Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το κορυφαιο θα ηταν να το έπαιζες Σεφερλής και να ξεκινούσες το τρολάρισμα....

 

Θα ερχοταν η σερβιτορα.... και θα σου ελεγε "Θα πάρετε κάτι??"

 

θα της ελεγες εσυ... ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πινω ήδη. :P

 

Οσο για τα αλλα... τα ρωτάς εξαρχης ολα. Τα 3 αν πανε ανα ατομο ή οχι, δεν συνεννοηθηκες και τοσο καλα.

 

Οσο για τον συγκεκριμενο επιχειρηματια, δεν μας ειπες... ειχε κοσμο το μερος που εκμεταλευοταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε 'ελαχιστη καταναλωση' το κατ'ατομο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

Και εγω που πιτσιρικας/φοιτητης που  την εβγαζα χρονια γκαρσονι στα μπουζουκια (2000 εποχη) και δουλευαμε με table d'hote, οταν λεγαμε ελαχιστη καταναλωση εννοουσαμε το καθε ατομο!

Δεν χρειαστηκε ποτε να το εξηγησω ή να μου δημιουργηθει θεμα!!!

Οποτε εσυ ή εισαι εντελως ταγαρι ή εντελως πονηριδης και πηγες για να γλυτωσεις τα 10 παραπανω ευρω!!!

My 2 cents!

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν λεμε 'ελαχιστη καταναλωση' το κατ'ατομο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

Και εγω που πιτσιρικας/φοιτητης που  την εβγαζα χρονια γκαρσονι στα μπουζουκια (2000 εποχη) και δουλευαμε με table d'hote, οταν λεγαμε ελαχιστη καταναλωση εννοουσαμε το καθε ατομο!

Δεν χρειαστηκε ποτε να το εξηγησω ή να μου δημιουργηθει θεμα!!!

Οποτε εσυ ή εισαι εντελως ταγαρι ή εντελως πονηριδης και πηγες για να γλυτωσεις τα 10 παραπανω ευρω!!!

My 2 cents!

 

 

 

Kαι η καλη συμπεριφορα του ιδιοκτητη πρεπει να εννοειται... γιατι αμα μαγκευει χωρις λογο δεν θα με ξαναδει.

Ξηγημενα πραγματα και ουτε αστυνομιες ουτε υστεριες ουτε τιποτα :P

 

Η σερβιτορα επρεπε να εξηγησει για να ειναι το μαγαζι καλλυμενο οτι εξαντλησε ολα τα περιθωρεια... εγω τουλαχιστον αυτη τη κατευθυνση θα τους ειχα δωσει. Και αμα με φωναζε μετα θα του ελεγα ευγενικα οτι κάνει λαθος και οτι αυτη ειναι η πολιτικη του μαγαζιου... αλλα πρεπει να πτωχευσουν μερικοι για να βαλουν μυαλο καταλαβες? τοτε θα το βαλουν.

 

Δε φτανει που τους αφηνεις τα 5πλασια απο αυτα που σου προσφερουν..... στα κλαμπ να δεις τι μπομπες ποτα δινουν να σου πω εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλά του κάνανε..

Τον ξέρανε κ από χτες;

Αν πήγε αυτός με το ύφος 1000 καρδιναλίων,παρήγγειλε ένα καφέ γιά δύο,καβατζωσε τα γούστα(μπορεί κ πρώτες ξαπλώστρες..δεν μας είπε..),πέρασε μια ώρα κ δεν ξαναπαρήγγειλε..λογικό

 

Δηλ.στις καφετερίες που πάει και τον πληρώνει παραπάνω,ρωτάει για ελάχιστη χρέωση;

 

Εγώ θα ένιωθα άβολα να έπιανα καρέκλα σε μαγαζί χωρίς πιω κάτι κ ας με άφηνε ο ιδιοκτήτης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η καλη συμπεριφορα του ιδιοκτητη πρεπει να εννοειται... γιατι αμα μαγκευει χωρις λογο δεν θα με ξαναδει.

Ξηγημενα πραγματα και ουτε αστυνομιες ουτε υστεριες ουτε τιποτα :P

 

Η σερβιτορα επρεπε να εξηγησει για να ειναι το μαγαζι καλλυμενο οτι εξαντλησε ολα τα περιθωρεια... εγω τουλαχιστον αυτη τη κατευθυνση θα τους ειχα δωσει. Και αμα με φωναζε μετα θα του ελεγα ευγενικα οτι κάνει λαθος και οτι αυτη ειναι η πολιτικη του μαγαζιου... αλλα πρεπει να πτωχευσουν μερικοι για να βαλουν μυαλο καταλαβες? τοτε θα το βαλουν.

 

Δε φτανει που τους αφηνεις τα 5πλασια απο αυτα που σου προσφερουν..... στα κλαμπ να δεις τι μπομπες ποτα δινουν να σου πω εγω

 

Δεν διαφωνω με αυτο που λες!!!

Η ευγενεια του καταστηματαρχη.και του καθε αφεντικου θα πρεπει να θεωρειται δεδομενη.....οι μετρ σε αυτα τα μαγαζια ειναι γιαυτο ακριβως τον σκοπο πρωτιστος ....για να μην αφηνουν παρεξηγησεις και ασυνεννοησιες με τον πελατη να παρουν ασχημες τροπες!!!!!!!

Απλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα.............ο τυπος (χωρις να θελω να προσβαλλω-για μενα ο εκπροσωπος του κουτοπονηρου ελληναρα) εκμεταλλευθηκε το γεγονος οτι η γκαρσονα δεν καθησε να του αναλυσει το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ και εκανε μανουρα ...ελπιζωντας να την βγαλει ο ιδιος και η παρεα του με 3 ευρω!!

1000 φορες φραπε απο το σπιτι....και πετσετουλα διπλα στην παραλια και δεν εχουμε αναγκη κανεναν.

1000 φορες να ενδιαφερομαστε εμεις να μαθουμε ολες τις τυχον χρεωσεις.........και αν δεν μας φτανει το πορτοφολι μας να τους γραφουμε στα @@ μας.

Αλλα οχι να προσπαθουμε με τρελλιτσες να βγουμε και απο πανω.....αυτο ειναι απλα χυδαιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χετε χάσει ε; Το αν δεν κατάλαβε αμέσως ποια είναι η ελάχιστη χρέωση είναι λεπτομέρεια. Το περιστατικό αφορά την αντιμετώπιση του ιδιοκτήτη η οποία σε κάθε περίπτωση είναι αδικαιολόγητη 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω με αυτο που λες!!!

Η ευγενεια του καταστηματαρχη.και του καθε αφεντικου θα πρεπει να θεωρειται δεδομενη.....οι μετρ σε αυτα τα μαγαζια ειναι γιαυτο ακριβως τον σκοπο πρωτιστος ....για να μην αφηνουν παρεξηγησεις και ασυνεννοησιες με τον πελατη να παρουν ασχημες τροπες!!!!!!!

Απλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα.............ο τυπος (χωρις να θελω να προσβαλλω-για μενα ο εκπροσωπος του κουτοπονηρου ελληναρα) εκμεταλλευθηκε το γεγονος οτι η γκαρσονα δεν καθησε να του αναλυσει το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ και εκανε μανουρα ...ελπιζωντας να την βγαλει ο ιδιος και η παρεα του με 3 ευρω!!

1000 φορες φραπε απο το σπιτι....και πετσετουλα διπλα στην παραλια και δεν εχουμε αναγκη κανεναν.

1000 φορες να ενδιαφερομαστε εμεις να μαθουμε ολες τις τυχον χρεωσεις.........και αν δεν μας φτανει το πορτοφολι μας να τους γραφουμε στα @@ μας.

Αλλα οχι να προσπαθουμε με τρελλιτσες να βγουμε και απο πανω.....αυτο ειναι απλα χυδαιο!

 

Ναι συμφωνω .... ειπα εξαρχης οτι επρεπε ο ιδιος να ρωτησει καλυτερα και να συνεννοηθει. Και επισης αυτο που λες την πετσετουλα σου και στην παραλια πιο περα... εγω ρε φιλε μπορει να μην εχω ορεξη να πιω κατι πρεπει να μου το επιβαλλει ο αλλος? μπορει να θελει να πιει μονο η δικια μου...θα ερχεται ανα μια ωρα και να μου λεει θα παραγγειλετε και αλλο? δεν το δεχομαι σηκωνομαι και φευγω χωρις φασαριες ή να προκαλεσω. Οπως δε δεχτηκα και το σουβλακι 2.30 προχθες ... οταν ολοι οι αλλοι το εχουν απο 1.70 εως 2 ευρω

 

και δεν παω σε οργανωμενες παραλιες γενικοτερα .... το θεωρω εκμεταλευση να δωσω τοσα λεφτα για να κανω ενα μπανιο και δεν ειναι και Πορτο Κατσικι ... ουτε Φαλασαρνα Χανια ας ημερμησουνε λιγο... παραλιες Αττικης ειναι. Γνωμη μου παντα

 

Το 'χετε χάσει ε; Το αν δεν κατάλαβε αμέσως ποια είναι η ελάχιστη χρέωση είναι λεπτομέρεια. Το περιστατικό αφορά την αντιμετώπιση του ιδιοκτήτη η οποία σε κάθε περίπτωση είναι αδικαιολόγητη 

 

Ειπαμε κατι τετοιοι θα βαλουν μυαλο οταν πτωχευσουν... εκει θα αρχισουν να αναθεωρουν. Προς το παρον αμα εχει πελατεια δεν τον ενδιαφερει σου λεει γιατι να αλλαξω την συμπεριφορα μου? αφου περναει? αμα δεν του δωσει να κξαταλαβει ο ιδιος ο κοσμος οτι δεν περναει δεν θα μπει στον κοπο να την αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ τέτοιου είδους παραλίες που έχουν δωρεάν ξαπλώστρες και πληρώνεις μόνο καφέ.Τώρα στο θέμα μας,το να σου πει να πετάξεις τον καφέ από την στιγμή που δεν είναι σε φραπεδιέρα δική σου έχει δίκιο,γιατί σε έναν έλεγχο μπορεί ακομά και συ που λέει ο λόγος να πεις μου πούλησε καφέ και δεν έκοψε απόδειξει.Στην συνέχεια ναι μεν έχεις το δίκιο σου που σπάστηκες επειδή η σερβιτόρα δεν σε ενημέρωσε σωστά επειδή το θεώρησε μάλλον συνηθισμένη τακτική,αλλά και συ τι περίμενες να πας σε μια οργανωμένη παραλία να σου δώσει τσάμπα ξαπλώστρα και να πληρώσεις 3 ευρώ μόνο ο ένας; Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.Αν ήσουν και εσυ επιχειρηματίας από κάτι τέτοιο δεν θα έβγαζες λεφτά.Σε αυτό που είναι λάθος ο μαγαζάτορας είναι ο τρόπος του και φυσικά στο προσωπικό που έχει το οποίο δεν ενημερώνει σωστά τον πελάτη.Σε αυτά τα δύο έχεις το δίκιο να σπάζεσαι,αλλά και συ έσφαλες εν μέρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον περα απο την πλακα και την οποια συμπεριφορα του ιδιοκτητη/σερβιτορας/whatever και εσυ ο ιδιος δεν ησουν πουλακι. Καταρχην σε ενα μαγαζι δεν μπαινεις εχοντας δικα σου προιοντα να καταναλωσεις, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αγοραζεις απο το μαγαζι το οποιο πας να χρησιμοποιησεις τις υπηρεσιες του. Αυτο για τον καφε που εφερες απο το σπιτι σου, τον πετας πριν μπεις μεσα και αγοραζεις κατι αλλο μεσα απο το μαγαζι. Αλλιως αν ειναι ετσι να παρω και εγω το ταπερακι μου και να παω να φαω μεσα σε μια ψησταρια ή εστιατοριο ή οτιδηποτε που εχει δροσια με κλιματισμο, σιγα να πουμε, ουτε σερβιτορο δεν θελω. 

 

Δευτερον οπως ηδη ειπωθηκε το γεγονος οτι εσυ εφερες μεσα δικο σου οτιδηποτε μπορεις να το χρησιμοποιησεις εναντιον του μαγαζιου (μην παρεξηγηθεις, υπαρχουν αρκετοι τετοιοι, το εχουν συστημα) οποτε φιλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα. Δεν λεω οτι ειναι ωραιος ο τροπος που σε αντιμετωπισαν αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει φαει και τεραστιο προστιμο απο εναν απο τους πολλους μαλακες που κυκλοφορουν. 

 

Τριτον, παντα μα παντα σε καθε μαγαζι/καταστημα οτιδηποτε που πας με τη φυσικη σου παρουσια οταν μιλαμε για ελλαχιστες καταναλωσεις μιλαμε παντα κατα ατομο. Και στον κινηματογραφο κατα ατομο πληρωνεις, οταν ρωτας ποσο παει το εισητηριο δεν θα σου απαντησουν βαση το ποσα ατομα μετρανε στην παρεα σου, θα σου πουν 10 ευρω. Κανε μονος σου την προσθεση λοιπον. 

 

Και παλι δεν παιρνω το μερος του δηθεν ιδιοκτητη αλλα μπορω να καταλαβω τη θεση στην οποια βρισκεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χετε χάσει ε; Το αν δεν κατάλαβε αμέσως ποια είναι η ελάχιστη χρέωση είναι λεπτομέρεια. Το περιστατικό αφορά την αντιμετώπιση του ιδιοκτήτη η οποία σε κάθε περίπτωση είναι αδικαιολόγητη

Εμείς;;

 

Δεν του είπε ευγενικά η κοπέλα μετά από μία ώρα ότι πρέπει να παραγγηλει κ ο δεύτερος;

 

Ενώ ο ts ήταν άψογος ε;

Αντί να παραγγείλει αυτό που θα έπρεπε, κ εξ αρχής είπε ότι θα το έκανε αργότερα,"έδωσε"στεγνά την κοπελιά στο αφεντικό που δουλεύει μεροκάματο για να γλυτώσει το τρίευρω

 

Όταν φωνάξαμε να παραγγείλουμε, ρωτάμε πόση είναι η ελάχιστη κατανάλωση και μας απαντάει 3 ευρώ.

Παραγγείλαμε,λοιπόν, έναν καφέ για αρχή. Αφού έχει περάσει καμιά ώρα γίνεται το εξής φοβερό.. Την ώρα που παίζουμε ρακέτες, έρχεται η σερβιτόρα, μας σταματάει(!!!) και μου λέει ότι πρέπει να παραγγείλουμε κάτι ακόμα γιατί αυτή είναι η πολιτική του μαγαζιού! Κι όταν της απαντάω τι είναι αυτά τα πράγματα και είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε, μου λέει οτι η ελάχιστη κατανάλωση είναι κατ' άτομο και ότι δεν καταλάβαμε καλά και φεύγει!!! (είμασταν 2 άτομα). Τότε πηγαίνω σε κάποιον που μου συστήθηκε ως ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να διαμαρτυρηθώ

ότι δε φταίμε εμείς για την κακή ενημέρωση από την κοπέλα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να ενημερωσω οτι στανταρτ ολες οι (οργανωμενες)παραλιες(μαγαζια) εχουν την προστασια τους.δηλ.θελετε να μου πειτε οτι οι περισσοτεροι θα φωναζατε την αστυνομια για να κανετε μηνυση(100ε) και να ξερει ο ιδιοκτητης(και η προστασια του)ποιοι ειστε,που μενετε κτλ?
Και ας ξεχασω το θεμα προστασια,θελετε να μου πειτε οτι καποιος που θα κανει μανουρα για +5ε θα εχει 100ε για μηνυση.και κανα 300ε αν παει δικαστηριο?!?!!? :P
δεν θελω να σας χαλασω την επανασταση αλλα δεν ξερω και πολλους να φτασαν δικαστηρια...συνηθως αποσυρετε η μηνυση ή δεν γινεται καν ή τα βρισκουν εξωδικαστικα.
υ.γ. Υποτιθεται οτι στις παραλιες δεν πρεπει να πληρωνεις εισοδο.αλλα ο ιδιος ο δημος την νοικιαζει γιατι δεν μπορει να την συντηρησει τι να λεμε τωρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε νταβατζήδικη παραλία εν γνώση σου, πλήρωνε και μην μιλάς. Το να πάρεις ένα καφέ για να έχεις ότι σου προσφέρει η παραλία και να το παίζεις και μάγκας έ όχι. Καλό καθίκι ο ιδιοκτήτης δε λέω, αλλά κ συ ρε άνθρωπα μια φραπεδούμπα 2 άτομα. Πιο τζαμπέ πεθαίνεις.

 

Δε ξέρω για εσάς αλλά το μπάνιο σε τέτοιες παραλίες πάει ως εξής.

 

Πας

Βουτάς

Βγαίνεις

Παραγγέλνεις

optional-Ρακέτες

Άραγμα

Ξαναβουτάς

Φεύγεις ή Ξαναπαραγγέλνεις

 

και εννοείται πως δε θα ρωτήσεις "ελάχιστη χρέωση" έλεος δλδ, σε όλες είναι από ένα ποτό το άτομο, αν δε φύτρωσες στο Ελλαντα χθες θα έπρεπε να το ξέρεις.

 

Υ.Γ. εγώ στάνταρ θα πάρω καφέ και βάφλα αφτερ βουτιές δε ξέρω για σας 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...