση εφοσον θες αυτην την καρτα συγκεκριμενα, οχι το αν με τα ιδια λεφτα μειον οτι χασεις απο την επιστροφη μπορεις να αγορασεις καποια αλλη καρτα απο αλλου)

 

τωρα αν δεν μπορεις να τη δοκιμασεις πουθενα, ουτε σε φιλο ουτε αλλου, στειλτη πισω να εχεις την ηρεμια σου, αλλα ενας να σε εξυπηρετησει δε θα βρεθει?

 

 την επιστροφη συνηθως στην πληρωνει το amazon.δηλαδη την πληρωνεις εσυ και μετα στα επιστρεφει το amazon.μου εχει συμβει και μενα αυτο και μου τα ειχαν δωσει.ειναι πολυ τυπικοι με αυτα.δεν χανει κατι.απλα να το στειλει με tracking για να μην χαθει

λοιπον την καρτα την παρατηρησα προσεκτικα φαινεται καθαρη και οι επαφες φαινονται επισις καθαρες αγρατσουνιστες...

τωρα κατι που προσεξα οπως ανεφερα παραπανω η καρτα ηρθε με 2 dvi to vga adaptors ενω στο κουτι επρεπε να εχει 1..ενω αυτο το 1 ειναι μεσα σε σακουλακι(και δεν γραφει μαρκα πανω)το 2ο ειναι μαρκας msi και βρωμικο-χρησιμοποιημενο χωρις σακουλακι

τι στο καλο????

το official unboxing apo site twn rog-asus http://rog.asus.com/168872012/graphics-cards-2/unboxing-the-matrix-hd-7970/ για τα περιεχομενα

 

με βλεπω να την επιστρεφω αυριο πρωι πρωι 500 ευρω καρτα οπως ειπε ο φιλος δεν ειναι να ρισκαρεις..

ευχαριστω πολυ ολους.

 αν και φαινεται καινουρια και εχεις και εγγυηση εν τουτοις ειναι παντα λιγο ρισκο.τι μπορει να εγινε ποιος ξερει.το serial number του κουτιου ειναι το ιδιιο με της καρτας?να την ανοιξε καποιος για καποιο λογο και μετα καταλαθως να εβαλε κατι αλλο μεσα και απλα να μην χρησιμοποιηθηκε ποτε?να την πηρε καποιος να ειδε οτι δεν του κανει και να την επεστρεψε και απλα να εβαλε μεσα καταλαθος και αυτα που βρηκες??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω poulinos μεσα στο μυαλο μου εισαι

"να την ανοιξε καποιος για καποιο λογο και μετα καταλαθως να εβαλε κατι αλλο μεσα και απλα να μην χρησιμοποιηθηκε ποτε?να την πηρε καποιος να ειδε οτι δεν του κανει και να την επεστρεψε και απλα να εβαλε μεσα καταλαθος και αυτα που βρηκες??"

 

την καρτα την βρηκα εδω https://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-293-AS σε καλυτερη τιμη απο τους 3rd party sellers του amazon και λεω να την παραγειλω.

Απλα θα πρεπει να ξοδεψω εξτρα λεφτα για τους overclockers και να περιμενω το refund απο amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω poulinos μεσα στο μυαλο μου εισαι

"να την ανοιξε καποιος για καποιο λογο και μετα καταλαθως να εβαλε κατι αλλο μεσα και απλα να μην χρησιμοποιηθηκε ποτε?να την πηρε καποιος να ειδε οτι δεν του κανει και να την επεστρεψε και απλα να εβαλε μεσα καταλαθος και αυτα που βρηκες??"

 

την καρτα την βρηκα εδω https://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-293-AS σε καλυτερη τιμη απο τους 3rd party sellers του amazon και λεω να την παραγειλω.

Απλα θα πρεπει να ξοδεψω εξτρα λεφτα για τους overclockers και να περιμενω το refund απο amazon

Απλα να ξερεις οτι το refund θα γινει οταν το παραλαβουν αυτοι το δεμα που θα τους στειλεις πισω. Εγω τους ειχα στειλει και ενα σκαναρισμα της αποδειξης αποστολης (για να προστεθει το ποσο που κοστισε η αποστολη πισω, στο συνολικο refund), κανε και εσυ κατι παρομοιο  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω poulinos μεσα στο μυαλο μου εισαι

"να την ανοιξε καποιος για καποιο λογο και μετα καταλαθως να εβαλε κατι αλλο μεσα και απλα να μην χρησιμοποιηθηκε ποτε?να την πηρε καποιος να ειδε οτι δεν του κανει και να την επεστρεψε και απλα να εβαλε μεσα καταλαθος και αυτα που βρηκες??"

 

την καρτα την βρηκα εδω https://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-293-AS σε καλυτερη τιμη απο τους 3rd party sellers του amazon και λεω να την παραγειλω.

Απλα θα πρεπει να ξοδεψω εξτρα λεφτα για τους overclockers και να περιμενω το refund απο amazon

αν δεν βαριεσαι να περιμενεις τοτε καντο.αν τωρα βιαζεσαι εφοσον εχει εγγυηση και φαινετε οτι δεν εχει φορεθει σε μηχανημα την κρατας.το καλο ειναι οτι δεν φαινονται σημαδια οτι εχει φορεθει.περα απο τους κονεκτορες πολλες φορες μενει σημαδι και πισω στην dvd η στην d-sub.περιμετρικα απο αυτην οταν κουμπωνεις το βυσμα φαινεται σαν γραμμουλα.δεν ειναι οτι δημιουργειται παντα αλλα καποιες φορες φαινεται.

 

συν οτι μπορει να την ειχδε συνδεσει με hdmi οποτε εκει δνε ξερω αν θα φανει κατι.απλα σαν εξτρα τεστ το προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

O υποτιθεμενος λεμε τωρα κλεφτης που την ανοιξε κατα τη διαρκεια του shipping πηρε το mousepad γιατι ειναι τσιλικο αλλα πηρε και το καλωδιο???Εριξε και ενα extra dvi adaptor μεσα???

 

Θα μπορούσε γιατι όχι .. Αλλά είσαι σίγουρος οτι το edition της κάρτας που πήρες είναι το ίδιο με αυτό που μας περιγράφεις. Στην περιγραφή του προιόντος απο το site ανέφερε τα παρελκόμενα που λείπουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να το κλεψε μπορει να το ξεχασε ποιος ξερει.αλλα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω να σιγουρευτει οτι ειναι αυτη η εκδοση.μπορει η ιδια καρτα να κυκλοφορησε λιγο καιρο ξανα μετα χωρις τα εξτρα και να εχει ξεμεινει καμια λαθος περιγραφη στο amazon.λογικα ισως το κουτι να γραφει τα περιεχομενα η να γραφει οτι εχει και εξτρα αυτο και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...