Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επειδή διάβασα πολλά μηνύματα που μιλάνε απαξιωτικά για μένα, του τύπου είναι γύφτος, τζαμπατζής κτλ, σταματάω να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά κι ευχαριστώ για την ανάγνωσή σας. Φυσικά και δεν είμαι γύφτος ή τζαμπατζής, απλά όσοι ασχολήθηκαν στο να με επικρίνουν και μόνο, δε διάβασαν καλά την ιστορία μου και δεν καταλαβαίνουν οτι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι ισχύει σε μια παραλία και την πολιτική του κάθε επιχειρηματία.. Στη ζωή μου έχω πληρώσει ένα φορτηγό χρήματα σε ξαπλώστρες και κάπου βαρέθηκα να πληρώνω και αγόρασα το δικό μου εξοπλισμό. Τώρα αν "έπρεπε" να πληρώσω με το καλημέρα παραπάνω απ 'οσα μου ζήτησαν για να μη φανώ γύφτος, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να το αξιολογήσει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το κοριτσι σου ειπε οτι εκανε λαθος και αντι να το δεχτεις διαμαρτύρεσαι.δεν ξερω τη φαση επαιξε εκεινη τη στιγμη αλλα ετσι οπως τα γραφεις θα μπορουσες να διαμαρτηρηθεις ηρεμα στο αφεντικο για λαθος εξυπηρετηση και μετα να παραγγείλεις.που ξερεις μπορει και να ειχες το δωρακι σου αργοτερα.το ξερω οτι ειναι η σταση που σε τσαντισε αλλα αυτα συμβαινουν...το θεμα ειναι πως τα χειριζεσαι εσυ μετα για να φερεις προς το συμφερων σου.για σκεψου.αν εκεινη τη στιγμη παραγγελνες αλλο ενα καφεδακι ουτε τσακωμοι ουτε νευρα θα ειχες κανει το μπανακι σου και μετα θα τους εριχνες 2 φασκελα και θα εφευγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το κοριτσι σου ειπε οτι εκανε λαθος και αντι να το δεχτεις διαμαρτύρεσαι.δεν ξερω τη φαση επαιξε εκεινη τη στιγμη αλλα ετσι οπως τα γραφεις θα μπορουσες να διαμαρτηρηθεις ηρεμα στο αφεντικο για λαθος εξυπηρετηση και μετα να παραγγείλεις.που ξερεις μπορει και να ειχες το δωρακι σου αργοτερα.το ξερω οτι ειναι η σταση που σε τσαντισε αλλα αυτα συμβαινουν...το θεμα ειναι πως τα χειριζεσαι εσυ μετα για να φερεις προς το συμφερων σου.για σκεψου.αν εκεινη τη στιγμη παραγγελνες αλλο ενα καφεδακι ουτε τσακωμοι ουτε νευρα θα ειχες κανει το μπανακι σου και μετα θα τους εριχνες 2 φασκελα και θα εφευγες.

Λες "θα μπορουσες να διαμαρτηρηθεις ηρεμα στο αφεντικο για λαθος εξυπηρετηση και μετα να παραγγείλεις"

 

Μα αυτό ακριβώς έκανα! Δεν το διάβασες; Απλά η συμπεριφορά του ήταν αυτή που ανέφερα και δεν ήρθε ποτέ το 2ο που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γράφεις:

 

"Κι όταν της απαντάω τι είναι αυτά τα πράγματα και είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε [...]"

 

Ενημερωτικά, αυτό δεν είναι "ήρεμος" τρόπος διαμαρτυρίας. Βασικά, δεν υπάρχει λόγος διαμαρτυρίας ως τότε, αλλά τέλος πάντων. Κι αν κάποιος μέχρι εκείνη τη στιγμή φερόταν απαράδεκτα, από όσα διαβάζω, σίγουρα δεν ήταν η σερβιτόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες:

Κι όταν της απαντάω τι είναι αυτά τα πράγματα και είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε, μου λέει οτι η ελάχιστη κατανάλωση είναι κατ' άτομο και ότι δεν καταλάβαμε καλά και φεύγει!!! (είμασταν 2 άτομα). Τότε πηγαίνω σε κάποιον που μου συστήθηκε ως ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να διαμαρτυρηθώ ότι δε φταίμε εμείς για την κακή ενημέρωση από την κοπέλα, και εκείνος με απίστευτο θράσος και προκλητικότητα άρχισε να μας λέει ότι αν δεν παραγγείλουμε, θα μας χρεώσει τις ξαπλώστρες. Κι όταν επέμεινα να παραδεχτεί το λάθος, άρχισε να φωνάζει, να με αποκαλεί λεχρίτη κι ότι αν δε σηκωθώ να φύγω αμέσως από την παραλία θα πάει στο πάρκινγκ να μου σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου!!!

 

η κοπελα σου λεει το λαθος.της λες οτι εκανε κατι απαραδεκτο?τι εκανε?δεν σου εξηγησε το αυτονοητο.οπως ειπα αυτα συμβαινουν.τι να κανουμε?ανθρωπινα λαθη.μετα διαμαρτυρήθηκες οτι δεν φταις για τη λαθος ενημερωση.αυτο το παιρνω εγω οτι βασικα δεν γουσταρεις να πληρωσεις.αληθεια θα παραγγελνες κατι?
εκεινος μπορει να νομιζε οτι προσπαθουσες να τη γλιτωσεις.επισης δεν ξερω πως ηταν το υφος σου εκεινη τη στιγμη. ξερεις ποσες φορες νομιζω οτι μιλάω ηρεμα και αλλοι μου λενε οτι κανω σαν στριγγλα?και τι περιμενες να παραδεχτει το λαθος του?να σου πει τι?σορι που προσελαβα το χαζο κοριτσακι?αρα πιεσες για κατι.

δεν δικαιολογώ τον αλλο μερικα απο τα λογια του μετα ηταν πολυ προκλητικα.αλλ πιστευω οτι υπηρξε ενταση και απο τις 2 πλευρες.αμα θες γραψε λιγο καλυτερα τι ακριβως του ειπες.μπορει να εχουμε καταλαβει λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι συζητάμε τώρα, ειλικρινά. Η κοπέλα του εξήγησε τα αυτονόητα και έφυγε, και, μέχρι τη στιγμή που πήγε να ζητήσει τα ρέστα ο ts, άλλη ενόχληση δεν είχε από το μαγαζί. Το οποίο και την απόδειξη για τον ένα καφέ είχε κόψει και απόλυτα τυπικό ήταν ως τότε.

 

Αν ήταν πράγματι οι τραμπούκοι/ φορτικοί που τους παρουσιάζει, δε θα χειρίζονταν έτσι την κατάσταση.

 

Και το τι ειπώθηκε στα παράπονα, αν κρίνω από άνθρωπο που νομίζει ότι το να πει στον άλλο "τι πράγματα είναι αυτά" και "είναι απαράδεκτο αυτό που έκανες" το θεωρεί "ήρεμη διαμαρτυρία", φαντάζομαι τι είπε του ιδιοκτήτη,

 

Εδώ ενοχλήθηκε που τον διέκοψαν από τις ρακέτες του... Μία ώρα μετά. Με έναν καφέ. Και "θα" παραγγείλει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα πολλά μηνύματα που μιλάνε απαξιωτικά για μένα, του τύπου είναι γύφτος, τζαμπατζής κτλ, σταματάω να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά κι ευχαριστώ για την ανάγνωσή σας. Φυσικά και δεν είμαι γύφτος ή τζαμπατζής, απλά όσοι ασχολήθηκαν στο να με επικρίνουν και μόνο, δε διάβασαν καλά την ιστορία μου και δεν καταλαβαίνουν οτι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι ισχύει σε μια παραλία και την πολιτική του κάθε επιχειρηματία.. Στη ζωή μου έχω πληρώσει ένα φορτηγό χρήματα σε ξαπλώστρες και κάπου βαρέθηκα να πληρώνω και αγόρασα το δικό μου εξοπλισμό. Τώρα αν "έπρεπε" να πληρώσω με το καλημέρα παραπάνω απ 'οσα μου ζήτησαν για να μη φανώ γύφτος, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να το αξιολογήσει..

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις ποσο απιστευτο ακουγεται οτι και καλα δεν ξερεις οτι οι τιμες πανε κατα ατομο. Ειναι τοσο αυτονοητο και γνωστο οσο το οτι για να αγορασεις κατι πρεπει να σκασεις και το αντιτιμο για να το παρεις. Εκτος και αν δεν εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου, δεν εχεις βγει ποτε απο το σπιτι σου, στα φερνουν ετοιμα αλλοι και λοιπα. Απλα ειναι απιστευτο, δεν γινεται να υπαρχει τοση αγνοια. Απλα δεν γινεται. 

 

Κατα τα αλλα οπως ειπα δεν ησουν πουλακι. Ηδη ξινισες απο την αρχη που ηρθε γρηγορα γρηγορα η σερβιτορα για την παραγγελια σας (αφου γραφεις οτι δεν προλαβατε καλα καλα να κατσετε) και απο εκει και περα εγινε αυτο που εγινε. Οχι θα περιμενε η σερβιτορα κατω απο τον ηλιο να βολευτεις εσυ καλα καλα με την κοπελα σου και αφου βολευτεις ωραια και ομορφα ε μετα να ερθει κιολας να σε πιασει την παραγγελια σου. Ειδικα το δευτερο κομματι που ηρθε και -τολμησε- να σας διακοψει απο τις ρακετες που παιζατε (ε συγνωμη αλλα τα θελει ο κωλος σας) διοτι επρεπε να παραγγειλετε κατι εσυ εκει απλα "εσπασες" και θεωρησες οτι πρεπει να πας να διαμαρτυρηθεις. 

 

Φιλε μου χωρις να ξερω πολλα πολλα για το συμβαν θεωρω οτι ησουν προκλητικος με τη σταση σου. Ακομα και να μην εισαι τζαμπατζης/γυφτος σιγουρα αυτο εδειξες προς τα εξω και μαλιστα το εδειξες και με τροπο που το επαιξες και καμποσος που το "αφεντικο" θεωρησε οτι πας να κανεις μαγκια για τζαμπανταν κατασταση. Δεν εισαι ο μονος, εχει πολυ κοσμο που το κανει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα πολλά μηνύματα που μιλάνε απαξιωτικά για μένα, του τύπου είναι γύφτος, τζαμπατζής κτλ, σταματάω να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά κι ευχαριστώ για την ανάγνωσή σας. Φυσικά και δεν είμαι γύφτος ή τζαμπατζής, απλά όσοι ασχολήθηκαν στο να με επικρίνουν και μόνο, δε διάβασαν καλά την ιστορία μου και δεν καταλαβαίνουν οτι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι ισχύει σε μια παραλία και την πολιτική του κάθε επιχειρηματία.. Στη ζωή μου έχω πληρώσει ένα φορτηγό χρήματα σε ξαπλώστρες και κάπου βαρέθηκα να πληρώνω και αγόρασα το δικό μου εξοπλισμό. Τώρα αν "έπρεπε" να πληρώσω με το καλημέρα παραπάνω απ 'οσα μου ζήτησαν για να μη φανώ γύφτος, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να το αξιολογήσει.

 

 

Οκ...ισως το παρακαναμε λιγο με τους χαρακτηρισμους αλλα ρε συ δεν πηγαιναν για σενα (που στην τελικη δεν σε ξερουμε κιολας) αλλα γενικα την συμπεριφορα σχολιαζουμε........

Ολοι μας εχουμε τις μερες μας.....τα νευρα μας.....τις υπερβολικες αντιδρασεις μας.....δεν σημαινει οτι ενα μεμονωμενο περιστατικο μια μερας μας χαρακτηριζει κιολας.

Οποτε δεν υπαρχει λογος να αρπαζεσαι.....κουβεντουλα κανουμε!!

 

Υπαρχουν τοσοι συμφορουμιτες που προσπαθουν με ομορφο και νηφαλιο τροπο να σου εξηγησουν οτι ισως η δικια σου αντιμετωπιση ηταν υπερβολικη ή μεροληπτικη προς οφελος σου......και παρατηρω μια πεισματικη αμυντικη σταση απο μερους σου.

ΙΣΩΣ αυτο θα επρεπε να σε προβληματισει περισοτερο.

 

Οσο αυτονοητο μπορει εγω (στα 35 μου) να θεωρω οτι πρεπει να γνωριζει κανεις τι εστι 'ελαχιστη χρεωση' αλλο τοσο αυτονοητο ειναι οτι υπαρχουν χιλιαδες αφεντικα εκει εξω που εκμεταλλευονται τον καταναλωτη και του πινουν το αιμα με σκοπο το κερδος.

Η διεκδικηση των δικαιωματων μας......η ερευνα αγορας......αλλα και η τηρηση τον κανονων.....αλλα και η καταγγελια στις αρχες κερδοσκοπικων τακτικων...ειναι αυτη που θα ξεκαθαρισει το τοπιο και θα στειλει τον καθε ασυνειδητο σπιτι του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα κακως το θεμα συζητείται ακομη και μεταξυ μας αμα τυχαινε σε μενα δεν θα ανοιγα καν θρεντ

πριν γυρσιω σπιτι θα το ειχα ξεχασει ηδη.... σιγα τα αυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνία με τον εκάστοτε δήμο είναι...

Ε τωρα αν δεν ειναι και η αναγραφομενη περιοχη ακριβως klein..Λες και τους ελεγχει κανένας.

 

Τους ελεγχει και τους παραελεγχει. Καθε τετραγωνικο, ειναι εξτρα χρημα για το δημο, σε τετοιες εποχες δεν αφηνουν τιποτε στην τυχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ έχω μαγαζί που τα βγάζω πέρα όπως τα βγάζω και ξαφνικά μου 'ρθει ένας που κάνει ότι δεν καταλαβαίνει για τις χρεώσεις και ότι είναι κατ' άτομο και θέλει με 3 ευρώ να πιάσει μέρος απ' το οποίο εγώ μπορεί να 'βγαζα 30 ευρώ, πώς θα ΄πρεπε να αντιδράσω;

 

Πραγματικά απίστευτο ποστ, δηλαδή και κερατάς και δαρμένος ο ιδιοκτήτης. Ήθελε ο απαράδεκτος 6 ολόκληρα ευρώ για να φέρει στον TS τους καφέδες του και να τον έχει να αράζει στις ξαπλώστρες του με τις ώρες και είχε το θράσος να του ζητήσει να παραγγείλει 1 ώρα αφού έκατσε και τον διέκοψε απ' τις ρακέτες του. Και όταν ο TS ζήτησε και τα ρέστα για την "απαράδεκτη" συμπεριφορά του μαγαζιού, εξεπλάγην που τσατίστηκε ο ιδιοκτήτης και του 'πε ότι θα τον πετάξει έξω. Φυσικά, ρίξαμε και ένα ξέχεσμα πρώτα στην 18χρονη κοπελίτσα που λιώνει με τις ώρες κάτω απ' τον ήλιο για 15 ευρώ καθώς δεν έκανε καλά την δουλειά της και 1. ζήτησε παραγγελία 2. δεν εξήγησε ότι τα 3 ευρώ είναι κατ' άτομο και όχι για όλη την παρέα 3. ζήτησε συγγνώμη για το λάθος της και ρώτησε αν γίνεται να παραγγείλουν κάτι ακόμα.

 

Αλλά φυσικά η λογική αντίδραση είναι "οι αλήτες Ελληνάρες ιδιοκτήτες που μας πίνουν το αίμα, κανείς να μην ξαναπατήσει παιδιά!".

 

Πραγματικά, αν καθόμουν στην διπλανή ξαπλώστρα, θα 'λεγα πάρε ένα 5ευρω ρε φίλε να πιεις μια πορτοκαλάδα να κάνουμε και εμείς το μπάνιο μας σαν άνθρωποι αντί να βλέπουμε εσένα να κάνεις φασαρία και να πουλάς μαγκιά στο σερβιτόρι για να την βγάλεις τσάμπα.

 

Δεν κατάλαβα λέει ότι τα 3 ευρώ δεν ήταν για όλη την παρέα και έπαιζα τις ρακετούλες μου...

 

Να μας πεις ποιο μαγαζί είναι να μην ξαναπατήσουμε σ' αυτόν τον αλήτη ιδιοκτήτη, σε λίγο θα πηγαίνουμε και σε καμιά ταβέρνα να φάμε και θα μας λένε ότι θέλουνε και να τους πληρώσουμε στο τέλος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ καλες παραλιες στην χαλκιδικη που δεν υπαρχουν ακομα μπιτς μπαρ..

 

Μεταμορφωση, μαρμαρα, τωρονι, αθυτος--> γαμαει... Ψακουδια παντου εχει αρκει να ξερεις και να εχεις αμαξι..

 

Περσυ εκανα το γυρο του πρωτου ποδιου μαζι με κοπελα και εκατσα μονο σε ενα μπαρακι.. Σε ολες τις αλλες με πετσετα.. Ακομα και στην βουρβουρου μπορεις να πας να απλωσεις την πατσετα σου και να απολαυσεις το μπανακι σου...

 

Υ.Γ αυτο στο παλιουρι και σε μενα ετυχε.. Στα @@ μας.. Πηγανε στα αλλα δυο που ειναι διπλα και ανοιξαμε απο ενα μπουκαλι τεκιλα αντιστοιχα.. Ο αλλος εχασε.. Εμεις οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...