Προς το περιεχόμενο

Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου- πρόβλημα!!!


andris83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Είμαι νέος στο forum και ο λόγοσ που έκανα εγγραφή είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο δίκτυο της δουλειάς...δέν είμαι και πολύ σχετικός με δίκτυα αλλα μαθαίνω γρήγορα ;)

Με μιά γρήγορη ματιά είδα οτι το φορουμ είναι πολύ καλά οργανωμένο και υπάρχουν συμφορουμίστες που είναι ''τσακάλια'', φαντάζομαι κάποιοι θα είναι η δουλεία τους αυτή.

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή η αναζήτηση δεν λειτουργεί και δεν έχω κάνει αναζήτηση για το πρόβλημά μου.

 

Λοιπόν, έχω ένα δίκτυο εργασίας με server (server windows 03) με 12 τερματικά. Τα 6 απο αυτά τρέχουν πρόγραμμα που απαιτεί αντιστοίχιση δίσκου δικτύου απο τον server. Κατα την αντιστοιχιση δίσκου που γίνεται για πρώτη φορά...ορθά ζητείται ο κωδικός πρόσβασης του server. Στα 4 απο αυτά τα τερματικά κατα την επανεκίνησή τους δεν απαιτείται ξανά ο κωδικός, ενω στα 2 κάθε φορά που ανοίγω τα pc μου ζητάει τον κωδικό του σέρβερ. Τα τερματικά τρέχουν όλα Windows XP SP3. Το πρόβλημα είναι λοιπόν...γιατί ενώ τσεκάρω ''επανασύνδεση κατα την εκκίνηση'' και ''απομνημόνευση κωδικού'', κατα την επανεκίνηση μου ζητά τον κωδικό ξανά????

 

Δέν ξέρω άν έχω δώσει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για να με βοηθήσετε. Ότι άλλο χρειαστεί να σας πώ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το διόρθωσα.

αλλαξα την εκδοση home σε pro έτσι

 

To convert and upgrade Windows XP Home to Windows XP Professional, follow procedure below.

  1. Open Registry Editor (regedit).
  2. Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/ControlSet00X/Control/ProductOptions, where ControlSet00X is the one with the highest number.
  3. Delete the ProductSuite registry key.
  4. Then, create a new DWORD value and named it as Brand.
  5. Set the “Brand” value data as 0.
  6. Reboot the system.
  7. On boot up after the BIOS screen, press F8 to display Windows XP Startup Menu.
  8. Choose Last Known Good Configuration (LNG) and hit Enter.

Windows XP will start up as usual. After logging into the desktop, check the system properties to verify that it’s now Windows XP Professional.

 

 

.....και όλα δουλεψαν τέλεια. Δεν ξέρω αν έτσι θα μου εμφανιστεί άλλο πρόβλημα αλλα προσ το παρόν δουλεύει.

 

Ευχαριστώ για όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλα καλά με την μετατροπή, αλλά την νομιμότητα την σκέφτηκες;

Προφανώς τα pc έχουν αγορασμένες άδειες χρήσης για home. Με το upgrade σε pro θα έπρεπε να πληρώσεις την διαφορά για να είσαι νόμιμος.

Το λέω γιατί αναφέρεσαι σε εταιρικά μηχανήματα και πρέπει να προσέχεις. Αν δεν έχει το αφεντικό πρόβλημα έχει καλώς, απλά πρέπει να είναι ενήμερος για αυτήν την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλα καλά με την μετατροπή, αλλά την νομιμότητα την σκέφτηκες;

Προφανώς τα pc έχουν αγορασμένες άδειες χρήσης για home. Με το upgrade σε pro θα έπρεπε να πληρώσεις την διαφορά για να είσαι νόμιμος.

Το λέω γιατί αναφέρεσαι σε εταιρικά μηχανήματα και πρέπει να προσέχεις. Αν δεν έχει το αφεντικό πρόβλημα έχει καλώς, απλά πρέπει να είναι ενήμερος για αυτήν την αλλαγή.

 

'Ηθελα να του δώσω ανάλογη απάντηση αλλά αν διαβάσεις τι περίπου κάνει αυτή η "επέμβαση", δε θα το έλεγες και upgrade. Στην πραγματικότητα δεν εγκαθιστά τα παραπάνω προγράμματα που έχουν τα professional - απλά ξεγελά το λειτουργικό σε μερικά τμήματα... Σωστά επισημαίνεις το θέμα του επαγγελματικού χώρου αλλά τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά αν γίνει έλεγχος και ζητήσουν παραστατικά που να ανταποκρίνονται σε ότι υπάρχει στην επιχείρηση άντε μετά εσύ να αποδείξεις ότι δεν είναι ελέφαντας. Όταν γίνεται έλεγχος σε υπολογιστές τρέχουν πρόγραμμα auditing κάτι σαν το belarc advisor και σου ζητάνε μετά να φέρεις τα παραστατικά για ότι αναφέρεται στο log. Αν δείξει εκεί win xp pro θα ζητήσουν απόδειξη για τα pro. Γι' αυτό το ανέφερα, αλλά όπως είπα αν το αφεντικό δεν έχει πρόβλημα όλα καλώς, απλά πρέπει να είναι ενήμερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενοι υπολογιστεσ είναι μέρος μηχανήματος το οποίο αγοράστηκε μεταχειρισμένο πακετο με τα pc. Το τιμολόγιο αγοράς δεν αναφέρει τα επιμέρους κομμάτια του μηχανήματος οπότε δεν αναφέρει και τις εκδόσεις των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...